*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1789834 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4900 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:45:13 μμ »
Μαρία σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου και την απάντησή σου. Ναι πράγματι δεν πήρα απόσπαση στην α φάση και έκανα αίτηση επανεξέτασης. Από την αρχή ήμουν στην οργανική μου στα Δωδεκάνησα, σε ξενοδοχεία και πήρα λίγες μέρες άδεια να έρθω Αθήνα να μαζέψω τα πράγματα και το μωρό και να πάμε πίσω μαζί στο σπίτι που νοίκιασα πριν φύγω. Μετά την απογοήτευση που πήρα δεν ξαναμπήκα και ήμουν σίγουρη ότι β φάση αποκλείεται να βγει τωρα κοντά και σήμερα μπάινω και βλέπω ότι θα γίνει β φάση τη στιγμή που αύριο τέτοια ώρα θα ταξιδεύω με το μωρό για Δωδεκάνησα. Και ξαφνικά αισθάνομαι πολύ μπερδεμένη...

Αχ, ολοι στην ιδια θεση ειμαστε Ρωξανη, με μια βαλιτσα στο χερι. Εγω στη θεση σου δεν θα ταξιδευα αυριο, σε συμφερει να κανεις απεργια... Αν υπολογισεις τα εξοδα, νομιζω οτι σε συμφερει το δευτερο.


Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, ο μικρός πρέπει να ξεκινήσει παιδικό και να τον παίρνω στις 10.30 την πρώτη εβδομάδα, δεν μπορώ να κάνω και το παιδί μπαλάκι πάνω κάτω. Αλλά από την άλλη απ'ότι ακούγεται δύσκολο να πάρουν απόσπαση άτομα εκτός ειδικών κατηγοριών, σωστά? Ας μην ελπίζουμε κι άδικα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:11 »

Αποσυνδεδεμένος kostaslbc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • ΑΠΕΡΓΙΑ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4901 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:49:28 μμ »
Συνάδελφοι,
Να μην μπερδέυουμε την ΑΠΕΡΓΙΑ με τις μετατάξεις ή αποσπάσεις ή οτιδήποτε άλλο.

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ με οποιοδήποτε κόστος.
είναι θέμα ζωής ή ανεργίας !!
όπως δανειστήκαμε για να ξεσπιτωθούμε έτσι να δανειστούμε για λίγες ημέρες.
Αν ΠΕΤΥΧΕΙ η ΑΠΕΡΓΙΑ δεν θα κρατήσει πάνω από 15 ημέρες.Είναι τόσο απλό.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4902 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:49:42 μμ »
αποσπάσεις  για τις 'ειδικές κατηγορίες' μονο???αυτων των 73 ατόμων πχ που διεύρευσαν???
άλλοι εχουμε νοικιάσει σπίτι..ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ
Καμιά απάντηση δεν έδωσε ο Υφυπουργός για το γεγονός ότι οι αποσπάσεις δεν έγιναν με βάση τα πραγματικά λειτουργικά κενά που απέστειλαν οι Δ/νσεις , αλλά με βάση "κενά" που το Γραφείο του Υπουργού καθόρισε. Επίσης καμιά απάντηση δεν έδωσε γιατί δεν έγιναν αποσπάσεις ειδικοτήτων σ΄ αυτή τη φάση. Το μόνο που είπε είναι πως με το άνοιγμα των σχολείων και αφού δουν ξανά τα κενά θα γίνει β΄ φάση αποσπάσεων σε περιορισμένο αριθμό (κυρίως για λόγους υγείας) και ίσως γίνουν και αποσπάσεις ειδικοτήτων.
http://www.mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/867-2013-09-10-13-02-53
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4903 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:50:04 μμ »
Σε ο,τι αφορα τις ειδικοτητες που ενεπλακησαν στις μεταταξεις, δεν ξερω κατα ποσον ειναι ρεαλιστικο να διενεργηθουν και αποσπασεις των εν λογω ειδικοτητων σε περιοχες που εχουν πραγματοποιηθει ή θα πραγματοποιηθουν μεταταξεις.

Προφανώς ... αν στον β΄ κύκλο δοθούν κενά σε περιοχές στις οποίες ζητάμε απόσπαση, τότε είναι σαν εκβιασμός να αιτηθούμε μετάταξη. Εγώ προσωπικά στην α΄ φάση δεν βρέθηκα στο δίλλημα αυτό. Οι περιοχές που ζητώ δεν έβγαλαν πλεονάσματα στη Β΄Βάθμια, ούτε και κενά στην Α΄Βάθμια. Ωστόσο δεν ξέρουμε τι θα γίνει τώρα. Ελπίζω να γίνει κάτι και να ακυρωθεί αυτός ο επαίσχυντος β΄ γύρος, ο οποίος αν ανακοινωθεί θα αποτελεί παραδοχή της ανετοιμότητας του Υπυργείου για την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Απορώ με το θράσος αυτού του ανεκδιήγητου υπουργού. Θα πρέπει στο μέλλον να λογοδοτήσει στη δικαιοσύνη για τις παρανομίες στις οποίες έχει εμπλακεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:11 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4904 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:53:21 μμ »
Δυστυχως κανεις δε θα λογοδοτησει και κανεις δε μαθαινει την πραγματικοτητα απο τα ΜΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4905 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:12:59 μμ »
Σε ο,τι αφορα τις ειδικοτητες που ενεπλακησαν στις μεταταξεις, δεν ξερω κατα ποσον ειναι ρεαλιστικο να διενεργηθουν και αποσπασεις των εν λογω ειδικοτητων σε περιοχες που εχουν πραγματοποιηθει ή θα πραγματοποιηθουν μεταταξεις.

Προφανώς ... αν στον β΄ κύκλο δοθούν κενά σε περιοχές στις οποίες ζητάμε απόσπαση, τότε είναι σαν εκβιασμός να αιτηθούμε μετάταξη. Εγώ προσωπικά στην α΄ φάση δεν βρέθηκα στο δίλλημα αυτό. Οι περιοχές που ζητώ δεν έβγαλαν πλεονάσματα στη Β΄Βάθμια, ούτε και κενά στην Α΄Βάθμια. Ωστόσο δεν ξέρουμε τι θα γίνει τώρα. Ελπίζω να γίνει κάτι και να ακυρωθεί αυτός ο επαίσχυντος β΄ γύρος, ο οποίος αν ανακοινωθεί θα αποτελεί παραδοχή της ανετοιμότητας του Υπυργείου για την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Απορώ με το θράσος αυτού του ανεκδιήγητου υπουργού. Θα πρέπει στο μέλλον να λογοδοτήσει στη δικαιοσύνη για τις παρανομίες στις οποίες έχει εμπλακεί.

Βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνετε ποιο είναι το σχέδιο του υπουργού; Να χτυπηθεί η απεργία. Αν στις 17/09 εκδοθεί εγκύκλιος για 2ο γύρο μετατάξεων, πάμε στοίχημα ότι πολύς κόσμος θα συρρεύσει πανικόβλητος για να υποβάλλει αίτηση; Μη σας πως ότι μπορεί στις 16 ή στις 18 να κάνει και β' φάση αποσπάσεων. Τότε να δούμε ποιοι θα απεργήσουν.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4906 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:18:42 μμ »
Παιδια τελικα αυριο η β´ φαση ή μεχρι τις 5 οκτωβρη;επειδη διαβασα κ τα δυο μπερδευτηκα!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4907 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:26:41 μμ »
Βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνετε ποιο είναι το σχέδιο του υπουργού; Να χτυπηθεί η απεργία.
Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι και την θέλουν και την επιδιώκουν, αλλά απόψεις είναι αυτά.
Επίσης δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το άμεσο και έμμεσο οικονομικό ‘όφελος’ από όλη αυτή την αναστάτωση γιατί ανάλογα με το μέγεθος θα μπορούσε να είχε γίνει αντίστοιχου μεγέθους σημαία.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4908 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:46:33 μμ »
Μια καλή ερώτηση πάντως είναι αυτή την Β φάση των μετατάξεων - αν δοθούν μάλιστα επιπλέον κενά σε Νομούς που ήδη δόθηκαν - ποιος την θέλει πραγματικά;
Ο Υπουργός ή οι καλοθελητές των διπλανών Νομών της περιφέρειας του Νομού που δίνονται τα επιπλέον κενά...Διότι αποσπάσεις και διαθέσεις ισχύουν μια χρονιά, οι μετατάξεις για πάντα...πόσο μάλλον αν έχεις ξεπετάξει άτομα από διπλανούς Νομούς της περιφέρειας σου και παίζεις μόνος σου...  ;)
Για να δούμε τι θα δούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:55:55 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4909 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:53:18 μμ »
Οσο αφορά την απεργία τώρα και τις μετατάξεις

α) Οι Αιτήσεις είναι ηλεκτρονικές
β) Οι επικυρώσεις (αν χρειάζονται- που ξέρετε μπορεί και να καταργηθούν σε αυτήν την φάση  ;D ) μπορούν να γίνουν από διοικητικούς στα γραφεία των δευτεροβαθμιών ή ακόμα και των πρωτοβαθμιών (γιατί όχι πλέον αδελφάκια είναι οι δύο βαθμίδες  ;D )
γ) Οταν βγουν τα αποτελέσματα και παρουσιαστεί κόσμος στην αβθμια μπορεί να έχουν λήξει οι απεργίες εκεί. Εξάλλου προς το παρόν μια 48ώρη είναι... άσε που άμα θέλουν καθυστερούν και το ΦΕΚ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:57:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4910 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:57:28 μμ »
Επισης αλλη ερωτηση για οποιον γνωριζει:εστω οτι ο Α εχει 40 μορια κ δεν προλαβε,δεν ειδε, δεν ηξερε οτι επρεπε να κανει αιτηση επανεξετασης κ οτι ο Β εχει 35 μορια κ εκανε αιτηση επανεξετασης,παιζει να παρει ο Β´ αποσπαση κ να μην παρει ο Α( με δεδομενο οτι το υπουργειο δεν εβγαλε καμια εγκυκλιο με ημερομηνιες για αιτησεισ επανεξετασης) κ τελευταια ερωτηση:τις αιτησεις επανεξετασεις λοιπον θα εξετασουν αυριο ή τις ενστασεις που εχουν γινει για λαθη(πχ στη μοριοδοτηση κτλ);;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4911 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:02:08 πμ »
Απο γραφείο του υπουργού:
Αποσπασεις Β φάση με τις ειδικότητες ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ με καταλητική ημερα 5 ΟΚΤ.

Αν αυτό ισχύει τότε θα έχουν τελειώσει οι μετατάξεις της β' φάσης την επόμενη Παρασκευή 20/9 για να ανακοινωθούν αποτελέσματα από 23/9.....Μετά θα πάει στις αποσπάσεις...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4912 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:20:21 πμ »
Σχετικα με την απεργια, πιστευω οτι τους συμφερει να μην εχουν βγει πολλες αποσπασεις, ετσι ωστε να απεργησουν οσοι ειναι στην αναμονη και να γεμισει το ταμειακι του κρατους!
Αιρετος (που δεν μου πολυφαινεται εμπιστος) λεει οτι παμε για β' φαση μεταταξεων. Αιρετος (λιγο πιο σχετικος αλλα πολυ απαισιοδοξος παντα) μιλα για υποχρεωτικες αποσπασεις σε αλλο νομο. Αιρετος (σχετικοτατος, "επαγγελματιας" του ειδους) προτρεπει για αιτησεις επανεξετασης και συμπληρωνει "ο Θεος μαζι σου"! Κι εγω αναρωτιεμαι:
αν αυριο, παλι, δεν εξεταστουν οι αιτησεις της ειδικοτητας μου, την Δευτερα να ξανακανω αιτηση ? 'Η να παω αυριο μετα το σχολειο, να την καταθεσω προκαταβολικα?!! 

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4913 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:53:22 πμ »
Σε ο,τι αφορα τις ειδικοτητες που ενεπλακησαν στις μεταταξεις, δεν ξερω κατα ποσον ειναι ρεαλιστικο να διενεργηθουν και αποσπασεις των εν λογω ειδικοτητων σε περιοχες που εχουν πραγματοποιηθει ή θα πραγματοποιηθουν μεταταξεις.

Προφανώς ... αν στον β΄ κύκλο δοθούν κενά σε περιοχές στις οποίες ζητάμε απόσπαση, τότε είναι σαν εκβιασμός να αιτηθούμε μετάταξη. Εγώ προσωπικά στην α΄ φάση δεν βρέθηκα στο δίλλημα αυτό. Οι περιοχές που ζητώ δεν έβγαλαν πλεονάσματα στη Β΄Βάθμια, ούτε και κενά στην Α΄Βάθμια. Ωστόσο δεν ξέρουμε τι θα γίνει τώρα. Ελπίζω να γίνει κάτι και να ακυρωθεί αυτός ο επαίσχυντος β΄ γύρος, ο οποίος αν ανακοινωθεί θα αποτελεί παραδοχή της ανετοιμότητας του Υπυργείου για την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Απορώ με το θράσος αυτού του ανεκδιήγητου υπουργού. Θα πρέπει στο μέλλον να λογοδοτήσει στη δικαιοσύνη για τις παρανομίες στις οποίες έχει εμπλακεί.

Βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνετε ποιο είναι το σχέδιο του υπουργού; Να χτυπηθεί η απεργία. Αν στις 17/09 εκδοθεί εγκύκλιος για 2ο γύρο μετατάξεων, πάμε στοίχημα ότι πολύς κόσμος θα συρρεύσει πανικόβλητος για να υποβάλλει αίτηση; Μη σας πως ότι μπορεί στις 16 ή στις 18 να κάνει και β' φάση αποσπάσεων. Τότε να δούμε ποιοι θα απεργήσουν.
Σιγα τις πασιοναριες!!! εννοειται μπουνιες θα παιζουν για το ποιος θα πρωτοκανει αιτησηηηη!!! Του δινεις ιδεες ομως  του Αρβη τωρααα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 846
Σύνολο: 856

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.