*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706658 φορές)

0 μέλη και 81 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #882 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:17:12 πμ »
stroumfita..............τα 30 € απο περυσι εμενα ακομα μου τα χρωστανε...και ουτε φωνη ουτε ακροαση....και ο πατερας παρακαλω..........δασκαλος δημοτικου..............(και διευθυντης σε εξωτερικη δουλεια!) κοινως ματσωμενος.....  :-\ >:( αστα να πανε.....................
[/quotσυγνώμη έχει μείνει υπόλοιπο 30 ευρώ και τα χρωστάνε; θα ντρεπόμουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:47 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #883 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:24:32 πμ »
ω ναι.....................μου τα χρωστανε.....με πληρωσαν τελευταια φορα σκεψου μια παρασκευη και την επομενη βδομαδα απο δευτερα εκανα αλλες 3 ωρες......αλλα κανεις δεν ενδιαφερθηκε να με πληρωσει..........................ηταν υπερ πιστεως..................τους σιχαθηκα τοσο πολυ φαντασου που δεν θελω να ασχοληθω καν μαζι τους πια...ουτε καν να ζητησω τα χρηματα.............γιατι αν το κανω...θα τους παρει ο εξω απο δω..............(κ επειδη ειναι στη μεση ενας αλλος δασκαλος πολυ αγαπητος μου κ δεν θελω να στεναχωρηθει ο ανθρωπος...)

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #884 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:28:48 πμ »
καλά ναι άστο... για 30 ευρώ τώρα δ ε βαριέσαι..πιο πολύ θα συγχυστείς παρά θα βγάλεις άκρη...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #885 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:26:01 πμ »
Βρε παιδά γιατί να τα αφήσει? 30 στον έναν, 30 στον άλλον, πώς θα κάνουμε χαϊρι δηλαδή? Πέρυσι που είχα κάτι απαράδεκτους και μου χρωστούσαν μονίμως χρήματα, τους έπαιρνα τηλέφωνο και τουw έλεγα "πότε σας βολεύει μέσα στη βδομάδα να περάσω για το υπόλοιπο?" Οι περισσότεροι έλεγαν "την άλλη βδομάδα". Ε, την άλλη Δευτέρα εγώ πάλι τηλέφωνο. Όταν κατάλαβαν ότι δε θα ξεμπερδέψουν από μένα έτσι εύκολα και ότι θα τους πρήξω τα συκώτια, μου τα έδωσαν.

Φυσικά είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Και όπως έγραψα και παραπάνω, αυτές τις οικογένειες τις πήρα ένα τηλέφωνο τέλος Αυγούστου και τους είπα πως δε θα συνεργαστούμε φέτος, να κανονίσουν κι αυτοί την πορεία τους.

Και ξέρετε ποιό είναι το αστείο βρε παιδιά? Ότι κατά πλειοψηφία ήταν ματσωμένες οικογένειες, χωρίς οικονομικό πρόβλημα. Ενώ άλλοι, που ήξερα ότι τα έφερναν δύσκολα βόλτα ήταν συνεπέστατοι. Τις ελάχιστες φορές που δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν εγκαίρως, μου είπαν "κορίτσι μου, να σου τα δώσουμε τον άλλο μήνα μαζεμένα, μας ήρθαν πολλά αυτό το μήνα".

Σε τέτοιες περιπτώσεις φυσικά και κατανοώ το πρόβλημα και δε μιλάω καθόλου, γιατί ξέρω ότι ο άλλος ζορίζεται και δε θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση. Αλλά όχι η άλλη η μαντάμ να μη με πληρώνει εμένα για 2 μήνες και να πηγαίνει το Πάσχα στη Βιέννη!!! >:( >:( Την πήρε και τη σήκωσε! Δεν της χαρίζω ούτε ένα ευρώ! >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2009, 11:30:50 πμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:47 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #886 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:41:50 πμ »
Βρε παιδά γιατί να τα αφήσει? 30 στον έναν, 30 στον άλλον, πώς θα κάνουμε χαϊρι δηλαδή? Πέρυσι που είχα κάτι απαράδεκτους και μου χρωστούσαν μονίμως χρήματα, τους έπαιρνα τηλέφωνο και τουε έλεγα "πότε σας βολεύεις μέσα στη βδομάδα να περάσω για το υπόλοιπο?" Οι περισσότεροι έλεγαν "την άλλη βδομάδα". Ε, την άλλη Δευτέρα εγώ πάλι τηλέφωνο. Όταν κατάλαβαν ότι δε θα ξεμπερδέψουν από μένα έτσι εύκολα και ότι θα τους πρήξω τα συκώτια, μου τα έδωσαν.

Φυσικά είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Και όπως έγραψα και παραπάνω, αυτές τις οικογένειες τις πήρα ένα τηλέφωνο τέλος Αυγούστου και τους είπα πως δε θα συνεργαστούμε φέτος, να κανονίσουν κι αυτοί την πορεία τους.

Και ξέρετε ποιό είναι το αστείο βρε παιδιά? Ότι κατά πλειοψηφία ήταν ματσωμένες οικογένειες, χωρίς οικονομικό πρόβλημα. Ενώ άλλοι, που ήξερα ότι τα έφερναν δύσκολα βόλτα ήταν συνεπέστατοι. Τις ελάχιστες φορές που δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν εγκαίρως, μου είπαν "κορίτσι μου, να σου τα δώσουμε τον άλλο μήνα μαζεμένα, μας ήρθαν πολλά αυτό το μήνα".

Σε τέτοιες περιπτώσεις φυσικά και κατανοώ το πρόβλημα και δε μιλάω καθόλου, γιατί ξέρω ότι ο άλλος ζορίζεται και δε θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση. Αλλά όχι η άλλη η μαντάμ να μη με πληρώνει εμένα για 2 μήνες και να πηγαίνει το Πάσχα στη Βιέννη!!! >:( >:( Την πήρε και τη σήκωσε! Δεν της χαρίζω ούτε ένα ευρώ! >:( >:(

εχεις απολυτο δικιο...............εγω προσωπικα δεν θελαω να ασχοληθω καν με αυτους.δεν θελω να χαλασω την καρδια μου για τους γελοιους. αν ηταν περισσοτερα θα εκανα χοντρη φασαρια και θα τον εκανα ρεζιλί και στο σχολειο.....

αλλα για να φανταστεις...ειχε πει να με πληρωνει με τη βδομαδα...εγω κ με τον μηνα να με πληρωνε κανενα προβλημα....ετσι λοιπον με ρωτουσε στο τελος τις βδπμαδας ποσες ωρες και του λεγα...καποια στιγμη για 1,5 μηνα δεν ειπε τπτ...λεω θα χει προβλημα ο ανθρωπος.....ας περιμενω....μην τον φερω σε δυσκολη θεση.....και φαντασου....οτι μετα απο 1,5 μηνα που ρωτησε-και σαφως ειχε μαζευτει ενα ποσο- δεν ειπε  καν συγνωμη παρα μου την ειπε γιατι μαζευτηκαν πολλα...και εγω φταιω.....κι εγω η κακομοιρα δεν μιλουσα για να μην το φερω σε δυσκολη θεση.....................εγω πρεπει να του θυμσω οτι πρεπει να με πληρωσει??????????/ελεος.................καποιοι ανθρωποι εχουν πολυ θρασσος απλα........................

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #887 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:47:47 πμ »
Αφού δεν το αντέχει η τσέπη τους να κάνουν ιδιαίτερα, ας προτιμήσουν τη λύση του φροντιστηρίου, όπως τόσοι και τόσοι. Παλαιότερα, μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση. Τελικά, κάποια στιγμή αξιώθηκα να πάρω τα χρήματα που μου χρωστούσαν, αν και τα είχα ξεγραμμένα. Κι ο επόμενος καθηγητής που ανέλαβε, γνωρίζω ότι δεν άντεξε κάποια στιγμή, τους ανέφερε περί λύσης φροντιστηρίου που είναι και πιο οικονομικό σαφώς, και η μαθήτρια ξεκίνησε να παρακολουθεί μαθήματα σε φροντιστήριο.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #888 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:50:55 πμ »
το γελοιο ειναι οτι αυτοι που λεω οχι απλα προβλημα δεν ειχαν...το φυσουσαν το χρημα που λεμε.................................... βιλακι το σπιτι...τα ρουχα πανακριβα, γενικα πολυ χρημα...........και εδω ειναι που τα παιρνεις...................... >:(

αλλες οικογενειες που ξερω οτι τα βγαζουν δυσκολα περα....με πληρωνουν οι ανθρωποι με απολυτη συνεπεια...... :-\

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #889 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:23:00 μμ »
παιδια μου ζητησαν να αναλαβω 2 αδελφακια για α junior μια φορα τη βδομαδα να κανω 2 ωρες μαζεμενες.η αποσταση απ το σπιτι μου ειναι 5 χιλιομετρα.ζητησα 20 ευρω το 2 ωρο.μηπως ειναι λιγα?να καθομαι διδακτικη ωρα?

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #890 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:30:08 μμ »
παιδιά μου πρότειναν α  λυκείου αρχαία 2 ώρες και θα πάει θεωρητική του χρόνου.. πόσο να πω;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #891 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:57:44 μμ »
παιδιά μου πρότειναν α  λυκείου αρχαία 2 ώρες και θα πάει θεωρητική του χρόνου.. πόσο να πω;

Νομίζω ότι γύρω στο 15άρι είναι μια χαρά. Εξαρτάται βέβαια και από την οικογένεια, αν είναι "άνετη" οικονομικά ή όχι.

Το ότι θα πάει θεωρητική του χρόνου, δε νομίζω ότι παίζει και τόσο ρόλο. Θυμάμαι μία αντίστοιχη περίπτωση που μου ζήτησαν να κάνω μείωση στην τιμή με το επιχείρημα ότι την επόμενη χρονιά θα πάει θεωρητική και ότι θα την αναλάβω εγώ. Εγώ δέχτηκα, αλλά την επόμενη χρονιά την έγραψαν στο φροντιστήριο! Καλά έκαναν, αφού αυτό ήθελαν, αλλά οι τιμές μου βασίστηκαν σε άλλα δεδομένα. Οπότε μην τα παίρνεις και τόσο τοις μετρητοίς αυτά που σου λένε. Μπορείς ωστόσο να τους πεις πως αν συνεργαστείτε και του χρόνου, δε θα τους ανεβάσεις τις τιμές, παρ' όλο που θα είστε στην κατεύθυνση! ;)

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #892 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 02:18:02 μμ »
παιδια μου ζητησαν να αναλαβω 2 αδελφακια για α junior μια φορα τη βδομαδα να κανω 2 ωρες μαζεμενες.η αποσταση απ το σπιτι μου ειναι 5 χιλιομετρα.ζητησα 20 ευρω το 2 ωρο.μηπως ειναι λιγα?να καθομαι διδακτικη ωρα?

12 ή 15 την ώρα καλύτερα. Μπορείς να πεις και 25 το 2ωρο
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #893 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 02:23:01 μμ »
δυστυχως ειπα 20 ευρω το διωρο....γι αυτο λεω μηπως τωρα πριν αρχισω να τους πω οταν θα παω οτι η ωρα ειναι 50 λεπτη?η θα χτυπησει ασχημα?

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #894 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 02:36:05 μμ »
δυστυχως ειπα 20 ευρω το διωρο....γι αυτο λεω μηπως τωρα πριν αρχισω να τους πω οταν θα παω οτι η ωρα ειναι 50 λεπτη?η θα χτυπησει ασχημα?

Αφού το έχεις πει, άστο 20 ευρώ, δεν πειράζει αφού είναι και πολύ μικρό επίπεδο. Του χρόνου με το καλό αύξησε το 5 ευρώ παραπάνω. 15 την ώρα. Μην πεις για 50 λεπτά όπως κάνουν τα φροντιστήρια, είναι ιδιαίτερο.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #895 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 02:45:33 μμ »
παιδιά μου πρότειναν α  λυκείου αρχαία 2 ώρες και θα πάει θεωρητική του χρόνου.. πόσο να πω;

Νομίζω ότι γύρω στο 15άρι είναι μια χαρά. Εξαρτάται βέβαια και από την οικογένεια, αν είναι "άνετη" οικονομικά ή όχι.

Το ότι θα πάει θεωρητική του χρόνου, δε νομίζω ότι παίζει και τόσο ρόλο. Θυμάμαι μία αντίστοιχη περίπτωση που μου ζήτησαν να κάνω μείωση στην τιμή με το επιχείρημα ότι την επόμενη χρονιά θα πάει θεωρητική και ότι θα την αναλάβω εγώ. Εγώ δέχτηκα, αλλά την επόμενη χρονιά την έγραψαν στο φροντιστήριο! Καλά έκαναν, αφού αυτό ήθελαν, αλλά οι τιμές μου βασίστηκαν σε άλλα δεδομένα. Οπότε μην τα παίρνεις και τόσο τοις μετρητοίς αυτά που σου λένε. Μπορείς ωστόσο να τους πεις πως αν συνεργαστείτε και του χρόνου, δε θα τους ανεβάσεις τις τιμές, παρ' όλο που θα είστε στην κατεύθυνση! ;)

σ ευχαριστώ για τη ν απάντηση.. σκέφτομαι να πω 17 και αν αντιδράσουν να το πάω 15... γιτί άμα την έχω και του χρόνου 15 είναι λίγα για κατεύθυνση.. ξερω γω....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 646
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.