*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111951 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #294 στις: Ιούνιος 16, 2013, 03:13:09 μμ »
Μάλλον θα αναφέρεσαι σε αυτήν την περίπτωση

http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=77
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 03:58:58 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #295 στις: Ιούνιος 16, 2013, 04:25:33 μμ »
Μία ερώτηση, αλλά θα ήθελα μονολεκτική απάντηση:

Ο υπό σύσταση σύλλογος περιλαμβάνει και τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ που λόγω αυτού εξασφαλίζουν προϋπηρεσία ή μόνο τους διοριστέους με ΦΕΚ;
Όχι adigoni ο σύλλογος δεν περιλαμβάνει επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.
Είναι μόνο για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ που έχουν ήδη διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #296 στις: Ιούνιος 16, 2013, 04:44:41 μμ »
Μία ερώτηση, αλλά θα ήθελα μονολεκτική απάντηση:

Ο υπό σύσταση σύλλογος περιλαμβάνει και τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ που λόγω αυτού εξασφαλίζουν προϋπηρεσία ή μόνο τους διοριστέους με ΦΕΚ;
Όχι adigoni ο σύλλογος δεν περιλαμβάνει επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.
Είναι μόνο για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ που έχουν ήδη διοριστεί.

Γιατί άραγε;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #297 στις: Ιούνιος 16, 2013, 05:00:13 μμ »
H ερώτησή μου είναι: κάποιος που διορίστηκε με το 40% χωρίς ασέπ μέχρι και το 2008 που ίσχυε, είναι δυνατόν να διορίστηκε παράνομα;;;Δε μου φαίνεται λογικό, αφού το 40% μέχρι τότε ήταν νόμιμος τρόπος διορισμού. Αυτό ρωτάω.
Συνάδελφε, τι είναι το 40%; Πως μπήκαν στην εκπαίδευση; Με μια σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου. Ε, αυτό είναι το πρόβλημα: πως ένας συμβασιούχος γίνεται μόνιμος; Για σκέψου!

Επίσης όταν η ΟΛΜΕ μιλούσε για 10000 απολύσεις αναπληρωτών, ο Υπουργός με non paper στον τύπο είπε πως δεν είναι αναπληρωτές,είναι συμβασιούχοι! Θυμάσαι;

Επειδή το είπε με non paper ο υπουργός δε σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.
(Θέλεις να) ξεχνάς ότι υπήρχαν και υπάρχουν πίνακες προϋπηρεσίας αναπληρωτών, στην εκπαίδευση, καθ`όλα νόμιμοι.


Συνάδελφοι,να ξεκαθαρίσω κάτι:οι διορισμένοι στο δημόσιο,συμπεριλαμβανομένου των εκπαιδευτικών(το ανέλυσα παραπάνω),μέσω ασεπ είναι οι μόνοι που πρέπει να υπάρχουν!Το θέμα είναι πως όλοι οι άλλοι κακώς υπάρχουν.Η αξιολόγηση αφορά το μετά του διορισμού και όχι των διορισμό.Άρα,η διαφορά δεν είναι μεταξύ αξιολογημένου και μη αξιολογημένου,αλλά μεταξύ νομίμως διορισμένου και παρανόμως διορισμένου!

Άποψη σου. Σ`αυτή τη χώρα υπήρχε εκπαίδευση και πριν το ΑΣΕΠ.

 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #298 στις: Ιούνιος 16, 2013, 06:31:20 μμ »
Λυπαμαι γιατι ακομα δεν εχει γινει τιποτα και ηδη τρωγομαστε......ΤΡΑΓΙΚΟΙ......Συγχαρητηρια.....ΕΛΕΟΣ πια ....παλια ειχαμε την επετηριδα.....εκει δεν μιλαγε κανενας ...μας αρεσε δε ν  μας αρεσε ετσι ηταν..μετα εγινε ασεπ....τωρα καποιοι λενε ασεπ το 2002 υπηρχαν ενστασεις.....οι ασεπιτες λενε εμεις ειμαστε και κανενας αλλος....

ΑΣ φαγωθουμε και αλλο........ΔΥΣΤΥΧΩΣ καποιοι θα κλαψουν και θα μεινουν με την επιτυχια του ασεπ στο χερι και αναφερομαι και σε εμενα...
ΔΕΝ θελω να διαχωριστω απο το συνολο των εκπαιδευτικων...δεν με νοιαζει πως μπηκε ο καθενας ...με νοιαζει να μην θιχτει κανενας

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #299 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:09:41 μμ »
Αυτό με τους υπόλοιπους διορισμένους με ΑΣΕΠ δημ. υπαλ. πλην εκπαιδευτικών που δεν προβλέπεται μετακίνηση ή απόλυσή τους, ακόμα περιμένω το απόσπασμα του νόμου που το αναφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 01:15:53 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #300 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:38:49 μμ »
Μα αν σου δείξει το απόσπασμα του νόμου, δεν θα έχει μετά κρυφά νομικά όπλα...  :P
Ή, όπως λένε.. είναι δύσκολο να βρεις μια μαύρη γάτα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, ειδικά όταν η μαύρη γάτα δεν υπάρχει καν.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #301 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:35:01 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους διορισμένους μέσω ασεπ αλλά υπάρχουν και άλλοι που είναι επιτυχόντες- χωρίς να έχουν διοριστεί- και δεν φταίνε σε τίποτα που μειώθηκαν οι προσλήψεις, άλλοι   πάλι που χρόνια τώρα έχουν οργώσει την Ελλάδα ως αναπληρωτές γιατί δεν έφταναν τα λεφτά να διοριστούν και τόσοι άλλοι που μάλλον δεν ενδιαφέρουν τους ασεπίτες γιατί απλώς δεν είναι στη θέση τους.Σίγουρα ο ασεπ είναι ο πιο αξιοκρατικός τρόπος διορισμού αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι πρέπει να ριχτούν στον Καιάδα.Αν ενστερνίζόμαστε αυτή την άποψη ας ρίξουμε τότε πρώτους  τους καθηγητές που μας βοήθησαν να περάσουμε στο πανεπιστήμιο δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό... χωρίς να έχουν περάσει ασεπ. Είναι λογικό πριν τεθεί ξεκάθαρο θέμα απολύσεων να προσπαθούμε να σώσουμε τους θώκους μας(για να μην πω τίποτε άλλο);'Ελεος πια!Λίγη σύμπνοια δε βλάπτει.....

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:59:18 μμ »
Ακούω  συνέχεια για αυτούς που όργωσαν την Ελλάδα για να αποκτήσουν προυπηρεσία.

Άποψη μου είναι πως από το 1998, που έγινε ο πρώτος ΑΣΕΠ, δε θα έπρεπε να υπάρχει άλλος τρόπος διορισμού.Με μια μεταβατική περίοδο για όσους είχαν ήδη  μπει στους πίνακες και είχαν προυπηρεσία μέχρι το 1998.

Όλοι οι υπόλοιποι είχατε την ευκαιρία να βρίσκεστε στους διοριστέους του ΑΣΕΠ αλλά για διάφορους λόγους ,που δεν τους εξετάζω ούτε υπονοώ πως υστερείτε σε κάτι, δεν το επιτύχατε.Κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να είστε μόνιμοι.

Αντί λοιπόν να υβρίζετε τους συναδέλφους σας που κατάφεραν κάτι που εσείς δεν μπορέσατε , καλύτερο θα ήταν να τους  το αναγνωρίσετε και να είστε σεμνότεροι.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #303 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:01:08 μμ »
John Rambo βρε, τι Jack?
Αυτό με τους υπόλοιπους διορισμένους με ΑΣΕΠ δημ. υπαλ. πλην εκπαιδευτικών που δεν προβλέπεται μετακίνηση ή απόλυσή τους, ακόμα περιμένω το απόσπασμα του νόμου που το αναφέρει.
Συνάδελφε,δεν με πληρώνει κανείς και δεν χρωστάω απαντήσεις σε κανένα.Έχω πει αρκετα,όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.Δεν θα βάλω μυαλό σε κανέναν.Το ποίος έχει δίκιο,θα το αποφασίσουν τα δικαστήρια.Τα οποία έχουν ήδη κάνει την θέση των ασεπιτών νομικά ισχυρότατη(όποιος θέλει δικαστικές αποφάσεις,ας βάλει δικηγόρο να τους τις βρεί)Όποιος θέλει να συμμετέχει στον σύλλογο των ασεπιτών θέλοντας να προστατέψει τα δικαιώματα του, πράτει άριστα.Απο κει και πέρα, όποιος θέλει νομικές αναλύσεις,υπάρχουν 7000 δικηγόροι στην Αθήνα,ας πληρώσει να τις πάρει.Η συμπεριφορά έναντι εμού δεν  μ αρέσει και αυτό είναι δικαίωμα μου!Το ξέρω πως όταν ακούγονται αλήθειες,πολύ δυσανασχετούν.Όποιος θέλει ας επικοινωνεί μαζί μου με pm και αν είναι καλόπιστος θα πάρει απάντηση.Καλή επιτυχία στην προσπάθεια των ασεπιτών!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #304 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:06:55 μμ »
Καλόπιστος είμαι βρε. Κι εγώ με ΑΣΕΠ είμαι και έχω κάνει προεγγραφή στο σύλλογο. Απλά είπες κάτι το οποίο αν ισχύει είναι πολύ σοβαρό και θα ήθελα να το δω κι εγώ. Αν απλά έκανες λάθος και δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, δεν χρειάζεται να γράφεις όλα αυτά, απλά παραδέξου ότι έκανες ένα λάθος, δεν είναι κακό.

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #305 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:23:30 μμ »
Eκτός από γ πλυθυντικό,χρησιμοποίησα και α πληθυντικό πρόσωπο.Το ενδεχόμενο να υπάρχουν κάποιοι διορισμένοι με ασεπ που δεν είναι και τόσο συμφεροντολόγοι και δε νοιάζονται μόνο για το πωπουδάκι τους μας περνάει από το μυαλό;Γιατί ξέρω πολλούς συναδέλφους που ακούνε για το σύλλογο και γελάνε...

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #306 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:25:38 μμ »
Εντάξει, δικαίωμά τους είναι.

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #307 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:27:38 μμ »
Το ενδεχόμενο να υπάρχουν κάποιοι διορισμένοι με ασεπ που δεν είναι και τόσο συμφεροντολόγοι και δε νοιάζονται μόνο για το πωπουδάκι τους μας περνάει από το μυαλό;

Ενώ όσοι διορίστηκαν χωρίς ΑΣΕΠ νοιάζονταν για το πωπουδάκι των άλλων, ε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.