*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205042 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:38:52 μμ »
.............................................................
κάποιοι είχαν καλομάθει τα προγούμενα χρόνια να μη τηρείται η σειρά τοποθετήσεων στα λειτουργικά κενά,
...........................................................
Πως μπορεί να μην τηρείται η σειρά τοποθετήσεων;
Εκεί που νομίζω οτι γίνεται χαμός, είναι στις διαθέσεις για συμπλήρωση, όπου δεν λαμβάνονται υπόψιν οι προτιμήσεις, αλλά γίνονται "για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Επίσης αν κάποια σχολεία "κρατάνε" κάποιο κενό, για να το εμφανίσουν όταν έρθει ο αποσπασμένος που περιμένουν....................
 Ακόμη αν κάποιο κενό ανοίξει μετά τις πρώτες τοποθετήσεις, τότε αδικείται κάποιος που το είχε δηλώσει (π.χ. ως πρώτη προτίμηση) και έχει τοποθετηθεί αλλού. Στην περίπτωση αυτή μπορεί κάποιος να έχει δηλώσει στις τελευταίες θέσεις και κάποιο σχολείο που δεν θέλει, να το πιάσει και μετα να ανοίξει το κενό στην προτίμησή του.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:40 »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #561 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:17:26 μμ »
...επίσης πολλοί συνάδελφοι δυστυχώς νομίζουν ότι το πρόβλημα αφορά πάντα κάποιους άλλους και όχι αυτούς, ίσως δεν έχουν αντιληφθεί ότι το γενικότερο πλαίσιο απαιτεί και θα φέρει αλλαγές με βίαιο τρόπο, υπενθυμίζω ότι οι υποχρεωτικές αποσπάσεις νομοθετήθηκαν το 2010 χωρίς ουσιαστική αντίδραση από τον κλάδο μας με το ακαταμάχητο επιχείρημα ότι αυτά στην πράξη δεν θα εφαρμοστούν ποτέ ::) ::),
οι συνάδελφοι που έχουν μείνει με 0 ώρες ας αναζητήσουν τον πραγματικό υπεύθυνο στους υπουργούς, συνδικαλιστές κλπ που διαμόρφωσαν το επί  σειρά ετών στρεβλό σύστημα διορισμών/μεταθέσεων σε ανύπαρκτες οργανικές θέσεις/αποσπάσεων, καθώς και στην οικονομική χρεωκοπία της χώρας,
τώρα λοιπόν καθένας με τη σειρά του και τα μόρια του,
οι νόμιμες διαδικασίες που ακυρώνονται με μη νόμιμο τρόπο δημιουργούν συνέπειες, μη το ξεχνάμε.

ΠΕΣ ΤΑ, ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!!
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #562 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:21:13 μμ »
Διαβαζω τι ωραια που τα λετε ολοι αλλα εμενα που ημουν ψηλα στη λιστα διαθεσιτων με τοποθετησαν στη 19η επιλογη μου κι ολες τις προηγουμενες επιλογες μου τις εδωσαν σε διαθεσιτες με τα μισα μου μορια. Σε προσφυγη μου στο ΠΥΣΔΕ μου ειπαν να κανω μια ενσταση την οποια στοιβαξαν με 10δες αλλες και μετα απο πιεση μου εμαθα οτι μας τοποθετησαν στην τυχη να μας σωσουν απο υποχρεωτικες μετακινησεις. Πρεπει να ευγνωμονουμε κιολας!!! Οι τοποθετησεις εξακολουθουν να γινονται απο τον Δ/ντη Β/θμιας και κανεις δε φαινεται να εξεταζει τις ενστασεις μας. Εν τω μεταξυ μετρανε τα μορια της λαθος τοποθετησης μου που ειναι τα μισα απο οσα θα επρεπε να παιρνω. Βλεπει κανεις λογικη σε ολο αυτο? Μ'αρεσει παντως που ολοι ξερουμε τη σειρα τοποθετησεων. Εδω δεν τηρουνται τα αυτονοητα...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #563 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:24:07 μμ »
Ας υποθέσουμε πως είμαι χρόνια στη διάθεση και φέτος μου πουν οτι πλεονάζω. Αν έφεραν με απόσπαση κάποιους προφανώς αυτοί επίσης πλεονάζουν. Γιατί τους έφεραν και τώρα θα τους κόψουν απότομα τη χαρά ;
Αν είχαν φέρει και με μετάθεση κάποιους και αυτό έχει άμεση σχέση με το γεγονός ότι πλεονάζω τι κάνω ; Ένσταση στο υπουργείο; Ελπίζω να μην χρειαστεί  να ψάξω τέτοια θέματα . Πάντως πραγματικά είναι απαράδεκτοι. Για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:40 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #564 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:33:07 μμ »
Πως μπορεί να μην τηρείται η σειρά τοποθετήσεων;
Εκεί που νομίζω οτι γίνεται χαμός, είναι στις διαθέσεις για συμπλήρωση
, όπου δεν λαμβάνονται υπόψιν οι προτιμήσεις, αλλά γίνονται "για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Επίσης αν κάποια σχολεία "κρατάνε" κάποιο κενό, για να το εμφανίσουν όταν έρθει ο αποσπασμένος που περιμένουν....................
 Ακόμη αν κάποιο κενό ανοίξει μετά τις πρώτες τοποθετήσεις, τότε αδικείται κάποιος που το είχε δηλώσει (π.χ. ως πρώτη προτίμηση) και έχει τοποθετηθεί αλλού. Στην περίπτωση αυτή μπορεί κάποιος να έχει δηλώσει στις τελευταίες θέσεις και κάποιο σχολείο που δεν θέλει, να το πιάσει και μετα να ανοίξει το κενό στην προτίμησή του.
συνάδελφε greedo:
το πως γίνεται να μην τηρείται η σειρά το έχω πει παραπάνω πχ αν συνεξετάζονται οι αιτήσεις υπεράριθμων και διαθεσιτών δεν τηρείται η σειρά των τοποθετήσεων, αυτό έχει συμβεί σε πολλά ΠΥΣΔΕ τα προηγούμενα χρόνια, φώναξε / διαμαρτυρήθηκε κάποιος (μαζικά όπως τώρα)?
συγνώμη αλλά προσωπικά δεν άκουσα κάτι, ο καθένας πάλευε μόνος του και ότι κατάφερνε :(
το κρατάμε κενό για τον αποσπασμένο που θα έρθει καλά θα κάνουμε να καταλάβουμε ότι δεν είναι εφαρμόσιμο πια, ανήκει σε εποχές παχέων αγελάδων που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί,
τώρα αν ανοίξει κενό σε β φάση (εννοώ να προέκυψε μετά την α φάση και όχι να το έκρυβαν για τον αποσπασμένο ;))
και εσύ έχεις τοποθετηθεί σε άλλο, ε μάλλον δε σε θέλει αλλά δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον για αυτό ;),
γι αυτό επιμένω:
για να υπάρχει στοιχειώδης τάξη και για να είναι σύννομες οι διαδικασίες πρέπει να τηρείται η σειρά και στις διαθέσεις για συμπλήρωση ωραρίου.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:36:58 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #565 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:41:10 μμ »
Διαβαζω τι ωραια που τα λετε ολοι αλλα εμενα που ημουν ψηλα στη λιστα διαθεσιτων με τοποθετησαν στη 19η επιλογη μου κι ολες τις προηγουμενες επιλογες μου τις εδωσαν σε διαθεσιτες με τα μισα μου μορια. Σε προσφυγη μου στο ΠΥΣΔΕ μου ειπαν να κανω μια ενσταση την οποια στοιβαξαν με 10δες αλλες και μετα απο πιεση μου εμαθα οτι μας τοποθετησαν στην τυχη να μας σωσουν απο υποχρεωτικες μετακινησεις. Πρεπει να ευγνωμονουμε κιολας!!! Οι τοποθετησεις εξακολουθουν να γινονται απο τον Δ/ντη Β/θμιας και κανεις δε φαινεται να εξεταζει τις ενστασεις μας. Εν τω μεταξυ μετρανε τα μορια της λαθος τοποθετησης μου που ειναι τα μισα απο οσα θα επρεπε να παιρνω. Βλεπει κανεις λογικη σε ολο αυτο? Μ'αρεσει παντως που ολοι ξερουμε τη σειρα τοποθετησεων. Εδω δεν τηρουνται τα αυτονοητα...
και ποιος φταίει που δεν τηρούνται τα αυτονόητα?
θέλω να πω τι κάναμε όλοι μαζί και κάθε ένας μόνος του όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν τηρούνταν τα αυτονόητα?
πάλεψε το μόνη σου όσο μπορείς, κάνε καταγγελία στο υπουργείο, γενικά μη το αφήνεις, στην περιοχή σας το έχετε παρακάνει βέβαια ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #566 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:47:12 μμ »
Ας υποθέσουμε πως είμαι χρόνια στη διάθεση και φέτος μου πουν οτι πλεονάζω. Αν έφεραν με απόσπαση κάποιους προφανώς αυτοί επίσης πλεονάζουν. Γιατί τους έφεραν και τώρα θα τους κόψουν απότομα τη χαρά ;
Αν είχαν φέρει και με μετάθεση κάποιους και αυτό έχει άμεση σχέση με το γεγονός ότι πλεονάζω τι κάνω ; Ένσταση στο υπουργείο; Ελπίζω να μην χρειαστεί  να ψάξω τέτοια θέματα . Πάντως πραγματικά είναι απαράδεκτοι. Για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα.
τα ίδια και σε μας και παντού,
ελπίζω να μη χρειαστεί να το ψάξεις γιατί τότε (φοβάμαι ότι )δεν θα αρκεί μια απλή ένσταση στο υπουργείο, οι μεταθέσεις που πραγματοποιούνται σε ανύπαρκτες οργανικές θέσεις (έτσι και σε μας, ήρθαν με μετάθεση και πολλά μόρια και άφησαν  με 0 ώρες συναδέλφους διαθεσίτες που είναι πολλά χρόνια στο έλεος του ΠΥΣΔΕ ;D), όπως και οι αποσπάσεις που πραγματοποιούνται σε ανύπαρκτα λειτουργικά κενά, είναι παράνομες.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #567 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:08:49 μμ »
Εγώ θα αλλάξω το τροπάρι και ζητώ συγνώμη, προκαταβολικά, αν σας ξενερώσω. Θα 'θελα να σχολιάσω τη γενική τακτική που ακολουθεί το υπουργείο, ακολουθούμενο κατά πόδας και από μεγάλες διευθύνσεις, στο θέμα των τοποθετήσεων, παραθέτοντας μια γνωστή παροιμία: ' η Μαριώ ψωμί δεν είχε και χαλβά παζάρευε'. Τόσος κόσμος έχει φτάσει στα όρια της αντοχής του, περνώντας ένα κατάμαυρο καλοκαίρι κι ένα ακόμα πιο μαύρο Σεπτέμβρη, ενώ περιμένει μάταια να τοποθετηθεί και οι 'φωστήρες' της διοίκησης περιορίζουν τη δράση τους σε αποσπάσεις σε εκκλησιαστικά σχολεία και σε ανακοινώσεις για το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. Έτσι μου 'ρχεται να πάω στα γραφεία της διεύθυνσής μου και να τους αρχίσω στα κλωτσίδια!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #568 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:23:48 μμ »
Σε συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ υπάρχουν 65 άνθρωποι χωρίς ωράριο, οι οποίοι δεν ξέρουν τι θα απογίνουν... Nikitas, κάνε αυθορμήτως αυτό που σκέπτεσαι. Μας έχουν πεθάνει πλέον...

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #569 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:26:33 μμ »
nikitas, βάλε μια φωνή να μαζευτούμε πολλοί...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #570 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:56:26 μμ »
Το 'βάλε καμιά φωνή' υποθέτω ότι είναι κραυγή απελπισίας. Εγώ 'δικτυωμένος' δεν υπήρξα ποτέ. Δεν ξέρω αιρετούς, 'βολευτές' και πολιτευτές της κάλπικης δεκάρας. Αυτό που μπορώ να κάνω, και που ο καθένας μας πρέπει να κάνει, είναι να πιέσω/ πιέσουμε. Πάμε όλοι στις διευθύνσεις μας και πιέζουμε για έγκυρες απαντήσεις στα ερωτήματα που μας καίνε. Τι γίνεται με τις τοποθετήσεις; Πώς εξηγείται η επαίσχυντη κωλυσιεργία που κοστίζει ψυχολογικά τόσο πολύ σε όλους μας; Τι συμβαίνει με τις διαθέσεις στην α'θμια; Όντως πάγωσαν; Κι αν ναι, γιατί; Δε δεχόμαστε υπεκφυγές. Αν λάβουμε την απάντηση 'δεν ξέρω', ζητάμε το τηλέφωνο κάποιου που ξέρει. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας. Δε ζητάμε καμιά ευνοιοκρατική μεταχείριση.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #571 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:25:15 μμ »
οι μεταθέσεις που πραγματοποιούνται σε ανύπαρκτες οργανικές θέσεις , όπως και οι αποσπάσεις που πραγματοποιούνται σε ανύπαρκτα λειτουργικά κενά, είναι παράνομες.

Ε , τότε αν χρειαστεί  θα βρω δικηγόρο .  Καλύτερα να μη χρειαστεί πάντως . 

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #572 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:29:06 μμ »
όντως γινεται μπάχαλο στις τοποθετήσεις !!!
κ ούτε ακολουθείται η σωστή σειρά τοποθετήσεων σε αρκετά πυσδε.
σε ένσταση που έγινε ότι θα έπρεπε να προηγούνται οι οργανικά υπεράριθμοι με 0 ώρεσ κ όχι αυτοί που θέλουν να συμπληρώσουν ωράριο απαντήσανε κ ποιος θα έφευγε περιφέρεια αυτός με τα πολλα χρόνια κ μόρια?
νομίζζω ότι θα πρέπει να απαιτήσουμε από ολμε όλα τα πυσδε της χώρασ να κάνουν τοποθερήσεις με τον ίδιο τρόπο κ με τη σωστή σειρά!
βαρεθήκαμε να κάνούμε ενστάσεις κ να μας γράφουν!έλεος πια! >:(

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #573 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 05:35:09 μμ »
Ας υποθέσουμε πως είμαι χρόνια στη διάθεση και φέτος μου πουν οτι πλεονάζω. Αν έφεραν με απόσπαση κάποιους προφανώς αυτοί επίσης πλεονάζουν. Γιατί τους έφεραν και τώρα θα τους κόψουν απότομα τη χαρά ;
Αν είχαν φέρει και με μετάθεση κάποιους και αυτό έχει άμεση σχέση με το γεγονός ότι πλεονάζω τι κάνω ; Ένσταση στο υπουργείο; Ελπίζω να μην χρειαστεί  να ψάξω τέτοια θέματα . Πάντως πραγματικά είναι απαράδεκτοι. Για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα.


Ακριβώς αυτό που λες με εκφράζει !Εγώ είμαι στην κατηγορία αυτών που πήραν την απόσπαση και τώρα πολύ απλά πλεονάζω !!!Γιατί μου την έδωσαν τότε;;;Και να ακούω από την υπεύθυνη των αποσπάσεων στο Υπουργείο , όταν τηλεφώνησα για να μάθω τι γίνεται "Εμείς τους το λέγαμε να μην κάνουν αποσπάσεις γιατί δεν υπάρχουν κενά αλλά εκείνοι τις έδωσαν για να μη φωνάζετε !!!!"Ποια η θέση η δική μου που δεν ξέρω πού θα καταλήξω ;;;;Έλεος πια!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 680
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.