*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706282 φορές)

0 μέλη και 53 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1666 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:17:20 πμ »
Δεν είναι όλοι οι χιλιάδες στο ίδιο επίπεδο. Μην εξομοιώνουμε τον έμπειρο επιστήμονα πτυχιούχο με τον εμπειρικό κάτοχο μιας επάρκειας διδασκαλίας. Στην αγορά υπάρχουν χιλιάδες προϊόντα αλλά κάποια αν και ακριβά γίνονται ανάρπαστα και κάποια αν και σε καλή τιμή καταλήγουν σε καλάθια.
Από εκεί και πέρα σίγουρα παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες αλλά σίγουρα είναι που θα τοποθετήσει κανείς τον εαυτό του και τι φήμη θα δημιουργήσει και μη φτάσουμε να πουλάμε το ιδιαίτερο μάθημα φτηνότερο από το μανικιούρ ή ακόμη χειρότερα από το ομαδικό φροντιστήριο. Ειδικά όταν κάποιος προορίζει το "αστέρι" του για ΙΒ και σπουδές πολλών χιλιάδων ευρώ θα πρέπει να πληρώσει τον καθηγητή που θα του προετοιμάσει το μέλλον. ΙΒ και κρίση ή λαϊκή γειτονιά δεν συμβαδίζουν όπως είπε και ο συνάδελφος πιο πάνω. Ο λουστράκος δεν έκανε ΙΒ στην ταινία...

"Bρέχει ΙΒ στη φτωχογειτονιά..."
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2011, 10:21:00 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:43 »

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1667 στις: Απρίλιος 05, 2011, 10:39:17 μμ »
Καλύτερα να έχεις λίγα και καλοπληρωμένα μαθήματα παρά να τρέχεις όλη μέρα να μαζέψεις 10ευρα. Νομίζω ότι από τη στιγμή που ο μπαρμπέρης της γειτονιάς χρεώνει 10 ευρώ για 10 λεπτά κούρεμα ο καθηγητής που έρχεται και στο σπίτι σου δικαιούται να ζητήσει 18 και πάνω για μια ώρα, ασχέτως μαθήματος. Όταν ζητάς λιγότερα είναι σαν να παραδέχεσαι ότι δεν έχεις ζήτηση στην αγορά και δεν σταυρώνεις πελάτη παρά μόνο αν ρίξεις στα τάρταρα την τιμή

εχεις απολυτο δικιο!! εχει υποτιμηθει αρκετα νομιζω η δουλεια μας οσον αφορα τον οικονομικο τομεα! και στο κατω κατω τα ιδιαιτερα (για οποιοδηποτε μαθημα ) θεωρειται ειδος πολυτελειας. εαν δεν εχουν οσα τους ζητας ας στειλουν το παιδι τους σε φροντιστηριο που ειναι πολυ πιο οικονομικο.

Συμφωνώ απόλυτα!!! Δεν μπορεί να απαιτούν κάποιοι γονείς να πληρώνουν τόσα λεφτά όσα και αν πήγαινε το ''καμάρι'' τους φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος pony30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1668 στις: Μάιος 16, 2011, 10:59:48 πμ »
Συνάδελφοι γεια σας! Επανέρχομαι ύστερα από αρκετό διάστημα λόγω εγκυμοσύνης κ μωρού :o :o και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Μου ζήτησε μια κοπέλα που θα πάει β' λυκείου το Σεπτέμβρη να της κάνω ιδιαίτερο στα αρχαία, θα ακολουθήσει θεωρητική κατεύθυνση. Τη συγκεκριμένη κοπέλα τη γνωρίζω, είναι καλό παιδί κ σχετικά καλή μαθήτρια, διαβάζει αρκετά, είναι υπεύθυνο άτομο και γενικώς θέλω να της κάνω μάθημα,απλά δεν ξέρω τι τιμή να της πω την ώρα. Φέτος έκανε ιδιαίτερο αρχαία και απ'ό,τι μου είπε έδινε 12 ευρώ την ώρα.Εγώ πόσα να της ζητήσω, δεδομένου του ότι θα κάνουμε 2 ώρες μάλλον τη βδομάδα, το πολύ 3; Στα αρχαία κατεύθυνσης έπαιρνα 20-25 ευρώ την ώρα, τώρα πόσα να της ζητήσω, 15 ευρώ είναι καλά ή μήπως είναι λίγα; Η οικονομική κατάσταση της οικογένειάς της είναι καλή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1669 στις: Μάιος 16, 2011, 11:56:48 πμ »
δεν κατάλαβα αφού λες οτι έπερνες 25€ τώρα γιατί σκέφτεσαι να της πάρεις 15€ και αναρωτιέσαι μήπως είναι και πολλα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:43 »

Αποσυνδεδεμένος pony30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1670 στις: Μάιος 16, 2011, 12:56:52 μμ »
δεν κατάλαβα αφού λες οτι έπερνες 25€ τώρα γιατί σκέφτεσαι να της πάρεις 15€ και αναρωτιέσαι μήπως είναι και πολλα;

Το σκέφτομαι επειδή τη γνωρίζω τη συγκεκριμένη κοπέλα και επειδή φέτος στην Α λυκείου έδινε 12 ευρώ την ώρα, σκέφτομαι δηλαδή μήπως τα 20-25 ευρώ της φανούν πολλά και λόγω της κρίσης. Θεωρείς ότι ειναι οκ αν της πω 20 ευρώ;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1671 στις: Μάιος 16, 2011, 01:03:25 μμ »
Να τους τα πάρεις τα 15 ευρώ .Αν τα έχουν να τους τα πάρεις ! Αρκετά έχουμε καταντήσει σταχτομαζώχτρες όλοι μας .Θα σε σέβονται και πιο πολύ. Έχω μια κουμπάρα που την πήραν τηλέφωνο για μάθημα και αυτή δεν το ήθελε γιατί είχε αρκετά και τους πετάει ..για παιδί δημοτικού τώρα ...το αστρονομικό ποσό των 50 ευρώ .Το δέκτηκαν παρακαλώ ..Πάρτο με τόσα που θες  ;)

Δηλαδη αν καταλαβα η ωρα παει με το αν και κατα ποσο εχουν οι γονεις να δωσουν?
ΔΗλ αν δεν εχουν κανετε και δωρεαν?
Ομολογω οτι εκπλησσομαι με τον τροπο σκεψης πολλων εδω.
Ελπιζω να μην εισαστε διορισμενοι ηδη στο Δημοσιο αλλα και αν δεν εισαστε να μην ειναι μαυρα αυτα που βγαζετε.
 Γιατι εαν και οταν διοριστειτε θα εχετε την απαιτηση οι αλλοι να μην φοροδιαφευγουν και να φορολογουνται κανονικα, ωστε να πεφτει ο μισθος σε σας τους ηδη διορισμενους.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1672 στις: Αύγουστος 14, 2011, 04:10:56 μμ »
Φέτος με όλο αυτό το χάος σκέφτεστε να κρατήσετε τις ίδες τιμές ή θα κάνετε τις καθιερωμένες αυξήσεις? Προσωπικά ορισμένοι μου ζήτησαν και μειώσεις...

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1673 στις: Αύγουστος 14, 2011, 04:17:22 μμ »
Σιγά που δεν θα ζητούσαν!! Εδώ εμένα εμμέσως μου ζητήθηκε να με πληρώνουν με εμπορεύματα!!!  ;D ;D ;D
Προσωπικά εγώ κάνω αυξήσεις καθε 2-3 χρόνια, ανάλογα την τάξη και την βαθμίδα, και θα το εφαρμόσω κανονικά και φέτος.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1674 στις: Αύγουστος 14, 2011, 04:23:15 μμ »
Μειώσεις δε δέχτηκα σε καμία περίπτωση, αλλά δε ξέρω. Αυτό που κάνω συνήθως είναι να ανεβάζω την τιμή 2 ευρώ σε κάθε τάξη, αλλά φέτος σκέφτομαι να μην το κάνω. Άντε να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1675 στις: Αύγουστος 14, 2011, 06:58:28 μμ »
πιστευω πως ειναι δυσκολοι καιροι για αυξησεις...ειμαι της αποψης να παραμεινω στα ιδια επιπεδα προσωπικα.
υ.γ. θα αναλαβω 2 κοριτσακια διδυμακια απο σεπτεμβρη.θα πανε πρωτη γυμνασιου, ειναι αριστες μαθητριες και εξαιρετα παιδια. ποια λογικη τιμη θα προτεινατε εσεις, εαν λαβετε υποψη σας πως θα κανουμε περιπου 4 ωρες την εβδομαδα και θα πηγαινω εγω στο σπιτι τους που ειναι λιγακι μακρυα?
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1676 στις: Αύγουστος 14, 2011, 10:59:23 μμ »
Νεφέλη είχα πέρυσι 2 δίδυμα παιδάκια στη Β Γυμνασίου και τους έπαιρνα 20 ευρώ την ώρα (και για τα 2 εννοείται). Τους έκανα ένα 2ωρο της εβδομάδα. Φέτος λογικά θα κρατήσω την ίδια τιμή. Νομίζω ότι 17-20 των ώρα και για τα 2 παιδιά είναι καλά.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1677 στις: Αύγουστος 15, 2011, 03:59:06 μμ »
και εγω θα κρατησω τις ιδιες τιμες για φετος :)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1678 στις: Αύγουστος 15, 2011, 11:06:54 μμ »
Πάγωμα τιμών λόγω κρισης!

super market το κάναμε!

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1679 στις: Αύγουστος 16, 2011, 11:29:12 πμ »
Aν ήταν σουπερμαρκετ τότε θα είχε αύξηση κι όχι πάγωμα τιμών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.16 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.