*

Αποστολέας Θέμα: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής  (Αναγνώστηκε 38315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:42:41 πμ »
και η Ημαθία έστειλε σε όλες τις ΔΔΕ υπόδειγμα για τους απανταχού αποσπασθέντες της....
Γνώμη μου ειναι να περιμένουμε κεντρική οδηγία - εξάλλου υπάρχει χρόνος ακόμα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 22, 2013, 12:00:28 μμ »
Η ΔΔΕ Αχαιας, στην οποια ανηκω, αναφερει οτι αναληψη υπηρεσιας και θερινη υπηρεσια θα γινουν στο καινουργιο σχολειο τοποθετησης, το οποιο θα μας γνωστοποιηθεί περί τα μεσα Ιουλιου. Παραλληλα ομως, ανηρτησε κ αυτη υποδειγμα αναληψης -με τη μορφή υπευθυνης δηλωσης- που θα πρεπει να σταλει στις 28 Ιουνη στη ΔΔΕ και στο οποιο υπογραφουμε οτι εχουμε επικοινωνησει με το σχολειο μας και ορισει θερινη υπηρεσια! Μαλλον θα πρεπει να καλλιεργησουμε και τις μαντικες μας ικανοτητες για να γνωριζουμε σε ποιο σχολειο παμε, 15 μερες πριν απο την τοποθετηση μας...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 22, 2013, 12:03:24 μμ »
Παράπονο το χω : να βγαινε μια οδηγία ΜΙΑ φορά έστω, απο το Υπουργείο που να ήταν σαφής και να μην κάνει ο καθένας τα δικά του !! :'( :'( :'(

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 22, 2013, 12:08:13 μμ »
Αντί να βάλετε τα καλά σας και να πάτε στα βαφτίσια κάθεστε και γκρινιάζετε....
Είπαμε έχουμε αλλαγή φρουράς... ;)
Ασε που η κάθε Δ/νση σε ένα σωρό πράγματα κάνει τα δικά της...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ax_bax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 22, 2013, 08:13:59 μμ »
Αντί να βάλετε τα καλά σας και να πάτε στα βαφτίσια κάθεστε και γκρινιάζετε....
Είπαμε έχουμε αλλαγή φρουράς... ;)
Ασε που η κάθε Δ/νση σε ένα σωρό πράγματα κάνει τα δικά της...

Δεν είναι ότι δε χαιρόμαστε αλλά τουλάχιστον αν είναι να μας απολύσουν να μην είμαστε απολυμένοι ως κοπανατζήδες.
Κάποιοι διευθυντές σχολείων είναι λίγο χύμα οπότε αν έχουμε μια οδηγία από υπουργείο έχουμε κάπου να πατήσουμε. Άλλος μπορεί να είναι χαλαρός και άλλον μπορεί η έλλειψη πλαισίου να τον αποσυντονίζει, δεν είναι γκρίνια.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 22, 2013, 08:18:49 μμ »
@ax_bax

Το μήνυμα δεν αναφερόταν σε εσάς-εμάς ως καθηγητές.
εννοούσα ότι στο Παιδείας έχουν τώρα άλλα να ασχοληθούν.
Σε κάθε περίπτωση έχεις δίκιο αλλά από ότι είδες ακόμα και στις υπεραριθμίες και τοποθετήσεις (που προσωπικά το θεωρώ πιο σοβαρό ως θέμα μακροπρόθεσμα) η κάθε δ/νση το ερμήνευσε ως ήθελε και έκανε τα δικά της...

ΥΓ. Πάντως άποψη μου είναι σε μια περίοδο που υπάρχει σχεδιασμός για περικοπή αποσπάσεων το να δημιουργηθεί θέμα από κάποιους (όσο δίκαιο και να έχουν) που θα εμφανιστούμε για μια ημέρα (όσο οικονομικά επώδυνο και να είναι) μόνο εις βάρος αυτού που εξυπηρετεί το σύστημα των αποσπάσεων είναι...Θα παρακαλούσα το ΥΓ να θεωρηθεί μόνο ως βάση προβληματισμού και όχι αντιπαραθέσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2013, 08:33:00 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 25, 2013, 12:12:51 μμ »
Παιδια, ειμαστε σιγουρα καλυμμενοι με αυτην την ανακοινωση?
 Γιατι το καθε ΠΥΣΔΕ λεει τα δικα του.. Το ΠΥΣΔΕ Πιεριας εχει την υπευθυνη δηλωση ετοιμη  για τους συναδελφους και εγω που ρωτησα στο δικο μου, μου ειπαν οτι εξαρταται απο τον διευθυντη! Ο δικος μου δηλ που ειναι πολυ δυσκολος ανθρωπος και ειναι ικανος να μου πει να παω τωρα, ασχετα που τα αεροπορικα εχουν φτασει στα υψη τελευταια στιγμη, τί θα κανω?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 25, 2013, 10:17:11 μμ »

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι όταν είχα επικοινωνήσει με το υπουργείο και έχοντας υποψιαστεί ότι κάποιοι διευθυντές θα επικαλούνταν άγνοια (το γράφω όσο πιο ευγενικά μπορώ) ρώτησα αν αυτό το έγγραφο μας καλύπτει, σε περίπτωση που ο διευθυντής επιμένει να παραστούμε αυτοπροσώπως και η απάντηση ήταν καταφατική.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 25, 2013, 11:13:03 μμ »
από το υπουργείο πάντως πετάνε το μπαλάκι στους διευθυντές των σχολείων. Επικοινωνήστε , λέει , μαζί τους και πράξτε ανάλογα...
και λέω εγώ τώρα : καλά να έχεις έναν συνενοήσιμο διευθυντή που θα δει και το έγγραφο του υπουργείου και θα σου πει οκ , μην κάνει το Ελλας-τουρ για μια τζίφρα... αλλά αν σου κάτσει ο ενδέκατος Μικρός Μήτσος τι γίνεται ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:19:15 πμ »

Τα περί συνεννόησης με το διευθυντή μου είπαν ότι αφορά στο τι θα γράφει η υπεύθυνη δήλωση και στον τρόπο υπογραφής του πρακτικού. Για το θέμα της κάλυψης ήταν κατηγορηματικοί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:37:07 πμ »
Καλημερα!Σε συναδελφο μου ειπαν οτι πρεπει μαζι με την υπευθυνη δηλωση να στειλει και μια αναφορα αναληψης υπηρεσιας οπου θα γραφει οτι στις 28 Ιουνιου παρουσιαστηκε και ανελαβε υπηρεσια στο σχολειο που ειναι προσωρινα τοποθετημενος(στο ΠΥΣΔΕ που ανηκει).Στην υπευθυνη δηλωση πρεπει να γραψει οτι ειναι αποσπασμενος κτλ.,τα γνωστα δηλαδη που ειδαμε σε διαφορα δειγματα που εχουν αναρτησει διαφορες διευθυνσεις.Εσεις τι λετε?Οποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω!Ευχαριστω εκ των προτερων,συναδελφοι!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:12:51 πμ »
Υ.Γ. Ξεχασα να σας αναφερω οτι ο συναδελφος μου εστειλε χθες με φαξ την υπευθυνη δηλωση και την αναφορα αναληψης,γιατι του το ζητησαν.Γινεται να τα στειλουμε νωριτερα απο τις 28 του μηνα?Το ρωταω αυτο,διοτι επανω στο φαξ αναγραφεται η ημερομηνια!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 26, 2013, 08:38:20 πμ »
Παιδιά καλημέρα! Θα κάνω μία ερώτηση εκ μέρους μίας συναδέλφου για το θέμα της ανάληψης υπηρεσίας. Είναι αποσπασμένη από παραμεθόριο στην περιοχή μας. Σύμφωνα με το έγγραφο αυτό που λέμε, απαλλάσεται από την παρουσία της στο σχολείο οργανικής της την Παρασκευή εφόσον στείλει πράξη μέσω φαξ κτλ. Το θέμα είναι οτι, μιλώντας με το Διευθυντή του σχολείου της, της είπε οτι (σύμφωνα και με τη ΔΔΕ τους δήθεν) αν δεν παρουσιαστεί θα χάσει το επίδομα παραμεθορίου. Ισχύει; Τι έγινε πέρσι με όσους δεν παρουσιάστηκαν αντίστοιχα στα σχολεία τους λόγω απαλλαγής; Δε μπορώ να βρω κάποιο επίσημο έγγραφο του Υπουργείου για το θέμα αυτό. Ξέρει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:09:00 πμ »
Ισχυει.
Για να παρεις το επιδομα εστω για τους δυο μηνες- αν με το καλο ξαναπαρεις αποσπαση- πρέπει πια να στελνεις το πρακτικο της αναληψης στο τμημα μισθοδοσίας σου.

Αλλά βεβαια το να πας κ να ερθεις μαλλον κοστιζει ακριβοτερα απο το μηνιαιο επιδομα επι 2.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 703
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.