*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας  (Αναγνώστηκε 71652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 12:06:39 πμ »
Εγραψε ο may16 σε άλλο θέμα http://www.pde.gr/index.php?topic=29810.msg757999#msg757999
"Θα μιλήσω για όσα σχολεία ξέρω που δεν είναι και λίγα. Δεν είδα ποτέ φιλόλογο να μη συμπληρώνει ωράριο, να κάνει γραμματειακή υποστήριξη, να έχει β΄ αναθέσεις και γενικώς να κάθεται. Έχω δει όμως άλλες ειδικότητες να έχουν ωράριο 12 ώρες και να κάνουν γραμματειακή υποστήριξη. Επίσης, σχεδόν σε όλα τα σχολεία έχω δει την ιστορία να δίνεται β΄ ανάθεση επειδή πάντα κάποιος δε συμπλήρωνε ωράριο. Και όλα αυτά μέχρι πέρσι.
Η λύση για να μη τσακωνόμαστε είναι απλή: ο καθένας να διδάσκει τα μαθήματα της ειδικότητάς του και οι β΄ αναθέσεις να διατηρηθούν για εξαιρετικές περιπτώσεις (δυσπρόσιτα, νησιά κτλ.). Οι υπόλοιποι να πάνε και σε δεύτερο και σε τρίτο σχολείο για να συμπληρώσουν ωράριο. Τότε θα δούμε αν περισσεύει κάποιος και ποιος. Και οι ειδικότητες που έχουν πραγματικές ανάγκες να προσλάβουν αναπληρωτές
"

συμφωνω με τον may16. Είναι απλό, δίκαιο, το επαναλαμβάνουμε πολλοί. Δυστυχώς συντεχνιακά σε συνδυασμό με ατομικά συμφέροντα δεν επιτρέπουν τέτοια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:42:31 πμ »
Και γω ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεση μερικών συναδέλφων για την ανάθεση της ιστορίας!
Από την στιγμή που την εξεταζόμαστε στον ΑΣΕΠ (και για άλλους λόγους)πρέπει να δίνεται ως α και μοναδική ανάθεση στους φιλολόγους.Και αν θέλει το υπουργείο να είναι και πιο δίκαιο ας την δώσει α αναθεση στους φιλολόγους και να δώσει  προτεραιότητα σε όσους έχουν τελειώσει το ιστορικό τμήμα και ως εκεί.Κατ εξαίρεση να δίνεται ως β ανάθεση σε δυσπρόσιτα και συναφή μέρη...Δεν μπορώ να το καταλάβω το μένος των ξενόγλωσσων και άλλων ειδικοτήτων απέναντί μας...όσο για την κοινωνική και πολιτική αγωγή: χάρισμα σ αυτούς που τη διδάσκουν .Δεν θέλουμε κανένα μάθημα ως β ανάθεση,μας φτάνουν τα δικά μας..
Και πρέπει να διεκδικήσουμε την ιστορία μαχητικά καθώς έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα και πρέπει η κάθε ειδικότητα να κοιτάει τα συμφέροντά της αλλά αντικειμενικά όχι να διεκδικώ εγώ την πληροφορική μιας και εχω μεταπτυχιακό και ο άλλος την έκθεση γιατί λέει είχε γράψει 16 στις πανελλαδικές και αν ήθελε περνούσε κ φιλόλογος..Ελεος πια!Γιατί το έχω ακούσει κι αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:45:40 πμ από labc81 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:07:42 πμ »
Το θέμα της β΄ανάθεσης της ιστορίας είναι πολύ σοβαρό και είχε τεράστιο αντίκτυπο  στην ειδικότητά μας φέτος...κι ας προσπαθούν κάποιοι να μας πείσουν ότι ευθύνονται τα άλλα μέτρα (αύξηση ωραρίου και μαθητών ανά τμήμα που είναι κοινά για όλες τις ειδικότητες β/θμιας και δε γίνεται να έπληξαν μόνο τους φιλολόγους).Πραγματικά δεν ξέρω πόσο ψύχραιμοι μπορύμε να είμαστε αν στις 1000 περίπου προσλήψεις αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ που έρχονται,εμείς είμαστε λιγότεροι από ειδικότητες που έχουν β ανάθεση το μάθημά μας και πόσο μπορούμε να αντέξουμε να ζούμε χωρίς ελπίδα!Όλοι αναμένουν αυτές τις προσλήψεις με ελπίδα και μεις πάλι στεκόμαστε παγωμένοι...Το αν μας κατηγορούν αυτό δείχνει τα ιδιοτελή συμφέροντά τους.Αυτοί που μας κατηγορούν θα προσληφθούν σε μεγαλύτερο ποσοστό από μας χάρη στην ιστορία...το θέμα είναι εμείς πώς θα ανατρέψουμε αυτήν τη δυσάρεστη κατάσταση που το υπουργείο δεν ξέρω για ποιο λόγο δημιούργησε φέτος για μας.

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:14:53 πμ »
Και πέρυσι υπήρχαν τα απαράδεκτα 10ωρα β ανάθεσης ιστορίας , παρ όλα αυτα όμως 1100 περίπου φιλόλογοι δούλεψαν αναπληρωτές .. Το μεγάλο κακό εγινε φέτος με την αύξηση ωραριου , τα κενά σε φιλολόγους , μαθηματικούς φυσικούς κλπ. είναι λίγα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:22:38 πμ »
... μας κατηγορούν..... Αυτοί που μας κατηγορούν ...το θέμα είναι εμείς πώς θα ανατρέψουμε αυτήν τη δυσάρεστη κατάσταση....

1oν. δεν βλεπω πουθενα να κατηγορουν. Οι φιλόλογοι αντίθετα αποκαλουν "άρπαγες" τους ξενογλωσσους, θεολογους κλπ ενω ξερουμε καλα πως αυτοι δεν φταινε. Η καραμέλα αυτη, ας λιωσει επιτελους για να δουμε καθαρα και σωστα τα πραγματα.
2ον Θεωρω πως η ΠΕΦ ας δωσει μάχη μεσω του παιδαγωγικου ινστιτουτου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:24:51 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:25:22 πμ »
Η αύξηση των 2 ωρών έγινε για όλους,όχι μόνο για φιλολόγους και φυσικομαθηματικούς.Επιπλέον φέτος συνταξιοδοτήθηκαν άλλοι 1200 περίπου φιλόλογοι και μαζί με τις ήδη υπάρχουσες συνταξιοδοτήσεις και τους μηδενικούς διορισμούς δε δικαιολογείται η μείωση των κενών μας σε ποσοστό 90%.Όχι και 170 φιλόλογοι άντε 200 ως το τέλος της χρονιάς έναντι 1100+ την περσινή χρονιά!Σε ποια άλλη ειδικότητα είδατε τέτοια δραματική μείωση, αν δε φταίει η ιστορία?Ένας λόγος παραπάνω ,αφού θεσπίστηκαν νέα μέτρα για τη β/θμια φέτος, ήταν να διαφυλάξουμε οι φιλόλογοι την ιστορία,αλλά δεν έγινε και πρωτίστως από τους μόνιμους κι έτσι δυστυχώς το υπουργείο εξυπηρέτησε άλλα συμφέροντα και μας μας αγνόησε  καταδικάζοντας μας το 90% στην ανεργία!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:29:43 πμ »
Έκαστος εφ ω ετάχθη λοιπόν,αυτό είναι το μήνυμα των φιλολόγων και δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.Απλά αναζητούμε κάποια από  τα αίτια της ανεργίας μας φέτος και τίποτα περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:35:44 πμ »
"Με την αύξηση ωραρίου και τη β΄ανάθεση ιστορίας φοβούμαι ότι δε θα υπάρξουν κενά για φιλολόγους" αυτή ήταν η απάντηση παλιού μου διευθυντή σχολείου με θέση και στη δευτεροβάθμια της περιοχής του.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:40:42 πμ »
...αφού θεσπίστηκαν νέα μέτρα για τη β/θμια φέτος, ήταν να διαφυλάξουμε οι φιλόλογοι την ιστορία,αλλά δεν έγινε και πρωτίστως από τους μόνιμους

++++++
   Οι ιδιοι βγαλαμε τα ματια μας.

Δεχομαι το "εκαστος εφ ω ετάχθη.  Σε αυτο να θυμησω, γιατι ημουν εκει, την διαμαρτυρια των ξενογλωσσων εξω απο τα προπυλαια του πανεπιστημιου στην Αθηνα, οταν η τοτε ηγεσια του υπ.παιδειας "εκοβε" ωρες απο τα μαθηματα τους. Παλευαν για το εκαστος εφ ω εταχθη. Και αντι να δουμε μακρια πως καποια στιγμη και μαλιστα συντομα, θα ερθει και η σειρα μας, σφυριζαμε αδιαφορα, και το μονο που καναμε ηταν να παρακολουθουμε το pde.Eκανε, λεει, κρύο και δεν μπορεσαν να ερθουν- τα μηνυματα υπαρχουν και αν θελετε να σας τα κατεβάσω ενα-ενα...Οι ξενογλωσσοι ζητουσαν τοτε συμπαρσταση απο τους φιλολογους και μη, και τωρα οι φιλολογοι ζητουν κατανοηση και συμπαρσταση απο τους ξενογλωσσους....Αν κατι δεν υπολογιζω σωστα, μου το λετε...
Βρε παιδια, ας ομονοήσουμε επιτελους και ας αφησουμε τις "κοντρες"....διαλυμενους μας θελουν ....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:41:54 πμ »
Αν δεν θέλετε να διαψεύδει ο ένας τον άλλο κλάδο με βάση εκτιμήσεις και εντυπώσεις, γιατί δεν ρωτάτε από το υπουργείο να σας δώσει τα αδιαμφισβήτητα στοιχεία που έχει, έτσι ώστε να φανεί η πραγματικότητα, και να αποφασίσει ο καθένας τι να κάνει από εδώ και πέρα...
Υπάρχουν και άλλες ειδικότητες fiora που η μείωση ειναι 100 %, προς το παρόν. Η μείωση μιας ειδικότητας δεν γίνεται πάντα προς όφελος άλλης... αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις έτσι έγινε. Αποδείξεις?

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:46:30 πμ »
Εγώ επιμένω στο έκαστος εφ ω ετάχθη και έτσι όλοι θα ομονοήσουμε και ο χρόνος θα δείξει τα αίτια...Ας εργαστούμε όλοι σ'αυτό που γνωρίζουμε και τότε θα δούμε τι πραγματικά έφταιξε...

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:03:59 πμ »
Να ηρεμησουμε λιγακι,ετσι????Οταν εβγαζαν μαζευαν υπογραφες οι ξενογλωσσοι για τη δευτερη ξενη γλωσσα στο σχολειο που ημουν τοτε μονο εγω απο τους φιλολογους υπεγραψα.Οι υπολοιπες φιλολογινες φυσουσαν τα νυχια τους.Επισης στο σχολειο που ημουν περυσι ( Κυκλαδες) μονο στο νησι μου 2 βυσματα (02)εκαναν 2 ωρες μαθημα και τις αλλες 17 βιβλιοθηκη(παρολο που με υπ.αποφαση επρεπε να παραμεινουν κλειστες)Τα ιδια και χειροτερα βεβαια γινονται και στους ξενογλωσσους αλλα στην πλειονοτητα τους ολοι εμεις σαν αναπληρωτες (ενθεν κακειθεν)υπηρξαμε θυματα ενος στρεβλου και απολυτα διεφθαρμενου συστηματος.Και εμενα με στεναχωρει το θεμα της Ιστοριας γιατι με αφησε αδιοριστη(περαν του οτι την αγαπαω κιολας)αλλα επελεξα μεσω του συλλογου Πασαφ να διευθετηθει νομικα(αν διευθετηθει)Απο εκει και περα δεν θα μπορω να μπω σε οποιαδηποτε αλλη διαδικασια αντιπαραθεσης γιατι ειδικα εδω μεσα πολλα απο τα μελη  προσπαθουν να κρατησουν τις ισορροπιες.Και ο κλαδος των  φιλολογων (κυρως των μονιμων)εχει τεραστιο  μεριδιο ευθυνης γιατι με τη σιωπη του συναινεσε στην κατασταση που διαμορφωθηκε(και μαζι με αυτους και καποιοι αναπληρωτες-και δεν βγαζω και την ουρα μου απ εξω -που βλεπαμε τι γινοταν και δεν παιρναμε θση).αυτα και καλημερες
υγ.τα νευρα ολων μας ειναι στο ταβανι-λιγη συμπνοια δεν θα εβλαπτε

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:12:04 πμ »
Ας κρατήσουμε λοιπόν τις ισορροπίες και τα νεύρα μας,ας ομονοήσουμε με τους άλλους και με τους εαυτούς μας για τους χειρισμούς που κάναμε  μόνιμοι και αναπληρωτές φιλόλογοι όλα αυτά τα χρόνια,ας περιμένουμε τη δικαίωση από τα δικαστήρια που δε θα την ακυρώσει το υπουργείο ή κάποιος άλλος  και τότε όλα θα πάνε καλά.........Καλό κουράγιο σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:15:06 πμ »
Εγώ επιμένω στο έκαστος εφ ω ετάχθη και έτσι όλοι θα ομονοήσουμε και ο χρόνος θα δείξει τα αίτια...Ας εργαστούμε όλοι σ'αυτό που γνωρίζουμε και τότε θα δούμε τι πραγματικά έφταιξε...
Αυτό είναι αρκετά αόριστο.... δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.