*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα! Lasid, να σε ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα γιατί βλέπω ότι γνωρίζεις σχετικά με τις ΕΠΑΣ. Φέτος έκανα πρώτη φορά τα χαρτιά μου για τις ΕΠΑΣ. Είμαι ΠΕ 06 Αγγλικών. Έχω δηλώσει 5 ΕΠΑΣ από τις 8 που ζητούσαν την ειδικότητά μου στην περιφέρεια που με ενδιέφερε. Στον πίνακα που ανακοινώθηκε είμαι σε 2 ΕΠΑΣ 4η στους ανέργους κ στις υπόλοιπες 6η στη σειρά. Έχω πιθανότητες για πρόσληψη ή συνήθως παίρνουν μόνο 1-2 άτομα? Και κάτι άλλο. Η ωριαία αντιμισθία ποια είναι?
Αν σε αυτές τις 5 ΕΠΑΣ παίζουν τα ίδια ονόματα, τότε μπορεί και να έχεις πιθανότητες πρόσληψης.
Είσαι 4η και 6η...δεν είναι και τόσο κακή σειρά, αφού έκανες αίτηση σε 5 ΕΠΑΣ. Κάποιοι Πε06 θα αρνηθούν γιατί μπορεί να τους καλέσει το Υπ. Παιδείας...οπότε μπορεί να σου δώσουν λίγες ώρες έστω σε μια ΕΠΑΣ.

Η ωριαία αντιμισθία είναι 15 € μικτά...περίπου 11 € καθαρά.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση Lasid. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2013, 05:38:48 μμ από nat84 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας ξέρετε πότε θα δοθεί σε όσους δούλευαν το 2012-2013;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι έχει δοθεί μαζί με τον μισθό του Ιουνίου, όπως γίνεται κάθε χρονιά nick00.

Παρακαλώ nat84.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2013, 05:51:35 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Μπήκαν κάποια χρήματα με ημερομηνία 30.7.13. Ίσως είναι η αποζημίωση άδειας. Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ ότι φαίνεται το τουλάχιστον 30% έχει πολλές ερμηνείες. Γνώμη μου είναι πως αν βγει ερμηνευτική εμείς δεν θα την μάθουμε ποτέ. Είναι στο χέρι των διευθυντών.

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι έχει δοθεί μαζί με τον μισθό του Ιουνίου, όπως γίνεται κάθε χρονιά nick00.

Παρακαλώ nat84.


Όχι, μόνο ο μισθός Ιουνίου μπήκε. Ελπίζω να μην καταργήθηκε μαζί με τα δώρα...

Αποσυνδεδεμένος alezi27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από μένα. Κάποιες ερωτήσεις να κάνω με τη σειρά μου. Μπορεί κάποιος να μου πει αν οι πληρωμές γίνονται στην ώρα τους;

Επίσης, στην ειδικότητα των οικονομολόγων ποια είναι τα μαθήματα;

Τέλος, μπορεί κάποιος να είναι αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου κ την ίδια χρονιά να δουλεύει σε επάς;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2013, 09:26:13 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Eπίσης αν μπορεί κάποιος να απαντήσει πόσο πληρώνουν την ώρα (καθαρά) σε έναν απόφοιτο πανεπιστημίου σε μαστερ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το ωρομίσθιο διαφοροποιείται για τους κατόχους μεταπτυχιακού μόνο στην κατάρτιση. Οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση και ισχύει για όλους το ίδιο ποσό 15 € μικτά περίπου 11 € καθαρά. (Ξέρω ότι εκείνοι που είναι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ έχουν 15,5 € μικτά και τους βγαίνουν παραπάνω τα καθαρά, επειδή ο ΟΑΕΔ τους καλύπτει την εισφορά ΤΣΜΕΔΕ τους μήνες που οι μικτές τους αποδοχές τους δίνουν την προϋπόθεση). Επίσης τα καθαρά/ώρα εξαρτώνται από το ύψος των αποδοχών/μήνα, εφόσον από ένα σημείο και πάνω αυξάνονται οι κρατήσεις.

Η πρώτη πληρωμή καθυστερεί λίγο μέχρι να γίνουν όλες οι διαδικασίες, αλλά συνήθως από τον δεύτερο μήνα πληρώνεσαι κανονικά. Προς το τέλος κάθε μήνα πληρώνεσαι τον προηγούμενο μήνα.

alezi27 από όσο γνωρίζω δε γίνεται να είσαι αναπληρωτής και να εργάζεσαι παράλληλα σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Μέχρι τώρα σε κανένα επίσημο έγγραφο του ΟΑΕΔ δεν διαχωρίστηκε ο ΑΚΩ από τον ΑΜΩ. Αναπληρωτές θεωρούνται και οι δύο.

Για τα μαθήματα που διδάσκει ο οικονομολόγος θα σου απαντήσει κάποιος της ειδικότητάς σου.

Αποσυνδεδεμένος metaksenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eπίσης αν μπορεί κάποιος να απαντήσει πόσο πληρώνουν την ώρα (καθαρά) σε έναν απόφοιτο πανεπιστημίου σε μαστερ

Όσο πληρώνουν και έναν απόφοιτο πανεπιστημίου χωρίς μάστερ: 12,50 περίπου ευρώ καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό το 12,50 € που γράφεις metaksenia ίσχυε παλιότερα. Τώρα έχει μειωθεί σίγουρα περίπου στα 11,00 €.
Ίσως να βγαίνει ακόμα 12,50 € το καθαρό ωρομίσθιο όταν έχεις πολύ λίγες ώρες...άρα έχεις και μικρές κρατήσεις.

Αποσυνδεδεμένος metaksenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ίσως να ισχύει αυτό με τις λίγες κρατήσεις που λες. Ίσως και να υπολόγισα μαζί και το δώρο (όταν υπήρχε).

Αποσυνδεδεμένος metaksenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη μοριοδότηση εμπειρίας από ελεύθερο επάγγελμα. Αν κάποιος έχει εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας 5 μήνες σε ένα έτος και μετά έκανε διακοπή (με εισόδημα 1.000 ευρώ) και το ελάχιστο αφορολόγητο του έτους αυτού είναι 10.000 θα μοριοδοτηθεί γι’αυτούς τους πέντε μήνες;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Αυτό το 12,50 € που γράφεις metaksenia ίσχυε παλιότερα. Τώρα έχει μειωθεί σίγουρα περίπου στα 11,00 €.
Ίσως να βγαίνει ακόμα 12,50 € το καθαρό ωρομίσθιο όταν έχεις πολύ λίγες ώρες...άρα έχεις και μικρές κρατήσεις.

Έχει να κάνει και με το μισθολογικό κλιμάκιο που βρίσκεσαι (το μεταπτυχιακό εκεί βοηθά), όπως επίσης να και με την οικογενειακή σου κατάσταση (μεγαλύτερο αφορολόγητο).

Κοιτάξτε να προσληφθείτε με το καλό και ότι δικαιούται ο καθένας θα το πάρει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158563
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.