*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1788706 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #896 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:29:28 μμ »
Δυστυχώς Ρωξάνη, εμείς στη Δ΄ Δωδεκανήσου είτε βγούνε τέλη Αυγούστου είτε αρχές Σεπτέμβρη είτε στα μέσα οι αποσπάσεις, οφείλουμε να περιμένουμε αντικαταστάτη σύμφωνα με το νόμο που αφορά στα δυσπρόσιτα. Και μάλιστα στο δυσπρόσιτο που είμαι εγώ, ακόμη και αν πάρω απόσπαση, δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί τρελός που να θέλει να με αντικαταστήσει. 90φιλολόγους κάλεσαν πέρυσι μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης. Κάποιοι διάλεγαν άλλα κενά και κάποιοι απλώς αρνούνταν. Και γιατί να δεχτούν; Με τι κίνητρο πλέον;

Μα πέρυσι που πήρα απόσπαση ούτε που παρουσιάστηκα πουθενά στα Δωδεκάνησα. Τηλ. στην ΔΔΕ και μου είπαν φεύγετε και πάτε στο ΠΥΣΔΕ που αποσπασθήκατε...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:12 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #897 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:41:00 μμ »
Δυστυχώς Ρωξάνη, εμείς στη Δ΄ Δωδεκανήσου είτε βγούνε τέλη Αυγούστου είτε αρχές Σεπτέμβρη είτε στα μέσα οι αποσπάσεις, οφείλουμε να περιμένουμε αντικαταστάτη σύμφωνα με το νόμο που αφορά στα δυσπρόσιτα. Και μάλιστα στο δυσπρόσιτο που είμαι εγώ, ακόμη και αν πάρω απόσπαση, δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί τρελός που να θέλει να με αντικαταστήσει. 90φιλολόγους κάλεσαν πέρυσι μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης. Κάποιοι διάλεγαν άλλα κενά και κάποιοι απλώς αρνούνταν. Και γιατί να δεχτούν; Με τι κίνητρο πλέον;

Μα πέρυσι που πήρα απόσπαση ούτε που παρουσιάστηκα πουθενά στα Δωδεκάνησα. Τηλ. στην ΔΔΕ και μου είπαν φεύγετε και πάτε στο ΠΥΣΔΕ που αποσπασθήκατε...

Μήπως αυτό έγινε στην α φάση των αποσπάσεων;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #898 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:44:59 μμ »
Kι εγώ το ίδιο έκανα, γιατί πραγματικά δεν ήξερα το νόμο. Και τελικά στις 5/11 τυχαία έφτασε στα χέρια μου χαρτί της ΔΔΕ Δωδεκανήσου που με ενημέρωνε για το νόμο περί αντικατάστασης στα δυσπρόσιτα και με καλούσαν να επιστρέψω, για να μην έχω πειθερχικές κυρώσεις. Μίλησα και με τον Περιφερειάρχη Ν. Αιγαίου και μου είπε πως κακώς η ΔΔΕ με άφησε να φύγω και οφείλω να επιστρέψω αμέσως και ο νόμος είναι ίδιος για όλους τους αποσπασμένους από Δ΄Δωδεκανήσου και καλούνται όλοι να επιστρέψουν. Κι εγώ εντελώς τυχαία βρήκα το νόμο! Θα είχα κυρώσεις και δε θα το ήξερα!!! Ίσως σε σένα να ήρθε εγκαίρως αντικαταστάτης και να να μη χρειάστηκε να σου κοινοποιήσουν το έγγραφο. Τι να πω!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #899 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:47:44 μμ »
Ναι πέρυσι πήρα αποσπαση στην α φάση -03/08. Οπότε λέτε να τα κλείσω τα εισιτήρρια? ότι και να γίνει θα παρουσιαστούμε είναι σίγουρο?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:12 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #900 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:48:45 μμ »
Δυστυχώς Ρωξάνη, εμείς στη Δ΄ Δωδεκανήσου είτε βγούνε τέλη Αυγούστου είτε αρχές Σεπτέμβρη είτε στα μέσα οι αποσπάσεις, οφείλουμε να περιμένουμε αντικαταστάτη σύμφωνα με το νόμο που αφορά στα δυσπρόσιτα. Και μάλιστα στο δυσπρόσιτο που είμαι εγώ, ακόμη και αν πάρω απόσπαση, δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί τρελός που να θέλει να με αντικαταστήσει. 90φιλολόγους κάλεσαν πέρυσι μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης. Κάποιοι διάλεγαν άλλα κενά και κάποιοι απλώς αρνούνταν. Και γιατί να δεχτούν; Με τι κίνητρο πλέον;

Μα πέρυσι που πήρα απόσπαση ούτε που παρουσιάστηκα πουθενά στα Δωδεκάνησα. Τηλ. στην ΔΔΕ και μου είπαν φεύγετε και πάτε στο ΠΥΣΔΕ που αποσπασθήκατε...

Μήπως αυτό έγινε στην α φάση των αποσπάσεων;

Κι εγώ στην ά φάση πήρα απόσπαση πέρυσι, αλλά υπάρχει νόμος που λέει ότι όσοι έχουν οργανική σε δυσπρόσιτα σχολεία οφείλουν να περιμένουν αντικαταστάτη, όποτε κι αν βγουν οι αποσπάσεις και είναι στη διακριτική ευχέρεια του προϊσταμένου να παρέχει ή όχι διευκολύνσεις. Όταν όμως γίνεται λόγος για πειθαρχικές κυρώσεις....
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #901 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:50:36 μμ »
Τι να πω ρε παιδιά? Μιλούσα με τη διευθύντρια συνέχεια, με έπαιρνε τηλ αν απεργούσα ή όχι αν δεν προλάβαινα να την πάρω εγώ, μουη είεχε πει η ίδια να μην πάω καν και στείλανε αναπληρώτρια νωρίς, μηπως γι αυτο?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #902 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:56:16 μμ »
Πρέπει να περιμένουμε αντικαταστάτη όπου κι αν υπηρετούμε ακόμα κι αν δεν είμαστε σε δυσπρόσιτα. Το 2011, ο προϊστάμενος δε με άφηνε να φύγω και παρέμενα άλλον ένα μήνα μακριά από το σπίτι μου ενώ είχαν βγει οι αποσπάσεις...Με το δεδομένο ότι δε θα πάρει πολλούς αναπληρωτές, ακόμα κι αν πάρουμε απόσπαση δε θα τελειώσει η αγωνία μέχρι να μας αποδεσμεύσουν!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #903 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:57:09 μμ »
κι εγώ μιλούσα με τη διευθύντρια για τις απεργίες κ δε μου είχε πει τίποτα μέχρι που εστάλη το χαρτί της ΔΔΕ που είχε ημερομηνία αρχών Οκτώβρη, ασχέτως αν εγώ το παρέλαβα 5/11. Είχαν καλέσει 90 αναπληρωτές κ όλοι ή αρνούνταν ή επέλεγαν άλλα κενά, οπότε ελλείψη αντικαταστάτη μας ανακάλεσαν, ενώ οι αποσπάσεις είχαν βγει 03/08.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #904 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:01:20 μμ »
Ωχ....Οπότε δεν το γλιτώνουμε με τίποτα....
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #905 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:35:37 μμ »
Gumus και υπολοιποι
Περσι βγηκαν νωρις. Δεν υπηρχε κανενας λογος να πατε στα Δωδ/νησα. Μαλιστα επρεπε να παρουσιαστείτε 1 Σεπτεμβρη στο νεο σας πυσδε. Εγω αυτο ξερω. Επισης ξερω οτι Παπαδομαρκακηδες κ σια προσπαθουν να εκμεταλευτουν οποιον μπορουν. Μονο οσοι παρουν σε β, γ φαση πρεπει να παραμεινουν. Τωρα βεβαια εσυ λες για νόμο. Τι να σου πω;Μηπως ειναι παλιος;
Οσο για τα εισητηρια, μην βιαζεστε, δεν νομιζω να μη βρουμε Σαββατο 31 Αυγουστου στον Πειραια.

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #906 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:38:41 μμ »
Έχω γράψει πολλές φορές πως προτεραιότητά τους αυτή τη στιγμή είναι οι μετατάξεις. Τα υπόλοιπα τα έχουν αφήσει στην τύχη τους.Παρά τις συνεχείς παρεμβάσεις καμία εξέλιξη δεν υπάρχει στο θέμα των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.Ούτε η πρόταση γα γίνουν τουλάχιστον δασκάλων και νηπιαγωγών,καταρχήν,που δεν εμπλέκονται με τις μετατάξεις έγινε αποδεκτή.Εκτίμησή μου είναι πως είναι αδύνατο να εξετασθούν τη επόμενη βδομάδα.Στο ερώτημα αν πρέπει να παρουσιασθούν , όσοι έκαναν αίτηση για απόσπαση ,στην οργανική τους η απάντηση είναι ΝΑΙ .Εκτός αν το υπουργείο πει να παρουσιασθούν σ οποιαδήποτε δνση, μέχρι να γίνουν οι αποσπάσεις...κάτι που δεν το βλέπω

από το fb του Μπράτη πριν λίγο....οκ, παιδιά...τι να πούμε πια...εισιτήρια, βαλίτσες...τα γνωστά...καλά κρασιά
κι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 04:41:15 μμ από glykouli »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #907 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:50:25 μμ »
Δεν μπορεί να είναι τυχαίο όλο αυτό. Δεν μπορεί να μην ήξεραν. Κάτι μου λέει πως μπορεί να γίνουν αυτά που έγραψε ο jimmy_100, αν και εύχομαι όσο τίποτα να μην επιβεβαιωθούν...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #908 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:51:49 μμ »
Ας γινει εστω αυτο να παρουσιαστουμε σε αλλη διευθυνση! Τι φταιμε εμεις που αυτοι ολοι ειναι ανεκδιηγητοι?????????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #909 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:59:20 μμ »
O Mπράτης μόνο να ενημερώνει ξέρει, κι όλοι τον έχουνε Θεό.
Δεν μπορεί να πιέσει να παρουσιαστούμε στις κοντινότερες διευθύνσεις;  >:(

Έστειλα μέιλ στην Φατούρου για το θέμα και απάντησε οτι είναι σωστή η πρόταση να παρουσιαστούμε όσοι θέλουμε στην κοντινότερη ΔΙΔΕ - τώρα αν την προωθήσει τι να πω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 706

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.