*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Δεν υπήρχε υποχρέωση να δηλώσεις στην βαθμίδα που είσαι διορισμένος.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ

κι όμως ναι..!

όταν επικοινώνησα τηλεφωνικά με το υπουργείο  και με 1 δημοτικό πειραματικό (πριν καταθέσω την αίτηση), μου είπαν πως ΔΕΝ γίνεται( οι ΠΕ06 και ΠΕ11 Β/θμιας, να δηλώσουν σχολεία Α/θμιας) Βέβαια, αν οι επιλογές ήταν χωρίς το όριο των 5, θα δήλωνα και δημοτικά χωρίς 2η σκέψη. Με το όριο όμως των 5, δεν "καις"  καμία επιλογή ρισκάροντας.

Δείτε και  http://www.pde.gr/index.php?topic=28914.84 σχετική συζήτηση.

Αναρωτιέμαι αν μεσολάβησε κάτι και άλλαξαν οι επιλογές ..

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Να ρωτήσω δύο πράγματα:
1. Τα πρότυπα - πειραματικά είναι κυρίως στην Αθήνα και κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις?
2. Οι εκπαιδευτικοί σε αυτά πληρώνονται περισσότερο (κάνοντας τη λογική σκέψη οτι οι απαιτήσεις του σχολείου από τον εκπ/κό είναι αυξημένες  ;) )
  

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Δεν ξερω αν αλλαξε η δεν αλλαξε κατι. Εγω στην αιτηση μου συμπεριελαβα και τα δυο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους/όλες! Πειραματικά υπάρχουν σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Ηράκλειο/Πάτρα/Ρόδο/Ιωάννινα, αν δεν ξεχνάω κάποιο βέβαια. Υπήρχαν κάποτε σε περισσότερες πόλεις, ώσπου ανακάλυψε το ΥΠ ότι μερικά δεν είχαν καμία σχέση με το κοντινό πανεπιστήμιο (αυτή ήταν και η βασική προυπόθεση για τη λειτουργία τους).  Για μεγαλύτερη πληρωμή, δεν έχω ακούσει κάτι, και ειλικρινά αμφιβάλλω αν υπάρχει. Ιδιαίτερα σε τέτοιες εποχές... (Ισως κάποιος που έχει δουλέψει σε πειραματικό στο παρελθόν να μπορεί να μας πει).  Οσο για την αίτηση σε δημοτικά και γυμνάσια/λύκεια, ο σχετικός νόμος (όπως καταλαβαίνετε, έχω ρίξει έρευνα για το θέμα) αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός με θητεία πρέπει να ανήκει στην οικεία βαθμίδα (άρθρο 48, Ν. 3966/2011). Τώρα, τι έγινε αποδεκτό από το ΥΠ και γιατί δεν υπήρχε σχετική διευκρίνιση στην εγκύκλιο, go figure ή - προς το ελληνικότερον - τρέχα γύρευε... (ισχύει και για τις τοποθετήσεις  ;)  )

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ

σωστά!  ;) είχα ρίξει μια ματιά στον νόμο .. προ καιρού .. αλλά δεν είχα συγκρατήσει τα του άρθρου 48 για την οικεία βαθμίδα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους/όλες! Πειραματικά υπάρχουν σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Ηράκλειο/Πάτρα/Ρόδο/Ιωάννινα, αν δεν ξεχνάω κάποιο βέβαια. Υπήρχαν κάποτε σε περισσότερες πόλεις, ώσπου ανακάλυψε το ΥΠ ότι μερικά δεν είχαν καμία σχέση με το κοντινό πανεπιστήμιο (αυτή ήταν και η βασική προυπόθεση για τη λειτουργία τους).  Για μεγαλύτερη πληρωμή, δεν έχω ακούσει κάτι, και ειλικρινά αμφιβάλλω αν υπάρχει. Ιδιαίτερα σε τέτοιες εποχές... (Ισως κάποιος που έχει δουλέψει σε πειραματικό στο παρελθόν να μπορεί να μας πει).  Οσο για την αίτηση σε δημοτικά και γυμνάσια/λύκεια, ο σχετικός νόμος (όπως καταλαβαίνετε, έχω ρίξει έρευνα για το θέμα) αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός με θητεία πρέπει να ανήκει στην οικεία βαθμίδα (άρθρο 48, Ν. 3966/2011). Τώρα, τι έγινε αποδεκτό από το ΥΠ και γιατί δεν υπήρχε σχετική διευκρίνιση στην εγκύκλιο, go figure ή - προς το ελληνικότερον - τρέχα γύρευε... (ισχύει και για τις τοποθετήσεις  ;)  )

Ως γνωστόν οι συνάδελφοι των πειραματικών δούλευαν 5 ώρες λιγότερο από κάποιον άλλο συνάδελφο του ίδιου ΜΚ, επειδή είχαν άλλου είδους παραπάνω εργασία στο σχολείο. Όμως πλέον θα εργάζονται το ίδιο ωράριο με όλους για αυτό και τους υποσχέθηκαν κάποιο παραπάνω επίδομα. Τώρα πότε και αν θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Τελευταία νέα από το τηλεφώνημα στην ευγενική κυρία που είναι γραμματέας στην Δ.Ε.Π.Π.Σ. οι πίνακες έχουν βγεί για να ανακοινωθούν χρειάζεται η οριστικοποίηση των πινάκων με υπουργική απόφαση (προφανώς εννοεί την υπογραφή του υπουργού) και αυτό θα γίνει μέχρι την Δευτέρα. Μέχρι τότε υπομονή

Αποσυνδεδεμένος dia12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς μου είχε πει και μένα, ένας ευγενικός κύριος στη ΔΕΠΠΣ από τις 31-7. Το θέμα είναι γιατί δεν τα υπογράφει εδώ και μία βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς μου είχε πει και μένα, ένας ευγενικός κύριος στη ΔΕΠΠΣ από τις 31-7. Το θέμα είναι γιατί δεν τα υπογράφει εδώ και μία βδομάδα.
Έλα ντε,γιατί δεν τα υπογράφει αλλά τάχει και τα κλωσσάει;;Τροφή για σκέψη....

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κανένα  νεο ρε  συνάδελφοι  με  τους  πίνακες?

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
κανένα  νεο ρε  συνάδελφοι  με  τους  πίνακες?

το μέχρι την Δευτέρα σημαίνει ή σήμερα ή την Δευτέρα, υπομονή φίλε/η.

Πάντως αν τοποθετήσεις δύο λίστες, από τη μια με την τελική σειρά μοριοδότησης μετά τις συνεντεύξεις και από την άλλη μεριά την κατάσταση με τις πρώτες προτιμήσεις των συναδέλφων της ειδικότητας σου, και το "παίξεις" ΠΥΣΔΕ (ο πρώτος τοποθετείται εκεί που είναι η πρώτη προτιμησή του, ο δεύτερος εκεί,.....κοκ) όλο και κάποιο συμπέρασμα θα βγάλεις για παράδειγμα στους ΠΕ 03 από την θέση 1 - 25 μόνο δύο δεν τοποθετούνται στην πρώτη τους προτίμηση......
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 08:15:34 πμ από spyrosk »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν  τη  νεα  σχολική  χρονιά  κάποιος  συνάδελφος  φύγει  από  το  ΠΠΣ  (συνταξιοδότηση  ή  μετάθεση  = οργανικό  κενό, κλπ)  η  θέση  του  καλύπεται  από  τους  πίνακες  των  (υπόλοιπων)  εκπαιδευτικών  που  ζήτησαν  ΠΠΣ  ή  από  εκπαιδευτικούς  της  ΔΔΕ  που  υπάγεται  το  ΠΠΣ?   

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
καλημέρα

 κι εγώ για κάτι παρόμοιο αναρωτιέμαι: αν προκύψει οργανικό ή και λειτουργικό κενό αντλούνται άτομα από τον τελικό αξιολογικό πίνακα ; Με άλλα λόγια τι χρονική ισχύ έχει ο πίνακας ; Αναφέρεται κάπου ; Για παράδειγμα στους Διευθυντές σχολ. μονάδων αν κάποιος συνταξιοδοτηθεί ή αποχωρήσει για οποιοδήποτε λόγο, ο επόμενος στον πίνακα καταλαμβάνει τη θέση του. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.