*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706152 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #672 στις: Αύγουστος 28, 2009, 07:56:49 μμ »
Προβληματικές καταστάσεις θα συναντήσεις ούτως ή άλλως.Απλά αργότερα μαθαίνεις να τις σταματάς από νωρίς.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:55:26 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #673 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:01:35 μμ »
Εγώ που κάνω σε παιδιά δημοτικού κάνουμε κάθε μέρα προετοιμασία για την επόμενη μέρα. 1-2 ώρες την ημέρα. Δεν χρειάζεται να προχωράς την ύλη πιο μπροστά από το σχολείο γιατί τα παιδιά είναι μικρά και πελαγώνουν. Είναι καλό όμως κάθε Παρασκευή να τους δίνεις επαναληπτικές ασκήσεις (είτε για την εβδομάδα που πέρασε είτε ασκήσεις εκεί που πιστεύεις ότι το παιδί υστερεί) και καμία εκθεσούλα. Υπάρχουν κάποιοι δάσκαλοι που δίνουν πολύ διάβασμα για το σπίτι και πίστεψέ με μπορεί να μην προλαβαίνετε να κάνετε ούτε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #674 στις: Αύγουστος 28, 2009, 10:45:54 μμ »
Tinkerbel, πολύ "δυνατή" η εμπειρία σου. Ταλαιπωρήθηκες αλλά σίγουρα βγήκες πιο "σοφή", σχετικά με τις επόμενες επιλογές σου. Έτσι είναι δυστυχώς, ειδικά όσο είμαστε πιο μικροί, κάνουμε λάθη και σημαντικές παραχωρήσεις και στη δουλειά και στη ζωή. Το σημαντικό είναι να μαθαίνουμε από αυτά και να μην τα επαναλαμβάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #675 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:02:21 πμ »
ξέρετε μήπως για β γυμνασίου αρχαία πόσες ώρες χρειάζονται?
και επίσης εκτος από αρχαία ποιά αλλα μαθήματα φιλολογικής φύσεως έχει η β γυμνασίου?(έκθεση,ιστορία και.....?)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:55:26 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #676 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:35:31 πμ »
ξέρετε μήπως για β γυμνασίου αρχαία πόσες ώρες χρειάζονται?
και επίσης εκτος από αρχαία ποιά αλλα μαθήματα φιλολογικής φύσεως έχει η β γυμνασίου?(έκθεση,ιστορία και.....?)
Για αρχαία εγώ θα πρότεινα 2 ώρες γλώσσα και 1 Όμηρο. Εξαρτάται βέβαια από τον μαθητή.
Εκτός από αρχαία στη Β' Γυμνασίου κάνουν Νελ Γλώσσα, Νελ Λογοτεχνία και Ιστορία (Μσν και Βυζαντινή).

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #677 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:44:18 μμ »
καποιοι εχουν ξεφυγει νομιζω....αν κανετε μαθημα σε πολυ πλουσιο,ας του τα παρετε,αλλα οσοι ζητανε 30 ευρω την ωρα απο μια απλη οικογενεια,να πανε να δουν πως βγαινει το μεροκαματο στις υπολοιπες δουλειες(σερβιτοροι,σεκιουριτι,οικοδομη που σε ξεσκιζουν για 8 ωρες πανω κατω σαν το Βεγγο για 30 ευρω),να καταλαβουν την αξια του μεροκαματου, κ μετα να το ζητανε!Οσο τελειο κ να ειναι το μαθημα,κ ο Αινσταιν να εισαι,δεν μπορεις για 1 ωρα μαθημα να τρως ολοκληρο το μεροκαματο κ τον ιδρωτα μιας ημερας του πατερα του παιδιου.
ημαρτον....
Δε συμφωνώ καθόλου με αυτή την άποψη. Το σχολείο παρέχει δωρεάν παιδεία (όποια κι αν είναι αυτή) και δεν υποχρεώνει κανέναν μαθητή να κάνει ιδιαίτερα, ειδικά αν δεν το αντέχει η τσέπη του. Ούτε ο καθηγητής που κάνει ιδιαίτερα είναι υποχρεωμένος να κάνει σκόντο στην τιμή που θα ζητήσει με το σκεπτικό ότι η οικογένεια είναι "απλή". Τα ιδιαίτερα δεν είναι εύκολη δουλειά, έχουν πολλή ευθύνη και πρέπει να πληρώνονται και ανάλογα.
Αν η οικογένεια δεν έχει και πολλά και το παιδί χρειάζεται βοήθεια επιπλέον, υπάρχει η ΠΔΣ που είναι εντελώς δωρεάν, αλλά φυσικά αρκετοί "μεροκαματιάρηδες" γονείς τη σνομπάρουν. Επίσης υπάρχουν πιο φτηνές λύσεις, όπως τα φροντιστήρια ή ακόμη και η βοήθεια από τους ίδιους τους γονείς. Όμως κάποιοι γονείς τα θέλουν εύκολα, και να μην ασχολούνται με την εκπαίδευση του παιδιού τους και να του κάνουν ιδιαίτερα και να μην τα πληρώνουν καλά. Ε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Η δική μου ερώτηση είναι ,είσαι διορισμένος ;;;;;

Αν είσαι ,δεν μπορείς να μιλάς παράλληλα για ιδιαίτερα.

Αν δεν είσαι .τότε δεν μπορείς να είσαι τόσο σκληρός ,με τους μεροκαματιάρηδες.

Αλλά και για τα δυο δεν μπορείς να μιλάς για το  σύστημα ( βλ απαντηση στο φορουμ των νηπιαγωγων στο θεμα SOS Σοβαρο )που δεν διαθέτει ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σταματήσει ανάλογα θλιβερά φαινόμενα.( πολύ σωστά  δεν διαθέτει).
Γιατί αν διέθετε θα έπρεπε να σε είχε διδάξει τουλάχιστον ότι δεν μπορείς να δίνεις

Και στον ληστή ψωμί και στον χωροφύλακα  Χαμπέρι

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #678 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:49:04 πμ »
Η δική μου ερώτηση είναι ,είσαι διορισμένος ;;;;;

Αν είσαι ,δεν μπορείς να μιλάς παράλληλα για ιδιαίτερα.

Αν δεν είσαι .τότε δεν μπορείς να είσαι τόσο σκληρός ,με τους μεροκαματιάρηδες.

Αλλά και για τα δυο δεν μπορείς να μιλάς για το  σύστημα ( βλ απαντηση στο φορουμ των νηπιαγωγων στο θεμα SOS Σοβαρο )που δεν διαθέτει ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σταματήσει ανάλογα θλιβερά φαινόμενα.( πολύ σωστά  δεν διαθέτει).
Γιατί αν διέθετε θα έπρεπε να σε είχε διδάξει τουλάχιστον ότι δεν μπορείς να δίνεις

Και στον ληστή ψωμί και στον χωροφύλακα  Χαμπέρι

Ποιον θεωρείς ληστή και ποιον χωροφύλακα;

Και εν πάση περιπτώσει δεν καταλαβαίνω ποια είναι η αντίρρησή σου στο μήνυμά μου.

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #679 στις: Αύγουστος 30, 2009, 11:58:13 πμ »
Πολύ πιθανό να νομίζει κάτι τέτοιο ή να κάνει και την πάπια, καλό θα ήταν να της το πεις πιστεύω για να μη σε φέρει και σε δύσκολη θέση αργότερα.

Φοβάμαι μην το θεωρήσει εκβιαστικό ρε γαμώτο... Γενικά, ξέρω ότι είναι ευχαριστημένη μαζί μου, με έχει αυστήσει και σε πολλά άλλα παιδάκια και είναι και καλοπληρωτού...
Διστάζω όμως να την πάρω και να της πω: "Δε ξέρω τί πιστεύετε, αλλά φέτος θα δουλέψω με άλλες τιμές..."
Εσείς πώς ζητάτε την αύξηση?
Και θεωρείτε λογικό το να ζητάω 2 ευρώ επιπλέον σε κάθε χρονιά ή είναι κουλό?

Εγώ θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις οικονομικη πολιτική απέναντι σε αυτήν την οικογένεια απο την στιγμη που σε έχουν συστήσει και αλλού και επομένως πολλαπλασιάζουν τους μαθητές και τα έσοδα σου. Απλά εξήγησέ της οτι οι τιμές ειναι ειδικά για αυτήν και να μην τις διαδίδει προς τα άλλα παιδιά που σε συστήνει. Εκεί θα μπορέσεις να ρεφάρεις την οποια χασούρα σου. Αυτό έκανα εγω σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Αν σπαστεί ισως και να μην σε ξανασυστήσει πράγμα το οποίο θα ειναι χειρότερο απο τα 70-80 Ε που θα χανεις κάθε μήνα.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #680 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:19:57 πμ »
Παιδιά ξερεί κανείς τι τιμές παίζουν για ιδιαίτερα φιλολογικών μαθημάτων στη Μυτιλήνη;

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #681 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:55:06 πμ »
Tinkerbel.....ενα εχω να πω...περαστικα μας....!!!!...

μου ετυχε μια παρομοια κατασταση με σενα περυσι.....απλα να προσθεσω....οτι ο πατερας του παιδιου ηταν και δασκαλος .......συν το οτι μου χρωστανε ακομα 30 €...... >:( :-\

pe70-va....εγω εκανα περυσι σε δημοτικο...ειχα 3 παιδακια...το ενα ειναι το παραπανω....
στα αλλα δυο ..στο ενα εκανα μαθημαατα ημερας συμπηρωματικα με ασκησεις δικες μου για τα κενα που εντοπιζα....και στο αλλο δεν εκανα καθολου μαθηματα της ημερας...μονο δικη μου υλη....(καθως η μαμα της δεν ειχε βγαλει το δημοτικο...και το παιδι ειχε πολλα κενα...)..αν ωστοσο ειχε καποθιο προβλημα στα μαθηματα της ημερας , τη βοηθουσα κι εκει..

σαφως αυτα τα θεματα θα τα συζητησεις και θα τα συμφωνησεις με την μαμα η τον μπαμπα...πριν ξεκινησεις....για να μην σου ζητησουν και τα ρεστα μετα...

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #682 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:00:35 πμ »
Καλημέρα!Πόσες ώρες κανουν στην α' Λυκείου αρχαία στο σχολείο? Επειδή θα αναλάβω α Λυκείου πόσες ώρες είναι καλά?λ για παιδι που δεν ειναι κ καλός μαθητης...κ απο τιμή?
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #683 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:52:14 μμ »
ξέρετε μήπως για β γυμνασίου αρχαία πόσες ώρες χρειάζονται?
και επίσης εκτος από αρχαία ποιά αλλα μαθήματα φιλολογικής φύσεως έχει η β γυμνασίου?(έκθεση,ιστορία και.....?)
Για αρχαία εγώ θα πρότεινα 2 ώρες γλώσσα και 1 Όμηρο. Εξαρτάται βέβαια από τον μαθητή.
Εκτός από αρχαία στη Β' Γυμνασίου κάνουν Νελ Γλώσσα, Νελ Λογοτεχνία και Ιστορία (Μσν και Βυζαντινή).
επειδη ειμαι λιγο ασχετη..οταν λες "2 ωρες γλώσσα και 1 ωρα Ομηρο.."τι εννοεις?άλλο η γλώσσα και άλλο η νεοελληνικη γλώσσα?ποιο μάθημα λες "γλώσσα"?

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #684 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:46:32 μμ »
εννοεί αρχαία ελληνική γλώσσα. Έτσι είναι ο τίτλος του μαθήματος.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #685 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 12:28:26 πμ »
α μαλιστα κλασικα αρχαια δηλαδη
και κατι ακομη,ποσες ωρες κανουν στο σχολειο στη β γυμνασιου αρχαια και ομηρο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.