*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779769 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7070 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:22:07 μμ »
τελικά από ότι καταλαβαίνω αν δεν κάνεις αιτήσεις επανεξέτασης δεν έχεις ελπίδα για απόσπαση,έτσι δεν είναι?
κατά την άποψή σας παίζει μέσο σαυτές τις αποσπάσεις,γιατί είδα κ αγγλικών για θεσσαλονίκη με 4,9 μόρια  κ τρελάθηκα!
Στις πρώτες που έγιναν φέτος πήρα τηλ στο Υπουργείο και μου είπαν:"Αν δεν κάνεις αίτηση επανεξέτασης δεν περιλαμβάνεσαι στις επόμενες φάσεις!"Μην το ψάχνετε λοιπόν, έτσι είναι. Τώρα για το θέμα του μεσου, παντού χωράει να χωθεί κι ένα μέσο σ'αυτή τη χώρα....Τουλάχιστον όταν ανακοινώνονται τα μόρια μπορείς να επικαλεστείς την αδικία που γίνεται εις βάρος σου και να κάνεις επανεξέταση/ενσταση πιο εμπεριστατωμένα.Όταν γίνονται χωρίς μόρια όπως στα γραφεία, άντε να βρεις το δικιο σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:51 »

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7071 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:27:19 μμ »
τελικά από ότι καταλαβαίνω αν δεν κάνεις αιτήσεις επανεξέτασης δεν έχεις ελπίδα για απόσπαση,έτσι δεν είναι?
κατά την άποψή σας παίζει μέσο σαυτές τις αποσπάσεις,γιατί είδα κ αγγλικών για θεσσαλονίκη με 4,9 μόρια  κ τρελάθηκα!

Από προηγούμενες εμπειρίες, συνήθως αυτά τα μόρια συνεπάγονται ειδικές κατηγορίες. Αυτό μπορείς να το μάθεις (λέμε τώρα). Όσες φορές στο παρελθόν έκανα ένσταση για τέτοια θέματα, αυτή την απάντηση πήρα. Απλά θα έπρεπε να αναφέρεται, αλλά αυτό δεν γίνεται πάντα, κάθε χρόνο διαφορετικά..

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7072 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:33:02 μμ »
Εμενα φιλη μου ΠΕ05 περιμενε ενα μηνα παντως για να βρεθει αντικαταστατης, δεν την αποδέσμευε η περιφέρεια...Ο,τι θέλουν κάνουν μου φαίνεται. Εγώ είδα ότι πήραν 3 απόσπαση στην περιοχή που ήθελα με πολύ λιγότερα μόρια από μένα. Τι παίζει;Ξέρει κανείς πώς έγιναν οι αποσπάσεις;;;Εγώ είχα κάνει μια φορά αίτηση επανεξέτασης..Μετά, επειδή τόνισαν στις προηγούμενες αποσπάσεις ότι έγιναν μονο από πλεονασματικές περιοχές, δεν κατέθεσα ξανά αίτηση επαναξέτασης...Λέτε να φταίει αυτό;;;Εγώ σκέφτομαι να πάω στη Β/θμια να κάνω καμιά ένσταση...Βέβαια μάλλον ματαια...Αλλα τουλαχιστον να μη μείνω με την απορία...Υπάρχει νόμος που να λέει ότι πρέπει να κάνεις κάθε φορά αίτηση επανεξέτασης;;;


Είδατε στον πίνακα των αποσπασμένων να φιγουράρουν άτομα με λιγότερα μόρια από εσάς που αποσπάστηκαν στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ συμφερόντων σας; Τότε σίγουρα δεν είχατε κάνει αίτηση επανεξέτασης / ένσταση στην ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φάση αποσπάσεων. Έχει υποθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Κι εγώ το τόνισα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Ακόμη και στις τελευταίες αποσπάσεις (που δόθηκαν μόνο από πλεονασματικές προς ελλειμματικές περιοχές) ξαναέκανα ένσταση. Τηλεφώνησα πρώτα στον αιρετό και τον ρώτησα τι νόημα θα είχε να ξαναέγραφα πάλι τα ίδια και τα ίδια και μου τόνισε πως είχα ελπίδες για απόσπαση ΜΟΝΟ αν ξαναέκανα αίτηση επανεξέτασης. Τελικά τα κατάφερα. Όμως, συνάδελφοί μου που δεν πείστηκαν για την αναγκαιότητα της εκ νέου αίτησης, παρόλο που συγκέντρωνα πολλά μόρια, δεν πήραν απόσπαση. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Σ' αυτή τη χώρα πρέπει καθημερινά να πασχίζεις να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας...

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7073 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:33:52 μμ »
επειδή δεν θέλω να μπω άδικα στην διαδικάσία ,από την εμπειρία σας έχει νόημα να κάνω ένσταση εφόσον δεν είχα κάνει καμία αίτηση επανεξέτασης?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:51 »

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7074 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:42:42 μμ »

Είδατε στον πίνακα των αποσπασμένων να φιγουράρουν άτομα με λιγότερα μόρια από εσάς που αποσπάστηκαν στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ συμφερόντων σας; Τότε σίγουρα δεν είχατε κάνει αίτηση επανεξέτασης / ένσταση στην ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φάση αποσπάσεων. Έχει υποθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Κι εγώ το τόνισα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Ακόμη και στις τελευταίες αποσπάσεις (που δόθηκαν μόνο από πλεονασματικές προς ελλειμματικές περιοχές) ξαναέκανα ένσταση. Τηλεφώνησα πρώτα στον αιρετό και τον ρώτησα τι νόημα θα είχε να ξαναέγραφα πάλι τα ίδια και τα ίδια και μου τόνισε πως είχα ελπίδες για απόσπαση ΜΟΝΟ αν ξαναέκανα αίτηση επανεξέτασης. Τελικά τα κατάφερα. Όμως, συνάδελφοί μου που δεν πείστηκαν για την αναγκαιότητα της εκ νέου αίτησης, παρόλο που συγκέντρωνα πολλά μόρια, δεν πήραν απόσπαση. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Σ' αυτή τη χώρα πρέπει καθημερινά να πασχίζεις να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας...

Πόσο παράλογη ακούγεται αυτή η κατάσταση.... Δηλαδη η αίτηση που κάνουμε η αρχική είναι μόνο για την 1η φουρνιά...
Αυτό άραγε αναφέρεται πουθενά σε κάποια εγκύκλιο?

Συγχαρητήρια για την απόσπασή σου...καλή τοποθέτηση!!! :)

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7075 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:47:21 μμ »
Συνάδελφος μου είπε σήμερα ότι υπήρχε εκπαιδευτικός πέρυσι στην Εύβοια που είχε πάρει απόσπαση και δεν ήρθε ποτέ αναπληρωτής στην θέση του με αποτέλεσμα να παραμείνει στην θέση του μέχρι το τέλος της χρονιάς  :P Ας ελπίσουμε να μην τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7076 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:19:51 μμ »
Καλησπέρα. Ώντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με τοποθέτησαν στην Α/θμια όπου έχω ωράριο σε Δημοτικό. Πήρα απόσπαση σε άλλο νομό στη Β/θμια. Ποιος πρέπει να με αποδεσμεύσει; Η Α/θμια; Η Β/θμια; ;;;
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος kanel.m.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7077 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:25:24 μμ »
Και εγώ μόνο μετά απο την πρώτη φάση έκανα επανεξέταση και με 32 μόρια δεν ήρθα Β' Θεσσαλονίκης, ενώ πήραν άτομα με 4 και 5 μόρια. Αύριο θα πάω στην Διεύθυνση να κάνω ένσταση. Δεν είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια πράγματα. Δηλαδή η πρώτη μας αίτηση γιατί να μην μετράει; Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε συνέχεια , θα τρέχουμε στις Διευθύνσεις για επανεξέταση; Δεν έχει διευκρινιστεί πουθενά αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7078 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:35:55 μμ »
Καλησπέρα. Ώντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με τοποθέτησαν στην Α/θμια όπου έχω ωράριο σε Δημοτικό. Πήρα απόσπαση σε άλλο νομό στη Β/θμια. Ποιος πρέπει να με αποδεσμεύσει; Η Α/θμια; Η Β/θμια; ;;;

Η Β'θμια

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7079 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:46:32 μμ »
Η Β'θμια

Εξαρτάται αν σε ΔΙΕΘΕΣΑΝ στην Αθμια για συμπλήρωση ή αν σε απέσπασαν εξολοκλήρου. Στη 2η περίπτωση η αθμια,στην 1η η βθμια

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7080 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:09:25 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι, συγχαρητήρια σε όσους πήραν την απόσπαση
εγώ δυστυχώς δεν...

Οπως ρωτάει κ η συνάδελφος nena8 πιο πάνω τελικά τα μόρια μετράνε?
ή ισχύει αυτό που έχω διαβάσει εδώ ότι οι αποσπάσεις γίνονται από ελλειματικές/πλεονασματικές περιοχές ?

Που μπορούμε να δούμε αν η περιοχή που ανήκουμε και η περιοχή που θέλουμε να πάμε είναι ελλειματική ή οτιδήποτε?

Στο δια ταύτα τώρα:
Στο σημερινό πίνακα που αναρτήθηκε υπάρχει ένα άτομο που πήρε απόσπαση στην περιοχή των συμφερόντων μου
με λιγότερα μόρια από μένα.

Μπορώ μήπως να κάνω αίτηση επανεξέτασης ή ένσταση? Θα με καθοδηγήσουν ίσως στη δευτεροβάθμια?
Πρέπει να εξετάσω πρώτα τι είδους είναι το πύσδε προέλευσής του?

Ευχαριστώ πολύ

Ναι, οι αποσπάσεις γίνονται από πλεονασματικές σε ελλειμματικές περιοχές. Συνεπώς αν κάποιος πήρε με λιγότερα μόρια είναι γιατί η περιοχή που έφυγε δηλώθηκε πλεονασματική ενώ η δικιά σου όχι. Μπορείς να πάρεις τους αιρετούς για να μάθεις αν και με πόσες θέσεις έχει δηλωθεί η περιοχή σου πλεονασματική. Εγώ πήρα απόσπαση σε περιοχή 2ης επιλογής μου...που με εξέπληξε γιατί φυσικά δεν είχα εντοπιότητα και συνυπηρέτηση και κατά συνέπεια πολύ λιγότερα μόρια από τα παιδιά που είναι από εδώ. Έμαθα αργότερα από συνάδελφο ότι η περιοχή μου είχε δηλωθεί πλεονασματικη και μάλιστα με 3 θέσεις και η περιοχή που ήρθα είχε 2 πραγματικά λειτουργικά κενά... Απ ότι βλέπω το απο κενά σε κενά πιθανά να μην ακολουθήθηκε για το ΠΥΣΔΕ?ΚΥΣΔΕ κάτι που λήφθηκε υπόψη για του ΠΥΣΠΕ/ΚΥΣΠΕ

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7081 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:15:19 μμ »
Τι λέει ο άνθρωπος!Δηλαδή αν στείλουν αύριο αναπληρωτές πχ ΠΕ06 δε θα τους αφήσει να φύγουν; Θα περιμένει να αντικατασταθούν και οι ΠΕ08, οι ΠΕ11  και όλες οι ειδικότητες ταυτόχρονα και θα τους αποδεσμεύσει όλους μαζικά;Κουφάθηκα τώρα!Νομίζω πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο και να πας με συγκεκριμένα στοιχεία να απαιτήσεις να φύγεις!

Είναι προφανές ότι έχει άδικο αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να συγκρουστώ γιατί και του χρόνου εδώ θα είμαι και δεν θέλω να μου την φυλάει. Τέλος πάντων, θα περιμένω τις επόμενες μέρες μήπως αλλάξει κάτι και μετά θα δω τι θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7082 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:34:36 μμ »
Δε νομίζω ότι έγιναν από πλεονασματικές περιοχές. Πώς χαρακτηρίζεται μια περιοχή πλεονασματική;Κατά το δοκούν; Από το ΠΥΣΔΕ μου έφυγε συνάδελφος που κάλυπτε ωράριο 22 ωρών στην Πρωτοβάθμια. Κ μάλιστα της είχαν πει στις προηγούμενες αποσπάσεις ότι δεν τη δηλώνουν ως πλεονάζουσα, γιατί καλύπτει ωραιότατα το ωράριό της (στην πρωτοβάθμια μεν, αλλά το καλύπτει).Κ γω το ίδιο, καλύπτω κ σε γυμνάσιο κ σε δημοτικά. Εγώ ψάχνω να βρω κάτι επίσημα γραμμένο που να λέει ότι υποχρεούμαστε να κάνουμε αιτήσεις επανεξέτασης μετά από κάθε κύμα. Δε βρίσκω κάτι...Καλά, κ να μας δώσουν απόσπαση, δε νομίζω να ρθει ποτέ αντικαταστάτης για ΠΕ07... ;D Αλλά για την τιμή των όπλων θα πάω να ρίξω την ένσταση, μπας κ καταλάβω τι έγινε πάλι...Δε μας έφταναν οι ό,τι να ναι μετατάξεις, τώρα αναρωτιόμαστε κάθε φορά κ για τις αποσπάσεις...

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7083 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:38:05 μμ »
Παιδιά από την περιοχή που φεύγω (λέμε τώρα :o) εγώ είχε δηλώσει 0 κενά και δώσαν αποσπάσεις.
Μια ερώτηση: είχαν διαθέσει πριν κανένα μήνα αρκετά άτομα της ειδικότητας μου στην πρωτοβάθμια, δεν μπορούν να τα "ζητήσουν" πίσω αφού τώρα τους προέκυψαν ανάγκες;  (για να μας αφήσουν να φύγουμε), αν και επαναλαμβάνω ότι εμένα καλύπτεται μια χαρά το ωραριο μου από τη συνάδελφο του γυμνασίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.