*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας  (Αναγνώστηκε 71662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:37:51 μμ »
Ούτε εγώ θέλω να έχω β' ανάθεση άλλα μαθήματα, μου φτάνουν και μου περισσεύουν αυτά του κλάδου μου. Αλήθεια έχετε δει πολλούς φιλολόγους να έχουν β΄ αναθέσεις και μάλιστα 10 ώρες; Εγώ στα τόσα χρόνια που δούλευα μια φορά πήρα Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή γιατί στο σχολείο δεν υπήρχε κοινωνιολόγος υπήρχε όμως μόνιμη καθηγήτρια γαλλικής που συμπλήρωνε με ιστορίες. Εμένα αυτό μου φαίνεται παράλογο. Επίσης σε κάθε σχολείο δεν αυξήθηκε κατά 2 ώρες μόνο το ωράριο των φιλολόγων αλλά και ξενόγλωσσων, θεολόγων, κοινωνιολόγων. Όλοι αυτοί πως νομίζετε ότι συμπλήρωσαν φέτος το ωράριο τους; Αυξήθηκαν τα τμήματα ή πήγαν σε άλλα σχολεία; Όχι φυσικά αλλά οι περισσότεροι πήραν ιστορίες. Είναι η εύκολη λύση μη γελιόμαστε αλλιώς το υπουργείο θα έπρεπε να ξεκινήσει απολύσεις μονίμων. Απέλυσε τους αναπληρωτές και ούτε γάτα ούτε ζημιά!
Και για να μην ισχυρίζεται ο καθένας ό,τι θέλει καλά θα ήταν να απαιτήσουμε από το υπουργείο να μας δώσει πανελλαδικά στοιχεία, τι μάθημα διδάσκει ο καθένας και πόσες ώρες. Αλλά αυτά που θα γίνονταν σε μια άλλη χώρα πραγματικά πολιτισμένη για μας είναι όνειρα θερινής νυκτός!
Τα πανελλαδικά απρόσωπα στοιχεία είναι η λύση στους καυγάδες μας.
Είμαι σε θέση να σας πληροφορήσω ότι οι άνθρωποι στο Υπουργείο ως ένα βαθμό, μπορούν να αποκαλύψουν ακριβή στατιστικά που απαντούν σε όλα τα ερωτήματά σας. Είχα μια θετική εμπειρία άλλωστε σήμερα πάνω σε αυτό. Ο βαθμός στον οποίο μπορούν να αποκαλύψουν την αλήθεια εξαρτάται από το βαθμό πίεσης και κύρους του ερωτήματος. Πιστεύω ότι αν κάποιος επίσημος φορέας κάνει αίτημα για όσα στοιχεία πιστεύει ότι χρειάζονται για να αποδειχθεί ένα δίκαιο, και καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κυριαζή ο οποίος προσπαθεί να προστατέψει τα συμφέροντα που δεν επιθυμούν αποκάλυψη της αλήθειας, τότε θα έχετε όλοι στα χέρια σας την εξήγηση στα ερωτήματά σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:46:01 μμ »
Θα σου πω τι γινόταν πέρισυ στο σχολείο που ήμουν. Οι δύο φιλόλογοι που έλειπαν από την αρχή της χρονιάς προσλήφθηκαν το Δεκέμβρη, λίγο πριν από τα Χριστούγεννα. Μέχρι τότε αλλάζαμε μαθήματα, για να προχωρούν οι μαθητές όλων των τάξεων στην ύλη. Σκέψου τώρα τι γίνεται φέτος. Ακούς πουθενά διαμαρτυρίες καθηγητών ή γονέων ή μαθητών;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:47:06 μμ »
Πρέπει να μάθουμε επιτέλους επίσημα πόσες ώρες χάνουμε οι πε 02 κάθε χρόνο από τις ιστορίες,να μας απαντήσει η πολιτεία.Και ναι δε θέλουμε β αναθέσεις κι αν δε φταίνε αυτές για την απώλεια των θέσεων μας θα το δεχτούμε,αλλά όχι το υπουργείο να μας παραγκωνίζει και να ευνοεί άλλους.Είναι άδικο και πρέπει όλοι οι φιλόλογοι να ξεσηκωθούμε...Οι β αναθέσεις πρέπει να τερματιστούν  εδώ ,ειδάλλως να επακταθούν,να κάνουμε και οι πε 02 ξένες γλώσσες και θρησκευτικά!Ή όλοι ή κανένας...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:50:19 μμ »
 Για αυτό κάναμε άλλωστε προσφυγή στο Συμβούλιο Επικρατείας.. για να δικαιωθούμε... σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων, σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούμε την απόλυση συναδέλφων μας.. αλλά για τις δικές μας απολύσεις δεν έγινε από κανέναν λόγος... γιατί;
Φέτος είμαστε άνεργοι....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:57:46 μμ »
Σε όλους τους αναπληρωτές που μένουν άνεργοι, οφείλεται από μια εξήγηση. Ναι είναι η αύξηση ωραρίου, ναι είναι η αλλαγή των ωρών στο νέο Λύκειο, ναι είναι οι αλλαγές στα σχολεία, αριθμός τμήματα το κακό μας το κεφάλι οι επιλογές μας κλπ., κοινά για όλους. Και για ορισμένους είναι και άλλα.... Αποδείξεις?

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:02:29 μμ »
Άμα είναι να επεκταθούν τότε να κάνουμε και εμείς λογοτεχνία που κάναμε τόσα μαθήματα στη σχολή. Και εμείς χάσαμε ώρες από τα μαθήματα μας με συνέπεια τόσοι αναπληρωτές να μείνουν άνεργοι. Με εμάς τι θα γίνει; Ποιος αντέδρασε; Λογικά οι ώρες των μαθημάτων μας θα έπρεπε να αυξηθούν όχι να μειωθούν. Πως θα μάθεις μια ξένη γλώσσα με δύο ώρες μόνο την εβδομάδα; Για εμάς ποιος διαμαρτυρήθηκε; Κρίμα δεν είναι να μένουμε και εμείς άνεργοι; Ποιος πήρε τις ώρες μας; Αν είχαμε τις ώρες μας πολλοί λιγότεροι συνάδελφοι θα έκαναν ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:06:57 μμ »
 Aκριβώς Χρύσα.. θα έπρεπε να αναλώνεστε για το πώς θα διδάξετε καλύτερα το μάθημά σας, με αύξηση ωραρίου στα μαθήματά σας, με καινοτόμες δράσεις... Καλή δύναμη λοιπόν.. γιατί έχετε πολύ δρόμο... όσον αφορά τα προαναφερθέντα...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:10:52 μμ »
Ας διεκδικήσει ο καθένας τα δίκαια του κλάδου του λοιπόν κι όχι τις β' αναθέσεις.Εμείς ζητάμε ό,τι  σπουδάσαμε και μας το αφαίρεσαν.Αν και άλλες ειδικότητες αδικήθηκαν,να διεκδικήσουν τα δίκαια του κλάδου τους και να αφήσουν τις ιστορίες που δεν είναι η λύση του προβλήματος τους...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:12:08 μμ »
Σε παγκόσμιο επίπεδο, η πρώτη και δεύτερη ξένη γλώσσα διδάσκονται περισσότερο από την ελλάδα. Κυρίως στις χώρες που προηγούνται από μας στην κατάταξη του PISA, όπως θα δει όποιος φορέας επιθυμήσει να κάνει την επίσημη έρευνα. ΚΑι πέρα από αυτό, η λογική λέει ότι θέλεις παραπάνω χρόνο για να μάθεις μια γλώσσα. Το θέμα είναι θέλουμε? Πρέπει? ΝΑ τεθεί αυτό εκεί που τα αποφασίζουν γιατί και εγώ βγαίνω εκτος θέματος.

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:58:06 μμ »
Προσπαθούμε αλλά βλέπετε τι χτυπήματα έφαγε ο κλάδος μας. Που πήγε η μία ώρα που χάσαμε στην α γυμνασίου και στο γενικό και επαγγελματικό λύκειο; Που πήγαν οι ώρες της δεύτερης γλώσσας στο λύκειο; Οι ώρες στα εσπερινά; Οι ώρες μας στον ευρωπαικό πολιτισμό που τις είχαμε μαζί α ανάθεση; Ποιος μας πήρε όλες αυτές τις ώρες; Σε ποια μαθήματα δόθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:06:01 μμ »
Ρωτήστε το υπουργείο που κανόνισε έτσι το πρόγραμμα,όχι τους φιλολόγους που θέλουν το αυτονόητο,να διδάξουν το μάθημα που σπούδασαν και διαγωνίστηκαν στον ΑΣΕΠ.Είναι παράλογη απαίτηση να θέλετε μαθήματα άλλης ειδικότητας,ακυρώνετε κι εσείς τις πανεπιστημιακές σχολές όπως εσάς σας ακυρώνει το proficiency.Σταματήστε να λέτε το μαύρο άσπρο,δεν πείθετε ούτε τη γιαγιά που ζει στα βουνά...

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:11:37 μμ »
Το ίδιο κάνετε και εσείς με τα μαθήματα που έχετε β ανάθεση. Ότι ισχύει για τους μεν, ισχύει και για τους δεν. Και σε εσάς δεν πέφτουν άσχημα οι ώρες της β ανάθεσης. Και μη μου πείτε πάλι δεν τις θέλουμε, γιατί στην πραγματικότητα μια χαρά τις έχετε. Στα λόγια κάποιος μπορεί να λέει πολλά, αλλά σημασία έχουν οι πράξεις.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:16:47 μμ »
Το ίδιο κάνετε και εσείς με τα μαθήματα που έχετε β ανάθεση. Ότι ισχύει για τους μεν, ισχύει και για τους δεν. Και σε εσάς δεν πέφτουν άσχημα οι ώρες της β ανάθεσης. Και μη μου πείτε πάλι δεν τις θέλουμε, γιατί στην πραγματικότητα μια χαρά τις έχετε. Στα λόγια κάποιος μπορεί να λέει πολλά, αλλά σημασία έχουν οι πράξεις.
βρε κοπελια ελεος απο το πρωι τι προσπαθεις να αποδειξεις?οι μεταταξεις στην πρωτοβαθμια για ποιο λογο εγιναν?πλεοναζετε η ειστε ελλιπεις?

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:17:30 μμ »
Είμαστε έτοιμοι να το αποδείξουμε και στην πράξη.Θα έρθετε λοιπόν να αιτηθούμε μαζί να σταματήσουν οι β αναθέσεις?΄Ή μήπως προτιμάτε να επεκταθούν και στους κατόχους proficiency?Κάτι πρέπει να θέσουμε επιτέλους...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.