*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111994 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #364 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:00:43 μμ »
Παλιότερα Μάρκο δεν είχε κανείς έννομο συμφέρον για να κινηθεί δικαστικά. Τώρα που οι ασεπίτες θίγονται...αναγκαστικά και νόμιμα υποχρεώνονται να κάνουν τις ενέργειες που πρέπει για να διασφαλιστούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:41 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #365 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:09:00 μμ »
Ο rublev έχει απόλυτο δίκιο.Για την ολμε θα ήθελα να προσθέσω και κάποιούς αριθμούς.Η ΟΛΜΕ σήμερα εκπροσωπεί 26.000 εκπαιδευτικούς,απο τους οποίους οι 11.000 είναι αναπληρωτές και οι 15.000 μόνιμοι.Δηλαδή,εκπροσωπεί το 100% των αναπληρωτών και το 20% των μονίμων.Άρα,είναι λογικό να υποστηρίζει τους διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ γιατί χωρίς τους αναπληρωτές η οικονομική της δύναμη θα περιοριζόταν στο ελάχιστο.11.000 αναπληρωτές Χ 20 ευρώ το παράβολο της ΟΛΜΕ=220.000 ευρώ!"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη",όπως έλεγε μία ψυχή.Αν στο παραπάνω νούμερο προσθέσεις πως η πλειοψηφία των μονίμων ήταν πρώην αναπληρωτές που μονιμοποιήθηκαν,τότε το συμπέρασμα είναι ένα:χωρίς τους διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ η ΟΛΜΕ δεν θα είχε χρήματα ούτε για το νοίκι των γραφείων της!Οπότε είναι λογική η αρνητική στάση της ΟΛΜΕ έναντιι του ασεπ και αυτό δεν θα αλλάξει για πολλά χρόνια.Γι αυτό η δημιουργία του συλλόγου των διορισμένων είναι παραπάνω αποεπιβεβλημένη,είναι θέμα επιβίωσης!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #366 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:24:34 μμ »
Όλα αυτά που λέγονται περί αλληλεγγύης κατανοητά και σεβαστά,
μόνο που δεν ακούω κανέναν να μιλάει για το θέμα της 12ετίας , αυτό από μόνο του δεν συνιστά διάσπαση του κλάδου;

Μιλήσαμε πολλοί αλλά υπήρξε απόρριψη λόγω διαφορετικότητας.
Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι η 12ετία δεν αποφασίστηκε από κανένα σύλλογο εκπαιδευτικών.

Ο εχθρός δεν είναι δίπλα μας, αλλά απέναντι.

Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσουν όλοι τόσο πιο καλά. Δεν είναι όλα λογιστική αποτίμηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #367 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:42:39 μμ »
typos 72, επειδη εισαι νομικος και σιγουρα αντιλαμβανεσαι τα νομικα πολυ περισοτερο απο εναν αδαη οπως εγω, θα ηθελα να σε ρωτησω εαν γνωριζεις το νομο 2190/1994.
Θελω να μου πεις αν ειναι σε ισχυ αλλα και αν  το αρθρο 15, παρ 8, ισχυει ως εχει.
Επειτα αν ισχυει , μηπως γνωριζεις ποσοι απο αυτους που δοριστηκαν απο ασεπ, ειχαν παρακολουθησει αυτα τα φροντιστηρια?
Επειδη επικαλουνται τη νομιμοτητα, μηπως μπορουν να μας πουν στις αποδειξεις που επαιρναν -αν επαιρναν- απο αυτα τα φροντιστηρια, τι εγραφαν?Δηλαδη τι ειδους υπηρεσια τους ειχαν παρασχει οτ αφροντιοστηρια οταν πληρωναν κατι χιλιαρικα λεω ..
Και αν ισχυει κατι τετοιο για ρωτησε τους ποιος ηταν ο λογος που με τη θεληση τους συνηγορουσαν στις πλασματικες υπηρεσιες που φαινονταν στις αποδειξεις.
Πιθανον να τα γνωριζεις ολα αυτα.
Εκεινο που μπορει να μη  γνωριζεις ειναι οτι οπως εγω ετσι και πολλοι αλλοι γνωριζουν παρα πολλα ατομα ηδη διορισμενα, που διοριστηκαν μεσω ασεπ, τα οποια ομως  προηγουμενως ειχαν ξεκινησει τον εκπαιδευτικο τους βιο αρχιζοντας απο την παρανομια.
Ειναι τα ατομα εκεινα πουσημερα  κατηγορουν ολους τους αλλους, ενω τοτε   εκαναν κρυφες συμφωνιες με γνωστα φροντιστηρια .
Δε λεω οτι ειναι ολοι, αλλα οι περισοτεροι οι οποιοι ερχονται τωρα να διδαξουν ηθικη και αξιοκρατια!
Λιγο παραξενο ε?
Επειδη προσωπικα ειμαι υπερ του κοινου αγωνα , δε θα πω τιποτα περισοτερο ακομη και αν θιγονται συμφεροντα μου, ουτε θα καταδειξω εντελως επωνυμα ποιος, ποτε και σε ποιο φροντιστηριο κατεβαλε τα ωραια του χιλιαρικα, ωστε στη συνεχεια να τυχει διορισμου.
Τελικα λεω μηπως η  νομιμοτητα την οποια επικαλουνται πολλοι διοριστεοι ασεπ απο εδω, μηπως δεν ειναι τοσο νομιμη οσο θελουν να πιστευουν?
Εσυ ως νομικος θα γνωριζεις υποθετω.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 02:44:20 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:41 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #368 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:04:04 μμ »
Ερώτηση: Αν αποφασιστεί οι μη έχοντες οργανική εκπαιδευτικοί (άρα και κάποιοι ΑΣΕΠίτες) να μεταταχθούν εθελοντικά/υποχρεωτικά στην Πρωτοβάθμια ποιά θα είναι η αντίδραση του Σωματείου?

Αποσυνδεδεμένος kaklaman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #369 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:04:45 μμ »
Τι είναι αυτά που γράφετε, βρε παιδιά;  Και οι μαθητές που περνάνε στα πανεπιστήμια,μετά από φροντιστήρια, παράνομοι είναι;Τι σημασία έχει να έκανε κάποιος φροντιστήριο ή αν διάβασε; Δε συμμετείχε σε ένα διαγωνισμό θεσμοθετημένο από το κράτος; Επίσης, γιατί δε συμφωνούμε  ότι μετά το 1998 και το μεταβατικό στάδιο (3-5 χρόνια), έπρεπε ΟΛΟΙ να διορίζονται μέσω διαγωνισμού;
Οι προ της καθιέρωσης του ΑΣΕΠ πολύ καλά έκαναν και διορίζονταν μέσω επετηρίδας. Από τον ΑΣΕΠ και μετά άρχισαν οι πιέσεις, οι μεθοδεύσεις και τα παράθυρα. Γιατί; Δεν θα προκηρύσσονταν περισσότερες θέσεις μέσω διαγωνισμού, αν δεν υπήρχαν οι υπόλοιπες κατηγορίες; Όμως προτιμούσαμε τον εύκολο δρόμο. Ακόμη και σήμερα 15 χρόνια μετά υπάρχουν πίνακες και "πίνακες". Και μετά το μεταβατικό στάδιο πώς αποκτούσε κάποιος προϋπηρεσία; Μήπως με μέσον βουλευτές, γνωστούς λυκειάρχες κλπ; Μην ξεχνάμε τις ΠΔΣ, ενισχυτικές κλπ (στην πλειονότητα χωρίς ώρες και μαθητές, μόνο για να αποκτούν προϋπηρεσία οι ημέτεροι), τους "απολυμένους" απο ιδιωτικά, τους πολύτεκνους κ.α. Πόσες κατηγορίες δημιουργήθηκαν; Και πώς;
Καταλαβαίνω το δικαίωμα στην εργασία όλων μας, αλλά στην Ελλάδα τα παράθυρα είναι ατελείωτα και συνεχώς αυξανόμενα Απλώς στις εποχές παχιών αγελάδων κανείς δεν ασχολούνταν με όλες τις παρανομίες ή παρατυπίες με(θεωρούνταν μαγκιά-εξυπνάδα). Τώρα όμως;

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #370 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:09:55 μμ »
Εσείς οι ασεπιτες είστε τόσο ηθικοί και αξιοκράτες που όταν παίρνατε τις θέσεις αυτών που περίμεναν επι χρόνια στην επετηρίδα δεν σας καιγόταν καρφί.
Το ίδιο κάνετε και τώρα " Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ". Το τομάρι μας πάνω απο όλα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #371 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:11:53 μμ »
Εξακολουθώ να έχω την απορία....Σαν επιτυχούσα ΑΣΕΠ, μη διοριστέα, μη διορισθείσα, μαζεύοντας προϋπηρεσία από την αναπλήρωση λόγω ΑΣΕΠ, δε με στήνετε κι εμένα στον τοίχο, επειδή, αν απολυθείτε, θα σας αντικαταστήσω;

Γνωρίζω ότι αρκετοί υπεράριθμοι και τελευταίοι τοποθετηθέντες(μεταξύ αυτών και η αδερφή μου) είναι διορισθέντες ΑΣΕΠ και κινδυνεύουν με απόλυση....Παρολαυτά, τους συμφέρει να απολύσουν, αν το κάνουν, με βάση ηλικιακά κριτήρια.Σκεφτείτε τι απολαβές έχει ένας καθηγητής φιλόλογος 60 ετών και τι παίρνει ένας διορισθείς ΑΣΕΠ....

Από όποια πλευρά κι αν το δει κανείς.....που πήγε αυτή η τρελά ρομαντική φραση "ένας για όλους κι όλοι για τον ένα";

Δε χρειάζεται να απολυθεί κανένας....με έναν τέτοιο εκπαιδευτικό εμφύλιο, απολύεται η δημόσια εκπαίδευση και πετυχαίνουν τον έμμεσο στόχο τους.....

Και ως επιτυχούσα ΑΣΕΠ, μετά από 6,5 χρόνια αναπλήρωσης μπορώ να ισχυριστώ ότι η επιτυχία του διαγωνισμού δεν αξιολόγησε τις παιδαγωγικές μου ικανότητες....έφαγα μεγάλες σφαλιάρες στο θέμα της διαχείρισης μιας ζωηρής τάξης, και σώθηκα από μία απλή φιλική συμβουλή ενός πρεσβύτερου και πολιού συναδέλφου, μη διορισθέντος μέσω ΑΣΕΠ.

Ούτε έγινα αυτομάτως η σούπερ καθηγήτρια, η ικανή και η καταρτισμένη, επειδή έδωσα ΑΣΕΠ....Αυτό θα κριθεί μέσα από την προσωπική μελέτη και τη σκληρή δουλειά.Δεν τα πιστοποιεί αυτά κανένας ΑΣΕΠ κι έτσι πετάμε στον κάλαθο των αχρήστων τη δουλειά πολλών συναδέλφων που δεν είναι διορισθέντες ΑΣΕΠ.

Και ποιος μου λέει εμένα ότι ένας διορισθείς ΑΣΕΠ δεν έχει επαναπαυτεί στις δάφνες του διορισμού του κι έχει χαλαρώσει ως καθηγητής;;;;;Γιατί μη μου πείτε συνάδελφοι ότι δεν το έχετε δει ΚΑΙ αυτό.....

Να γίνει η αξιολόγηση για τη βελτίωση της ποιότητας σπουδών και την επιμόρφωση των συναδέλφων πρέπει να ζητάμε κι όχι το ποιος δε θα απολυθεί πρώτος...

Αφήστε που διορίστηκε κόσμος μέσω ΑΣΕΠ στη δημόσια εκπαίδευση λόγω παρακολούθησης φροντιστηρίων....Τους καθιστά αυτό άξιους καθηγητές;Επειδή είχαν κάποιοι τη δυνατότητα να πληρώσουν χρήματα γι' αυτό;

Δεν έχει λογική......

Ισχυρή πίεση στην ΟΛΜΕ χρειάζεται, στους ντόπιους εκπροσώπους πρώτα....Κι αν δεν σας αρέσουν, να βάλετε υποψηφιότητα....νεο αίμα...

Επειδή καταλαβαίνω ότι μολις παρατάχθηκα στο αντίπαλο στρατόπεδο....δεν με ενδιαφέρει το αν θα προκαλέσω την μήνιν των αξιαγάπητων συναδέλφων, καθότι συνομιλώ με πολλούς εξ αυτών, απλώς έχω διαφορετική άποψη....

Και τώρα που το σκέφτομαι, μήπως, επειδή δε διορίστηκα με την πρώτη μου φορά στον ΑΣΕΠ, να αλλάξω επάγγελμα; :o :o


Μετακινούμαι σε άλλο τόπικ, καθώς ο εκλεκτός κυριούλης μού γνέφει στη γωνία.....

Είναι μεγάλη αρετή να μπορεί να είναι κάποιος αντικειμενικός, χωρίς να επηρεάζεται από την προσωπική του κατάσταση και το προσωπικό του συμφέρον. Θέλει μεγάλη προσπάθεια και όπως φαίνεται ελάχιστοι το καταφέρνουν.
Όσο για την απορία σου, μην ανησυχείς. Ως επιτυχούσα, είσαι απορριπτέα από το σύλλογο...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kaklaman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #372 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:24:13 μμ »
"Εσείς οι ασεπιτες είστε τόσο ηθικοί και αξιοκράτες που όταν παίρνατε τις θέσεις αυτών που περίμεναν επι χρόνια στην επετηρίδα δεν σας καιγόταν καρφί.
Το ίδιο κάνετε και τώρα " Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ". Το τομάρι μας πάνω απο όλα."

Ωραία επίθεση. Επιχειρήματα δε βλέπω.
Εγώ συμφωνώ ότι έπρεπε όσοι είχαν προϋπηρεσία, μέχρι την αλλαγή του συστήματο, έπρεπε να αποκατασταθούν.Και ορθώς υπήρξε μεταβατικό στάδιο. Μετά όμως από αυτό το μεταβατικό διάστημα πώς αποκτούσε προϋπηρεσία κάποιος; Μπορείς να μου απαντήσεις; Το αν κάποιος αποφάσισε να πάρει μέρος στο διαγωνισμό είναι μεμπτό; Ενώ να τον προσλάβει ο μπαμπάς του(λυκειάρχης) στην ΠΔΣ ήταν ηθικό;
 Επίσης γιατί οι ασεπίτες πήραν τη θέση όσων ήταν στην επετηρίδα; Εκείνοι δεν μπορούσαν να συμμετέχουν στο διαγωνισμό; Γιατί και εγώ από επετηρίδα ήμουν.

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #373 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:30:17 μμ »
Περίμενες όπως εγώ 12 χρόνια την επετηρίδα; Όχι φυσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 04:27:17 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #374 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:33:24 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε εμείς δεν πήραμε καμμία θέση από ανθρώπους που περιμέναν στην επετηρίδα. Απλά κάποια στιγμή το σύστημα της επετηρίδας είχε τελείωσει. Το κράτος εκ των πραγματων αναγκάστηκε να βρει εναν άλλον τρόπο διορισμού (καλό ή κακό δεν θα το κρίνουμε). Και ενω πολλοί από μας είχαμε βρει και δουλειές στον Ιδιωτικό τομέα αφότου μεσω επετηρίδας ο διορισμός ήταν αδύνατος, μας είπε ελάτε να δώσετε έναν διαγωνισμό με συγκεκριμμένες θέσεις. Το κράτος το αποφάσισε και εμείς ανταποκριθήκαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 04:03:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kaklaman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #375 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:44:27 μμ »
Περίμενα 8 χρόνια. Αυτό τι σημαίνει; Άλλαξε το σύστημα, ναι ή όχι; Έπρεπε να συνεχίσω να περιμένω; Προϋπηρεσία δεν είχα και έβλεπα γύρω μου πολύ νεότερους να φεύγουν αναπληρωτές με τους τρόπους που ανέφερα παραπάνω. Εγώ δεν είχα μπαμπά λυκειάρχη (να μου δώσει ώρες ΠΔΣ), ούτε βουλευτή να με στείλει σε κανένα ιδιωτικό, ούτε πολυτεκνία.  Το ΑΣΕΠ σε πείραξε; Οι υπόλοιποι τρόποι ήταν ηθικοί; Και δείχνουν αλτρουισμό; Όχι φιλοτομαρισμό; Διάθεση εξαπάτησης; Μαγκιάς; Πάντα  όμως στην  Ελλάδα έτσι γίνεται, καθετί που έχει ένα ίχνος αξιοκρατίας βάλλεται από τους βολεμένους. Και από το πολιτικό σύστημα που θέλει πελάτες..... και τους έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 04:04:11 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #376 στις: Ιούλιος 04, 2013, 04:12:12 μμ »
Εσείς οι ασεπιτες είστε τόσο ηθικοί και αξιοκράτες που όταν παίρνατε τις θέσεις αυτών που περίμεναν επι χρόνια στην επετηρίδα δεν σας καιγόταν καρφί.
Το ίδιο κάνετε και τώρα " Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ". Το τομάρι μας πάνω απο όλα.

Συμφωνώ και γω πως οι ΑΣΕΠίτες δεν ειναι οι μόνο νομιμα διορισμένοι.
Η Αννουλα μου μας τα έλεγε: θα γινει διαγωνισμος και θα δωσουν ΟΛΟΙ ΑΣΕΠ", αλλα δεν μας αρεσαν...τώρα? τα βρισκουμε "υπεροχα"...και "σωστά"!!! ... 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #377 στις: Ιούλιος 04, 2013, 04:26:41 μμ »
Ειλικρινά θα ήθελα να μου πει κάποιος που είναι ενάντια στη δημιουργία του συλλόγου και μας κατηγορεί και μας βρίζει, τι πρέπει να κάνουμε; Ωραία διαλύουμε αύριο το σύλλογο, μετά τι κάνουμε; Περιμένουμε στο ακουστικό μας για να δούμε ποιοι θα μπουν στη διαθεσιμότητα; Κάνουμε παράσταση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο; Περιμένουμε από την ΟΛΜΕ να αντιδράσει; (εδώ γελάμε). Θα κάνουμε μια τρίωρη στάση εργασίας; Θα κηρύξουμε απεργία διαρκείας η οποία δε θα πραγματοποιηθεί; Ωραία μιλάτε όλοι για ενότητα. Που είναι η ενότητα στην πράξη; Όταν εγώ είμαι μέλος της ΟΛΜΕ και αυτόματα η ΟΛΜΕ με τη αποδοχή της 12ετίας με φτύνει στα μούτρα τι να κάνω; Να πάω να παίξω μπουνιές μαζί τους; Βγαίνει αύριο ο Μητσοτάκης και ο Αρβανιτόπουλος και λέει ότι όσοι πληροφορικοί, γυμναστές, θεολόγοι κτλ είναι διορισμένοι μετά το 2005 βγαίνουν σε διαθεσιμότητα. Τι θα κάνει η ΟΛΜΕ; Θα γράψει καμιά δακρύβρεχτη επιστολή; Θα μας πει ξανά για αιτία πολέμου; Οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ που επισκέπτονταν τα σχολεία μας τα τελευταία χρόνια, μας διαβεβαίωναν ότι με το ενιαίο μισθολόγιο οι καθηγητές θα πάρουν αύξηση (πάρε μείωση 350 ευρώ στο κεφάλι για τους νέους), μας έλεγαν ότι δεν πρόκειται να περάσει η αύξηση ωραρίου (εδώ συνδικαλιστής ήρθε στο σχολείο την προηγούμενη ημέρα της επίσημης ανακοίνωσης της αύξησης του ωραρίου και έπαιρνε όρκο ότι δεν πρόκειται να γίνει). Αν η ΟΛΜΕ ήταν εντάξει στο ρόλο της και αντιμετώπιζε όλους τους καθηγητές με τον ίδιο τρόπο, τότε ίσως δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του συλλόγου. Και στην τελική είναι δικαίωμα μας να δημιουργήσουμε ότι σύλλογο θέλουμε. Δεν υποχρεώσαμε κανέναν να γραφτεί και να μας ακολουθήσει. Δεν κάνουμε τίποτα παράνομο, ούτε ζητάμε να απολυθεί κανείς άλλος στη θέση μας. Ούτε είπε κανείς ότι όποιος είναι διοριστέος του ΑΣΕΠ είναι καλύτερος καθηγητής. Αυτά τα λέτε μόνοι σας.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.