*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και μια ερώτηση: Όταν κάποιος εργάζεται σε ΝΠΔΔ αλλά με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, ποια επιλογή πρέπει να δηλώσει;

Ο διευθυντης της ΕΠΑΣ τι σου ειπε? Εσυ μπορεις να προσκομισεις "Αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου" απο την υπηρεσια σου, ως υπαλληλος ορισμενου χρονου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Βακτήρια εστί παιδεία βίου. - Μένανδρος
    • Προφίλ
Καλησπέρα, θα ήθελα να αναφέρω την περίπτωση μου και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή. 
Στους αρχικούς- προσωρινούς πίνακες με λύπη μου διαπίστωσα ότι είχα λιγότερα μόρια από πέρυσι!!!!!!
ενώ έπρεπε να έχω περισσότερα λόγω και επιπλέον προϋπηρεσίας που απέκτησα κατά το προηγούμενο έτος.
Έπειτα από αυτή τη διαπίστωση κάνω ένσταση (Περ/κη Δ/νση Αττικής), αλλά διαπιστώνω στους οριστικούς πίνακες, ότι τα μόριά μου έμειναν αμετάβλητα.
Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 03:58:10 πμ από LEYTERIA »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
σβήστηκε η προϋπηρεσία καθότι καταργήθηκε η 15ετία.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αν όντως έχει γίνει λάθος (ιδιαιτέρως αν η περσινή σου προϋπηρεσία ήταν διδακτική) τότε άργησες να ρωτήσεις.
Έχει αρκετό καιρό που βγήκαν τα οριστικά αποτελέσματα. Πάρε τηλέφωνο στη διοίκηση για διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Και μια ερώτηση: Όταν κάποιος εργάζεται σε ΝΠΔΔ αλλά με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, ποια επιλογή πρέπει να δηλώσει;
Πρέπει να δηλώσει την πρώτη επιλογή ότι εργάζεται σε ΝΠΔΔ, διότι δε γινεται κανένας διαχωρισμός της σύμβασης με την οποία δουλεύει εκεί, εκτός κι αν είναι εκπαιδευτικός ότι οπότε συμπληρώνει τις παρακάτω επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να αναφέρω και τη δική μου περίπτωση. Ανήκω σε ΔΕ κατηγορία και είμαι άνεργος πρώτος στα μόρια στην κατηγορία μου. Δεν υπάρχει άλλος άνεργος κάτω από μένα, μόνο ένας ιδιώτης (αγρότης στο επάγγελμα) με λιγότερα μόρια. Βάσει της διευκρινιστικής εγκυκλίου πόσες ώρες δικαιούμαι το ελάχιστο? Εδώ και δύο χρόνια μου δίνουν μία ώρα παραπάνω από τον ιδιώτη παρότι κάθε φορά προσκομίζω την κάρτα ανεργίας μου, με τη δικαιολογία ότι δεν δουλεύει κάπου συγκεκριμένα απλά είναι αγρότης. Φέτος βλέπω πάλι να γίνεται το ίδιο. Τί με συμβουλεύετε να κάνω?

Υπάρχουν πίνακες ΠΕ και ΤΕ στην ειδικότητά σου; Εαν υπάρχουν τότε προηγούνται όλοι οι υπόλοιποι κατά την διαδικασία προσλήψεων. Εκτός κι αν θέλουν να πάρουν τον αγρότη και αναγκαστικά ειδοποιούν κι εσένα.
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο διευθυντης της ΕΠΑΣ τι σου ειπε? Εσυ μπορεις να προσκομισεις "Αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου" απο την υπηρεσια σου, ως υπαλληλος ορισμενου χρονου?
Ο διευθυντής μου είπε να μην το δηλώσω στην υπηρεσία μου... Νομίζω όμως ότι θα χρειαστεί να προσκομμίσω άδεια ιδιωτικού έργου αφού το λέει η δήλωση. Υπάρχει στις ΕΠΑΣ λογιστήριο; Αν υπάρχει μπορεί να μου το ζητήσουν όταν είναι να πληρωθώ...
Για να πω την αλήθεια έβαλα την πρώτη επιλογή αλλά έγραψα χειρόγραφα ότι είμαι με σύμβαση ΙΔΟΧ. Αναρωτιέμαι όμως αν υπάγομαι στον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο διευθυντής μου είπε να μην το δηλώσω στην υπηρεσία μου... Νομίζω όμως ότι θα χρειαστεί να προσκομμίσω άδεια ιδιωτικού έργου αφού το λέει η δήλωση. Υπάρχει στις ΕΠΑΣ λογιστήριο; Αν υπάρχει μπορεί να μου το ζητήσουν όταν είναι να πληρωθώ...
Για να πω την αλήθεια έβαλα την πρώτη επιλογή αλλά έγραψα χειρόγραφα ότι είμαι με σύμβαση ΙΔΟΧ. Αναρωτιέμαι όμως αν υπάγομαι στον ιδιωτικό τομέα.

Νομιζω οτι οι ΙΔΟΧ δεν εμπιπτουν στην κατηγορια για να παιρνουν αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου. Ομως, δεν ειμαι σιγουρος. Λογικα το ξερει και ο διευθυντης και απορω γιατι δε στο διευκρινησε. Επισης, κοιτα πότε ληγει η σύμβασή σου ωστε να το δηλωσεις οτι πλεον δεν εργαζεσαι στο ΝΠΔΔ ως ΙΔΟΧ (το αναφερει η υπευθυνη δηλωση στο τελος).

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Γίνεται να πάρουν κάποιον σε μια ΕΠΑΣ για x ώρες και τον από κάτω του σε μόρια σε άλλη ΕΠΑΣ με παραπάνω ώρες;

Ναι αν ο 1ος σε μόρια δεν έχει δηλώσει την άλλη ΕΠΑΣ του νομού.

Αποσυνδεδεμένος hose1303

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid και Κορόιδο μήπως μπορείτε να μου πείτε με ποιους τρόπους ακριβώς θα μπορούσα να διεκδικήσω τις ώρες που μου αναλογούν? Να απευθυνθώ στα κεντρικά? Εσείς τί προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν οι συνολικές ώρες του μαθήματος είναι 25. Σε εμένα δίναν 13 και στον ιδιώτη τις υπόλοιπες, δηλαδή 12. Σήμερα που πήγα από την συγκεκριμένη ΕΠΑΣ και συζήτησα με τους αρμόδιους, δεν μου είπαν τίποτα για πλήρες ωράριο,και μου άφησαν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Μου είπαν μόνο ότι θα προσπαθήσουν και θα κάνουν ό,τι μπορούν (να σημειώσω ότι και πέρυσι κάπως έτσι έγινε και πήρα τελικά  αυτές τις 13 ώρες). Ωστόσο, τους απέδειξα ότι γνωρίζω τους περιορισμούς της διευκρινιστικής (περί 1/3 των συνολικών ωρών) αλλά δε πήρα συγκεκριμένη απάντηση στα ερωτήματά μου. Τι θα πρέπει να κάνω? Μέχρι πέρυσι δεν ήθελα να κάνω θέμα, αλλά φέτος επειδή έχει ζορίσει πολύ η κατάσταση και το εισόδημα είναι 0 εδώ και καιρό κάπως πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα.    :-\

Η άποψή μου είναι η εξής: O αγρότης συνδιεκδικητής σου φαίνεται ότι τυγχάνει την "μεγάλη υποστήριξη" του διευθυντή. Ίσως γι αυτό δεν αποφασίζει τις αναθέσεις των ωρών σε κάποιον ΠΕ ή ΤΕ (όπως ορθώς αναρωτήθηκε ο aposperitis), με αποτέλεσμα έμμεσα να σου προσφέρει ώρες που διαφορετικά δεν θα σου πρόσφερε.
Απ την άλλη μεριά ΔΕΝ παρανομεί αλλά κινείται στα όρια της νομιμότητας. Είναι τραβηγμένο (και 2η κι όλας φορά) να δίνει στον πρώτο 13 και στο δεύτερο 12. Φοβάμαι όμως ότι αν τηλεφωνήσεις στα κεντρικά ο διευθυντής σου θα ενημερωθεί ένα λεπτό αφού το κλείσεις... Εγώ θα σου πρότεινα να καταλάβεις με τον καιρό όσο μπορείς "τι παίζει" (κακώς που από πέρυσι δεν έβγαλες έστω και ένα μικρό συμπέρασμα) και από κει και πέρα βλέπεις τις επόμενες κινήσεις σου... Αν όντως έχω καταλάβει καλά τη περίπτωση, έχω δυστυχώς την εντύπωση ότι άμεσα πολύ λίγα πράγματα θα καταφέρεις...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχουν πίνακες ΠΕ και ΤΕ στην ειδικότητά σου; Εαν υπάρχουν τότε προηγούνται όλοι οι υπόλοιποι κατά την διαδικασία προσλήψεων. Εκτός κι αν θέλουν να πάρουν τον αγρότη και αναγκαστικά ειδοποιούν κι εσένα.
[
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 02:11:34 πμ από polo792 »

Αποσυνδεδεμένος roulagara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς εάν ειδοποιήσανε πληροφορικούς απο επάς Αττικής ? :)

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς εάν ειδοποιήσανε πληροφορικούς απο επάς Αττικής ? :)

Καλησπέρα.
Σήμερα με ενημέρωσαν στην Αττική για πληροφορική.
Αύριο θα πάω να υπογράψω την υπεύθυνη δήλωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 159
Σύνολο: 164

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.