*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1788343 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5250 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 05:45:10 μμ »
Προς ενημέρωση των Συναδέλφων που περιμένουν Απόσπαση:
Σήμερα το μεσημέρι μίλαγα με τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης στην Περιοχή μου και μου είπε
για 2η φάση μετατάξεων με Νέα Κενά ανά Νομό άσχετα με τα κενά της 1η φάσης(τραγικό δεν το συζητώ).
Είχε βγάλει και τα νούμερα που θα δώσει ή έχει ήδη δώσει....
Αυτό, δυστυχώς, σημαίνει, αντικειμενικά, περαιτέρω χρονική μετατόπιση της διαδικασίας και λογική
συμπίεση του αριθμού των αποσπάσεων για τις ειδικότητες που θα υποστούν μετατάξεις....

Έχω βαρεθεί να ακούω και να διαβάζω τι είπε υψηλόβαθμο στέλεχος του Υπουργείου, Διευθυντής Εκπαίδευσης, Υπάλληλος στην Κεντρική Υπηρεσία, αιρετός .... ποιος όμως δεν έχει πει ακόμα τίποτα; Ο Υπουργός κι ο αρμόδιος Υφυπουργός. Ίσως να μην έχουν αποφασίσει ακόμα ούτε και οι ίδιοι τι θα κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:19:33 »

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5251 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 05:48:59 μμ »
Πραγματικά έχω χάσει την ψυχική μου ηρεμία με αυτό το φετινό σκηνικο!Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε και τόσοι άνθρωποι οικογενειάρχες δεν πήραμε απόσπαση.Και εκεί που είπα λίγο να χαρώ με τη συνεδρίαση του κυσπε που θα γινει την πεμπτη, ξαφνικα βλέπω οτι δεν θα κοιτάξουν τις αιτήσεις επανεξέτασης...Γιατί ρε φίλε???Σε τι φταίξαμε??????Οι οικογένειες μας έχουν διαλυθεί, έχουμε ανθρώπους με αναπηρία να φροντίσουμε.Ελεος!Μαυρη χρονιά η φετινή, δεν έχεις ορεξη ουτε για μάθημα όταν σκεφτεσαι οτι πρέπει να συντηρήσεις 2 σπιτια το ένα στο βορρά και το άλλο στο νότο.....


Αν γνωρίζει κανεις κάτι παραπάνω για το τι ακριβώς θα συνεδριάσουν την πέμπτη παρακαλώ ας πει και σε μένα, γιατι τη μια μέρα άλλα λέει ο ένας αιρετός και την άλλη άλλα ο άλλος.........

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5252 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 05:50:59 μμ »
Ναι εγω το παραδεχομαι συναδελφοι ειμαι σε πανικο σε απελπισια πως να σας το πω....κανω τοσα χιλιομετρα αφηνω το παιδι μου λεφτα δε βγαζω περιφερομαι σε τεσσερα σχολεια που με κοιτανε περιεργα οταν τους λεω οτι πρεπει κ εγω να αφηνω το παιδι στο σταθμο κ μετα θα ερχομαι κ ολοι ρωτανε που ειναι ο πατερας λες κ ειμαι υποχρεωμενη να λεω τα οικογενειακα μου....κ για να με εξυπηρετησουν ο καθενας κατι θελει να μου φορτωσει κυριως εφημερειες...

Τα πα....ουφφφφφφ
κοίτα δεν είναι ανάγκη να απαντάς σε κάθε αδιάκριτο. Υπάρχουν 2-3 απαντήσεις μπαλαντερ που ανακόπτουν τις όποιες ορέξεις τέτοιων ατόμων "
π.χ. Ερώτηση αδιάκριτου:-Που είναι ο πατέρας?
       1η Απαντηση:-Στη φυλακή για φόνο
       2η Απάντηση:2μέτρα κάτω απ'το χώμα γιατί με εκνεύριζε
       3η Απάντηση: Είανι μπράβος του Μαρινάκη και δούλευε χθες τη νύχτα....
όΧι εφημερίες δε θα κάνεις, καφέ έτοιμο θα σου έχουν...

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5253 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:01:09 μμ »
Μια διεθυντρια εκ των τεσσαρων μου το ειπε ξεκαθαρα δεν θα παω την πρωτη ωρα αν δεχτω να κανω εφημερια... νταβατζιλικι κανονικο...τι να κανω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:19:33 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5254 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:04:33 μμ »
Μια διεθυντρια εκ των τεσσαρων μου το ειπε ξεκαθαρα δεν θα παω την πρωτη ωρα αν δεχτω να κανω εφημερια... νταβατζιλικι κανονικο...τι να κανω;

να το ζητήσεις εγγράφως...και αν αρνηθεί , να υποβάλεις εσύ η ίδια αίτηση με το αίτημά σου και να πάρεις και πρωτόκολλο. Και να ζητήσεις σε περίπτωση αρνητικής απάντησης στο αίτημά σου να σου γνωστοποιηθούν εγγράφως πάντα τόσο οι λόγοι της άρνησης όσο και η νομοθεσία στην οποία "πατάνε".....   >:( >:(


( άσε που όταν έχεις εφημερία ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να πας απο την πρώτη ώρα και να είσαι εκεί και στην προσευχή....σε δουλεύουν;;;; )
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:06:14 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5255 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:21:37 μμ »
 Ευχαριστώ για τη βοηθεια αλλα πρωτον στο σχολειο αυτο οι εφημερειες ειναι μισες...δεν ξερω αν παρανομουν η οχι κ δευτερο δεν ειμαι υποχρεωμενη να ειμαι πρωτη ωρα στο σχολειο; Δεν ειναι στην καλη της διαθεση να μη με βαλει; Πως μπιρω να απαιτησω οτι δεν μπορω να παω πρωτη ωρα;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5256 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:42:15 μμ »
μισή εφημερία σημαίνει η πρώτη βάρδια απο τις 8 ως τις 11 και η επόμενη απο τις 11 ως τις 2. Αλλά αυτή η πρακτική αν και συμβαίνει συχνά δεν υπάρχει κάπου στο νόμο, ειναι τελειως παράνομη.

για να απαιτήσεις να μην πας πρώτη ώρα δε γινεται, δεν προκύπτει απο κάπου. Στην πραγματικότητα το εργασιακό σου ωράριο ειναι 8-2 ( ανεξαρτητα απο το διδακτικό δηλαδή) - αν και δεν πολυεφαρμόζεται ( ακόμα  ;) ).Επομένως, εκεί δε σε βλέπω να πατάς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5257 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:00:04 μμ »
Ακριβως εκει παταει κ αυτη οτι επειδη υποχρεουμαι να ειμαι 8-2  θα πρεπει να μη μιλησω κ να παρω τη μιση εφημερεια για να παω ατυπα απο τη δευτερη ωρα... Μερικοι διευθυντες βασιλικοτεροι του βασιλεως.... Bitch ρσυ μεσα απ το γραφειο τι ακους για μεταταξεις θα γινουν κ αλλες;

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5258 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:13:16 μμ »
Από όσα διαβάζω στις τελευταίες δυο σελίδες συνάδελφοι, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι στο θέμα των διαθέσεων στην α'θμια η κάθε διεύθυνση σηκώνει δικό της μπαϊράκι και πράττει κατά πως νομίζει, ερμηνεύοντας κατά το δοκούν την αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά του υπουργείου. Με άλλα λόγια, ούτε οι διευθυντές έχουν ενημέρωση για το τι μέλλει γενέσθαι και ο καθένας κάνει ό,τι 'του φανεί, του Λολοστεφανή'.

Υ.Γ. Πάντως, να ξέρετε ότι υπάρχουν και χειρότερα. Π.χ. ο ένδοξος Πειραιάς εξέδωσε τελευταία φορά ανακοίνωση περί τοποθετήσεων πριν... κρατηθείτε... 11 μέρες, κι αυτή για την τοποθέτηση των λειτουργικά υπεραρίθμων! Από τότε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Ούτε καν οι τοποθετήσεις των όντων σε διάθεση ΠΥΣΔΕ δεν έχουν ξεκινήσει!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:17:05 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5259 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:15:19 μμ »
 @ bitch, είναι καθαυτό παράνομο ή απλά "ψιλοπαράτυπο"; Ρωτάω γιατί σε κάποια σχολεία που εφαρμοζόταν με διευκόλυνε πραγματικά! Αντίθετα μία φορά που έτυχα σε σχολείο με εφημερία όλη τη μέρα, η Δευτέρα ήταν η χειρότερη μέρα μου!
 Το κορυφαίο όμως ήταν όταν υπηρέτησα σε εσπερινό, που δεν είχε καθόλου εφημερίες!  8)
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5260 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:29:37 μμ »
Ακριβως εκει παταει κ αυτη οτι επειδη υποχρεουμαι να ειμαι 8-2  θα πρεπει να μη μιλησω κ να παρω τη μιση εφημερεια για να παω ατυπα απο τη δευτερη ωρα... Μερικοι διευθυντες βασιλικοτεροι του βασιλεως.... Bitch ρσυ μεσα απ το γραφειο τι ακους για μεταταξεις θα γινουν κ αλλες;

να ρωτήσω κάτι : έστω ότι κάνεις την εφημερία που σου προτείνει  δηλαδή 11-2. Γιατί δεν μπορείς να το κάνεις αυτο; θέλω να πω πρέπει να πας να πάρεις το παιδί απ΄το σχολείο ή δεν προλαβαινεις το λεωφορείο; πού μπορείς να πατήσεις δηλαδή για να αρνηθείς; ή να αναφέρεις κώλυμα;

για τις μετατάξεις δεν ξέρω τίποτα συγκεκριμένο πλέον διότι ειμαι εκτός χώρας. :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5261 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:32:04 μμ »
@ bitch, είναι καθαυτό παράνομο ή απλά "ψιλοπαράτυπο"; Ρωτάω γιατί σε κάποια σχολεία που εφαρμοζόταν με διευκόλυνε πραγματικά! Αντίθετα μία φορά που έτυχα σε σχολείο με εφημερία όλη τη μέρα, η Δευτέρα ήταν η χειρότερη μέρα μου!
 Το κορυφαίο όμως ήταν όταν υπηρέτησα σε εσπερινό, που δεν είχε καθόλου εφημερίες!  8)

καραμπινάτα παράνομο. Δεν προβλέπεται πουθενά - ούτε ως νύξη - η  μισή εφημερία. Σε περίπτωση που κάτι συμβεί είναι όλοι ακάλυπτοι. Ξέρω ότι συμβαίνει και πως λειτουργεί περίφημα ( και γω στο σχολείο μου παλιά μισές εφημερίες έκανα όπως όλοι, μη γελιόμαστε ) αλλά από πλευράς νόμου ειναι "πέρα βρέχει".

καλά, αυτό με τα εσπερινά κορυφαίο!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5262 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:42:05 μμ »
Και εμείς στο Γυμνάσιο που είμαι έχουμε μισές εφημερίες.
Σε εσπερινό ήμουν 3 χρόνια και κάναμε κανονικότατες εφημερίες κυρίως να μην καπνίζουν στην μπροστινή αυλή αλλά μόνο στην πίσω  ;)

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5263 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 08:16:02 μμ »
να ρωτήσω κάτι : έστω ότι κάνεις την εφημερία που σου προτείνει  δηλαδή 11-2. Γιατί δεν μπορείς να το κάνεις αυτο; θέλω να πω πρέπει να πας να πάρεις το παιδί απ΄το σχολείο ή δεν προλαβαινεις το λεωφορείο; πού μπορείς να πατήσεις δηλαδή για να αρνηθείς; ή να αναφέρεις κώλυμα;

για τις μετατάξεις δεν ξέρω τίποτα συγκεκριμένο πλέον διότι ειμαι εκτός χώρας. :)
Οχι μπορω κ Θα την κανω το κωλυμα μου ηταν το εκβιαστικο της υποθεσης.... (αν δε δεχτεις θα σε βαλω πρωτη ωρα) ..Αν μου το ειχε ζητησει πιο ευγενικα δεν θα το εκανα θεμα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.171 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.