*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205076 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #700 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:18:06 μμ »
Στη γ Αθήνας πλεονάζουν πε3 , ενώ στην β Αθήνας τοποθέτησαν αποσπασμένους από πυσδε εκτός Αττικής.  Έχουν δικαίωμα να πουν στους πλεονάζοντες να πάνε με υποχρεωτική απόσπαση εκτός Αθήνας λοιπόν ; Εγώ λέω όχι. Ο νόμος τι λέει ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:49:27 »

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #701 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:20:32 μμ »
Μην απογοητεύεσαι ...προκύπτουν κενά στην πορεία. Περίσσευα κι εγώ ως αποσπασμένη στην Α΄Αθήνας πριν δύο χρόνια, με διέθεσαν στην περιφέρεια και πήγα σε άλλη διεύθυνση. Σε πληροφορώ ότι στην Α πήραν και αναπληρωτές, οι οποίοι δε μετακινήθηκαν εν αντιθέσει με εμένα.
[/Μuote]

Μακάρι  αλλά δυστυχώς , όπως μας πληροφορούν όλη η Αττική φέτος όχι μόνο είναι γεμάτη αλλά έχει και πολλούς πλεονάζοντες.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #702 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:23:10 μμ »
Στη γ Αθήνας πλεονάζουν πε3 , ενώ στην β Αθήνας τοποθέτησαν αποσπασμένους από πυσδε εκτός Αττικής.  Έχουν δικαίωμα να πουν στους πλεονάζοντες να πάνε με υποχρεωτική απόσπαση εκτός Αθήνας λοιπόν ; Εγώ λέω όχι. Ο νόμος τι λέει ;


Κι εγώ το ίδιο με σένα θα έλεγα αλλά δεν ξέρω τι λέει ο νόμος.Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο.Η τοποθέτηση αποσπασμένων απο ΠΥΣΔΕ εκτός Αττικής ήταν δηλαδή υποχρεωτική απόσπαση ;Απο που;;;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #703 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:26:11 μμ »
Όχι , αυτοί ήρθαν με αίτησή τους .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:49:27 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #704 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:32:32 μμ »
mbit, προφανώς δεν τα έχω με τους αποσπασμένους, αλλά είναι γνωστό και προκύπτει και από τις σχετικές διατάξεις ότι αποσπάσεις διενεργούνται για εξαιρετικούς λόγους υγείας, συνυπηρετήσεις κλπ καθώς επίσης και για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες, με την προϋπόθεση ότι δεν δημιουργούνται κενά που δεν μπορούν να καλυφθούν και δεν πραγματοποιούνται σε πλεονασματικές περιοχές οπότε και δεν έχει νόημα η απόσπαση.
KnKn
δε λέει (ρητά)???
και εγώ όχι λέω στο ερώτημα που έθεσες (ερμηνεύοντας/συνδυάζοντας όσα αναφέρονται στο νομικό πλαίσιο των αποσπάσεων για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ καθώς και για τις υποχρεωτικές αποσπάσεις και συγκεκριμένα τους λόγους και τις προϋποθέσεις με τις οποίες πραγματοποιούνται οι μεν και οι δε),
φυσικά δεν έχει σημασία τι λέω εγώ ή όποιος άλλος αλλά τι είναι νόμιμο,
και για αυτό πιστεύω ότι το υπουργείο όφειλε να δώσει οδηγίες/διευκρινίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:34:26 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #705 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 10:22:01 πμ »
Καλημέρα!
Αν κάποιος είναι στη διάθεση και επιθυμεί να παραμείνει στη διάθεση είναι απαραίτητο να υποβάλει αίτηση χωρίς προτιμήσεις ή να μην υποβάλει καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #706 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:42:44 μμ »
τι πάει να πει επιθυμεί να παραμείνει στη διάθεση?
αυτή την εποχή γίνονται αιτήσεις για λειτουργικά κενά, όποιος δεν υποβάλλει αίτηση με προτιμήσεις θα τοποθετηθεί αυτοδίκαια για τις ανάγκες της υπηρεσίας.
ΥΓ οι αιτήσεις για οριστική τοποθέτηση γίνονται Νοέμβριο και οι δηλώσεις προτίμησης για οργανικά κενά σε σχολεία Μάιο/Ιούνιο, κανένα δε συμφέρει αυτή την εποχή να βρίσκεται στη διάθεση.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #707 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:53:59 μμ »
 Καλημέρα,  είμαι πε70 οργανικα υπεράριθμη. Εκανα δήλωση σχολειων που προηγουμαι...(πρωτο ειχα βαλει το σχολειο που  συγχωνευτηκε το δικο μου) και στην πρωτη φαση αποσπασεων δεν ανοιξε κενο εκει... Ετσι τοποθετηθηκα σε σχολειο της ομορης ομαδας. Χτες με τις αποσπασεις που εγιναν προευψε κενο στο σχολειο μου...αλλα εγω ειμαι ηδη σε αλλο σχολειο..μπορω να ζητησω αυτην την θεση αφου ηταν στην αρχικη μου  αιτηση ?αφου προηγουμαι παντα σε αυτο το σχολειο?η αυτοι που ειναι στην διαθεση ακομα και οι αποσπασεις εντος πυσπε προηγουνται? Ξερει κανεις με νομοθεσια να με βοηθησει?μπορει καποιος να μου πει. ευχαριστω
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #708 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:25:35 μμ »
το κενό στο σχολείο σου προέκυψε μετά την τοποθέτησή σου σε άλλο σχολείο, οπότε η απάντηση είναι όχι, εσύ έχεις τοποθετηθεί οπότε το κενό θα το διεκδικήσουν άλλοι υπεράριθμοι, διαθεσίτες, αποσπασμένοι κλπ που δεν έχουν ακόμα τοποθετηθεί,
καμία νομοθεσία δεν προβλέπει αλλαγή των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά όταν ανοίξει αιτιολογημένα και εκ των υστέρων κενό σε σχολείο προτίμησης μας.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #709 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:28:49 μμ »
το κενό στο σχολείο σου προέκυψε μετά την τοποθέτησή σου σε άλλο σχολείο, οπότε η απάντηση είναι όχι, εσύ έχεις τοποθετηθεί οπότε το κενό θα το διεκδικήσουν άλλοι υπεράριθμοι, διαθεσίτες, αποσπασμένοι κλπ που δεν έχουν ακόμα τοποθετηθεί,
καμία νομοθεσία δεν προβλέπει αλλαγή των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά όταν ανοίξει αιτιολογημένα και εκ των υστέρων κενό σε σχολείο προτίμησης μας.


σε ευχαριστω πολύ!!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #710 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:57:41 μμ »
το κενό στο σχολείο σου προέκυψε μετά την τοποθέτησή σου σε άλλο σχολείο, οπότε η απάντηση είναι όχι, εσύ έχεις τοποθετηθεί οπότε το κενό θα το διεκδικήσουν άλλοι υπεράριθμοι, διαθεσίτες, αποσπασμένοι κλπ που δεν έχουν ακόμα τοποθετηθεί,
καμία νομοθεσία δεν προβλέπει αλλαγή των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά όταν ανοίξει αιτιολογημένα και εκ των υστέρων κενό σε σχολείο προτίμησης μας.
Λογικά όμως θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση από το υπουργείο, έτσι ώστε οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά να γίνονται σε πρώτη φάση με προσωρινό χαρακτήρα και στη συνέχεια, εφόσον ανοίξουν και άλλα κενά, να μπορούν να γίνουν διορθωτικές κινήσεις!
 Ίσως ο νομοθέτης σκέφτηκε οτι αυτές οι τοποθετήσεις είναι για ένα χρόνο και μετά αλλάζουν, οπότε ίσως δεν είναι τόσο αναγκαίο να υπάρχει τέτοια ρύθμιση! Από την άλλη πλευρά, οι εποχές που ζούμε είναι δύσκολες και οποιαδήποτε ρύθμιση που θα ανακούφιζε έστω και στο ελάχιστο συναδέλφους από περιττά έξοδα μετακινήσεων θα ήταν ευπρόσδεκτη! (γιατί περισσότερο περί αυτού πρόκειται!)
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #711 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 02:00:48 μμ »
παρακαλώ,
αν κάποια στιγμή κάνεις ρύθμιση οργανικής υπεραριθμίας (αλλάξεις οριστική τοποθέτηση) και σε επόμενο σχολικό έτος δημιουργηθεί  κενό στο σχολείο στο οποίο χαρακτηρίστηκες υπεράριθμος τότε μπορείς να μετατεθείς κατά προτεραιότητα σε αυτό το σχολείο το ίδιο ή τα επόμενα σχολικά έτη (αυτό ισχύει μόνο για την α/θμια).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #712 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 02:04:23 μμ »
Λογικά όμως θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση από το υπουργείο, έτσι ώστε οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά να γίνονται σε πρώτη φάση με προσωρινό χαρακτήρα και στη συνέχεια, εφόσον ανοίξουν και άλλα κενά, να μπορούν να γίνουν διορθωτικές κινήσεις!
 Ίσως ο νομοθέτης σκέφτηκε οτι αυτές οι τοποθετήσεις είναι για ένα χρόνο και μετά αλλάζουν, οπότε ίσως δεν είναι τόσο αναγκαίο να υπάρχει τέτοια ρύθμιση! Από την άλλη πλευρά, οι εποχές που ζούμε είναι δύσκολες και οποιαδήποτε ρύθμιση που θα ανακούφιζε έστω και στο ελάχιστο συναδέλφους από περιττά έξοδα μετακινήσεων θα ήταν ευπρόσδεκτη! (γιατί περισσότερο περί αυτού πρόκειται!)
επειδή όμως τα λειτουργικά κενά ανακοινοποιούνται/αλλάζουν με ταχύτητα φωτός  ::)
αντιλαμβάνεσαι τι θα γινόταν αν συνέβαινε αυτό, είναι φαύλος κύκλος, δε γίνεται.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #713 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 04:28:27 μμ »
mbit, προφανώς δεν τα έχω με τους αποσπασμένους, αλλά είναι γνωστό και προκύπτει και από τις σχετικές διατάξεις ότι αποσπάσεις διενεργούνται για εξαιρετικούς λόγους υγείας, συνυπηρετήσεις κλπ καθώς επίσης και για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες, με την προϋπόθεση ότι δεν δημιουργούνται κενά που δεν μπορούν να καλυφθούν και δεν πραγματοποιούνται σε πλεονασματικές περιοχές οπότε και δεν έχει νόημα η απόσπαση.

Silkcut, αλήθεια δε θεώρησα οτι υπάρχει κάτι προσωπικό με τους αποσπασμένους. Και συμφωνώ μαζί σου , οτι εφόσον δεν υπάρχουν κενά , είναι τελείως παράλογο να δίνονται αποσπάσεις . Έτσι παγιδευόμαστε χωρίς τοποθέτηση και με άγνωστη και επικίνδυνη ίσως εξέλιξη  , το βιώνω αυτό ακριβώς. Είναι ο θρίαμβος του παράλογου . 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 694
Σύνολο: 707

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.