*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393107 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6426 στις: Αύγουστος 12, 2013, 12:54:33 μμ »
@takis1

Τα παρακάτω που θα σου πω απλά διάβασε τα. Επίσημα δεν είναι ούτε μπορείς να στηριχθείς σε αυτά.

α) Η διαθεσιμότητα και η επαναπρόσληψη είναι θέμα οργανικών. Αν δεν δημιουργηθούν οργανικές κάποιος που έχασε την οργανική του δεν επανατοποθετείται
β) Ακόμα και νέες οργανικές να γίνουν για να πάρουν σε αυτές τους σε διαθεσιμότητα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να καλύπτουν τα τυπικά προσόντα πρόσληψης των νέων οργανικών θέσεων.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:50 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6427 στις: Αύγουστος 12, 2013, 01:03:22 μμ »
Νομίζω ότι αυτό που ακολουθεί αφορά ανθρώπους που θα βγουν σε διαθεσιμότητα για το πως θα επαναπροσληφθουν.
Ας το έχουμε υπόψη

http://www.naftemporiki.gr/documents/685663

Αποσυνδεδεμένος takis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6428 στις: Αύγουστος 12, 2013, 01:13:07 μμ »
guestteacher
Το ερωτημα μου ειναι κατα ποσο ειναι νομιμο να βγαινεις σε διαθεσιμοτητα και στην συνεχεια να καλει ωρομισθιους για να σε αντικαταστησει.
Δηλαδη μπορει να διωξει ολες τις ειδικοτητες και στην συνεχεια να παρει ωρομισθιους στην θεση τους.
Νομιζω οτι εδω υπαρχει νομικο πατημα για προσφυγες κατα της διαθεσιμοτητας των εκπαιδευτικων, σε καταργω απο μονιμο, αλλα επειδη χρειαζομε την ειδικοτητα περνω ωρομισθιο.
Μονο εγω το ερμηνευω ετσι, κανεις αλλος αποψη?

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6429 στις: Αύγουστος 12, 2013, 02:20:15 μμ »
Και ο Κυριάκος διαβεβαίωσε μόλις τώρα στον ΣΚΑΙ, ότι δεν υπάρχει αλλη κινητικότητα για καθηγητές και δασκάλους...!!! 8) 8) 8)

Καλημέρα κι απ εδώ...!!! :) :) :)

Δεν ιδρώνει το αυτί μας εμάς..εμείς θα γράφουμε σαν να είπε για 10.000 απολύσεις και αν δεν γίνουν θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας ώστε να γίνουν για να δικαιωθούμε που τα λέγαμε και είχαμε προειδοποιήσει...ακούς εκεί διαβεβαίωσε όχι άλλη κινητικότητα...γιατί κύριε μου διαβεβαιώνεις και μας εκνευρίζεις? Κούλη ανασκεύασε...πες για κινητικότητα ώστε να σε βρίζουν τουλάχιστον με λόγο..γιατί το βρισίδι ούτως ή άλλως δεν το γλιτώνεις...αλλά έπρεπε να είχε αναλάβει ο Άδωνις ΥΠΑΙΘ...μετά θα παρακαλούσαμε να ταν ο Άρβυ...αλλά τότε θα ήταν αργά! Όλα τα πράγματα είναι σχετικά...και προς το καλύτερο αλλά και προς το χειρότερο..και ο νοών νοήτω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:50 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6430 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:29:36 μμ »
Το ερωτημα μου ειναι κατα ποσο ειναι νομιμο να βγαινεις σε διαθεσιμοτητα και στην συνεχεια να καλει ωρομισθιους για να σε αντικαταστησει.
Δηλαδη μπορει να διωξει ολες τις ειδικοτητες και στην συνεχεια να παρει ωρομισθιους στην θεση τους.
Νομιζω οτι εδω υπαρχει νομικο πατημα για προσφυγες κατα της διαθεσιμοτητας των εκπαιδευτικων, σε καταργω απο μονιμο, αλλα επειδη χρειαζομε την ειδικοτητα περνω ωρομισθιο.
Μονο εγω το ερμηνευω ετσι, κανεις αλλος αποψη?
Και 'γω αυτό πιστεύω.
Αν βάλουμε στην άκρη (παρά τη σοβαρότητά του) το εργασιακό θέμα "σε καταργώ από μόνιμο σε παίρνω ωρομίσθιο", νομίζω πως σίγουρα υπάρχει νομικό πρόβλημα, και σοβαρό μάλιστα, διότι οι συγκεκριμένες ειδικότητες έχουν πλέον καταργηθεί. Και επιπλέον στη βάση της κατάργησης αυτής στηρίχθηκε η απόλυση των εκπαιδευτικών. Πώς είναι δυνατόν τώρα να προσλαμβάνει εκπαιδευτικούς σε καταργημένες ειδικότητες, άσχετα αν πρόκειται για τους ίδιους ή άλλους και άσχετα αν πρόκειται να τους αποσχολήσει full-time ή part-time.
Νομίζω πως ο συγκεκριμένος χειρισμός μπορεί να μπει κάλλιστα ως παράδειγμα στο λήμμα ασυδοσία και πολιτική βλακεία.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6431 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:38:17 μμ »
Παιδιά αν οι ειδικότητες αυτές μπουν όπως στα ΙΕΚ (για τα οποία δεν προβλέπονται οργανικές θέσεις - μέχρι τώρα έτσι δούλευαν με ωρομίσθιους και αποσπάσεις) και τα ΣΕΚ (δεν ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση - πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια αν είδα καλά το νομοσχέδιο) μια χαρά κάνει αυτό που κάνει.
Θέμα θα τεθεί μόνο αν οριστούν οργανικές στα ΣΕΚ και στα ΙΕΚ πριν την πάροδο του 8μήνου. Επαναλαμβάνω όμως ρωτήστε και δικηγόρους (αξιόπιστους έτσι - όχι της πλάκας).
Η κατάργηση των ΕΠΑΣ και των ειδικοτήτων αυτών από τα ΕΠΑΛ πάντως μόνο τυχαία δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6432 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:01:04 μμ »

  Αφού δεν υπάρχουν προοπτικές.... Ένας φαύλος κύκλος!!!! Τα πάντα θέλουν "φτάξιμο" εξ αρχής!!!! Αλλά δυστυχώς την πληρώνουν πάντα οι απλοί και ταλαίπωροι και όχι τα μεγάλα κεφάλια!!!!
Μα όλη η φασαρία είναι για να μην χάσουν τίποτα τα "μεγάλα κεφάλια" και για να συσσωρεεύσουν περισσότερο πλούτο! Οι "απλοί και ταλαίπωροι" γι αυτούς είναι απλά νούμερα και αναλώσιμοι!

Δεν ειναι καθολου ετσι, αυτη τη στιγμη δεν επιχειρουν να συσσωρευσουν περισσοτερο πλουτο. (οχι οτι δε συνεχιζουν να βολευουν τους δικους τους - ετερον εκατερον!) Αυτη τη στιγμη κανουν σπασμωδικες κινησεις μηπως καταφερουν να γλυτωσουν το μεγαλο "μπαμ", την πτωχευση. Καλυτερα να απολυθουν μερικες χιλιαδες δ.υ. για να ικανοποιηθει η Τροϊκα παρα να γινει σταση πληρωμων ολων των δ.υ. και συνταξιουχων του δημοσιου, καθως και ολων των εργων του ιδιωτικου τομεα που χρηματοδοτουνται απο το δημοσιο. Αυτο το βλεπει η πλειοψηφια του ελληνικου λαου, ακομη κι οσοι εχουμε πληγει απο τη μειωση των μισθων και των συνταξεων, γι'αυτο και δε διαμαρτυρομαστε για τις απολυσεις - ειναι επιτελους ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση της μειωσης του αριθμου των δ.υ.

Στην πραγματικοτητα, οι κυβερνωντες ειναι ατολμοι. Αντι να πουλανε την ΕΥΔΑΠ κι αλλες υπηρεσιες που πρεπει να ειναι κατα βαση κρατικες, επρεπε να ειχαν επιλεξει ν'απολυσουν πολυ περισσοτερους δ.υ. απο τους 2000 σχολικους φυλακες. (Οι περισσοτεροι καθηγητες τουλαχιστον εχουν πτυχιο, αλλά οι περισσοτεροι δ.υ. δεν εχουν κι επρεπε να ειχαν ξεκινησει απο αυτους.)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6433 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:11:56 μμ »
Νομίζω πως ο συγκεκριμένος χειρισμός μπορεί να μπει κάλλιστα ως παράδειγμα στο λήμμα ασυδοσία και πολιτική βλακεία.
Kρατώ αυτό ως το κύριο χαρακτηριστικό της εποχής που ζούμε......
  

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6434 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:10:49 μμ »
Παιδιά αν οι ειδικότητες αυτές μπουν όπως στα ΙΕΚ (για τα οποία δεν προβλέπονται οργανικές θέσεις - μέχρι τώρα έτσι δούλευαν με ωρομίσθιους και αποσπάσεις) και τα ΣΕΚ (δεν ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση - πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια αν είδα καλά το νομοσχέδιο) μια χαρά κάνει αυτό που κάνει.
Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν υπάρχει οργανική ή όχι. Για να δουλέψει κάποιος κάπου (γενικά) θα πρέπει να προβλέπεται θέση για αυτόν (οργανική ή μη, μόνιμη ή αναπλήρωση δεν έχει σημασία) που να αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη ειδικότητα. Εδώ έχει καταργηθεί η ειδικότητα και διατηρείται η θέση! Είναι τρελό!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6435 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:59:37 μμ »
@para5

Νομίζω ότι η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη. Αν καταργηθούν οργανικές θέσεις τοτε ο υπάλληλος βγαίνει σε διαθεσιμότητα για 8 μήνες και δεν απολύεται οριστικά μόνο αν υπάρχει οργανική θέση που μπορεί να καλύψει με τα προσόντα του μέσα στο 8μηνο (και φυσικά δεν προηγείται κάποιος άλλος). Στα ΣΕΚ και στα ΙΕΚ μέχρι τώρα και από όσο ξέρω οργανικές δεν έχουν δημιουργηθεί. Ακόμα και ο Υπουργός μίλησε για ωρομίσθιους (δηλαδή συμβασιούχους ορισμένου χρόνου και μη πλήρες ωραρίου).
Για να το πάω πιο μακριά χτες άκουσα ότι βγάζει σε διαθεσιμότητα σχολικούς φύλακες και θα προσλάβει 4000 νέους με ΕΣΠΑ.
Μακάρι να κάνω λάθος και να μην ισχύει αυτό που λέω. Επαναλαμβάνω κοιτάξτε τα κείμενα της νομοθεσίας με σοβαρούς νομικούς και αφήστε τι λέω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μεσα (το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να επαναπαυόμαστε σε μια απλή συζήτηση μέσα σε forum - χωρίς να θέλω να πλήξω το κύρος κανενός εδώ μέσα για να μην παρεξηγιόμαστε).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2013, 06:01:49 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6436 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:01:43 μμ »
Ελπίζω να είναι απλά φήμες το παρακάτω...

http://arouraios.gr/2013/08/anatreptiko-test-deixnei-posa-xronia-zois-exoume-akoma-brosta-mas/

Διότι μπορεί να το βάλει στη μοριοδότηση των "διαθέσιμων" και αυτό το τεστ ο Κυριάκος...!!! :) :) :) :) :)

Καλό βράδυ και πάντα με καλή καρδιά... :) :)
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος takis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6437 στις: Αύγουστος 12, 2013, 10:09:53 μμ »
προς biov

Φιλε μου συμφωνα με τα λεγομενα σου και αφου καλα πραττει η κυβερνηση μπορεις να γινεις ο πρωτος
εθελοντης απολυμενος προς διευκολυνση των υπολοιπων.
Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα να λεγονται,εδω εδιωξε κοσμο διορισμενους με ασεπ με επιτηριδα με με με ,
και υπαρχουν ακομη εκπαιδευτικοι που επικροτουν τα πεπραγμενα της κυβερνησης?
Ημαρτον ρε παιδια.

Μια ΑΣΕΠΙΤΙΣΑ απο το 2001 με 12 χρονια στην εκπαιδευση (Αισθητικος) 2η στον διαγωνισμο Ασεπ, υποψην οτι οταν μπηκα
στην εκπαιδευση η δουλεια μου ηταν στην Αθηνα (πολυ καλες αποδοχες μακραν της εκπαιδευσης) και επελεξα να γυρισω στον τοπο καταγωγης μου.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6438 στις: Αύγουστος 12, 2013, 11:48:41 μμ »
@biov, τι δήλωσε ο Στουρνάρας πριν λίγες μέρες σε συνέντευξη του το έχεις διαβάσει?
Δηλώνει ευθαρσώς ότι η "κινητικότητα, διαθεσιμότητα και υποχρεωτικές αποχωρήσεις δεν έχουν να κάνουν με δημοσιονομικό όφελος, αλλά με την ποιότητα του δημόσιου τομέα και στέλνει μήνυμα ότι «άνθρωποι που έχουν μπει με κανονικές διαδικασίες, που κάνουν καλά τη δουλειά, δεν έχουν λόγο να φοβούνται»." Τι μας λες ότι προσπαθούν τάχα μου να αποφύγουν την πτώχευση κ.ά. τέτοια
Επίσης είναι τόσο "μπακάληδες" οι άνθρωποι που μιλούν για "κανονικές διαδικασίες" διορισμού χωρίς να ξέρουν τι εννοούν. Τι θέλουν να μας πουν τώρα ότι η απόλυση των εκπαιδευτικών θα οδηγήσει στην "ποιοτική" αναβάθμιση του δημοσίου και δει της εκπαίδευσης? Εδώ και καιρό δεν λένε τίποτα περί αξιολόγησης και φυσικά που να πουν ότι η ποιοτική αναβάθμιση του ανθρώπινου δυναμικού στο δημόσιο απαιτεί επιμόρφωση και επανεκπαίδευση. Αυτά είναι ψιλά γράμματα γιατί απαιτούν χρήμα και κυρίως δουλειά: σχεδιασμό, προγραμματισμό κτλ.
Ο εύκολος δρόμος είναι να πεις απολύω και τάχα μου προσλαμβάνω νέους μορφωμένους και άλλες τέτοιες @ριές.
Ήμαρτον πια ας ξυπνήσουμε από το λήθαργο, οι πιο τεμπέληδες, διαπλεκόμενοι και γω δεν ξέρω τι άλλο είναι οι κατέχοντες την εξουσία από την μεταπολίτευση και μετά.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6439 στις: Αύγουστος 13, 2013, 12:05:31 πμ »
Ήμαρτον πια ας ξυπνήσουμε από το λήθαργο, οι πιο τεμπέληδες, διαπλεκόμενοι και γω δεν ξέρω τι άλλο είναι οι κατέχοντες την εξουσία από την μεταπολίτευση και μετά.
Αυτό είναι πλέον γνωστό σε όλους!! Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς μέχρι να πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια.......  ;D
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160939
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.