*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4592 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:32:32 μμ »
Μπαλακια μπιλιαρδου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:32 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4593 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:37:06 μμ »
Nikitas φοβερος! Ετσι ακριβως... Δεν τους βγαινουν τα κουκια και τα μαγειρευουν οπως θελουν. Κι εμεις με την εγκυκλιο του Αυγουστου νομιζαμε οτι μονο της Βθμιας το Υπουργειο θεωρει πλεοναζοντες... Εχει δρομο η υποθεση.
Στα ολοημερα, αν λειτουργησουν, οι μαθητες θα τοποθετουνται ακριβως οπως ετοιμαζουμε βαλιτσα για διακοπες: καθομαστε πανω για να κλεισει με το ζορι...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4594 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:37:45 μμ »
ο καλομοιρης σε ατυπη συναντηση με αιρετους στη ΔΕΘ ειπε οτι μεχρι Τριτη β φαση μεταταξεων κ αφου ολοκληρωθει η διαδικασια, αποσπασεις για ειδικοτητες..δεν ξερω ποσο εγκυρο ειναι...αυτα ακουσα κ σας τα μεταφερω

Αφού το είπε ο Καλομοίρης .... εμένα πάντως μου φαίνεται γελοίο το σενάριο αυτό. Το Υπουργείο είπε ότι θα γίνουν οι αποσπάσεις αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία των μετατάξεων, εννοώντας αφού παρουσιαστούν και τοποθετηθούν οι μεταταγέντες και ξαναμετρηθούν τα κενά. Οι αιρετοί μας το ερμήνευσαν αλλιώς. Τι μετατάξεις θα γίνουν τώρα; Για 400 ψωροθέσεις που έμειναν ακάλυπτες στην πρωτοβάθμια; Δεν είναι τελείως αστείο;

Μην είσαι σίγουρη πως οι μετατάξεις θα είναι μόνο 400. Υπάρχουν νομοί που σε συγκεκριμένες ειδικότητες δεν έβγαλαν ούτε μία θέση στην πρωτοβάθμια (πχ καμία θέση για ΠΕ05 σε ηλεία, αχαία, αιτωλοακαρνανία..)

Συνεπώς αν αυτό συνέβει και σε άλλους νομούς μιλάμε για πολύ περισσότερες θέσεις...
Αυτό ισχύει τουλάχιστον για τους ΠΕ05. Ούτε το Ρέθυμνο, ούτε η Αχαία έβγαλαν κενά, πράγμα αδιανόητο. Εάν έως Τετάρτη, ημέρα αγιασμού δεν βγει νέα απόφαση για β' φάση μετατάξεων τότε μάλλον σκούρα...Πάντως το σενάριο για β' και ακόμη για γ' φάση ακούγεται πολύ
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4595 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:41:55 μμ »
ο καλομοιρης σε ατυπη συναντηση με αιρετους στη ΔΕΘ ειπε οτι μεχρι Τριτη β φαση μεταταξεων κ αφου ολοκληρωθει η διαδικασια, αποσπασεις για ειδικοτητες..δεν ξερω ποσο εγκυρο ειναι...αυτα ακουσα κ σας τα μεταφερω

Αφού το είπε ο Καλομοίρης .... εμένα πάντως μου φαίνεται γελοίο το σενάριο αυτό. Το Υπουργείο είπε ότι θα γίνουν οι αποσπάσεις αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία των μετατάξεων, εννοώντας αφού παρουσιαστούν και τοποθετηθούν οι μεταταγέντες και ξαναμετρηθούν τα κενά. Οι αιρετοί μας το ερμήνευσαν αλλιώς. Τι μετατάξεις θα γίνουν τώρα; Για 400 ψωροθέσεις που έμειναν ακάλυπτες στην πρωτοβάθμια; Δεν είναι τελείως αστείο;

Μην είσαι σίγουρη πως οι μετατάξεις θα είναι μόνο 400. Υπάρχουν νομοί που σε συγκεκριμένες ειδικότητες δεν έβγαλαν ούτε μία θέση στην πρωτοβάθμια (πχ καμία θέση για ΠΕ05 σε ηλεία, αχαία, αιτωλοακαρνανία..)

Συνεπώς αν αυτό συνέβει και σε άλλους νομούς μιλάμε για πολύ περισσότερες θέσεις...
Αυτό ισχύει τουλάχιστον για τους ΠΕ05. Ούτε το Ρέθυμνο, ούτε η Αχαία έβγαλαν κενά, πράγμα αδιανόητο. Εάν έως Τετάρτη, ημέρα αγιασμού δεν βγει νέα απόφαση για β' φάση μετατάξεων τότε μάλλον σκούρα...Πάντως το σενάριο για β' και ακόμη για γ' φάση ακούγεται πολύ
Επίσης πολλοί θα αφαιρεθούν γιατί πήραν μετάταξη και σε διοικητικές θέσεις. Το σίγουρο είναι πάντως ότι με τα κενά που ανακοίνωσαν και αυτά που έως σήμερα υποτίθεται καλύφθηκαν, η πρωτοβάθμια δεν καλύπτεται. Πιθανολογώ ότι θα βγάλουν περισσότερα κενά. Προφανώς για κάποιους λόγους δεν τα έβγαλαν σε α' φάση. Είδομεν...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:32 »

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4596 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:50:36 μμ »
nikitas, respect!!!! ακριβως ετσι ειμαστε φετος

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4597 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:51:19 μμ »
Αν μπορει κάποιος τον πίνακα, παρακαλω.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4598 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:52:11 μμ »
Δε μπορώ να ξέρω ποια λύση θα προκρίνει το υπουργείο. Πάντως, υπάρχει και η διάθεση από β'θμια σε α'θμια για τις γνωστές ειδικότητες, δίχως να μπούμε στη χρονοβόρα διαδικασία της μετάταξης, η οποία, στο κάτω-κάτω, είναι και μη-αναστρέψιμη.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4599 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:59:58 μμ »
Και στους ΠΕ06 δεν δώθηκαν σχεδόν καθόλου κενά για μετατάξεις. Ολόκληρη ανατολικη μακεδονια κ θρακη ειχε μολις 5 στον Εβρο.. τα κενα τα ξερουμε- δεν τα δηλωσαν για καποιο λογο.. καπως όμως πρέπει να τα καλύψουν. αντε να μας πουν κ εμας που έχουμε μείνει χωρις τρίχα στο κεφαλι και χωρίς στομάχια φετος........
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4600 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:24:36 μμ »
Γιατί βιάζεστε συνάδελφοι δεν το καταλαβαίνω...Και που βλέπετε την πίεση χρόνου???Έχουμε ακόμα 1,5 μέρα περιθώριο μέχρι τον αγιασμό...Είμαι σίγουρη ότι , όπως ανακοίνωσε ο υπουργός, τα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά από τις 11 Σεπτέμβρη φέτος....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4601 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:37:39 μμ »
Εγώ πάντως χτύπησα 3μηνη άδεια ανατροφής με αποδοχές και τους αφήνω να αποφασίσουν μέχρι το Δεκέμβριο.
Ειλικρινά, αν μου είχαν δώσει απόσπαση δεν θα την έπαιρνα την άδεια και ας τη δικαιούμαι. ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΘΕΛΩΩΩ!!!
Γ..ώ την ειδικότητά μου μέσα... γυρίζω στα παιδιά μου αύριο...

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4602 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:37:52 μμ »
http://mpratis.gr/013/par090913.pdf

Το αρχειο περιλαμβανει πινακα με τα κενα στην Αθμια οπως υποβληθηκαν απο τις διευθυνσεις (και για ειδικοτητες) και επισης πινακα με τα κενα οπως τα κατεθεσε το Υπουργειο και συμφωνα με τον οποιο εγιναν οι αποσπασεις.
Ενδεικτικα, το Υπουργειο αποφασισε οτι στην Α,Β, Γ, και Δ Αθηνας εχει 1.000 (συν πλην ) πλεοναζοντες δασκαλους!!!  Εδω εβγαλε τοσους πλεναζοντες δασκαλους, αραγε, τι πιθανοτητες εχουμε να ελπιζουμε για σεβαστο αριθμο αποσπασεων στις ειδικοτητες Αθμιας και Βθμιας; Αποθαρρυντικοι οι πινακες...

Δεν μου ανοιγει ο συνδεσμος....υπαρχει καποιος συναδελφος που μπορει να τα ανεβασει?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4603 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:39:02 μμ »
Εγώ πάντως χτύπησα 3μηνη άδεια ανατροφής με αποδοχές και τους αφήνω να αποφασίσουν μέχρι το Δεκέμβριο.
Ειλικρινά, αν μου είχαν δώσει απόσπαση δεν θα την έπαιρνα την άδεια και ας τη δικαιούμαι. ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΘΕΛΩΩΩ!!!
Γ..ώ την ειδικότητά μου μέσα... γυρίζω στα παιδιά μου αύριο...
Πολύ καλά εξηγήθηκες!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4604 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:46:29 μμ »
http://mpratis.gr/013/par090913.pdf

Δεν μου ανοιγει ο συνδεσμος....υπαρχει καποιος συναδελφος που μπορει να τα ανεβασει?
http://www.doe.gr/index.php?categoryid=31&p2_articleid=10214
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4605 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:47:20 μμ »
Μπράτης στο φβ.
Για τίποτε δεν δεσμεύθηκε ο Υφυπουργός Παιδείας στη συνάντηση που έγινε πριν λίγο
Αφού ανοίξουν τα σχολεία είπε θα γινει μια β φάση αποσπάσεων περιορισμένη και,κυρίως, για όσους έχουν προβλήματα υγείας.Τώρα θα συζητήσει με τον Υπουργό για β'κύκλο μετατάξεων αν θα γίνει.Για αποσπάσεις ειδικοτήτων δεν ξέρει τίποτε...καμία δέσμευση...οι πιστώσεις για αναπληρωτές είναι 2000μόνο και ήδη εξαντλήθηκαν περίπου 1500.Υπάρχουν και 10000 από το ΕΣΠΑ για Ειδική Αγωγή...Αυτα!
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.