*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706367 φορές)

0 μέλη και 69 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1232 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:56:12 μμ »
Εγώ ξέρω ότι τις ακριβοπλήρασα σε χρήμα και σε χρόνο τις γνώσεις μου και τα μεταπτυχιακά μου και δε θα τα ξεπουλήσω τώρα για 10Ε/ώρα. Για αμοιβή ανειδίκευτου θα δουλεύω σε θέσεις ανειδίκευτου και δεν θα κάνω τον καθηγητή.
Μην υποτιμάτε τη δουλειά σας μόνοι σας, αρκετά την υποτιμούν οι άλλοι! Όλοι κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά για μαθήματα αλλά τα δίνουν αλλού τελικά σε διασκεδάσεις, ρούχα, κομμωτήρια, διακοπές κλπ.
Στην τελική όποιος δεν έχει ας μην κάνει ιδιαίτερο, ας πάει σε φροντιστήριο ή ας διαβάσει μόνος του το παίδί του.
Έτσι είναι η ζωή you get what you pay for!!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1233 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:14:05 μμ »
Εγώ ξέρω ότι τις ακριβοπλήρασα σε χρήμα και σε χρόνο τις γνώσεις μου και τα μεταπτυχιακά μου και δε θα τα ξεπουλήσω τώρα για 10Ε/ώρα. Για αμοιβή ανειδίκευτου θα δουλεύω σε θέσεις ανειδίκευτου και δεν θα κάνω τον καθηγητή.
Μην υποτιμάτε τη δουλειά σας μόνοι σας, αρκετά την υποτιμούν οι άλλοι! Όλοι κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά για μαθήματα αλλά τα δίνουν αλλού τελικά σε διασκεδάσεις, ρούχα, κομμωτήρια, διακοπές κλπ.
Στην τελική όποιος δεν έχει ας μην κάνει ιδιαίτερο, ας πάει σε φροντιστήριο ή ας διαβάσει μόνος του το παίδί του.
Έτσι είναι η ζωή you get what you pay for!!

σωστα! Δεν μιλησαμε για "φθηνα" ,.....ειπαμε για τιμες λογικες. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.και βεβαια την τιμη την διαμορφωνουν...πολλα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1234 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:34:20 μμ »
Διαφώνω σε πολλά αλλά δεν θέλω να γράψω ένα τεράστιο μήνυμα που ξεφεύγει από το θέμα.
(π.χ. τα 100 ευρώ για τη δήλωση δεν τα θεωρώ υπερβολικά - στο κάτω-κάτω σου στέλνει ολόκληρο βιβλιαράκι που σου λέει ΑΚΡΙΒΩΣ τι νούμερο μπαίνει και που. Αν κάποιος βαριέται να φάει ένα 2ωρο, τότε θα το πληρώσει σε κάποιον που δεν βαριέται. Λογιστική είναι, δεν είναι αεροναυπηγική- απλή καταγραφή αριθμών ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ)

Η Λογιστική βέβαια δεν είναι μόνο αυτό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1235 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:46:55 μμ »
Εγώ ξέρω ότι τις ακριβοπλήρασα σε χρήμα και σε χρόνο τις γνώσεις μου και τα μεταπτυχιακά μου και δε θα τα ξεπουλήσω τώρα για 10Ε/ώρα. Για αμοιβή ανειδίκευτου θα δουλεύω σε θέσεις ανειδίκευτου και δεν θα κάνω τον καθηγητή.
Μην υποτιμάτε τη δουλειά σας μόνοι σας, αρκετά την υποτιμούν οι άλλοι! Όλοι κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά για μαθήματα αλλά τα δίνουν αλλού τελικά σε διασκεδάσεις, ρούχα, κομμωτήρια, διακοπές κλπ.
Στην τελική όποιος δεν έχει ας μην κάνει ιδιαίτερο, ας πάει σε φροντιστήριο ή ας διαβάσει μόνος του το παίδί του.
Έτσι είναι η ζωή you get what you pay for!!

ακριβως επειδη ετσι ειναι η ζωη "you get what you pay for"  εγω θελω να εχω και τη διασκεδαση μου και το ρουχο μου και τις διακοπες μου γιατι ειμαι ανθρωπος.
και δεν εχω καμια διαθεση να τα πληρωνω σε ενα καθηγητη που θα μου ζητησει 25 ευρω την ωρα ενω μπορω να βρω με 15 !!

αν τα ακριβοπληρωσες εσυ, ειχες και το εκανες.και δε νομιζω να στερηθηκες ρουχα και διασκεδαση!! αλλοι δεν τα εχουν στο Περαμα, στα Καμινια, στη Κοκκινια κλπ κλπ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:06 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1236 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:09:47 μμ »
Εγώ ξέρω ότι τις ακριβοπλήρασα σε χρήμα και σε χρόνο τις γνώσεις μου και τα μεταπτυχιακά μου και δε θα τα ξεπουλήσω τώρα για 10Ε/ώρα. Για αμοιβή ανειδίκευτου θα δουλεύω σε θέσεις ανειδίκευτου και δεν θα κάνω τον καθηγητή.
Μην υποτιμάτε τη δουλειά σας μόνοι σας, αρκετά την υποτιμούν οι άλλοι! Όλοι κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά για μαθήματα αλλά τα δίνουν αλλού τελικά σε διασκεδάσεις, ρούχα, κομμωτήρια, διακοπές κλπ.
Στην τελική όποιος δεν έχει ας μην κάνει ιδιαίτερο, ας πάει σε φροντιστήριο ή ας διαβάσει μόνος του το παίδί του.
Έτσι είναι η ζωή you get what you pay for!!


αγαπητέ καλά κάνεις και δεν ξεπουλάς τις γνώσεις σου για 10 Ε/ωρα.
Το άσχημο είναι όμως ότι ζητάς ανερυθρίαστα από τους μαθητές να "ξεπουλήσουν " τα νειάτα τους σε φροντιστήρια και μάλιστα ακριβοπληρωμένα ιδιαίτερα για να αποκτήσουν ένα πτυχίο χωρίς αντικρυσμα.
Αντί να απαιτείτε να γίνουν 15 μελή τμηματα μαθητών ώστε να απορροφηθούν πολλοί εκπαιδευτικοί στη Δημόσια εκπαιδευση αλλά κ να ανέβει το επίπεδο της , κοιτάτε πως θα κάνετε την "κονόμα" προσφέροντας κατά τα άλλα γνώση. Αυτά μόνο σε αυτήν εδώ τη μπανανία γινονται να ξέρετε..Βγες και λίγο παραπέρα να δεις τι γίνεται σε άλλες χώρες στην υπόλοιπη  Ευρώπη , εκτός και αν έχεις συνδέσει την επιβίωσή σου με την διαιώνιση της τριτοκοσμικότητας σε αυτήν την πολύπαθη χώρα που λέγεται Ελλάδα..

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1237 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:32:02 μμ »
Επιπλέον να συμπληρώσω  αναφορικά με τους φερόμενους ως γονείς:

Αγαπητοί να ξέρετε ότι ο έφηβος έχει ανάγκη τον ελεύθερο χρόνο του. Δεν είναι σωστό να έχετε τον μαθητή μέχρι το μεσημέρι στο σχολείο, έως το βράδυ στο φροντιστήριο και έως τα μεσάνυχτα να διαβάζει.
Πότε θα παίξει??
Βάζετε τον έφηβο σε μία άδικη και δυσανάλογη με την ηλικία του πρακτική και μάλιστα χωρίς αντίκρυσμα. Να ξέρετε ότι ο μαθητής των 19800 μορίων με φροντιστήρια είναι ακριβώς ο ιδιος που θα είχε πχ 17000 χωρίς τα ιδιαίτερα. Και γενικεύοντας, αν σήμερα η βάση της Ιατρικής είναι πχ 19300 μόρια να είστε σίγουροι ότι χωρίς φροντιστήρια οι ίδιοι πάλι μαθητές θα περνουσαν με χαμηλότερη βάση. Με τη διαφορά ότι θα έχετε ξοδέψει ένα σωρό χρήματα και το "καμάρι " σας στα 18 του να μοιάζει σαν αδιάφορος 50 αρης.
Των "καλών" τα παιδιά δεν χρειάζονται ολοήμερα φροντιστήρια και τέτοια. Εάν έχετε αντίρρηση δοκιμάστε για το καμάρι σας με 10000 ιδιαίτερα και μεταπτυχιακά, αυτο που θα κάνει ο ΥΙΟΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ. Να διαδεχθεί δηλ στο Καρπενήσι τη μαμά .. Εκτός και αν δεν έχετε τόσες υψηλές βλέψεις απλά και μόνο ένα πτυχίο από ΑΕΙ..το οποίο σήμερα σχεδόν όλοι το παίρνουν..και χωρίς την βοήθεια όσων εμπορεύονται και μάλιστα με αδέξιο τρόπο την Παιδεία..

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1238 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:12:23 μμ »
Εγώ ξέρω ότι τις ακριβοπλήρασα σε χρήμα και σε χρόνο τις γνώσεις μου και τα μεταπτυχιακά μου και δε θα τα ξεπουλήσω τώρα για 10Ε/ώρα. Για αμοιβή ανειδίκευτου θα δουλεύω σε θέσεις ανειδίκευτου και δεν θα κάνω τον καθηγητή.
Μην υποτιμάτε τη δουλειά σας μόνοι σας, αρκετά την υποτιμούν οι άλλοι! Όλοι κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά για μαθήματα αλλά τα δίνουν αλλού τελικά σε διασκεδάσεις, ρούχα, κομμωτήρια, διακοπές κλπ.
Στην τελική όποιος δεν έχει ας μην κάνει ιδιαίτερο, ας πάει σε φροντιστήριο ή ας διαβάσει μόνος του το παίδί του.
Έτσι είναι η ζωή you get what you pay for!!

ακριβως επειδη ετσι ειναι η ζωη "you get what you pay for"  εγω θελω να εχω και τη διασκεδαση μου και το ρουχο μου και τις διακοπες μου γιατι ειμαι ανθρωπος.
και δεν εχω καμια διαθεση να τα πληρωνω σε ενα καθηγητη που θα μου ζητησει 25 ευρω την ωρα ενω μπορω να βρω με 15 !!

αν τα ακριβοπληρωσες εσυ, ειχες και το εκανες.και δε νομιζω να στερηθηκες ρουχα και διασκεδαση!! αλλοι δεν τα εχουν στο Περαμα, στα Καμινια, στη Κοκκινια κλπ κλπ

Ας βρει με όσα θέλει ο καθένας αν θέλει να δίνει 20 στην κομμώτρια και 10 στον καθηγητή ας βρει.. αλλά εγώ δεν θα πάω για τί 10 ευρώ την ώρα χρεώνει η αλλοδαπή οικιακή βοηθός, δεν είναι ηθίκό και δίκαιο να παρει τα ίδια ο πτυχιούχος που επένδυσε χρόνο και χρήμα για τη γνώση που θα μεταφέρει, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Έχουμε καταντήσει το ιδιαίτερο φτηνότερο από το φροντιστήριο, έλεος. Το ιδιαίτερο δεν είναι για όλους, είναι για τους οικονομικά άνετους, δε φταίω εγώ αν δεν έχει ο άλλος 20ε/ώρα να δώσει, στην τελική κι εγώ θα ήθελα να έχω πάει στο κολλέγιο αλλά δεν είχα λεφτά και δεν πήγα...
Αν θέλω να κάνω φιλανθρωπία στα Καμίνια και στην Κοκκινιά διδάσκω δωρεάν, όπου νομίζω ότι υπάρχει πραγματική ανέχεια και ανάγκη, δε θα μου πει όμως ο κάθε ένας που τα τρώει αλλού ότι πρέπει να πληρωθώ σαν ανειδίκευτος . Εκτός αυτού γιατί πρέπει ντε και καλά να κάνουν όλοι ιδιαίτερα; όλα τα μυαλά δεν κάνουν για σπουδές και πανεπιστήμια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 09:14:00 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1239 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:14:38 μμ »
Σήμερα καθώς γύριζα στο σπίτι, είδα την εξής αγγελία κολλημένη σε στύλο της ΔΕΗ:

"Φιλόλογος παραδίδει μαθήματα σε μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Τιμή για Διμοτικό 5 ευρώ/ώρα, για Γυμνάσιο 6 ευρώ/ώρα, για Λύκειο 7 ευρώ/ώρα".

Εντάξει, τώρα τα έχω δει όλα.... ???

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1240 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:16:25 μμ »
Σήμερα καθώς γύριζα στο σπίτι, είδα την εξής αγγελία κολλημένη σε στύλο της ΔΕΗ:

"Φιλόλογος παραδίδει μαθήματα σε μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Τιμή για Διμοτικό 5 ευρώ/ώρα, για Γυμνάσιο 6 ευρώ/ώρα, για Λύκειο 7 ευρώ/ώρα".

Εντάξει, τώρα τα έχω δει όλα.... ???

Χα χα χα χα! Σε λίγο θα... πληρώνει κιόλας για να την πάρουν!  ;D
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1241 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:19:07 μμ »
Σκέφτηκα να κρατήσω το τηλέφωνο και να την πάρω να ρωτήσω αν είναι φοιτήτρια ή όχι. Δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Αλλά και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος takis3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1242 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:22:20 μμ »
εγω ειχα δει εδω θεσσαλονικη πριν χρονια για μαθηματικα απο φοιτητη 10ευρω την ωρα και το πρωτο μαθημα δωρεαν

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1243 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:23:16 μμ »
Αυτήν αξίζει να της τηλεφωνήσεις και να της κάνεις παζάρια ό,τι δήθεν έχει βρει με λιγότερα άλλη, να δούμε αντίδραση.
Φαντάσου πόσο περιζήτηση ιδιαιτερού είναι αυτή και πόσο καλή δουλειά κάνει για κοστολογεί τόσο τις υπηρεσίες της.
Μερικοί μπερδεύουν τη δουλειά με τη φιλανθρωπία μάλλον...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1244 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:44:38 μμ »
επαναλαμβάνουμε και λέμε όταν στο φροντιστήριο το ωρομίσθιο μπορεί να φτάσει και τα 15 ευρώ ανάλογα

με την προυπηρεσία τότε καλά κάνει ο σωστός επαγγελματίας να ζητήσει και 25 και 30 στο ιδιαίτερο,απ την

άλλη το παν είναι να μη γίνεσαι ζήτουλας και γύφτος .....μητέρα με κάλεσε για κατεύθυνση απαιτώντας να

χρεώσω 10 ευρώ την ώρα ,με επιχειρηματα τύπου<<και σεις τί ζητατε,στη ζέστη σας είστε ,τα λεφτά σου θα

τα παίρνεις σίγουρα βέβαια αν υπερβούμε τις 6 ώρες την εβδομάδα να μου κάνεις καλύτερη τιμή!!!!>>

Τέλος ήθελε να της υπογραφω ότι λαμβανω κάθε φορά 20 ευρώ γιατί ήθελε δύωρο .....μίλησε κανείς;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1245 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:50:17 μμ »
Κάτι τέτοιες, σαν τη λεγάμενη τη δικιά μου κάνους ορισμένους να έχουν τόσο ηλίθιες αξιώσεις...

Πάντως Έρση, ήθελα να είμαι από μια μεριά, να δω το πρόσωπό σου όταν τα ξεστόμισε όλα αυτά.... ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.