*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205079 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:21:42 μμ »
χμμ, ναι οκ, thanks elean αλλά αυτό το έγγραφο που στάλθηκε στο ΠΥΣΔΕ Αχαΐας σε απάντηση ένστασης, τα λέει όλα ξεκάθαρα και είναι πιο συγκεντρωτικό από τα τόσα ΠΔ και εγκυκλίους. Δεν μπορούμε να το βρούμε κάπου;
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:24 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:38:52 μμ »
έχε υπόψη σου και αυτό (εφιστά την προσοχή στις ΔΔΕ για την εφαρμογή της σχετικής νομοθεσίας)
Έγγραφο Υπ. Παιδείας, Διεύθυνση Προσωπικού Β΄ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ, Τμ. Γ΄ 145098/20-11-2012, Προς Δ/νση Δ.Ε. Αχαΐας


«Κατόπιν ένστασης… εφιστούμε την προσοχή σας στα εξής:

Σειρά προτεραιότητας κατά την πλήρωση λειτουργικών κενών σε μια περιοχή μετάθεσης έχουν όλοι όσοι ανήκουν οργανικά στη συγκεκριμένη περιοχή μετάθεσης. Μεταξύ αυτών προηγούνται οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι έχουν χαρακτηριστεί οδργανικά υπεράριθμοι και δεν κατέστη εφικτό να λάβουν νέα οργανική θέση. Η τοποθέτησή τους πραγματοποιείται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 14 του Π.Δ. 50/96, όπως συμπληρώθηκε από το άρθρο 12 του Π.Δ. 100/97. Έπονται οι εκπαιδευτικοί που χαρακτηρίστηκαν λειτουργικά υπεράριθμοι, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 9, του άρθρου 12 του Π.Δ. 100/97 για το σχολ. Έτος 2012-2013 ακολουθώντας τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96 και τελευταίοι οι εναπομείναντες εκπ/κοί στη Διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ συγκρινόμενοι μεταξύ τους βάσει των μονάδων μετάθεσής τους.

► Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία τοποθέτησης των οργανικά ανηκόντων εκπαιδευτικών σε μια περιοχή μετάθεσης, τοποθετούνται σε εναπομείναντα κενά οι αποσπασμένοι εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ συγκρινόμενοι μεταξύ τους βάσει των μορίων απόσπασης.

► Τέλος, μετά την συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου όλων των παραπάνω εκπαιδευτικών, εφόσον εξακολουθούν να υπάρχουν λειτουργικά κενά, προσλαμβάνονται αναπληρωτές….»

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΜΕΪΜΑΡΗΣ


Όποιος ή όποια το βρει ας το μοιραστεί μαζί μας .  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:43:35 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:51:15 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα να ζητήσω μερικές πληροφορίες, ίσως ακουστούν χαζές οι απορίες μου αλλά επειδή διορίστηκα απευθείας σε δυσπρόσιτο και δεν πέρασα από τη διαδικασία των τοποθετήσεων μου είναι άγνωστο θέμα.
Μετατάχθηκα στην πρωτοβάθμια και υποθέτω ότι θα κάνουμε δήλωση προτίμησης στις κενές θέσεις. Αν το ΠΥΣΠΕ έχει πχ 50 κενά και εγώ δηλώσω πχ 30 σχολεία που με βολεύουν αλλά δεν πιάσω κανένα από αυτά, τι γίνεται; Γίνεται νέα δήλωση προτίμησης για τα κενά που απομένουν ή τοποθετούμαι χωρίς να ερωτηθώ ξανά σε κάποιο κενό που έχει περισσέψει;
Προσπαθώ να ξεμπερδέψω στο μυαλό μου αν συμφέρει να δηλώσω μόνο όσα με βολεύουν ή όλα με φθίνουσα σειρά.
Ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:06:08 μμ »
αν από τις προτιμήσεις που θα δηλώσεις, δεν υπάρχει καμία κενή ή τα έχουν πάρει οι πριν από εσένα, η αίτησή σου μπαίνει στην άκρη και κατόπιν, εφόσον προκύψουν κενά που δεν τα έχει ζητήσει κανένας, θα τα πάρουν υποχρεωτικά οι έχοντες τα λιγότερα μόρια.
Αν και πάλι τα κενά είναι λιγότερα από τους αιτούντες, θα τοποθετηθείς κάπου προσωρινά έστω και με 0 ώρες και μόλις προκύψει κενό θα τοποθετηθείς εκ νέου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:24 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:15:56 μμ »
αν από τις προτιμήσεις που θα δηλώσεις, δεν υπάρχει καμία κενή ή τα έχουν πάρει οι πριν από εσένα, η αίτησή σου μπαίνει στην άκρη και κατόπιν, εφόσον προκύψουν κενά που δεν τα έχει ζητήσει κανένας, θα τα πάρουν υποχρεωτικά οι έχοντες τα λιγότερα μόρια.
Αν και πάλι τα κενά είναι λιγότερα από τους αιτούντες, θα τοποθετηθείς κάπου προσωρινά έστω και με 0 ώρες και μόλις προκύψει κενό θα τοποθετηθείς εκ νέου.
Σε αυτή τη φάση, με ποιό κριτήριο γίνονται οι τοποθετήσεις; π.χ. ο έχων τα περισσότερα μόρια παίρνει το "καλύτερο"; Και πως αποφασίζεται αυτό, με γεωγραφικά κριτήρια, με άλλα κριτήρια;
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:18:23 μμ »
ο έχων τα λιγότερα μόρια παίρνει το πιο μακρινό ( ενίοτε αυτό είναι και αυτό με τα περισσότερα μόρια ) ως αντιστάθμισμα στο ότι τοποθετείται υποχρεωτικά σε σχολείο που δεν έχει δηλώσει.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:23:06 μμ »
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 06:11:06 πμ »
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

 Στην ένσταση γράφουμε .....  σύμφωνα με τα τάδε και τάδε έπρεπε να τοποθετηθώ εγώ που ανήκω στη  διάθεση του πυσδε και όχι ο χ που αποσπάστηκε ;
ή πρέπει να επισυνάψουμε τα τάδε και τάδε ;   :)

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 05:52:12 μμ »
Καλησπέρα!
Διάβασα ότι σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί που συγκεντρώνουν το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης.

Είμαι σε διαπολιτισμικό δημοτικό σχολείο κι η μετάθεση εκεί έγινε βάσει προσόντων και λιγότερο μορίων. Στην αίτηση μάλιστα δεν ανέφερε καν μόρια εντοπιότητας.

Αυτή τη στιγμή, για να με κρίνουν υπεράριθμη ή όχι, θα μετρήσει η εντοπιότητά μου στο σύνολο των μορίων μου; Μήπως επειδή είναι διαπολιτισμικό θα μετρήσουν τα προσόντα; Ή τα καθαρά μόρια χωρίς την εντοπιότητα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 06:11:27 μμ από boukitsa »

Αποσυνδεδεμένος periklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 06:29:13 μμ »
ο έχων τα λιγότερα μόρια παίρνει το πιο μακρινό ( ενίοτε αυτό είναι και αυτό με τα περισσότερα μόρια ) ως αντιστάθμισμα στο ότι τοποθετείται υποχρεωτικά σε σχολείο που δεν έχει δηλώσει.
Αυτό ισχύει και  αν έχω ήδη οργανική; Δηλ έστω έχω οργανική στο Α και θέλω μετάθεση στο Β και στην αίτησή μου δηλώνω ΜΟΝΟ το Β και τίποτα άλλο. Αν το Β το πάρει τελικά κάποιος άλλος, εγώ κινδυνεύω να πάω στο Ω του νομού με τα πολλά μόρια και ας μην το δήλωσα; Δηλαδή μου λένε καλύτερα να καθήσω στα αβγά μου και να μην διεκδικήσω το σχολείο Β που επιτέλους έβγαλε την οργανική που περίμενα; Είναι ρίσκο τελικά ;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 09:36:44 μμ »

 Στην ένσταση γράφουμε .....  σύμφωνα με τα τάδε και τάδε έπρεπε να τοποθετηθώ εγώ που ανήκω στη  διάθεση του πυσδε και όχι ο χ που αποσπάστηκε ;
ή πρέπει να επισυνάψουμε τα τάδε και τάδε ;   :)
ναι εσύ έπρεπε να τοποθετηθείς πρώτα
και θα τα αναφέρεις και θα τα επισυνάψεις :),
κάνε το copy paste σε word και βάλτο συνημμένο, αφού έχει αριθμό πρωτοκόλλου και τμήμα προέλευσης στο υπουργείο δε μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει (άσε που αυτά θα έπρεπε να τα ξέρουν, έλεος δηλαδή :o)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 09:44:29 μμ »
Είμαι σε διαπολιτισμικό δημοτικό σχολείο κι η μετάθεση εκεί έγινε βάσει προσόντων και λιγότερο μορίων. Στην αίτηση μάλιστα δεν ανέφερε καν μόρια εντοπιότητας.
Αυτή τη στιγμή, για να με κρίνουν υπεράριθμη ή όχι, θα μετρήσει η εντοπιότητά μου στο σύνολο των μορίων μου; Μήπως επειδή είναι διαπολιτισμικό θα μετρήσουν τα προσόντα; Ή τα καθαρά μόρια χωρίς την εντοπιότητα;
νομίζω ότι αφού η μετάθεση έγινε βάση προσόντων, και το ποιός είναι υπεράριθμος και το ποιός  φεύγει για συμπλήρωση θα πρέπει λογικά να  γίνεται βάσει των ίδιων κριτηρίων.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 10:45:39 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πότε περίπου τα ΠΥΣΔΕ θα αρχίσουν να βγάζουν λειτουργικά κενά και να τοποθετούν σε αυτά; Σήμερα στο δικό μου ΠΥΣΔΕ ήταν στη φάση συγκέντρωσης κενών (σε ώρες) από όλα τα σχολεία!
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 10:53:23 μμ »
εξαρτάται από το ΠΥΣΔΕ ;D
σε μας είχαν πει ότι σήμερα θα έκαναν ΠΥΣΔΕ για να δοθούν κενά πλεονάσματα για τις δηλώσεις α φάσης λειτουργικών κενών, όμως τελικά δεν ανακοινώθηκε κάτι, μάλλον η καθυστέρηση σχετίζεται με το γενικότερο σημερινό εξ υπουργείου προερχόμενο μπάχαλο με τις επίσημες/ανεπίσημες μετατάξεις και αποσπάσεις και κυρίως με την επικαιροποίηση λειτουργικών κενών που ζήτησε το υπουργείο από τις ΠΔΕ γιατί τους φάνηκαν πολλά τα κενά σε α/θμια και β/θμια ::) ::) ::) ::)
έπεσαν έξω στους υπολογισμούς ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.