*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 15, 2013, 12:44:50 μμ »
Εφόσον ισχύει αυτό για τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα, γιατί δεν ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς; Είναι παράλογο νομίζω. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ συνάδελφε να δω που αναφέρει ότι οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα εξαιρούνται από αυτά;
Άρθρο 35,κεφάλαιο β΄,νόμος 4024/2011:οι θέσεις που έχουν δοθεί μέσω διαγωνισμού εξαιρούνται απο τις μεταβολές του δημοσίου!Αν ψάξεις στο ιντερνετ και το βρεις,παρέθεσε το γιατί δεν ξέρω να το κάνω.
Θέλεις να μας βρεις και να μας αναφέρεις ακριβώς την σελίδα, κλπ όπου αναφέρεται το παραπάνω;
Ο νόμος είναι εδώ: NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4024 - Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις, ενιαίο μισθολόγιο − βαθμολόγιο, εργασιακή εφεδρεία και άλλες διατάξεις εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012−2015.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 15, 2013, 12:57:28 μμ »
Εγώ όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι τέτοιο πάντως. Αν μπορεί ο συνάδελφος που το έγραψε να το εντοπίσει καλώς.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:02:49 μμ »
Εφόσον ισχύει αυτό για τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα, γιατί δεν ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς; Είναι παράλογο νομίζω. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ συνάδελφε να δω που αναφέρει ότι οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα εξαιρούνται από αυτά;
Άρθρο 35,κεφάλαιο β΄,νόμος 4024/2011:οι θέσεις που έχουν δοθεί μέσω διαγωνισμού εξαιρούνται απο τις μεταβολές του δημοσίου!Αν ψάξεις στο ιντερνετ και το βρεις,παρέθεσε το γιατί δεν ξέρω να το κάνω.
Θέλεις να μας βρεις και να μας αναφέρεις ακριβώς την σελίδα, κλπ όπου αναφέρεται το παραπάνω;
Ο νόμος είναι εδώ: NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4024 - Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις, ενιαίο μισθολόγιο − βαθμολόγιο, εργασιακή εφεδρεία και άλλες διατάξεις εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012−2015.
Είμαι απολύτως σαφής!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:13:41 μμ »
Άρθρο 35
1. Σε κάθε Υπουργείο συστήνεται δια του παρόντος Επιτροπή Αναδιοργάνωσης Δημοσίων Υπηρεσιών, η οποία αποτελείται από τον Γενικό Γραμματέα, τους Γενικούς Γραμματείς των Γενικών Γραμματειών και τον Γενικό Διευθυντή Διοικητικής Υποστήριξης του Υπουργείου. Η Επιτροπή συγκροτείται με απόφαση του οικείου Υπουργού μέσα σε ένα μήνα από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Έργο της Επιτροπής είναι ο έλεγχος της υφιστάμενης οργανωτικής διάρθρωσης του οικείου Υπουργείου και των εποπτευομένων από αυτό νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, ο εντοπισμός υπηρεσιακών μονάδων που έχουν προδήλως περιορισμένο αντικείμενο αρμοδιοτήτων ή στις οποίες υπηρετεί προσωπικό που πλεονάζει ή ελλείπει σε σχέση με τις ασκούμενες από την υπηρεσιακή μονάδα αρμοδιότητες και η ανακατανομή των οργανικών θέσεων στις υπηρεσιακές μονάδες του Υπουργείου ή του Ν.Π.Δ.Δ. ανάλογα με τις υπηρεσιακές ανάγκες.

Προσθήκη ετικέταςΠροσθήκη στην βιβλιοθήκη σαςΣχετικά έγγραφα παραγράφου 2
2. Η ανακατανομή των οργανικών θέσεων διενεργείται με κοινή απόφαση του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού, ύστερα από εισήγηση της οικείας Επιτροπής Αναδιοργάνωσης μέχρι την 31.12.2011, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Με την απόφαση ανακατανομής προσδιορίζονται κατά κλάδο και κατά κατηγορία οι τυχόν πλεονάζουσες οργανικές θέσεις προσωπικού.

3. Οι θέσεις που πλεονάζουν μεταφέρονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Οικονομικών και των αρμόδιων κατά περίπτωση Υπουργών, στα Υπουργεία ή και Ν.Π.Δ.Δ. στα οποία ελλείπουν αναγκαίες οργανικές θέσεις, σύμφωνα με την εισήγηση της Επιτροπής Αναδιοργάνωσης που προβλέπεται στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου και εάν δεν ελλείπουν, καταργούνται.

4. Από 1.1.2012 τίθεται σε εφαρμογή διαδικασία αξιολόγησης των οργανικών μονάδων και του προσωπικού των φορέων του δημόσιου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, όπως ειδικότερα οι φορείς αυτοί προσδιορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, η οποία εκδίδεται έως 31.12.2011. Η διαδικασία αξιολόγησης διενεργείται με αξιοκρατικάεπιστημονικά κριτήρια με τη συνδρομή και εξωτερικών συμβούλων και ολοκληρώνεται το αργότερο μέχρι 31.12.2012. Η αξιολόγηση του προσωπικού τελεί υπό την εποπτεία του ΑΣΕΠ, το οποίο έχει ως αρμοδιότητα ιδίως να παρακολουθεί και να προβαίνει σε σχετικές υποδείξεις, με σκοπό την αξιολόγηση σύμφωνα με τις αρχές της αξιοκρατίας και της αντικειμενικότητας. Βάσει του αποτελέσματος της αξιολόγησης και το αργότερο μέχρι 31.12.2013, ολοκληρώνεται η αναδιάρθρωση των δημοσίων υπηρεσιών, συντάσσονται νέα οργανογράμματα, καταργούνται υπηρεσιακές μονάδες περιορισμένου αντικειμένου ή αρμοδιοτήτων, μετακινείται ή μετατίθεται το προσωπικό αυτών και καταργούνται οργανικές θέσεις που πλεονάζουν.

5. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, κατά τη διάρκεια εφαρμογής του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής επιτρέπεται η μετάθεση ή μετάταξη υπαλλήλου, περιλαμβανομένων των μετατάξεων των άρθρων 69, 70 και 72 του Υπαλληλικού Κώδικα, και χωρίς να υπάρχει κενή οργανική θέση στην υπηρεσία, τον κλάδο ή τον φορέα που μετατάσσεται ή μετατίθεται, με ταυτόχρονη μεταφορά της θέσης που κατέχει ο υπάλληλος.

Συνάδελφε μπορείς να μας πεις που το λέει ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:34:56 μμ »
Τα παραπάνω σε συνδυασμό με το εδάφιο Ζ του νόμου 4039/2012 αίρει την εξαίρεση της υποπερίπτωσης Β του νόμου 3890/2009,στους οποίους περιλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί.Συνάδελφοι,τι να κάνω, τα νομικά είναι πολύπλοκα,φίλε Στέλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2013, 01:35:38 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:37:54 μμ »
Ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα όμως!   ???

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:41:03 μμ »
Τα παραπάνω σε συνδυασμό με το εδάφιο Ζ του νόμου 4039/2012 αίρει την εξαίρεση της υποπερίπτωσης Β του νόμου 3890/2009,στους οποίους περιλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί.Συνάδελφοι,τι να κάνω, τα νομικά είναι πολύπλοκα,φίλε Στέλιο.
Ο Νόμος 4039/2012 (Αρ.Φ. 15, 02/03/2012): "Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό."
Νόμο 3890/2009 δεν βρίσκω, παράθεσέ μας παρακαλώ σύνδεσμο.

Δεν ζητάω ερμηνεία, τον νόμο ζητάω, για να ανεβάσουμε εδώ στο pde όλη την νομοθεσία ώστε να ενημερώνονται οι συνέδελφοι εκπαιδευτικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 03:57:38 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:43:06 μμ »
Αγαπήτε Nikitas

για ποια διάσπαση μιλάς; Ο κλάδος ήδη διασπάστηκε στα δύο, οι έχοντες πάνω από 12 έτη
και τα ερίφια προς σφαγή.
Σε παρακαλώ ανάφερέ μου μια μόνο δήλωση που να καταδικάζει αυτό το διαχωρισμό.
Μια ανακοίνωση της ΟΛΜΕ ότι δεν θα δεχθεί την διάσπαση του κλάδου σε δύο τμήματα.


Ανακοίνωση (λόγος) υπάρχει:
http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=5189
Στην πράξη θα δούμε τι θα κάνει το νέο ΔΣ που θα προκύψει από το προσεχές συνέδριο. Μην ξεχνάμε, πάντως, ότι η ΟΛΜΕ είμαστε όλοι εμείς...

Αποσυνδεδεμένος demodos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:45:30 μμ »
Παιδιά δεν πρέπει να υπάρχει κάτι που εξαιρεί τους ΑΣΕΠ.
Ομως ήδη στις πρώτες διαθεσιμότητες είχαν εξαιρεθεί.
Δείτε και αυτό που είναι 6 Μαρτίου 2013.

"Λάδι στη φωτιά ως προς την επιτυχία του σχεδίου κινητικότητας ήρθε να ρίξει η χθεσινή προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά των σχετικών ρυθμίσεων. Στην προσφυγή μόνιμης υπαλλήλου του υπουργείου Εθνικής Αμυνας, που είχε προσληφθεί μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ, ζητείται να χαρακτηριστεί αντισυνταγματικό το μέτρο της διαθεσιμότητας και κινητικότητας δημοσίων υπαλλήλων.
Σημείο αιχμής αποτελεί το γεγονός πως στα κριτήρια επιλογής όσων τεθούν στο εξής σε διαθεσιμότητα δεν λαμβάνεται υπόψη ο τρόπος πρόσληψης των υπαλλήλων, εξισώνοντας όσους μπήκαν μέσω ΑΣΕΠ και εκείνους με άλλες διαδικασίες ή με μονιμοποίηση μέσα από συμβάσεις έργου. Αντιθέτως, όπως επισημαίνεται στην προσφυγή, στο πρώτο κύμα διαθεσιμότητας για τους διοικητικούς υπαλλήλους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης προβλέφθηκε ρητή εξαίρεση όσων είχαν προσληφθεί με διαγωνιστική διαδικασία μέσω ΑΣΕΠ.
Η αίτηση ακύρωσης του σχεδίου κινητικότητας, η οποία δεν αποκλείεται να συζητηθεί ενώπιον της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας, έρχεται να επιβεβαιώσει τους φόβους των εκπροσώπων της τρόικας για ακύρωση του σχεδίου διαθεσιμότητας και επαναφορά υπαλλήλων στις θέσεις τους με δικαστικές αποφάσεις."

Τίποτα δεν είναι χαμένο..... Θέλει αγώνα και όπως βλέπετε κάποιοι τολμούν και μόνοι τους !!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 15, 2013, 02:03:53 μμ »
Ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα όμως!   ???
Συνάδελφε.θα το πω απλά:δεν βγάζω στην δημοσιότητα τα όπλα της δουλειάς μου,όσο και αν κάποιοι το επιθυμούν.Τις θέσεις μου τις εξηγώ στα δικαστήρια και αυτό που μιλάει για την δουλειά μου είναι το αποτέλεσμα.Όποιοι θέλουν επεξηγήσεις για το θέμα δεν έχουν παρά να περιμένουν τα αποτελέσματα!
Έγραψες κάτι, ότι ένας νόμος λέει ότι δεν μπορούν να γίνουν υποχρεωτικές μετακινήσεις και απολύσεις διοριστέων με ΑΣΕΠ στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα πλην εκπαιδευτικών. Στο συγκεκριμένο νόμο δε βρήκα κάτι τέτοιο, εκτός αν είμαι τόσο χαζός ή στραβός και δεν το είδα. Οι άλλοι 2 που παρέθεσες, ο ένας μιλάει για αδέσποτα και ο άλλος δεν υπάρχει. Δεν είπα να μου αποκαλύψεις κάποιο κρατικό μυστικό, ούτε μυστικά της δουλειάς σου, ζήτησα απλά να μου πεις που το λέει αυτό που ισχυρίστηκες ότι δεν μετακινούνται ούτε απολύονται διορισμένοι με ΑΣΕΠ στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα πλην εκπαίδευσης, σε ποιο νόμο το λέει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:53:37 μμ »
Δεν υπάρχει αυτή την στιγμή καμία διάταξη που να εξαιρεί του διορισμένους μέσω ΑΣΕΠ !!!!!

Αν αποφασίσουμε  να το διεκδικήσουμε εϊναι άλλο ζήτημα!!!


Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:01:39 μμ »
Τώρα μόλις έλεγε η ΕΡΤ ότι οι τεχνικοί της είχαν διοριστεί με ΑΣΕΠ. Και αναρωτιούνται αν θα ξαναδιαγωνιστούν για να καλύψουν εκ νέου τις όποιες θέσεις εργασίας εμφανιστούν.
Με άλλα λόγια όλοι απολύονται ασχέτως του τρόπου διορισμού τους. Ούτε οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ  εξαιρούνται δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:03:55 μμ »
Τώρα μόλις έλεγε η ΕΡΤ ότι οι τεχνικοί της είχαν διοριστεί με ΑΣΕΠ. Και αναρωτιούνται αν θα ξαναδιαγωνιστούν για να καλύψουν εκ νέου τις όποιες θέσεις εργασίας εμφανιστούν.
Με άλλα λόγια όλοι απολύονται ασχέτως του τρόπου διορισμού τους. Ούτε οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ  εξαιρούνται δυστυχώς.

Σιγά μην προφύλασσαν τους διορισμένους μέσω ασέπ! Αφού αυτοί είναι οι λιγότερο πιθανοί ψηφοφόροι τους! Δε θυμάστε που στο αρχικό πδ για την αξιολόγηση υπήρχε η παράμετρος διορισμός μέσω ασέπ και εξαφανίστηκε σε μια νύχτα!!(Γιατί άραγε;...)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:12:29 μμ »
Ο Νόμος 4039/2012 (Αρ.Φ. 15, 02/03/2012): "Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό."
Νόμο 3890/2009 δεν βρίσκω, παράθεσέ μας παρακαλώ σύνδεσμο.

Δεν ζητάω ερμηνεία, τον νόμο ζητάω, για να ανεβάσουμε εδώ στο pde όλη την νομοθεσία ώστε να ενημερώνονται οι συνέδελφοι εκπαιδευτικοί.
Φίλε Στέλιο,δεν είναι η πρώτη φορά που μου ζητάς νομικό πλάισιο.Θα σου δώσω την αρχή και αν συμφωνείς προχωράμε στα υπόλοιπα.
Νόμος 4024/2011,άρθρο 4,παράγραφος 1,περίπτωση γ, υποπερίπτωση α:το πεδίο έκτασης του νόμου εκτείνεται και στους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.Σύμφωνα με την εισαγωγική έκθεση ο νόμος στηρίζεται στο θεσμικό πλαίσιο του νόμου 3528/2007,δηλαδή του υπάρχοντος δημοσιουπαλληλικού κώδικα και καταργεί κάθε άλλο νομικό πλαίσιο,δηλαδή 3848/2010 τέλος.Συγκεκριμένα τα άρθρα 5, 33 και 35 του νόμου 4024/2011 είναι επανάληψη του δ και ε κεφαλαίου του κώδικα.Δηλαδή,το ειδικό καθεστώς των εκπαιδευτικών τέλος.Οι εκπαιδευτικοί γίνονται δημόσιοι υπάλληλοι και εισέρχονται στο μισθολογικό,πειθαρχικό και εν γένει καθεστώς των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων.Πήγαινε τώρα στα άρθρα 12 και 13 του δημοσιουπαλληλικού κώδικα και πες μου τι καταλαβαίνεις;Πως έπρεπε να γίνονται οι διορισμοί στην εκπαίδευση;Έχουν δίκιο οι συνάδελφοι που φωνάζουν πως τους στερούν τα δικαιώματα και θέλουν να κάνουν σύλλογο για να τα προστατεύσουν;Γιατί μην ξεχνάμε,αυτό είναι το θέμα του τόπικ!
Προσωπικά,δεν έχω αντιμαχία με κανέναν.Απλά,το πιστεύω μου είναι πως ο νόμος είναι νόμος και πρέπει να τηρηθεί.Βαθιά μου πίστη μου είναι πως η χώρα έφτασε στην χρεωκοπία λόγω της εκτεταμένης ανομιάς και της παρατεταμένης ατιμωρησίας,πρώτα των πολιτικών και μετά και των υπολοίπων!Αν κάπου κάνω λάθος,πες μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.