*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205007 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #378 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 04:05:19 μμ »
Αυτό που έμαθα σήμερα από επίσημα χείλη είναι οτι οι φιλόλογοι στη Δ Αθήνας που περισσεύουν , χωρίς να ξέρουν όπως λένε πόσοι είναι ακριβώς, ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ θα τοποθετηθούν εντός της Δ!!!αλλά χωρίς να γνωρίζουν το ΠΟΥ!!Ούτε καν , αν θα είναι εντός νομού!!

Μα για όνομα!!!Με τι κενά έκαναν τις αποσπάσεις εν τέλει; ρώτησαν τον κάθε αποσπασμένο αν αντέχει να τραβάει αυτό το λούκι ή αν θα προτιμούσε να έχει παραμείνει στην οργανική του;
Αυτό που έμαθα σήμερα από επίσημα χείλη είναι οτι οι φιλόλογοι στη Δ Αθήνας που περισσεύουν , χωρίς να ξέρουν όπως λένε πόσοι είναι ακριβώς, ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ θα τοποθετηθούν εντός της Δ!!!αλλά χωρίς να γνωρίζουν το ΠΟΥ!!Ούτε καν , αν θα είναι εντός νομού!!

Στην Δ  πήγαν με απόσπαση 13 φιλόλογοι .   Αν κάποιος πήρε απόσπαση από την Β στην Δ τότε είναι δυνατόν να του πούνε ότι θα βρεθεί εκτός νομού ;  Δεν μπορεί να ζητήσει να επιστρέψει στη Β  ;   Για τα πανηγύρια είναι οι άνθρωποι .
[/quote



Κι εγώ με αυτό περί αποσπάσεων είμαι εξοργισμένη , γιατί κι εγώ με απόσπαση βρέθηκα στη Δ Αθήνας!!!!Ποιος ο λόγος να μου τη δώσουν , όταν δεν υπάρχουν κενά και περισσεύουν ήδη και οι συνάδελφοι που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ;;Και όταν μαθαίνω οτι το ίδιο συμβαίνει στη Γ Αθήνας, στη Β Αθήνας και στην Ανατολική Αττική  και δεν ξέρω πού αλλού τότε πραγματικά φοβάμαι ...Άλλωστε τα ίδια δεν έγιναν και στο νομό Ιωαννίνων και στη Λάρισα; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 04:10:21 μμ »
Αυτό που έμαθα σήμερα από επίσημα χείλη είναι οτι οι φιλόλογοι στη Δ Αθήνας που περισσεύουν , χωρίς να ξέρουν όπως λένε πόσοι είναι ακριβώς, ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ θα τοποθετηθούν εντός της Δ!!!αλλά χωρίς να γνωρίζουν το ΠΟΥ!!Ούτε καν , αν θα είναι εντός νομού!!

Στην Δ  πήγαν με απόσπαση 13 φιλόλογοι .   Αν κάποιος πήρε απόσπαση από την Β στην Δ τότε είναι δυνατόν να του πούνε ότι θα βρεθεί εκτός νομού ;  Δεν μπορεί να ζητήσει να επιστρέψει στη Β  ;   Για τα πανηγύρια είναι οι άνθρωποι . 


Κάτι ακόμα επίσης σε αυτό που λες . Εμένα πάντως ,υπεύθυνος από  το ΠΥΣΔΕ  που ανήκω εκτός Αθηνών , μου σύστησε να κάνω άμεσα ανάκληση απόσπασης , γιατί είναι επικίνδυνο το πού θα βρεθώ

Αποσυνδεδεμένος chara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Σκέφτομαι αρα υπάρχω!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 04:29:43 μμ »
Να ρωτήσω και εγω κάτι , για οποιον ξέρει ?
Αυτοι που θέλουν να συμπληρώσουν ωράριο , πότε κάνουν αίτηση ?
Αν κάνουν μετά απο όσους είναι στη διάθεση , τότε αυτος που είναι στη διάθεση και κάνει πρώτος αίτηση θα συμπληρώσει και ωράριο ή θα τους τοποθετήσουν μόνο στα μεγάλα κενά (απο 12 ώρες και πάνω) και μετά θα κάνουμε ολοι αίτηση για συμπλήρωση ωραρίου ?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 06:32:02 μμ »
Συνάδερφοι, μια επιβεβαίωση χρειάζομαι: τοποθετηθήκαμε σε ένα σχολείο 2 φιλόλογοι, εγώ με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ και ένας αναπληρωτής, και οι 2 με 23 ώρες ωράριο. Όμως οι κενές ώρες είναι λιγότερες. Πρέπει να απαιτήσω να συμπληρώσω τις 23 ώρες και ο αναπληρωτής να πάρει τις υπόλοιπες ή να πάρουμε περίπου τον ίδιο αριθμό ωρών όπως μας συνιστά η διευθύντρια; Και ποιος από τους δύο θα κληθεί να συμπληρώσει σε άλλο σχολείο αν χρειαστεί;  Πιστεύω ότι είναι ο αναπληρωτής, αλλά δεν μπορώ  να βρω τη σχετική νομοθεσία. Αν κάποιος την ξέρει, ας την παραθέσει γιατί  δεν μπορώ να την βρω. Ευχαριστώ.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:06:11 μμ »
Κανονικά ο ένας πρέπει να μείνει και ο άλλος να συμπληρώσει.
  

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:23:00 μμ »
@erietta

Σημασία έχει ποιος τοποθετήθηκε πρώτος. Αυτός και καλύπτει πλήρως το ωράριο του. Σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει πρώτα εσένα που είσαι με απόσπαση να τοποθετήσουν πρώτα στο σχολείο άρα και να συμπληρώνεις εσύ το ωράριο σου.

Η σειρά είναι:
1) Οργανικά υπεράριθμοι
2) Λειτουργικά υπεράριθμοι
3) Σε διάθεση
4) Απόσπαση εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ
5) Αναπληρωτές
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:58:45 μμ »
@erietta

Σημασία έχει ποιος τοποθετήθηκε πρώτος. Αυτός και καλύπτει πλήρως το ωράριο του. Σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει πρώτα εσένα που είσαι με απόσπαση να τοποθετήσουν πρώτα στο σχολείο άρα και να συμπληρώνεις εσύ το ωράριο σου.

Η σειρά είναι:
1) Οργανικά υπεράριθμοι
2) Λειτουργικά υπεράριθμοι
3) Σε διάθεση
4) Απόσπαση εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ
5) Αναπληρωτές
Να ρωτήσω κάτι? Εγώ τοποθετήθηκα σαν οργανικα υπεράριθμη (πε70) σε σχολείο της όμορης ομάδας!Ακούγεται ότι ισως δημιουργηθεί κενό στην πρώτη επιλογή μου (σχολείο που συγχωνεύτηκε  το σχολείο μου) και στην δεύτερη επιλογή μου (ομάδα σχολείων).. Ξέρετε αν υπάρχει  αίτηση βελτίωσης θέσης να την κάνω σε περιπτωση που ανοιξουν αυτες οι θέσεις να καταφερω να τοποθετηθώ εκει??Με καλύπτει κάπως ο νόμος? Ευχαριστώ
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:34:46 μμ »
συνήθως δεν γίνονται επανατοποθετήσεις, ειδικά τώρα που έχει ξεκινήσει (και καλά...) η σχολική χρονιά. Δεν έχει πέσει πάντως στην αντίληψη μου σε νόμο κάτι τέτοιο που ζητάς.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:43:33 μμ »
taratazoum
θα παραμείνεις εκεί που τοποθετήθηκες, η βελτίωση θέσης αφορά τοποθετήσεις σε οργανικά κενά, όχι λειτουργικά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:48:50 μμ »
Αυτό είναι εν μέρει αδικία, δηλ. να μην έχει κενό στο σχολείο που επιθυμείς, να τοποθετείσαι αλλού και μετά να ανοίγει αυτό που ήθελες.
Σωστά όμως λένε οτι αν αρχίσει η σχολική χρονιά δεν πρέπει να γίνονται αλλαγές, για την ομαλή λειτουργία των τμημάτων, αλλά εξαιρέσεις γίνονται μερικές φορές για "κάποιους"!!   >:(
  

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:17:06 μμ »
taratazoum
θα παραμείνεις εκεί που τοποθετήθηκες, η βελτίωση θέσης αφορά τοποθετήσεις σε οργανικά κενά, όχι λειτουργικά.
συνήθως δεν γίνονται επανατοποθετήσεις, ειδικά τώρα που έχει ξεκινήσει (και καλά...) η σχολική χρονιά. Δεν έχει πέσει πάντως στην αντίληψη μου σε νόμο κάτι τέτοιο που ζητάς.

χμ..όχι απλά μου έκανε εντύπωση ότι ήδη ξέρω δύο άτομα που κάνανε αίτηση βελτίωσης θέσης ..(σήμερα) ..αυτά τα άτομα  ήταν διάθεση ΠΥΣΠΕ  και μάλιστα με παρότρυνση του αιρετού....(γτ περιμένουν β κύκλο αποσπάσεων και καλά...)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:19:39 μμ »
Να ρωτήσω και εγω κάτι , για οποιον ξέρει ?
Αυτοι που θέλουν να συμπληρώσουν ωράριο , πότε κάνουν αίτηση ?
Αν κάνουν μετά απο όσους είναι στη διάθεση , τότε αυτος που είναι στη διάθεση και κάνει πρώτος αίτηση θα συμπληρώσει και ωράριο ή θα τους τοποθετήσουν μόνο στα μεγάλα κενά (απο 12 ώρες και πάνω) και μετά θα κάνουμε ολοι αίτηση για συμπλήρωση ωραρίου ?
συνήθως τοποθετούν όλους που αρχικά έχουν 0 ώρες στα λεγόμενα ολόκληρα κενά (από 12 ώρες και πάνω) και μετά αρχίζουν οι διαδικασίες συμπλήρωσης ωραρίου.
Το ερώτημα είναι ποιος θα προλάβει να πρωτοσυμπληρώσει,
στην περιοχή μας αυτή τη στιγμή υπάρχουν περίπου 40 ΠΕ03 με 0 ώρες  ::) που αναμένεται προσεχώς να τοποθετηθούν στη β φάση των τοποθετήσεων,
απαιτούνται περισσότερες από 40 επί 20 = 800 ώρες και προσφέρονται περίπου 280 ώρες::)
επιπλέον υπάρχουν και όσοι έχουν ήδη τοποθετηθεί και όσοι έχουν οργανική και δεν συμπληρώνουν, και όλα αυτά σε μια περιοχή και σε μια ειδικότητα που έγιναν  και μεταθέσεις και αποσπάσεις σε αυτή την ειδικότητα,
οι υποχρεωτικές αποσπάσεις του νόμου της Διαμαντοπούλου ,και μάλιστα σε μεγάλη έκταση, θα έχουν την τιμητική τους  πολύ σύντομα, στα πλαίσια πάντα του......... εξορθολογισμού του εκπαιδευτικού προσωπικού :P
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #390 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:21:50 μμ »
χμ..όχι απλά μου έκανε εντύπωση ότι ήδη ξέρω δύο άτομα που κάνανε αίτηση βελτίωσης θέσης ..(σήμερα) ..αυτά τα άτομα  ήταν διάθεση ΠΥΣΠΕ  και μάλιστα με παρότρυνση του αιρετού....(γτ περιμένουν β κύκλο αποσπάσεων και καλά...)
ο ψηφοφόρος πρέπει να μείνει ικανοποιημένος ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:24:20 μμ »

[/quote]
ο ψηφοφόρος πρέπει να μείνει ικανοποιημένος ;)
[/quote]
Ευχαριστώ με κάλυψες. ...ΣΑΠΙΛΑ ΠΑΝΤΟΥ  >:(
Kαλό μας βράδυ και ευχαριστώ! ευχομια να σταματήσουν αυτά τα γεγονοτα..απλά εύχομαι.. ;)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.