*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706285 φορές)

0 μέλη και 54 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1414 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 10:48:40 πμ »
Συμφωνώ και θα πρόσθετα πως είναι θέμα ενδιαφέροντος και κινήτρων...Αλλά έχεις δει την ηλεκτρονική γραφή τους (και τις συνέπειές της);;; Πραγματικά,ενώ είμαι αρκετά ανοιχτή στο θέμα γλώσσα,φοβάμαι πως έχουμε, κυριολεκτικά, ξεφύγει...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:54 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1415 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 10:53:27 πμ »
Τα έβλεπα πέρισυ σε γυμνάσιο.. οι περισσότεροι ακόμα και στην τρίτη γυμνασίου δεν μπορούσαν να γράψουν! Τα γκρικλις (σε κινητά και ίντερνετ) έχουν την επίδρασή τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1416 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 07:58:44 μμ »
Ναι, αλλά.. τους υπολογιστές και το ίντερνετ τα παίζουν στα δάχτυλα. Είναι θέμα περιβάλλοντος γενικά.
Μόνο  lineage, facebook,chat και τα sms σε κινητά.Αυτά όμως δεν είναι τεχνολογία  ;)
Αν τα βάλεις να ανοίξουν το word, να τοποθετήσουν ένα οικιακό ασύρματο δίκτυο,να βάλουν ασφάλεια σε δίκτυο ή να αλλάξουν ένα σκληρό δίσκο  σε υπολογιστή θα γελάσεις πολύ.
Όπως λέει και η διαφήμιση ..."στη μάνα σου το πες" :)
http://www.youtube.com/watch?v=3BJCI7TeEC4

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1417 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:30:39 πμ »
καλημερα...
MArko εμενα μου ζητησαν μαθηματικα για Α΄ Γυμνασιου.... :o

εμενα αυτο που με στεναχωρει ειναι να κανω μαθημα σε παιδι Α' Γυμνασιου κ να μπαινουν πχ τα παιδια στην εισαγωγη Οδυσσειας...(δεν εχουν ξανακανει ποτε.....) κ να λεω στη μητερα , ξερετε, δεν χρειαζεται να του κανουμε μαθημα γι ' αυτο, αν κ εφοσον εχει αποριες, αφου τους την διδαξει η φιλολογος στο σχολειο βλεπουμε...και να επιμενει να του την κανουμε ωστε οταν τους τα πει στην ταξη αυτο να τα ξερει..... :-\
ωστε να μπορεσει  να κινειται....κ να επιμενω....μα ξερετε...δεν υπαρχει λογος....ειναι υπερβολικο...δεν θα τα βαθμολογησει τα παιδια στο πρωτο μαθημα...δεν ειναι γνωστα αυτα που θα τους πει...δεν τα εχουν ξανακανει..... :-\
κ να επιμενει....εκει τι κανεις? λες ξεκαθαρα τη γνωμη σου αλλα δυστυχως η αποφαση δεν ειναι δικη σου.... :-\
δεν μπορεις να πεις οχι δεν του την κανω... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:54 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1418 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:11:31 πμ »
οταν λες Ελενη μου, "δεν του την κανω"(τελευταια προταση σου) εννοεις την εισαγωγη υποθετω, οχι τα μαθηματικα!
εγω, πως να αναλαβω αυτο το παιδι με την προυποθεση οτι θελει να το βοηθαω στη φυσική?!!
Εχω να πιασω φυσικη απο μαθητης (20 χρονια τωρα...)!!!

κοιταξε, δεν μπορεις να πεις οχι. τη στιγμη που η μητερα του εχει αυτη την απαιτηση.
καταλαβαινω τι λες, αλλα, ΟΚ, κανε του 1 ωρα πανω στην εισαγωγη λεγοντας του τα πιο σημαντικα.

εμενα, απο τα λογια σου Ελενη, αλλο με ανησυχει. Οτι δηλ. η μανα επεμβαινει. και θα επεμβαινει στη "ζωη" σου ασυγχώρητα (που λεει και το τραγουδι...χαχα). Προσεξε και να εισαι πιο "κοφτη" στις απαντησεις σου, λιγο τυπος "αφηστε με κυρια να κανω τη δουλεια μου, εσεις φτιαξτε μεσα το κεικ (που μου σπασε τα ρουθουνια μη το καψετε, και φερτε  και μενα ενα κομματι διπλο να το τσακισω, και αφηστε το μαθημα πανω μου).

βρε, δεν κοιταζουν να αποδιδουν εκει που πρεπει παρα θελουν να παιζουν το ρολο του καθηγητη,γνωριζοντας και το παρακατω μαθημα.
Δυστυχως, το εχω ακουσει απο πολλους και μαλιστα σε παιδια δημοτικου.(που ακομα ο γονιος μπορει να τους επιβληθει)
ε, αυτη η τακτικη ειναι συνεχεια της ιδιας τακτικης απο το δημοτικο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1419 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:30:48 πμ »
ακριβως ετσι..για την εισαγωγη μιλουσα....για μαθηματικα δεν στο συζηταω καν...... :P

τελικαι αυτο εκανα μια ωρα εισαγωγη ετσι γενικα....αλλα ειναι χαζο...δηλαδη να της λεω δεν χρειαζεται....ξερετε να μην ερθω καν ας μην τον κουραζουμε με επιπλεον μαθηματα...ειναι κριμα....οταν υπαρχει λογος ενταξει.....(και το αστειο ειναι οτι της μιλας ειλικρινα.....κ σε τελικη αναλυση μιλας εναντια στο προσωπικο σου συμφερον...γιατι εγω θα εχανα χρηματα.................αλλα ειπα αυτο που θεωρουσα σωστο για το παιδι .... :-\)
 :-\ και να μην ακουει?

ειναι ακριβως η τακτικη αυτη που περιεγραψες...του δημοτικου...να ξερει το παιδι το παρακατω κ να το παιζει ''εξυπνο".... :-\ την οποια ποτε δεν καταλαβα.............  :-\

ωστοσο, στις ασκησεις αναπτυξης στο σπιτι ομως....δεν υπαρχει αντιρρηση  να του υπαγορευει του παιδιου τις απαντησεις......( :-X) και να ειναι διατυπωμενες λες και παει α' λυκειου.............  :-\

ξερεις κατι ομως μαρκο, απο ενα σημειο κ επειτα κουραζεσαι να αντιλεγεις κ να εξηγεις....οταν καποιοι ανθρωποι δεν θελουν να ακουσουν απλα δεν ακουν.... :-\


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1420 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:49:06 πμ »

ξερεις κατι ομως μαρκο, απο ενα σημειο κ επειτα κουραζεσαι να αντιλεγεις κ να εξηγεις....οταν καποιοι ανθρωποι δεν θελουν να ακουσουν απλα δεν ακουν.... :-\


αν δεν υπαρχει σωστη και καλη συνεργασια με το γονιο.....μη τη ψαχνεις...
σε καταλαβαινουμε....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1421 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:53:14 πμ »
 :-\ ειναι πολυ κριμα για τα παιδια αυτα...δυστυχως...  :(

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1422 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:55:22 μμ »
Δυστυχώς,πολύ συχνά συμβαίνει οι καθηγητές να δίνουν μεγάλη σημασία στην πρώτη εντύπωση που θα τους κάνει μέσα στην τάξη ένα πρωτάκι για παράδειγμα.Ενώ ως παιδαγωγοί γνωρίζουμε πως δεν είναι σωστό να βάζουμε ταμπέλες στα παιδιά,η "αυτοεκπληρούμενη προφητεία" καλά κρατεί.Είναι βλέπετε πολύ βολική...Ετσι τα παιδιά που είναι πιο συνεσταλμένα παρότι μπορεί να έχουν δυνατότητες συχνά τίθενται στο περιθώριο...Επομένως για μένα δεν είναι και τόσο λάθος να προετοιμάσεις το παιδί για το παρακάτω,χωρίς βέβαια να κάνει μπαμ οτι έχει βοήθεια στο σπίτι,προκειμένου να το κάνεις να αποκτήσει αυτοπεποίθηση κι έτσι να συνεχίσει να προσπαθεί,όντας κολακευμένο από την όποια επιβράβευση δεχτεί από τον καθηγητή.Η ίδια ωστόσο για  παιδί που δεν προσπαθεί καθόλου και απαξιώνει τη δουλεία μου,έχω πει ευθαρσώς "μη μπαίνετε στον κόπο να με πληρώνετε να κάνω μάθημα,κάντε ό,τι άλλο θέλετε με τα χρηματά σας,γιατί έτσι πάνε χαμένα!".Σας πληροφορώ πως το εκτίμησαν κιόλας και τα πράγματα άλλαξαν κάπως...Πάντως,όντως η δουλειά μας θέλει εντιμότητα,χωρίς ν'αποκλείει και τη διπλωματία!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1423 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:10:18 πμ »
εχεις δικιο σε καποια πραγματα...αλλα οσον αφορα το ''παρακατω μαθημα'' ...εξαρταται απο ποιο θα ειναι αυτο....οταν λ.χ μου ζηταει να τον προετοιμασω στην εισαγωγη του Ομηρου...κ δεν της αρκουν καποια γενικα πραγματακια αλλα θελει να ξερει καλα το παιδι ολη την εισαγωγη τοτε αγγιζουμε τα ορια του παραλογισμου....και δεν νομιζω οτι θα υπαρξει νορμαλ καθηγητης να το εκτιμησει.... >:(
δεν νομιζω οτι ειναι λογικο
να γνωριζει το παιδι π.χ το ομηρικο ζητημα......  :-\
αλλα ουτε κ τις δασυνομες λεξεις που μου ζητουσε να του μαθω το καλοκαιρι ( κ της το αρνηθηκα....)  :-\
ουτε να του κανω μαθημα μεσα απο τον Τζαρτζανο.....  :-\
ουτε το να του λεω-υπαγορευω τι να γραψει στις απαντησεις αναπτυξεις........  :-\
οποτε εξαρταται κ απο την περιπτωση....... :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1424 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:20:51 πμ »

Δυστυχώς,πολύ συχνά συμβαίνει οι καθηγητές να δίνουν μεγάλη σημασία στην πρώτη εντύπωση που θα τους κάνει μέσα στην τάξη ένα πρωτάκι για παράδειγμα.Ενώ ως παιδαγωγοί γνωρίζουμε πως δεν είναι σωστό να βάζουμε ταμπέλες στα παιδιά,η "αυτοεκπληρούμενη προφητεία" καλά κρατεί.


συμφωνω σε ολα και να πω πως η "αυτοεκπληρουμενη προφητεία " παιζει παντου οχι μονο στο σχολειο αλλα και στις προσωπικες  σχεσεις με τους αλλους. (βλ. την πρωτη εντυπωση που μας κανει καποιος/α....)Φυσικη βρισκω αυτη την "αντιδραση" στην αρχη της....υστερα βεβαια μπορει να αλλαξει....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1425 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:24:06 πμ »
εχεις δικιο σε καποια πραγματα...αλλα οσον αφορα το ''παρακατω μαθημα'' ...εξαρταται απο ποιο θα ειναι αυτο....οταν λ.χ μου ζηταει να τον προετοιμασω στην εισαγωγη του Ομηρου...κ δεν της αρκουν καποια γενικα πραγματακια αλλα θελει να ξερει καλα το παιδι ολη την εισαγωγη τοτε αγγιζουμε τα ορια του παραλογισμου....και δεν νομιζω οτι θα υπαρξει νορμαλ καθηγητης να το εκτιμησει.... >:(
δεν νομιζω οτι ειναι λογικο
να γνωριζει το παιδι π.χ το ομηρικο ζητημα......  :-\
αλλα ουτε κ τις δασυνομες λεξεις που μου ζητουσε να του μαθω το καλοκαιρι ( κ της το αρνηθηκα....)  :-\
ουτε να του κανω μαθημα μεσα απο τον Τζαρτζανο.....  :-\
ουτε το να του λεω-υπαγορευω τι να γραψει στις απαντησεις αναπτυξεις........  :-\
οποτε εξαρταται κ απο την περιπτωση....... :-\

Εσύ έχεις πέσει όντως σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!! ;D
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1426 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:30:59 πμ »

Δυστυχώς,πολύ συχνά συμβαίνει οι καθηγητές να δίνουν μεγάλη σημασία στην πρώτη εντύπωση που θα τους κάνει μέσα στην τάξη ένα πρωτάκι για παράδειγμα.Ενώ ως παιδαγωγοί γνωρίζουμε πως δεν είναι σωστό να βάζουμε ταμπέλες στα παιδιά,η "αυτοεκπληρούμενη προφητεία" καλά κρατεί.


συμφωνω σε ολα και να πω πως η "αυτοεκπληρουμενη προφητεία " παιζει παντου οχι μονο στο σχολειο αλλα και στις προσωπικες  σχεσεις με τους αλλους. (βλ. την πρωτη εντυπωση που μας κανει καποιος/α....)Φυσικη βρισκω αυτη την "αντιδραση" στην αρχη της....υστερα βεβαια μπορει να αλλαξει....

Ξέρεις πόσοι "κολλημένοι" κυκλοφορούν εκεί έξω,Μάρκο;;; ;D
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1427 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:53:36 πμ »
εχεις δικιο σε καποια πραγματα...αλλα οσον αφορα το ''παρακατω μαθημα'' ...εξαρταται απο ποιο θα ειναι αυτο....οταν λ.χ μου ζηταει να τον προετοιμασω στην εισαγωγη του Ομηρου...κ δεν της αρκουν καποια γενικα πραγματακια αλλα θελει να ξερει καλα το παιδι ολη την εισαγωγη τοτε αγγιζουμε τα ορια του παραλογισμου....και δεν νομιζω οτι θα υπαρξει νορμαλ καθηγητης να το εκτιμησει.... >:(
δεν νομιζω οτι ειναι λογικο
να γνωριζει το παιδι π.χ το ομηρικο ζητημα......  :-\
αλλα ουτε κ τις δασυνομες λεξεις που μου ζητουσε να του μαθω το καλοκαιρι ( κ της το αρνηθηκα....)  :-\
ουτε να του κανω μαθημα μεσα απο τον Τζαρτζανο.....  :-\
ουτε το να του λεω-υπαγορευω τι να γραψει στις απαντησεις αναπτυξεις........  :-\
οποτε εξαρταται κ απο την περιπτωση....... :-\

Ούσα ξενόγλωσση καθηγήτρια και κινδυνεύοντας να παρεξηγηθώ (το απεύχομαι, φυσικά), θα ρωτήσω το εξής: όταν ένας μαθητής ζητάει να μάθει κάτι που δεν είναι του επιπέδου του ή της παρούσης, είναι δεδομένο ότι θέλει να κάνει τον έξυπνο στην τάξη; Δεν υπάρχει περίπτωση να τον ενδιαφέρει το αντικείμενο και να διψάει να μάθει περισσότερα; :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.