*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706173 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1624 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 12:39:29 μμ »
"Έμποροι" της εκπαίδευσης,

επιτέλους αποφασίστε: Δημόσια ή ιδιωτικά σχολεία θέλετε να έχουμε.

Αν και νομίζω θέλετε Δημόσια επιπέδου καφενείου, ώστε να υπάρχει χώρος να κατευθύνεται το  μαύρο χρήμα στην τσέπη σας.
Και για να είμαι πιο ακριβής , θέλετε Δημόσια μεν και ατομικά  ιδιωτικά φροντιστηριάκια χωρίς αποδείξεις, χωρίς τίποτα.

Η ρητορική σας προσυπογράφει για "...μία νέα γενιά καλύτερη από εμάς, με οράματα κλπ...κλπ...", η πρακτική σας όμως επιμένει αυτή τη νέα γενιά να την εξευτελίζει, να την εξαθλιώνει και να την κατακρεουργεί!!

 Έχετε επιδοθεί σε μία ανάλγητη συμπεριφορά προς τους γονείς, συντηρώντας και καλλιεργώντας τους προσδοκίες αναχρονιστικού μοντέλου μαθητή  και τους οποίους έμμεσα "υποχρεώνετε" να σας πληρώνουν, για μία αμφιλεγόμενη προοπτική , τη στιγμή που καλά γνωρίζετε ότι το πτυχίο σήμερα έχει περιέλθει σε απαξίωση αν όχι σε αχρηστία.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό δεν είναι ούτε νόμιμο ούτε ηθικό.

Νομίζω ότι κάτι άλλο πιο χρήσιμο θα πρέπει να ψάξετε προκειμένου να διοχετεύσετε αυτή τη "δίψα" και το "πάθος" που έχετε στην εκπαίδευση, εκτός και αν αισθάνεστε ότι όντες  οι σύγχρονοι πολιορκημένοι του Μεσσολογγίου, δεν έχετε άλλη επιλογή παρά μόνο το  αντίστοιχο των  σκύλων και των γατιών, που τότε αποτέλεσε την ύστατη διατροφική τους καταφυγή..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1625 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 01:12:54 μμ »
Για να καταλάβω, προφανώς αποκαλείς "έμπορο" αυτόν που κάνει ιδιαίτερα χωρίς να κόβει απόδειξη...

Για μένα ΑΝΗΘΙΚΟΣ και ΕΜΠΟΡΑΣ είναι ο μόνο ο διορισμένος καθηγητής που έχει στήσει παραμάγαζο και εκβιάζει για ιδιαίτερα εκμεταλλευόμενος τη θέση του ενώ παράλληλα τρώει το ψωμί του αδιόριστου συναδέλφου του που ζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τα φροντιστηριακά μαθήματα.

Είναι το λιγότερο ΠΡΟΣΒΟΛΗ λοιπόν να αποκαλείς έμπορα κάποιον (αδιόριστο στο δημόσιο σχολείο) εκπαιδευτικό που είναι ΝΟΜΙΜΟΣ και ασκεί απλά το επάγγελμα που επέλεξε να σπουδάσει ...

Ας μη πετάμε λοιπόν "σκάγια" γενικώς...

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1626 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 01:23:31 μμ »
Για να καταλάβω, προφανώς αποκαλείς "έμπορο" αυτόν που κάνει ιδιαίτερα χωρίς να κόβει απόδειξη...

Για μένα ΑΝΗΘΙΚΟΣ και ΕΜΠΟΡΑΣ είναι ο μόνο ο διορισμένος καθηγητής που έχει στήσει παραμάγαζο και εκβιάζει για ιδιαίτερα εκμεταλλευόμενος τη θέση του ενώ παράλληλα τρώει το ψωμί του αδιόριστου συναδέλφου του που ζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τα φροντιστηριακά μαθήματα.

Είναι το λιγότερο ΠΡΟΣΒΟΛΗ λοιπόν να αποκαλείς έμπορα κάποιον (αδιόριστο στο δημόσιο σχολείο) εκπαιδευτικό που είναι ΝΟΜΙΜΟΣ και ασκεί απλά το επάγγελμα που επέλεξε να σπουδάσει ...

Ας μη πετάμε λοιπόν "σκάγια" γενικώς...

1000 like

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1627 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 02:12:10 μμ »
Πες τα βρε aspinoula !!!  ;) Αν και γενικώς καλό είναι να μην ''τσιμπάμε'' και να μην απαντάμε σε τέτοιου είδους αχαρακτήριστα μηνύματα...  :-X  Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο !!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1628 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 10:49:56 μμ »
Δίκιο έχετε, και αυτά που μου είπατε τα σκέφτηκα κι εγώ χίλιες φορές!
Και κλινω στο να μην αναλαβω του χρονου...Αν ομως αλλαξω γνωμη, σκεφτηκα να τους κάνω εξήγηση στο τέλος της χρονιάς, (εναρξη μαθηματων, τιμη, ωρες, πολιτικη ακυρωσεων κτλ) και αν τους αρεσει εχει καλως, διαφορετικα απο δω παν κι άλλοι...
Αν παλι πουν ναι, και δω την ιδια κατασταση με την νεα σεζον θα τους παρατησω στα κρυα του λουτρου κι ας βρουν  φοιτητη μετα να τους προετοιμασει για πανελληνιες!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1629 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 11:22:42 μμ »
"Έμποροι" της εκπαίδευσης,

επιτέλους αποφασίστε: Δημόσια ή ιδιωτικά σχολεία θέλετε να έχουμε.

Αν και νομίζω θέλετε Δημόσια επιπέδου καφενείου, ώστε να υπάρχει χώρος να κατευθύνεται το  μαύρο χρήμα στην τσέπη σας.
Και για να είμαι πιο ακριβής , θέλετε Δημόσια μεν και ατομικά  ιδιωτικά φροντιστηριάκια χωρίς αποδείξεις, χωρίς τίποτα.

Η ρητορική σας προσυπογράφει για "...μία νέα γενιά καλύτερη από εμάς, με οράματα κλπ...κλπ...", η πρακτική σας όμως επιμένει αυτή τη νέα γενιά να την εξευτελίζει, να την εξαθλιώνει και να την κατακρεουργεί!!

 Έχετε επιδοθεί σε μία ανάλγητη συμπεριφορά προς τους γονείς, συντηρώντας και καλλιεργώντας τους προσδοκίες αναχρονιστικού μοντέλου μαθητή  και τους οποίους έμμεσα "υποχρεώνετε" να σας πληρώνουν, για μία αμφιλεγόμενη προοπτική , τη στιγμή που καλά γνωρίζετε ότι το πτυχίο σήμερα έχει περιέλθει σε απαξίωση αν όχι σε αχρηστία.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό δεν είναι ούτε νόμιμο ούτε ηθικό.

Νομίζω ότι κάτι άλλο πιο χρήσιμο θα πρέπει να ψάξετε προκειμένου να διοχετεύσετε αυτή τη "δίψα" και το "πάθος" που έχετε στην εκπαίδευση, εκτός και αν αισθάνεστε ότι όντες  οι σύγχρονοι πολιορκημένοι του Μεσσολογγίου, δεν έχετε άλλη επιλογή παρά μόνο το  αντίστοιχο των  σκύλων και των γατιών, που τότε αποτέλεσε την ύστατη διατροφική τους καταφυγή..

nickitol μήπως έγραφες τίποτα σενάρια στη ΛΑΜΨΗ του ΦΩΣΚΟΛΟΥ ;;;είσαι Ο ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ της εκπαίδευσης ;;;;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1630 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 09:07:41 πμ »
Συνάδελφε nickitol
Η ίδια η Διαμαντοπούλου δεν θα τα έγραφε...
Έχω σπουδάσει Μαθηματικός. Είμαι "Έμπορος" της εκπαίδευσης; Φυσικά! Έχω κάθε νόμιμο και ηθικό δικαίωμα να πουλάω την γνώση την οποία απέκτησα. Προσφορά υπηρεσίας λέγεται.
Δεν ξέρω για 'σένα αλλά εγώ ποτέ δεν επικοινώνησα με κάποιον γονέα να του επισημάνω ότι πρέπει το παιδί του να κάνει ιδιαίτερα. Πόσο μάλλον να τον εκβιάσω, όπως άλλωστε και (σχεδόν) όλοι οι συνέδελφοι που γράφουν σ' αυτό το θέμα.
Δεν έχω σπουδάσει σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού για να καθοδηγώ τους γονείς και να τους καθοδηγώ στο τι θα κάνει το παιδί του μετά το Λύκειο. Εσύ;

ΥΓ βοήθησέ με λιγάκι: τι ειδικότητα είσαι; με τι ασχολείσαι επαγγελματικά;

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1631 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 08:13:58 μμ »
Καλά, Έρση, είσαι ΘΕΑ !!!  ;D ;D Ο Ευλογητός ;;;; !!!! Πού τον θυμήθηκες βρε θηρίο;;;; !!!!  ;) ;D Νομίζω είχε κατά καιρούς και κάτι άλλους παρόμοιους τύπους, τον Σταυροφόρο κ.λπ... ;D :P

Αποσυνδεδεμένος elli28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1632 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:10:14 μμ »

Μου ζητήθηκε να κάνω μάθημα σ΄ένα παιδάκι της Δ΄τάξης Δημοτικού ,που αντιμετωπίζει κάποιες δυσκολίες . Τους είπα για 9 ευρώ την ώρα. Πιστέυεται ότι είναι καλή τιμή ;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1633 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:29:05 μμ »
10 και έκλεισε .Επειδή έχει προβληματάκι ,θα σου βγάλει τη ψυχή ... :'(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1634 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:35:13 μμ »
Μα, καπου ειχες πει πως εισαι μόνιμη. Αρα, να μην αναλαβεις το μαθημα. Σωστα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1635 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:44:41 μμ »
Μάρκο μη γίνεσαι προβοκάτορας  ;D

'Ασχετο (ξέρω, off-topic), κάπου διάβασα ότι από εδώ και στο εξής όσοι θέλουν να δουλέψουν σε καφετέριες κλπ, θα πρέπει να παίρνουν ειδική άδεια από το αστυνομικό τμήμα ή κάτι τέτοιο!;!; Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται;;; Μήπως σε λίγο καιρό για να δουλέψουμε και στα σχολεία θα χρειαστούμε πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων;  ???
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος elli28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1636 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 05:04:30 μμ »
Μάρκο, να είσαι σίγουρος ότι με τίποτα μα με ΤΙΠΟΤΑ δεν θέλω ν΄αναλάβω. Το κοριτσάκι όμως είναι εγγονάκι της σπιτονοικυράς μου. Λόγω του ότι οι γονείς εχουν μαγαζί με αθλητικά ρούχα το κοριτσακι μένει στη γιαγιά μέχρι αργά το απόγευμα.
Υπάρχουν στιγμές που έχω βοηθήσει χωρίς αμοιβή φυσικά. Ξέρεις όμως κάτι;  η γιαγιά του επέμενε γιατί το παιδάκι δεν μπορεί να βοηθηθεί απο τους γονεις  του λογω εργασίας και η γιαγιά δεν μπορεί να βοηθήσει.
Ξέρει ότι ειμαι ελεύθερη χωρίς υποχρεώσεις και σαφέστατα έχω χρόνο.
Το οικονομικό δε με νοιάζει γιατί εκτός απο το μισθό μου , αν χρειαστεί θα με βοηθήσουν και οι δικοί μου, και μην το πάρεις στραβά γιατί πρόβλημα οικονομικό δεν έχω. Και χρήματα δεν ζήτησα από την οικογένεια. Επέμεναν και με το ζόρι αν θα τα πάρω γιατί το παιδάκι το βοηθάω όποτε μου έχει ζητήσει. Υπόψη ότι με την γιαγιά σπιτονοικοκυρά που είναι φοβερή μαγείρισσα κάποιες στιγμές μου δίνει πιτούλες κουλουράκια που φτιάχνει. Τα εκτιμώ όλα αυτά. Και γι αυτό δεν ξέρω αν θα πάρω και τα 9 ευρώ

Υ.Σ.  περιμενω ν΄ανεβάσεις φωτογραφίες . Και πιστεύω στην επόμενη συνάντηση να τα πούμε από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος elli28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1637 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 05:17:50 μμ »
Μάρκο και κάτι άλλο. Νομίζεις ότι δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που κάνουν ιδιαίτερα; Δε νομίζω. Οι περισσότεροι κανουν.
Και δεν το θεωρώ λάθος. Είναι επιλογή τους να κάνουν αυτό που νομίζουν. Και γνωρίζω εκπαιδευτικούς που το κάνουν για λόγους οικονομικούς.
Εγώ δεν θα το κάνω για αυτούς τους λόγους , αλλά είναι η σχέση που έχω αποκτήσει με τη γιαγιά.
Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις αυτά που έγραψα.
σου έυχομαι καλό  απόγευμα .
φιλικά έλλη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 635
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.