*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706289 φορές)

0 μέλη και 54 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1190 στις: Αύγουστος 05, 2010, 08:28:26 πμ »
Μια απο τα ίδια ioulitsa26...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:09 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1191 στις: Αύγουστος 05, 2010, 09:08:41 πμ »
τα ίδια υπαρχει και φροντιστήριο αλλά λίγες ώρες μπας να ξαναδώσουμε πανελλήνιες για δάσκαλοι;

Αποσυνδεδεμένος ioulitsa26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1192 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:40:53 μμ »
μεχρι να τελειωσουμε το τμημα θα εχουν κορεστει και οι δασκαλοι πιστευω! :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1193 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:18:40 πμ »
Καλησπέρα σας αν και καινούρια και όχι ακόμα καθηγητρια θα ήθελα να πώ την γνώμη μου!!!!!Εχω τελειώσει οικονομικά απο ιεκ και περισυ αν και αργά μου την έδωσε να δώσω πανελλήνιες!!!!!Αν και εβγαλα 11000 μόρια με 2 μήνες προετοιμασία και δουλειά! Του χρόνου σκέφτομαι να ξαναδωσω γιατί θα ήθελα κάτι σε αει!!!!Εχω δουλέψει σε πολλές επιχειρήσεις και θα ήθελα να σας πώ ότι τα λεφτά που βγάζετε είναι τρελλά!!!!!!Αν ειχατε δουλεψει σε ξένη δουλεια που ο εργοδοτης σασ έπριζε,που σας έδινε 25 ευρω το 8ωρο,που καθόσασταν παραπάνω απλήρωτοι σίγουρα δεν θα λέγατε αυτά για τις τιμές!!!!Εμενα όλα τα παραπάνω και το γεγονός ότι μέχρι και τα νεύρα μου έπαθαν με έκαναν να ξαναδώσω πανελλήνιες!!!!!Σκεφτόμουν για το οικονομικό αλλα λατρεύω και τα μαθηματικά και σκέφτομαι και το μαθηματικό!!!!!!Ένα είναι το σίγουρο οι τιμές σας θα πέσουν πάρα πολυ μέσα στα 2 επομενα χρόνια και αυτό το λέω ως οικονομική αναλύτρια περισσότερο!!!!!Όσοι κάνουν αρχες οικονομικής θεωρίας εδώ μέσα θα με καταλάβουν!!!!!Και επίσης θα πέσουν και οι αμοιβές ελευθερων επαγγελματιων το ίδιο!!!!!!!Που το βασίζω όλο αυτό??????????????
Η οικονομική κρισή μεγαλώνει και όταν ο άλλος δουλευει για 650 ευρώ και ο εργοδότης του λέει λόγω οικονομικης κρίσης δεν θα σε πληρώσω αυτο το μήνα ή δεν θα σου κάνω αύξηση,τι θα κάνει,θα κόψει απο εξόδους και γενικα απο τον πολυτελη τρόπο ζωης!!!ένα είδος πολυτέλειας είναι και τα ιδιαίτερα ρε παιδιά!!!!Όταν όμως δεν θα έχετε δουλειά και καλός δεν θα έχετε γιατι και 40 ευρω είναι πολλά για μια ώρα γιατί να σε παρώ εγώ μπορείς να μου πείς???Για να δουελύω 2 μέρες να στα δίνω σε εσένα?Ε όχι και συγγνώμη κιόλας!!!!!!!!!!!!Αρα λοιπον κάτσε στο φροντιστήριο που σου δίνει 7 την ώρα και να είσαι και ευχαριστημένος!!!!!Και να πώ και την ταπεινή μου γνώμη όσο αφορά την ύλη του καθηγητή!!!!!Τον καλό καθηγητή δεν τον κάνει η ύλη τόσο όσο η εμπειρία και η μεταδοτικότητα του!!!Και εγώ εχω ύλη αντε και σου δίνω και διαβάζεις και λύνεις μέσα σε μια χρονιά 50000 ασκήσεις και όταν έρχονται οι πανελλήνιες σου λέω "είδες να την η άσκηση στην είχα δώσει μέσα στις 50000 γίνεται να μην την είχες δώσει ρε μεγάλε¨!!!
Για την ακρίβεια τι θέλω να πώ!!!!!Είμαι παιδί της 4 ης δεσμης τη φυσική την ξέρω και την ήξερα σαν όνομα!!!!Έκανα μάθημα με έναν φίλο μαθηματικό 10 ώρες σύνολο!!!Μου έδειξε 5 ασκήσεις και η μία έπεσε ατόφια και πηρα 9!!!!Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις να τα δώσω διαφορετικά συγγνώμη πάω και φροντιστήριο!!!!!!!!!!!!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:09 »

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1194 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:50:49 πμ »
μονη σου λες οτι τα ιδιαιτερα ειναι ειδος πολυτελειας,αρα τα κανουν οσοι το επιλεγουν κ μπορουν ή προτιμουν να κοψουν απο αλλου!ε δεν μπορω να πηγαινω σπιτι τους με τις σημειωσεις μου κ την ωρα που θελουν κ να παιρνω τα ιδια χρηματα που παιρνουν στο φροντιστηριο!!!οσο για τα 40 ειναι υπερβολικα αλλα οχι οτι δεν συμβαινει!πιστευω οτι η πλειοψηφια κυμαινετα μεταξυ 13-20!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1195 στις: Αύγουστος 16, 2010, 03:16:36 πμ »
σε καθε επάγγελμα υπάρχουν πάγιες τιμες ,υπάρχει και η αισχροκερδεια αλλά όταν η σύμβαση στο

φροντιστηριο ορίζει 12 -10 μεικτα την ώρα και κυμαινομενο με την προυπηρεσία τότε στο ιδιαίτερο η τιμή

προφανώς θα είναι διπλάσια ,ας μην απαξιώνεται ο κλάδο μας όταν υδραυλικοι ή κομμωτες χρεωνουν

αρκετα ψηλότερα την αμοιβή τους ,δεν είναι ρατσιστικό αυτό που λέω απλά σε κάθε τομέα υπάρχει και η

ανάλογη αμοιβή

όσο για την ύλη ,ένας επαγγελματίας καθηγητής δεν μπορεί να ναι η ΠΥΘΙΑ ,υπάρχουν συγκεκριμένα
πράγματα που πρέπει να διδαχθει ένας μαθητής

και έλεος πια κοτάχτε λίγο τι συμβαίνει στους άλλους κλάδους και μετα μιλάμε για τρελά λεφτα

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1196 στις: Αύγουστος 16, 2010, 04:44:50 πμ »
εννοείται εγώ δεν κατηγόρησα τους καθηγητές αν έβαζα κάποιον στη λίστα πρώτοι θα είναι οι γιατροί φυσικά ακόμη και οι κομμωτές όπως λές!!!Και αν εχεις παρατηρήσει οι κομμωτές κάποτε ζηταγαν δώρο τώρα όμως αυτά κομμένα γιατί ο άλλος δεν πάει τα χριστούγεννα και το πάσχα!!!!!Θεωρώ όμως αισχοκέρδια να ζητάει ο άλλος 30 και 40 ευρώ όταν μάλιστα δεν σου δίνει και αποδειξη!!!!!!!!!!Και αυτά τα ποσά μεταξύ μας δεν θα υπάρχουν πια μελλοντικά!!!!Βλέπω το παιδάκι που είναι κάτω απο το σπίτι μου και έρχεται η καθηγητρια των αγγλικων και της λέω πόσα παιρνετε και μου λεει στον αντωνακη(τετάρτη δημοτικού ο αντωνακης)35 ευρω,και επειδη ειμαι λίγο αυθορμητη την κοιταω σαν μ............και της λέω πλάκα κάνετε όχι βέβαια έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία!!!!Σιγά έλεος κυρία μου και άλλοι σπουδάσανε δεν έκαναν και έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τα 35 ευρω τα θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα και τους γονείς κορόιδα ΜΕΓΑΛΑ ομως συγγνωμη κιολας!!!!!!!Και εγω αει τει δεν εχω βγάλει αλλα και αει να είχα βγαλει άντε να έπαιρνα το πολύ 1200 ευρώ!!!Δηλαδή γιατί???Όσο για τους καθηγητές δεν είπα να είναι πυθια,είναι όμως κάποιοι που γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο!!!!!!Εγω δηλαδη που πηγα στη φυσική κουνάμενη με 5 ασκήσεις και μόνο (συγγνωμη δεν ξέρω κιολας ένας φυσικός που ξέρει την υλη να μας πέι)ο καθηγητής μου μου είπε τα εξής κεφάλαια doppler,συνθεση ταλαντώσεων,ηλεκτρικές ταλαντώσεις και φθινουσες και μόνο και έγραψα 8 είναι επιτυχία?Ο ίδιος υποστηρίζει ότι η ύλη είναι πολύ πιο μεγάλη!!!!!!!!!!!Έκανα 2 μαθήματα ακριβώς!!!!!!δυο ασκήσεις στο καθένα εκτός απο doppler που με δυσκόλεψε λίγο και μου έκανε 4 γιατί δεν καταλάβαινα την ανάκληση!!!!Κατα τα άλλα δεν ειχα ποτε μου διαβάσει φυσική ΠΟΤΕ!!!Και ναι κοιτάω και τους άλλους κλάδους και άλλοι ειναι χειρότεροι και άλλοι καλύτεροι τώρα μιλάμε ομως για καθηγητές εδώ!!!!Γνωστή μου λοιπον καθηγητρια σε σχολειο κάνει ιδιαιτερα σε μαθητες της και πείτε μου ειναι νομιμο αυτο και ηθικό όταν μάλιστα στις πανελλήνιες μετράει και το προφορικό!!!!Δηλαδή το παιδάκι που δεν έχει να τα σκάσει γιατι να το φάει η μαρμαγκα!!!!!Είπαμε να γίνει καλύτερη η ελλάδα μας και αν δεν κοιτάμε πρωτα τη φάτσα μας προκοπή δεν θα δούμε!!!Γνωμη μου τα 25 και πάνω τα θεωρώ κοροιδια για ένα καθηγητη!!!Όπως και τα 60 την ωρα που παίρνουν οι ψυχολόγοι....τώρα που ανοίγουν τα επαγγέλματα θα δουμε όμως η ζήτηση κάνει και τη προσφορά!!!!!!!Και κάποιος που παίρνει 15 μπορεί να είναι πολύ καλύτερος απο τον άλλον που παίρνει 35!!!!ο 35 μπορεί να ειναι αλαζόνας έλεος δεν είσαι και ο θεός!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1197 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:40:04 πμ »
Μια λέξη : Βάλιουμ
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1198 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:06:04 πμ »
Όσο για τους καθηγητές δεν είπα να είναι πυθια,είναι όμως κάποιοι που γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο!!!!!!Εγω δηλαδη που πηγα στη φυσική κουνάμενη με 5 ασκήσεις και μόνο (συγγνωμη δεν ξέρω κιολας ένας φυσικός που ξέρει την υλη να μας πέι)ο καθηγητής μου μου είπε τα εξής κεφάλαια doppler,συνθεση ταλαντώσεων,ηλεκτρικές ταλαντώσεις και φθινουσες και μόνο και έγραψα 8 είναι επιτυχία?Ο ίδιος υποστηρίζει ότι η ύλη είναι πολύ πιο μεγάλη!!!!!!!!!!!Έκανα 2 μαθήματα ακριβώς!!!!!!δυο ασκήσεις στο καθένα εκτός απο doppler που με δυσκόλεψε λίγο και μου έκανε 4 γιατί δεν καταλάβαινα την ανάκληση!!!!Κατα τα άλλα δεν ειχα ποτε μου διαβάσει φυσική ΠΟΤΕ!!!
με ακριβώς 4 μαθήματα θα έπιανες το 16!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1199 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:13:34 πμ »
konstantina_ ena,  συμφωνω και γω μαζι σου.

και θελω  να κανω μια επισημανση:
κακως συγκρινουμε τη τιμη μιας κομμωτριας/ τεχνικου κλπ με το  ιδιαιτερο ενος καθηγητη.

το κανουμε δυστυχως συχνα αυτο το λαθος ολοι μας. και γω πολλες φορες.

αν δουμε ομως οτι τη κομμωτρια θα την καλεσεις όποτε εσυ εχεις αναγκη να φτιαξεις το μαλλι (δεν την εχεις σε καθημερινη ή εβδομαδιαια βαση) και ουτε τον τεχνικο τον καλεις καθε μερα ή 2 φορες την εβδομαδα σπιτι σου για να επισκευασει κατι, τοτε προφανως οι τιμες δεν ειναι συγκρισημες.

με το συναδελφο Siobaras  επισης συμφωνω .....βάλιουμ !!! ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1200 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:14:37 πμ »

Καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της τιμής παίζει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, όπως γίνεται συνήθως. Και η αμοιβή αφορά την ολοκλήρωση του έργου ή της υπηρεσίας, ανεξάρτητα από τη συχνότητα των επισκέψεων.

με ακριβώς 4 μαθήματα θα έπιανες το 16!

Πώς ακριβώς το βρήκες; Με τη μέθοδο των τριών; ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1201 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:52:37 μμ »
Δε νομίζω ότι κανένας ιδιαιτεράς βάζει το πιστόλι στον κρόταφο κανενός γονέα. Επιλογές υπάρχουν πολλές και ο καθένας κάνει όποια τον συμφέρει.
Άλλωστε, αν ένας μισθός ενός αποφοίτου Λυκείου είναι στα 800 ευρώ, θεωρώ λογικό ο μισθός ενός ατόμου με Πανεπιστημιακό πτυχίο ή και μεταπτυχιακό τίτλο να διπλασιάζεται. Επιτέλους, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είναι εύκολο πράγμα να τεειώσεις ένα Πανεπιστήμιο και αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να πληρώνεται.

Καλή επιτυχία στις Πανελλάδικές σου. Καθηγητικές σχολές να δηλώσεις, και σε 4 χρόνια εδώ είμαστε, να τα ξαναπούμε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1202 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:19:49 μμ »

Άλλωστε, αν ένας μισθός ενός αποφοίτου Λυκείου είναι στα 800 ευρώ, θεωρώ λογικό ο μισθός ενός ατόμου με Πανεπιστημιακό πτυχίο ή και μεταπτυχιακό τίτλο να διπλασιάζεται. Επιτέλους, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είναι εύκολο πράγμα να τεειώσεις ένα Πανεπιστήμιο και αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να πληρώνεται.


 αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ  τοτε ο μισθος δεν διπλασιαζεται αλλα υπαρχει  αυξηση επι του βασικου μισθου 18% και για μεταπτυχιακο + 10 %,

επειτα το πτυχιο ΔΕΝ σε κανει "ικανο"' ή  εργατικο ή προθυμο ή....ή.... ( μαλλον "μη συνεργατικο" σε κανει αν δεν εχεις σωστη προσωπικοτητα και χαρακτηρα)....
αντιθετα μπορει ενας του Λυκειου να ειναι πολυ πιο "καλος" στη δουλεια του και πολυ πιο σωστος στη συμπεριφορα του!!

και αυτο που λεω δεν ειναι θεωρια. 


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 02:21:45 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1203 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:31:57 μμ »
Δεν αμφιβάλλω βρε Μάρκο ως προς το θέμα ικανότητας και συμπεριφοράς. Ούτε είμαι υπέρ της άποψης ότι πρέπει να γδέρνουμε τους γονείς. Απλά εκνευρίζομαι πάρα πολύ όταν ακόυω ατάκες του στιλ "για μία ώρα παίρνετε τόσα λεφτά...". Ξέρεις πολύ καλά πως η μία ώρα σχεδόν ποτέ δεν είναι μία ώρα, ειδικά στις μεγάλες τάξεις. Με την προετοιμασία, με τα διορθώματα και με όλα αυτά μπορείς να φτάσεις χαλαρά το τρίωρο. Χωρια βενζίνες, μετακινήσεις, αυτασφάλιση κ.τ.λ. Εν τέλει, δε νομίζω ότι για 3 ώρες δουλειά τα 20-30 ευρώ είναι μεγάλο ποσό. Αντίθετα θα έλεγα, είμαστε από τους πιο κακοπληρωμένους κλάδους.

Και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, ορισμένοι υποτιμούν και τις σπουδές μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.