*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dia12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα κι από μένα...εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους.
Να ρωτήσω κάτι...αιρετικό??? Μπορεί κάποιος -αν τοποθετηθεί σήμερα σε ΠΠΣ- να μην κάνει δεκτή την τοποθέτησή του για να παραμείνει στην οργανική του? Να εξηγήσω... Έκανα αίτηση σε ΠΠΣ για μεγαλύτερη ασφάλεια σε βάθος 5ετίας. Σήμερα με το νέο σχέδιο βλέπω οτι δεν θα έχω πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου στην οργανική, (ενώ θα έχω στο ΠΠΣ μιας και υπάρχουν μόνο 2 τμήματα σε κάθε τάξη, άρα θα συμπληρώνω και σε άλλο ΠΠΣ ή σε άλλο απλό σχολείο- και αναρωτιέμαι μήπως δεν πρέπει να χάσω την οργανική μου (που είναι σαφώς μεγαλύτερο σχολείο) και να πάω στο ΠΠΣ! Τι λέτε συνάδελφοι? Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xryka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα κι από μένα...εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους.
Να ρωτήσω κάτι...αιρετικό??? Μπορεί κάποιος -αν τοποθετηθεί σήμερα σε ΠΠΣ- να μην κάνει δεκτή την τοποθέτησή του για να παραμείνει στην οργανική του? Να εξηγήσω... Έκανα αίτηση σε ΠΠΣ για μεγαλύτερη ασφάλεια σε βάθος 5ετίας. Σήμερα με το νέο σχέδιο βλέπω οτι δεν θα έχω πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου στην οργανική, (ενώ θα έχω στο ΠΠΣ μιας και υπάρχουν μόνο 2 τμήματα σε κάθε τάξη, άρα θα συμπληρώνω και σε άλλο ΠΠΣ ή σε άλλο απλό σχολείο- και αναρωτιέμαι μήπως δεν πρέπει να χάσω την οργανική μου (που είναι σαφώς μεγαλύτερο σχολείο) και να πάω στο ΠΠΣ! Τι λέτε συνάδελφοι? Τι θα κάνατε στη θέση μου?
Την ίδια απορία έχω και γω...γιατί την προηγούμενη βδομάδα έμαθα ότι για τη θέση που βγάλαν υπάρχουν πολύ λίγες ώρες....και υποτίθεται οτι θα συμπλήρωνα στο ΠΠΛ αλλά και κει με τις αλλαγές οι ώρες είναι πολύ λίγες...και σε βάθος χρόνου θα υπάρχει πρόβλημα δεδομένου ότι άλλο ΠΠΣ που αν έχει ώρες είναι εκτός περιφέρειας.
Δεν είναι επίσης ξεκαθαρισμένο αν θα προηγείται η συμπλήρωση σε άλλο ΠΠΣ της περιοχής μας, μετά της περιφέρειας και μετά αλλο απλό σχολείο ή αν πρώτα ΠΠΣ της περιοχής και μετά απλό σχολείο...
Γενικά είναι κάποια θέματα που θέλουν απαντήσεις...
επίσης ίσως δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα γιατί με τις αλλαγές στα προγράμματα σπουδών των Λυκείων ίσως αλλάζουν και τα κενά των ΠΠΣ.........

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακόμα τίποτα... :-\
Υπάρχει ελπίδα ή είναι κι αυτή άλλη μια μέρα άσκοπης αναμονής;;;
Έχει κάποιος συνάδελφος ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παύω να εμπιστεύομαι ευγενικές κυρίες.
Καλό απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντω κάτι σημαίνει αυτή η καθυστέρηση... Κάποια εμπλοκή με το "νέο" "λύκειο" ίσως;;;

Καλό απόγευμα και από εμένα...

ΥΓ: Αν συνεχιστεί αυτή η αναμονή για πολύ, θα πάψω εγώ να είμαι ευγενική κυρία.... >:(

Αποσυνδεδεμένος dia12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναρωτιέμαι τί σχέση μπορεί να έχει η καθυστέρηση αυτή με το νέο Λύκειο... Είναι δυνατόν να σκέφτονται να αλλάξουν τις θέσεις? Και πώς? Με ποιόν τρόπο? Να τις ανακατανείμουν? Σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα πρεπε να μας δοθεί η δυνατότητα να κάνουμε νέα δήλωση? Δλδ, φτου κι απ την αρχή? Σε κάθε περίπτωση, είναι απαράδεκτη η καθυστέρηση και ανήθικη-παρατείνει την αβεβαιότητα τόσων συναδέλφων για το πού θα βρίσκονται σε 20 μέρες!

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Στο γνωστό τηλέφωνο της γραμματείας των ΔΕΠΠΣ δεν απαντά καμιά ευγενική κυρία οπότε:

εις αύριον τα σπουδαία


Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
[...]
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς "ευγενικές κυρίες;"
 Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

Καλό απόγευμα ;)

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
η ποιητικη μας διαθεση δεν πτοειται !! Μπραβο κουραγιο dconsta!!

Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η ποιητικη μας διαθεση δεν πτοειται !! Μπραβο κουραγιο dconsta!!

Μόνο ποιητική διάθεση;;; Είναι 12 Αυγούστου, 1 μήνα σχεδόν μετά τις συνεντεύξεις, 1,5 μήνα μετά την προθεσμία υποβολής των αιτήσεων και ακόμα είμαι/είμαστε μπροστά σε έναν υπολογιστή σε πλήρη αναμονή!!!!

Ομολογώ ότι φλερτάρω με την ιδέα να εμφανιστώ με πολύχρωμα μπρατσάκια την πρώτη μέρα του (όποιου) σχολείου ως ένδειξη διαμαρτυρίας!!!!  8)

Πέρα από το κωμικό της υπόθεσης, όμως, ας μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι με μεγαλύτερη αγωνία  :(

Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Πάει και η σημερινή....Λοιπόν,χωρίς να έχω καμία πληροφόρηση,απλά επικαλούμενος τη κοινή λογική,θα πώ το εξής:
οι τελικοί πίνακες βγήκαν 23/7.Σήμερα έχουμε 12/8.Δηλαδή 20 μέρες.Υπάρχει κανείς που να πιστεύει οτι αυτό που περιμένουμε είναι η υπογραφή του υπουργού??Σοβαρά τώρα...Δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται,αν έχει να κάνει με τα νέα ωρολόγια ή κάτι άλλο,αλλά δεν είναι η υπογραφή το θέμα...
Όσο για την ευγενική κυρία που ενημερώνει,για σκεφτείτε το...Τί της είναι πιο εύκολο να λέει,την πραγματική αιτία ή ''θα βγούν από μέρα σε μέρα''(η οποία μέρα συνεχώς πάει πιο πίσω κατά μαγικό τρόπο)??

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ

"η υπογραφή" καθυστερεί? - που ζούμε σε ελληνική ταινία του ΄60, που αυτή ήταν μια στάνταρ ατάκα των υπασπιστών ;!

από μέρες φαίνεται μια κωλυσιεργία σε διάφορα επίπεδα αυτού του θέματος με παιδαριώδεις δικαιολογίες και αναβολές.

Αφού το ξέρουν το ελάττωμά τους: ας ορίσουν π.χ. 20, 28 αυγούστου εξ αρχής κι αν είναι έτοιμοι νωρίτερα, ας εκπλήξουν ευχάριστα τον κόσμο !!

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ
καλημέρα, μίλησα  μαζί  της  το  πρωι. Αναμένονται  σήμερα  κάποια  στιγμή.
Σιγουριά δεν ισχυρίζομαι ότι έχω, αλλά η "ευγενική κυρία" συνηθίζει ν' απαντά ό,τι κάτσει κάθε φορά...
Μια επισήμανση: οι τοποθετήσεις σε (Π)ΠΣ έως τώρα γινόντουσαν με... υπογραφή Υφυπουργού... :o
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ
[...]Πάντως αν τοποθετήσεις δύο λίστες, από τη μια με την τελική σειρά μοριοδότησης μετά τις συνεντεύξεις και από την άλλη μεριά την κατάσταση με τις πρώτες προτιμήσεις των συναδέλφων της ειδικότητας σου, και το "παίξεις" ΠΥΣΔΕ (ο πρώτος τοποθετείται εκεί που είναι η πρώτη προτιμησή του, ο δεύτερος εκεί,.....κοκ) όλο και κάποιο συμπέρασμα θα βγάλεις για παράδειγμα στους ΠΕ 03 από την θέση 1 - 25 μόνο δύο δεν τοποθετούνται στην πρώτη τους προτίμηση......
Υπάρχει κάπου η λίστα των προτιμήσεων, spyrosk;
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.