*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111972 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #378 στις: Ιούλιος 04, 2013, 04:34:43 μμ »
Περιμένουμε στο ακουστικό μας για να δούμε ποιοι θα μπουν στη διαθεσιμότητα; Κάνουμε παράσταση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο; Περιμένουμε από την ΟΛΜΕ να αντιδράσει; (εδώ γελάμε). Θα κάνουμε μια τρίωρη στάση εργασίας; Θα κηρύξουμε απεργία διαρκείας η οποία δε θα πραγματοποιηθεί; Ωραία μιλάτε όλοι για ενότητα. Που είναι η ενότητα στην πράξη; Όταν εγώ είμαι μέλος της ΟΛΜΕ και αυτόματα η ΟΛΜΕ με τη αποδοχή της 12ετίας με φτύνει στα μούτρα τι να κάνω; Να πάω να παίξω μπουνιές μαζί τους; Βγαίνει αύριο ο Μητσοτάκης και ο Αρβανιτόπουλος και λέει ότι όσοι πληροφορικοί, γυμναστές, θεολόγοι κτλ είναι διορισμένοι μετά το 2005 βγαίνουν σε διαθεσιμότητα. Τι θα κάνει η ΟΛΜΕ; Θα γράψει καμιά δακρύβρεχτη επιστολή; Θα μας πει ξανά για αιτία πολέμου; Οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ που επισκέπτονταν τα σχολεία μας τα τελευταία χρόνια, μας διαβεβαίωναν ότι με το ενιαίο μισθολόγιο οι καθηγητές θα πάρουν αύξηση (πάρε μείωση 350 ευρώ στο κεφάλι για τους νέους), μας έλεγαν ότι δεν πρόκειται να περάσει η αύξηση ωραρίου (εδώ συνδικαλιστής ήρθε στο σχολείο την προηγούμενη ημέρα της επίσημης ανακοίνωσης της αύξησης του ωραρίου και έπαιρνε όρκο ότι δεν πρόκειται να γίνει). Αν η ΟΛΜΕ ήταν εντάξει στο ρόλο της και αντιμετώπιζε όλους τους καθηγητές με τον ίδιο τρόπο, τότε ίσως δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του συλλόγου. Και στην τελική είναι δικαίωμα μας να δημιουργήσουμε ότι σύλλογο θέλουμε. Δεν υποχρεώσαμε κανέναν να γραφτεί και να μας ακολουθήσει. Δεν κάνουμε τίποτα παράνομο, ούτε ζητάμε να απολυθεί κανείς άλλος στη θέση μας. Ούτε είπε κανείς ότι όποιος είναι διοριστέος του ΑΣΕΠ είναι καλύτερος καθηγητής. Αυτά τα λέτε μόνοι σας.

Έχεις δίκιο σε αυτή σου την τοποθέτηση, θεωρώ όμως πως η δημιουργία του εν λόγω συλλόγου ήταν λάθος κίνηση και πολύ ελιτίστικη.Κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο.Κι εγώ άκουσα τα περι απολύσεων από το 2005 και μετά, όπως επίσης και τα περι απολύσεων βάσει ηλικίας.Η ενότητα είναι το ζητούμενο....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:08 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #379 στις: Ιούλιος 04, 2013, 04:46:32 μμ »
πραγματικα, οσοι μιλανε για ενοτητα και αλληλεγγυη ειναι ρομαντικοι ή αφελεις. δεν ειδα να κλεινουν τα σχολεια με το ενιαιο μισθολογιο (μολις μαθαιναν οι παλιοι οτι χανουν κατι ευρουλακια μονο, κανανε τον σταυρο τους και λεγανε ευχαριστω θεε μου οτι μου κοψανε λιγα) και δεν προκειται να κλεισουν ουτε τον φετινο Σεπτεμβρη οταν βαλουν συναδελφους στην διαθεσιμοτητα.
αν ειναι δυνατον που πειραξε καποιους η προσπαθεια να διεκδικησουμε με νομιμο τροπο και μεσα αυτο που πιστευουμε. στην τελικη, αν η νομιμοτητα δεν ειναι με το μερος μας τοτε γιατι αγχωνονται και γκρινιαζουν?

ριξτε και αλλη χολη, μπορειτε...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #380 στις: Ιούλιος 04, 2013, 04:52:06 μμ »
typos 72, επειδη εισαι νομικος και σιγουρα αντιλαμβανεσαι τα νομικα πολυ περισοτερο απο εναν αδαη οπως εγω, θα ηθελα να σε ρωτησω εαν γνωριζεις το νομο 2190/1994.
Θελω να μου πεις αν ειναι σε ισχυ αλλα και αν  το αρθρο 15, παρ 8, ισχυει ως εχει.
Επειτα αν ισχυει , μηπως γνωριζεις ποσοι απο αυτους που δοριστηκαν απο ασεπ, ειχαν παρακολουθησει αυτα τα φροντιστηρια?
Επειδη επικαλουνται τη νομιμοτητα, μηπως μπορουν να μας πουν στις αποδειξεις που επαιρναν -αν επαιρναν- απο αυτα τα φροντιστηρια, τι εγραφαν?Δηλαδη τι ειδους υπηρεσια τους ειχαν παρασχει οτ αφροντιοστηρια οταν πληρωναν κατι χιλιαρικα λεω ..
Και αν ισχυει κατι τετοιο για ρωτησε τους ποιος ηταν ο λογος που με τη θεληση τους συνηγορουσαν στις πλασματικες υπηρεσιες που φαινονταν στις αποδειξεις.
Πιθανον να τα γνωριζεις ολα αυτα.
Εκεινο που μπορει να μη  γνωριζεις ειναι οτι οπως εγω ετσι και πολλοι αλλοι γνωριζουν παρα πολλα ατομα ηδη διορισμενα, που διοριστηκαν μεσω ασεπ, τα οποια ομως  προηγουμενως ειχαν ξεκινησει τον εκπαιδευτικο τους βιο αρχιζοντας απο την παρανομια.
Ειναι τα ατομα εκεινα πουσημερα  κατηγορουν ολους τους αλλους, ενω τοτε   εκαναν κρυφες συμφωνιες με γνωστα φροντιστηρια .
Δε λεω οτι ειναι ολοι, αλλα οι περισοτεροι οι οποιοι ερχονται τωρα να διδαξουν ηθικη και αξιοκρατια!
Λιγο παραξενο ε?
Επειδη προσωπικα ειμαι υπερ του κοινου αγωνα , δε θα πω τιποτα περισοτερο ακομη και αν θιγονται συμφεροντα μου, ουτε θα καταδειξω εντελως επωνυμα ποιος, ποτε και σε ποιο φροντιστηριο κατεβαλε τα ωραια του χιλιαρικα, ωστε στη συνεχεια να τυχει διορισμου.
Τελικα λεω μηπως η  νομιμοτητα την οποια επικαλουνται πολλοι διοριστεοι ασεπ απο εδω, μηπως δεν ειναι τοσο νομιμη οσο θελουν να πιστευουν?
Εσυ ως νομικος θα γνωριζεις υποθετω.
Συνάδελφε,αν έχεις αποδεικτικά στοιχεία για όσα λες,τότε πήγαινε να τα καταθέσεις στον εισαγγελέα,γιατί όντως αμφισβητούν την νομιμότητα του ασεπ.Πρόσεχε όμως,γιατί αν δεν αποδείξεις την δολιοφθορά που λες,τότε θα πας κατηγορούμενος για συκοφαντία.Αυτά λέει ο νόμος!!!

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #381 στις: Ιούλιος 04, 2013, 04:54:05 μμ »
Παρακαλώ κάποιον να μου εξηγήσει τι σημαίνει ενότητα στην πράξη; Είμαι ηλίθιος, τομαριστής, ελιτιστής, απόβρασμα της εκπαιδευτικής κοινότητα, κανίβαλος κ.α. Τα δέχομαι όλα, απλά να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ενότητα στις δράσεις, με ξεκάθαρα βήματα 1,2,3. Όχι γενικότητες και μπουρδολογίες, σαν το φίλο μας που ανέβασε την επιστολή στο alfavita, ενώ την προηγούμενη ημέρα παρακαλούσε να γίνει μέλος του συλλόγου, ενώ δεν είχε το δικαίωμα (δηλαδή δεν ήταν διοριστέος του ασεπ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:08 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #382 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:03:37 μμ »
Παρακαλώ κάποιον να μου εξηγήσει τι σημαίνει ενότητα στην πράξη; Είμαι ηλίθιος, τομαριστής, ελιτιστής, απόβρασμα της εκπαιδευτικής κοινότητα, κανίβαλος κ.α. Τα δέχομαι όλα, απλά να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ενότητα στις δράσεις, με ξεκάθαρα βήματα 1,2,3. Όχι γενικότητες και μπουρδολογίες, σαν το φίλο μας που ανέβασε την επιστολή στο alfavita, ενώ την προηγούμενη ημέρα παρακαλούσε να γίνει μέλος του συλλόγου, ενώ δεν είχε το δικαίωμα (δηλαδή δεν ήταν διοριστέος του ασεπ).
Συνάδελφε,γιατί το ψάχνεις;Το θέμα είναι πολύ απλό:μέχρι τώρα οι ασεπίτες ήταν πάντα τα θύματα.Το οτι απο εδώ και πέρα διεκδικείς να πάψεις να είσαι το θύμα,ξεβολεύει πολύ κόσμο.Τόσο απλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #383 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:07:46 μμ »
Ενότητα είναι  να απαιτούν όλοι οι εκπαιδευτικοι πλήρη  και δημοσια ενημερωση αποτην ηγεσία  και οχι  να επισκεπτονται  διασπαστικα και μεμονωμενα το υπουργείο  παρακαλωντας τον καθένα εκεί μέσα! Δεν καταλαβαινετε οτι ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ  με ολο τον εκπαιδευτικο κόσμο; Καθόμαστε να μας πούν το μέλλον μας ο Ευαγγελατος η Τρέμη κοκ Ουτε  μπαίνουν στο κόπο να μας ενημερωνουν!ΚΑι αφού ενημερωσουν να παρθουν όσο γίνεται πιο  δικαιες αποφάσεις απο τον κλαδο

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #384 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:17:22 μμ »
Πως βγάζετε συμπεράσματα αφότου δεν είσαστε παρόν στις συνάντησεις στο υπουργείο , ότι οι συνάδελφοι πήγαν παρακαλώντας τον καθένα εκεί μέσα ή με διασπαστική διάθεση. Όταν η ΟΛΜΕ ή η ΠΕΚΑΠ επισκέπτεται το υπουργείο γιατί δε βγάζετε και εκεί συμπεράσματα ότι πηγαίνουν παρακαλώντας ή με διασπαστικές διαθέσεις, οι μεν για τους ανω τις 12 ετίας (γενιάς τους), οι δε για τον κλάδο τους Πληροφορική; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 05:38:47 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #385 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:22:37 μμ »
Πως βγάζετε συμπεράσματα αφότου δεν είσαστε παρόν στις συνάντησεις στο υπουργείο , ότι οι συνάδελφοι πήγαν παρακαλώντας τον καθένα εκεί μέσα ή με διασπαστική διάθεση. Όταν η ΟΛΜΕ ή η ΠΕΚΑΠ επισκέπτεται το υπουργείο γιατί δε βγάζετε και εκεί συμπεράσματα ότι πηγαίνουν παρακαλώντας ή με διασπαστικές διαθέσεις, οι μεν για τους ανω τις 12 ετίας (γενιάς τους), οι δε για τον κλάδο τους Πληροφορική;
8) 8) 8) ;) ;) ;) ;) Xμμμμ....εσυ ξερεις! Απο κει και περα ας βγει η ηγεσια ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ολο τον εκπαιδευτικο κοσμο για ολα, αμαν πια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 05:39:43 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #386 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:24:16 μμ »
Ότι ξέρω ξέρεις! :-\

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:53:48 μμ »
Παρακαλώ κάποιον να μου εξηγήσει τι σημαίνει ενότητα στην πράξη; Είμαι ηλίθιος, τομαριστής, ελιτιστής, απόβρασμα της εκπαιδευτικής κοινότητα, κανίβαλος κ.α. Τα δέχομαι όλα, απλά να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ενότητα στις δράσεις, με ξεκάθαρα βήματα 1,2,3. Όχι γενικότητες και μπουρδολογίες, σαν το φίλο μας που ανέβασε την επιστολή στο alfavita, ενώ την προηγούμενη ημέρα παρακαλούσε να γίνει μέλος του συλλόγου, ενώ δεν είχε το δικαίωμα (δηλαδή δεν ήταν διοριστέος του ασεπ).

κανένας νοήμων εδώ μέσα δεν προσβάλλει κανέναν....απόψεις εκφράζουμε....άσε που προσωπικά είμαι άνεργη απολυμένη που δεν έχω πιθανότητα διορισμού, οπότε τα βλέπω έξω έξω τα πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 04, 2013, 07:23:14 μμ »
Εδώ λένε ότι θα απολύσουν καθηγητές και θα προσλάβουν άλλες ειδικότητες για τη διοίκηση μέσω ΑΣΕΠ. Προφανώς δεν τους απασχολεί ο δικός μας ΑΣΕΠ. Εξάλλου ο ΑΣΕΠ αυτό που σου εξασφαλίζει είναι τον διορισμό όχι τη μονιμότητα. Εφόσον καταργηθεί η οργανική (και δυστυχώς για κάποιες ειδικότητες υπάρχει πρόβλημα πανελλαδικό) δεν υφίσταται και μονιμότητα. Είναι φανερό ότι οι άνθρωποι θέλουν αίμα και κεφάλια και το μόνο που θα κοιτάξουν είναι αν περισσεύει κάποιος ή όχι. Ούτε ο ΑΣΕΠ θα τους νοιάξει ούτε τίποτα... Αυτά για να μην βαυκαλιζόμαστε και νομίζουμε ότι θα νοιάξει την τρόικα ο δικός μας ο ΑΣΕΠ. Άντε το πολυ πολύ να δικαιωθούμε απο κανένα δικαστήριο σε 10 χρόνια....

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 04, 2013, 07:38:43 μμ »
Λοιπόν,η δημιουργία συλλόγου είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα όλων των ελλήνων πολιτών,οι οποίοι έχουν πολιτικά δικαιώματα.Οι συνάδελφοι διορισμένοι με ασεπ για πρώτη φορά αισθάνονται πως θίγεται το νόμιμο δικαίωμα τους να κατέχουν οργανική θέση,καθώς στον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ διαγωνίστηκαν για οργανική θέση και όχι για ένα απλό διορισμό.Αποτελεί αναφέρετο δικαίωμα τους να το διεκδηκήσουν δικαστικά και είναι απαράδεκτο να τους ψέγουν γιατί διεκδικούν νόμιμα τα δικαιώματα τους.Είναι δικαίωμα των συναδέλφων να έχουν αντίθετη άποψη,αλλά είναι αντιδημοκρατικό να αμφισβητείς δικαιώματα που το σύνταγμα παρέχει σε συμπολίτες σου.Αυτή είναι η νομική μου άποψη και προσωπικά θεωρώ ορθότατη και μάλιστα αργοπορημένη την ίδρυση του συλλόγου των διορισμένων του ΑΣΕΠ.Εύχομαι στους συναδέλφους καλή επιτυχία και να μην φοβούνται να ενεργοποιήσουν τα συνταγματικά τους δικαιώματα. Με τα όσα γίνονται με την τρόικα,αν δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε θεμιτά και τα νόμιμα δικαιώματα μας,τότε να σηκωθούμε να φύγουμε απο την χώρα!!!


Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 04, 2013, 07:42:05 μμ »
Ρε συ,adigoni,με όλο το σεβασμό,κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις!
Οταν κατηγορούσαν το σύλλογο αναπληρωτών φιλολόγων για ¨διασπαστική κι ελιτίστικη¨ συμπεριφορά,επειδή διεκδικεί τα δίκαια (κατά τη γνώμη μου) αιτήματά του,απαντούσες τα εξής π.χ.στις 26/9/2012:

¨Πολλοί τρυπώνουν και θα τρυπώνουν όπως μπορούν, είναι θέμα νοοτροπίας.
Είμαστε όμως κι εμείς που ακολουθούμε ένα πιο σωστό κατά τη γνώμη μας τρόπο διορισμού μέσω ΑΣΕΠ.Δεν εννοούμε να χάσουν τη θέση τους συνάδελφοι που εργάστηκαν πολλά χρόνια, όσο όμως δεν τίθεται θέμα-προϋπόθεση ΑΣΕΠ, θα βλέπουμε από τα παράθυρα που δίνει ο νόμος τους μαθητές μας μόνιμους - διορισμένους ως καθηγητές κι εμάς στην αναπλήρωση μέσω ΑΣΕΠ¨.
http://www.pde.gr/index.php?topic=26832.msg613074#msg613074

Μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαφορά;Και ο σύλλογος ΑΣΕΠιτών δεν επιδιώκει την απόλυση κανενός συναδέλφου.
Το γεγονός ότι προκαλείται τόσο μεγάλος θόρυβος κάθε φορά που οι ΑΣΕΠίτες τολμούν να σηκώσουν κεφάλι,ενώ τόσοι άλλοι σύλλογοι που υπερασπίστηκαν τη σκέτη προϋπηρεσία πέρασαν χωρίς καμιά αντίδραση,εμένα με βάζει σε υποψίες.
Οσο για τα κηρύγματα κάθε παρομοια φορά περί ενότητας,η δική μου εμπειρία (φυσικά μπορεί να κάνω λάθος) μου λέει ότι συνήθως οφείλονται σε τρεις αιτίες:σε ιδιοτέλεια (κοινώς κουτοπονηριά),σε δογματισμό λόγω ιδεολογίας και σε φιλαρέσκεια (αρνούμαι να πάρω θέση για κάτι που δεν με αγγίζει προσωπικά και το παίζω φιλεύσπλαχνος ανέξοδα,κοινώς ¨τζάμπα μάγκας¨).
Δεν κρύβω το ότι κι εγώ προβληματίστηκα για τη χρησιμότητα ενός συλλόγου ΑΣΕΠιτών στην παρούσα συγκυρία.Εάν η αιτία της σύστασής του περιοριστεί αποκλειστικά και μόνο στην αποφυγή του σημερινού κινδύνου (κοινώς να τη ¨σκαπουλάρουμε¨ από την κρίση),τότε προσωπικά δεν θα με αφορά.Ωστόσο,για δύο βασικούς λόγους θεωρώ ότι έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια.
1)Επειδή η ΟΛΜΕ δεν εκπροσώπησε ποτέ (και ούτε πρόκειται να το κάνει υπό τις ισχύουσες ισορροπίες) τους ΑΣΕΠίτες,έχω πειστεί ότι ο γραπτός διαγωνισμός αντίκειται ριζικά στη νοοτροπία των παλαιοκομματικών συνδικαλιστών.Σε κάθε μελλοντική ευκαιρία αυτό θα επαληθεύεται.
2)Επειδή ακριβώς βαρέθηκα την πολυδιάσπαση του κλάδου και τη χρησιμοποίηση του διαγωνισμού μόνο ως άλλοθι,θεωρώ ότι οφείλουμε να θυμόμαστε κάποιες αρχές που θα μας επιτρέψουν να ξαναβρούμε το χαμένο μας κύρος ως κλάδος.Είναι αστείο στη σημερινή εποχή να θέλουμε να υποβάλουμε σε σκληρές εξετάσεις τους έφηβους μαθητές μας (και μάλιστα με το αζημίωτο πολλές φορές) και παράλληλα να εφευρίσκουμε γελοίες δικαιολογίες για να αποφύγουμε εμείς μια γραπτή αξιοκρατική εξέταση.

Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα κι εγώ να καταγγείλω ότι υπάρχουν φροντιστήρια για τους υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων,των κατατακτηρίων εξετάσεων,των εξετάσεων για συμβολαιογράφους,για την εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης,υποστηρικτικά φροντιστήρια για μαθήματα πανεπιστημιακών σχολών κ.ά.
Φυσικά όλοι αυτοί οι υποψήφιοι κατάφεραν και πέρασαν στις παραπάνω εξετάσεις σε βάρος αυτών που δεν έκαναν.


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 04, 2013, 08:12:21 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε εμείς δεν πήραμε καμμία θέση από ανθρώπους που περιμέναν στην επετηρίδα. Απλά κάποια στιγμή το σύστημα της επετηρίδας είχε τελείωσει. Το κράτος εκ των πραγματων αναγκάστηκε να βρει εναν άλλον τρόπο διορισμού (καλό ή κακό δεν θα το κρίνουμε). Και ενω πολλοί από μας είχαμε βρει και δουλειές στον Ιδιωτικό τομέα αφότου μεσω επετηρίδας ο διορισμός ήταν αδύνατος, μας είπε ελάτε να δώσετε έναν διαγωνισμό με συγκεκριμμένες θέσεις. Το κράτος το αποφάσισε και εμείς ανταποκριθήκαμε.

Μα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σ`αυτό. Τα προβλήματα ξεκινάνε από τη στιγμή που κάποιοι θεωρούν όλους τους άλλους παράνομους γιατί αυτή είναι η γραμμή.
Αυτή είναι και η διαφορά για όσους δεν καταλαβαίνουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.