*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205022 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2013, 10:48:17 μμ »

Άρα, αν κάποιος έχει έρθει με μετάθεση κι έχει περισσότερα μόρια από σένα, εσύ προηγείσαι, αφού είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ. Δεν έχω ακούσει να 'χει αλλάξει κάτι.
Δεν ισχύει αυτό που λες, για την ακρίβεια δε γνωρίζω να ίσχυε ποτέ, στις τοποθετήσεις σε οργανικά κενά προηγούνται μόνο οι οργανικά υπεράριθμοι, οι αιτήσεις όσων ήρθαν με μετάθεση, όσων βρίσκονται στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και όσων ζητούν βελτίωση συνεξετάζονται οπότε ο έχων τα περισσότερα μόρια προηγείται.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:53:33 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2013, 10:54:51 μμ »
Ας υποθέσουμε πως είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ήρθε με μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ άλλος ένας με περισσότερα μόρια . Ας υποθέσουμε επίσης ότι υπάρχει μόνο μια οργανική και σωστά την πάρει αυτός αφού έχει περισσότερα μόρια . Αν μετά με μεταθέσουν υποχρεωτικά και κάνω ένσταση λέγοντας πως κακώς πήρε μετάθεση αφού δεν υπήρχε επιπλέον κενό , θα δικαιωθώ ;
Αν υπάρχει ένα λειτουργικό κενό και κανένα οργανικό κενό ;
Αν δημιουργηθεί και δεύτερο λειτουργικό κενό μετά τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ;

Σας μπέρδεψα ?   Που να σας έλεγα ότι στο ΠΥΣΔΕ μου είμαστε αρκετές δεκάδες στη διάθεση ( που κάθε χρόνο βρίσκουμε λειτουργικό κενό ενώ ταυτόχρονα φέρνουν επιπλέον κόσμο με απόσπαση + αναπληρωτές για έξτρα κενά ) και ήρθαν αρκετοί με μετάθεση φέτος .
Μάλλον μας περιγράφεις τη γνωστή μεγαλύτερη διεύθυνση του λεκανοπεδίου και της χώρας, ναι κακώς την πήρε τη μετάθεση μόνο που ο όρος διάθεση ΠΥΣΔΕ νομικά δεν προβλέπεται, επίσης ο νόμος δε δίνει έξτρα μοριοδότηση για κάθε π χ έτος παραμονής στη διάθεση ΠΥΣΔΕ χωρίς δική σου υπαιτιότητα. Το πδ έχει λογική εφαρμογής μόνο μετά τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά, αλλιώς μπάχαλο, εκτός του ότι δε μπορώ να κατανοήσω πως μπορείς να μετατεθείς υποχρεωτικά σε οργανικό κενό όταν παντού (κατά το υπουργείο) υπάρχουν πλεονάσματα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:23:52 πμ »
Με τους ΠΕ04 τι γίνεται τελικά; Η κρίση της υπεραριθμίας θα γίνει ενιαία ή ισχύει και γι'αυτούς η εγκύκλιος με ημερ/νία 20/06/2013; Ξέρει κάποιος με βεβαιότητα να μας ενημερώσει;

Νομικα, ενιαια (αν δε δοθει νεοτερη οδηγια, ισχυει η εγκυκλιος). Πρακτικα, αναλογως της Διευθυνσης. (αν δεν υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται για τη θεση σου ωστε να κανει ενσταση, η Διευθυνση δε θα σε κουνησει απο τη θεση σου)

Που να σας έλεγα ότι στο ΠΥΣΔΕ μου είμαστε αρκετές δεκάδες στη διάθεση ( που κάθε χρόνο βρίσκουμε λειτουργικό κενό ενώ ταυτόχρονα φέρνουν επιπλέον κόσμο με απόσπαση + αναπληρωτές για έξτρα κενά ) και ήρθαν αρκετοί με μετάθεση φέτος .

Αν ειχες κανει ενσταση, οταν ανακοινωθηκαν οι μεταθεσεις σε ανυπαρκτα οργανικα κενα; Αλλά να μου πεις, κατα ποιανου να γινοταν η ενσταση, σ'αυτο το θεατρο του παραλογου; ::)

edit: Εγραψα εκ παραδρομης "ενιαια", ενω ηθελα να γραψω "οχι ενιαια". Πρακτικα, παντως, πολλα ΠΥΣΔΕ κρινουν ενιαια για να φανει οτι υπαρχουν λιγοτεροι υπεραριθμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 10:14:07 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:13:28 μμ »
Αν ειχες κανει ενσταση, οταν ανακοινωθηκαν οι μεταθεσεις σε ανυπαρκτα οργανικα κενα; Αλλά να μου πεις, κατα ποιανου να γινοταν η ενσταση, σ'αυτο το θεατρο του παραλογου; ::)

Κοίτα , αν υπάρχουν έστω λειτουργικά κενά για όλους δεν υπάρχει πρόβλημα .
Αν όμως έφεραν 20 με μετάθεση και μετά πουν φεύγετε 10 με υποχρεωτική μετάθεση τότε η περίσταση σηκώνει ένσταση νομίζω .  Ελπίζω να μην γίνουν τέτοια πράγματα , αλλά από την άλλη διαβάζω ότι μπορεί να γίνουν και πιο χοντρά από αυτά που αναφέρω .

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231254566

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=371017

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:53:33 »

Αποσυνδεδεμένος Βάλια36

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 28, 2013, 11:56:47 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Ελπίζω το καλύτερο για όλους μας με αυτά που συμβαίνουν. Να ρωτήσω κάτι;  Ανήκω οργανικά στο ΠΥΣΔΕ Φωκίδας.  Ένας φιλόλογος βγαίνει υπεράριθμος.  Διάβασα ότι υπεράριθμος κρίνεται αυτός που είναι ο τελευταίος τοποθετηθείς. Έλεγε όμως ότι οι εκπαιδευτικοί που τοποθετήθηκαν ή μετατέθηκαν το ίδιο σχολικό έτος θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα. Εγώ είμαι η τέταρτη τοποθετηθείσα, με πράξη του ΠΥΣΔΕ 12/07/2011. Υπάρχει και ένας άλλος συνάδελφος, που πήρε οργανική χωρίς μάλιστα να υπάρχουν ώρες στις 16/07/2011.  Αυτός όμως έχει περισσότερα μόρια από εμένα. Ξέρει κάποιος αν θεωρηθώ εγώ υπεράριθμη;  Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 29, 2013, 12:19:51 πμ »
Σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης (μη υπεράριθμων εκπαιδευτικών) που μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν στη σχολική μονάδα το ίδιο σχολικό έτος , υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί που συγκεντρώνουν το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης (της τρέχουσας σχολικής χρονιάς).
¨μη υπεράριθμων εκπαιδευτικών" έχει την εξής έννοια: αν τοποθετήθηκαν σε ένα σχολείο την ίδια σχολική χρονιά 2 εκπαιδευτικοί ίδιας ειδικότητας ο ένας με ρύθμιση υπεραριθμίας και ο άλλος από βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση, και προκύψει την επόμενη σχολική χρονιά υπεραριθμία στην ειδικότητά τους, τότε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υπεράριθμος αυτός που είχε τοποθετηθεί με ρύθμιση υπεραριθμίας, οπότε υποχρεωτικά (ασχέτως μορίων) βγαίνει υπεράριθμος ο άλλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 12:24:10 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος pe06ke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:22:53 πμ »
Συναδελφοι γεια σας. αν ο υπεραριθμος ζητησει σχολειο αλλης περιοχης (και οχι ομορης), το παιρνει πρωτος σε σχεση με τους ζητουντες βελτιωση;

Αποσυνδεδεμένος Βάλια36

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 29, 2013, 07:15:34 πμ »
Silk Cut καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου χτες... Όπως βλέπεις το άγχος δε με άφησε να κοιμηθώ και πολύ. Στην περίπτωσή μου δεν τοποθετήθηκε ο άλλος ως υπεράριθμος. Απλά τοποθετήθηκε έτσι, χωρίς να υπάρχουν ώρες για να δικαιολογείται η τοποθέτησή του με οριστική τοποθέτηση.  Εγώ είχα ήδη τοποθετηθεί πιο πριν από αυτόν. Από το σχολείο μου είπαν ότι έστειλαν αυτόν ως υπεράριθμο, αλλά τους έστειλαν το όνομα πίσω γιατί ήθελαν λέει ειδικότητες και να δώσουν την ευκαιρία σε όσους ήθελαν να κριθούν ως υπεράριθοι. Μάλιστα ο διευθυντής μου ακόμα και τώρα είναι πολύ σίγουρος γι' αυτό.  Διαβάζοντας όλα αυτά έχω μπερδευτεί πλήρως όμως. :-[

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:10:32 πμ »
Συναδελφοι γεια σας. αν ο υπεραριθμος ζητησει σχολειο αλλης περιοχης (και οχι ομορης), το παιρνει πρωτος σε σχεση με τους ζητουντες βελτιωση;
Όχι, στη περίπτωση αυτή η αίτηση του συνεξετάζεται με τους αιτούντες βελτίωση, οριστική τοποθέτηση και όσους ήρθαν με μετάθεση (υπεράριθμοι περ.γ).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:28:49 πμ »
Silk Cut καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου χτες... Όπως βλέπεις το άγχος δε με άφησε να κοιμηθώ και πολύ. Στην περίπτωσή μου δεν τοποθετήθηκε ο άλλος ως υπεράριθμος. Απλά τοποθετήθηκε έτσι, χωρίς να υπάρχουν ώρες για να δικαιολογείται η τοποθέτησή του με οριστική τοποθέτηση.  Εγώ είχα ήδη τοποθετηθεί πιο πριν από αυτόν. Από το σχολείο μου είπαν ότι έστειλαν αυτόν ως υπεράριθμο, αλλά τους έστειλαν το όνομα πίσω γιατί ήθελαν λέει ειδικότητες και να δώσουν την ευκαιρία σε όσους ήθελαν να κριθούν ως υπεράριθοι. Μάλιστα ο διευθυντής μου ακόμα και τώρα είναι πολύ σίγουρος γι' αυτό.  Διαβάζοντας όλα αυτά έχω μπερδευτεί πλήρως όμως. :-[
Μην αγχώνεσαι, θέλει και λίγο ψυχραιμία το θέμα. Απ' ότι καταλαβαίνω τοποθετηθήκατε και οι 2 με οργανική την ίδια σχολική χρονιά (οι 4 μέρες διαφορά δεν επηρεάζουν εν προκειμένω), η μια οργανική ήταν ανύπαρκτη, αλλά στη φετινή ρύθμιση υπεραριθμίας πάλι δεν έχει σημασία (τρόπος του λέγειν φυσικά, αυτά είναι εγκλήματα, και πρέπει να καταγγέλλονται) δηλαδή είστε 2 συνάδελφοι τοποθετημένοι με οργανική θέση ταυτόχρονα (την ίδια σχολική χρονιά).
 Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, πρέπει όλοι (και οι 5 εκπαιδευτικοί) της ίδιας ειδικότητας (στην οποία παρουσιάστηκε υπεραριθμία) να δηλώσουν αν επιθυμούν να κριθούν ή όχι να κριθούν ως υπεράριθμοι και αυτό γιατί:
αν δηλώσουν ναι τουλάχιστον 2 από τους 5 (ή και περισσότεροι), τότε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια μετάθεσης, αν δηλώσουν και οι 5 (όλοι) όχι τότε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος ο τελευταίος τοποθετηθείς, στη περίπτωση σας (της ταυτόχρονης τοποθέτησης με την έννοια της ίδιας σχολικής χρονιάς) τελευταίος είναι αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια μετάθεσης (εσύ αν κατάλαβα καλά) και άρα αυτός χαρακτηρίζεται υπεράριθμος.
προφανώς δε χρειάζεται να κάνεις χακίρι ;):
Σε κάθε περίπτωση η άρση υπεραριθμίας δεν είναι υποχρεωτική, η οργανική του υπεράριθμου δεν καταργείται (ακόμα και αν είναι 0 ωρών), θα καταργηθεί μόνο αν αυτός κάνει ρύθμιση υπεραριθμίας (και πάει σε μια άλλη νέα οργανική) και δε θα δοθεί ξανά ως οργανική (εκτός και αν μελλοντικά αλλάξουν τα δεδομένα της σχολικής μονάδας, πχ αριθμός τμημάτων κλπ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 09:36:07 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:47:38 πμ »
Silk Cut καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου χτες... Όπως βλέπεις το άγχος δε με άφησε να κοιμηθώ και πολύ. Στην περίπτωσή μου δεν τοποθετήθηκε ο άλλος ως υπεράριθμος. Απλά τοποθετήθηκε έτσι, χωρίς να υπάρχουν ώρες για να δικαιολογείται η τοποθέτησή του με οριστική τοποθέτηση.  Εγώ είχα ήδη τοποθετηθεί πιο πριν από αυτόν. Από το σχολείο μου είπαν ότι έστειλαν αυτόν ως υπεράριθμο, αλλά τους έστειλαν το όνομα πίσω γιατί ήθελαν λέει ειδικότητες και να δώσουν την ευκαιρία σε όσους ήθελαν να κριθούν ως υπεράριθοι. Μάλιστα ο διευθυντής μου ακόμα και τώρα είναι πολύ σίγουρος γι' αυτό.  Διαβάζοντας όλα αυτά έχω μπερδευτεί πλήρως όμως. :-[
Μην αγχώνεσαι, θέλει και λίγο ψυχραιμία το θέμα. Απ' ότι καταλαβαίνω τοποθετηθήκατε και οι 2 με οργανική την ίδια σχολική χρονιά (οι 4 μέρες διαφορά δεν επηρεάζουν εν προκειμένω), η μια οργανική ήταν ανύπαρκτη, αλλά στη φετινή ρύθμιση υπεραριθμίας πάλι δεν έχει σημασία (τρόπος του λέγειν φυσικά, αυτά είναι εγκλήματα, και πρέπει να καταγγέλλονται) δηλαδή είστε 2 συνάδελφοι τοποθετημένοι με οργανική θέση ταυτόχρονα (την ίδια σχολική χρονιά).
 Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, πρέπει όλοι (και οι 5 εκπαιδευτικοί) της ίδιας ειδικότητας (στην οποία παρουσιάστηκε υπεραριθμία) να δηλώσουν αν επιθυμούν να κριθούν ή όχι να κριθούν ως υπεράριθμοι και αυτό γιατί:
αν δηλώσουν ναι τουλάχιστον 2 από τους 5 (ή και περισσότεροι), τότε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια μετάθεσης, αν δηλώσουν και οι 5 (όλοι) όχι τότε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος ο τελευταίος τοποθετηθείς, στη περίπτωση σας (της ταυτόχρονης τοποθέτησης με την έννοια της ίδιας σχολικής χρονιάς) τελευταίος είναι αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια μετάθεσης (εσύ αν κατάλαβα καλά) και άρα αυτός χαρακτηρίζεται υπεράριθμος.
προφανώς δε χρειάζεται να κάνεις χακίρι ;):
Σε κάθε περίπτωση η άρση υπεραριθμίας δεν είναι υποχρεωτική, η οργανική του υπεράριθμου δεν καταργείται (ακόμα και αν είναι 0 ωρών), θα καταργηθεί μόνο αν αυτός κάνει ρύθμιση υπεραριθμίας (και πάει σε μια άλλη νέα οργανική) και δε θα δοθεί ξανά ως οργανική (εκτός και αν μελλοντικά αλλάξουν τα δεδομένα της σχολικής μονάδας, πχ αριθμός τμημάτων κλπ).
Αν λοιπόν silcut συμβαίνουν όλα τα παραπάνω και το επόμενο έτος έχουμε 1ή 2 τμήματα λιγότερα σε σχέση με φέτος αυτό λέγεται υποβιβασμός; Χάνει ο εκπαιδευτικός την οργανική του τότε;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 29, 2013, 10:02:02 πμ »
όλα τα παραπάνω συμβαίνουν (με βάση πάντα την ισχύουσα νομοθεσία), στη περίπτωση που αναφέρεις ισχύουν τα ίδια, ο εκπαιδευτικός δε χάνει την οργανική, αλλά προκύπτει υπεραριθμία:
Από την πρόσφατη εγκύκλιο Παπαθεοδώρου
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/dieykr_topoth_yperar_ekpaideyt-1.pdf
αντιγράφω:
"Τα ζητήματα που σχετίζονται με τις υπεραριθμίες των εκπαιδευτικών ρυθμίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/1996, όπως το άρθρο αυτό έχει τροποποιηθεί ή συμπληρωθεί μεταγενέστερα με το άρθρο 12 του Π.Δ.100/1997.
Στις διατάξεις αυτές και ειδικότερα στην παρ. 1 εδάφιο β, προσδιορίζεται με σαφήνεια ότι οι υπεραριθμίες των εκπαιδευτικών Β/θμιας Εκπαίδευσης προκύπτουν μετά από μεταβολές των σχολικών μονάδων (ίδρυση, κατάργηση, υποβιβασμό, διαίρεση ή συγχώνευση σχολείων ή άλλη αιτία) στις οποίες κατέχουν οργανική θέση.
Στην ίδια εγκύκλιο παρακάτω διευκρινίζεται (για τις περιπτώσεις της κατάργησης σχολείων) ότι:

"Οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί των κατηργημένων σχολείων που δεν κατέστη δυνατό να τοποθετηθούν σε σχολική μονάδα μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις λόγω μη ύπαρξης οργανικού κενού παραμένουν ως υπεράριθμοι  και τα επόμενα σχολικά  έτη  έχουν τη δυνατότητα να άρουν την υπεραριθμία, συμμετέχοντας στη διαδικασία τοποθέτησης των υπεράριθμων εκπαιδευτικών σε κενές οργανικές  θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας ή όμορης, όπου ανήκε το σχολείο το οποίο καταργήθηκε, μέχρι την απόκτηση νέας οργανικής θέσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 10:03:34 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος BOYNO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 29, 2013, 11:15:07 πμ »
Ας υποθέσουμε πως είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ήρθε με μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ άλλος ένας με περισσότερα μόρια . Ας υποθέσουμε επίσης ότι υπάρχει μόνο μια οργανική και σωστά την πάρει αυτός αφού έχει περισσότερα μόρια . Αν μετά με μεταθέσουν υποχρεωτικά και κάνω ένσταση λέγοντας πως κακώς πήρε μετάθεση αφού δεν υπήρχε επιπλέον κενό , θα δικαιωθώ ;
Αν υπάρχει ένα λειτουργικό κενό και κανένα οργανικό κενό ;
Αν δημιουργηθεί και δεύτερο λειτουργικό κενό μετά τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ;

Σας μπέρδεψα ?   Που να σας έλεγα ότι στο ΠΥΣΔΕ μου είμαστε αρκετές δεκάδες στη διάθεση ( που κάθε χρόνο βρίσκουμε λειτουργικό κενό ενώ ταυτόχρονα φέρνουν επιπλέον κόσμο με απόσπαση + αναπληρωτές για έξτρα κενά ) και ήρθαν αρκετοί με μετάθεση φέτος .

Οι τοποθετήσεις σε οργανικά ή λειτουργικά κενά γίνονται με την παρακάτω σειρά.

1. Υπεράριθμοι 2. Όσοι έχουν ζητήσει βελτίωση 3. Οι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ 4. Μετατεθέντες 5. Αποσπασθέντες 6. Αναπληρωτές.

Άρα, αν κάποιος έχει έρθει με μετάθεση κι έχει περισσότερα μόρια από σένα, εσύ προηγείσαι, αφού είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ. Δεν έχω ακούσει να 'χει αλλάξει κάτι.


2,3,4 τοποθετούνται στην ίδια φάση με βάση τα μόρια μετάθεσης.
Αν δεν κάνω λάθος αυτός που παίρνει μετάθεση για να μπει στην ίδια σειρά με τους άλλους(2,3) πρέπει να περάσει ένας χρόνος. Αφού περάσει ένας χρόνος που βρίσκεται στο Πύσδε μετα συγκαταλέγεται μαζί με τους υπόλοιπους
Ο έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων , ο βλάκας από τα δικά του.....

Αποσυνδεδεμένος kate82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:26:43 μμ »
Ας υποθέσουμε πως είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ήρθε με μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ άλλος ένας με περισσότερα μόρια . Ας υποθέσουμε επίσης ότι υπάρχει μόνο μια οργανική και σωστά την πάρει αυτός αφού έχει περισσότερα μόρια . Αν μετά με μεταθέσουν υποχρεωτικά και κάνω ένσταση λέγοντας πως κακώς πήρε μετάθεση αφού δεν υπήρχε επιπλέον κενό , θα δικαιωθώ ;
Αν υπάρχει ένα λειτουργικό κενό και κανένα οργανικό κενό ;
Αν δημιουργηθεί και δεύτερο λειτουργικό κενό μετά τις υποχρεωτικές μεταθέσεις ;

Σας μπέρδεψα ?   Που να σας έλεγα ότι στο ΠΥΣΔΕ μου είμαστε αρκετές δεκάδες στη διάθεση ( που κάθε χρόνο βρίσκουμε λειτουργικό κενό ενώ ταυτόχρονα φέρνουν επιπλέον κόσμο με απόσπαση + αναπληρωτές για έξτρα κενά ) και ήρθαν αρκετοί με μετάθεση φέτος .

Οι τοποθετήσεις σε οργανικά ή λειτουργικά κενά γίνονται με την παρακάτω σειρά.

1. Υπεράριθμοι 2. Όσοι έχουν ζητήσει βελτίωση 3. Οι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ 4. Μετατεθέντες 5. Αποσπασθέντες 6. Αναπληρωτές.

Άρα, αν κάποιος έχει έρθει με μετάθεση κι έχει περισσότερα μόρια από σένα, εσύ προηγείσαι, αφού είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ. Δεν έχω ακούσει να 'χει αλλάξει κάτι.


2,3,4 τοποθετούνται στην ίδια φάση με βάση τα μόρια μετάθεσης.
Αν δεν κάνω λάθος αυτός που παίρνει μετάθεση για να μπει στην ίδια σειρά με τους άλλους(2,3) πρέπει να περάσει ένας χρόνος. Αφού περάσει ένας χρόνος που βρίσκεται στο Πύσδε μετα συγκαταλέγεται μαζί με τους υπόλοιπους


Α. Πρώτα τοποθετούνται οι υπεράριθμοι σε οργανικά κενά της περιοχής / ομάδας που ανήκει το σχολείο τους συγκρινόμενοι με τους υπόλοιπους υπεράριθμους της ίδιας ομάδας σχολείων με βάση τα μόρια μετάθεσης τους

Β. και στη συνέχεια συνεξετάζονται  με βάση το σύνολο των μορίων μετάθεσής τους οι υπεράριθμοι που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολείο ίδιας ομάδας (είτε γιατί δεν είχε κενό σε αυτά τα σχολεία είτε γιατί δεν το επιθυμούσαν), οι διαθέσεις / οριστικές τοποθετήσεις και οι μετατιθέμενοι κάνοντας αίτηση για τα σχολεία όλου του ΠΥΣΔΕ (εαν υπάρχει κενό.....)και όχι μιας συγκεκριμένης ομάδας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.