*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706329 φορές)

0 μέλη και 65 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1792 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:27:15 πμ »
Πιστεύω ότι επειδή τα μαθήματα της κατεύθυνσης θέλουν ιδιαίτερη προετοιμασία είναι καλή τιμή τα 17 ευρώ. Το θέμα είναι όμως ότι οι ώρες τις κατεύθυνσης είναι πολλές και πλέον δεν ξέρω αν μπορεί καποιος ανθρωπος της μεσσαίας ή μικροαστικής τάξης να δώσει τόσα. Είπες τιμή από το τηλέφωνο? Εγώ έκανα το λάθος αυτό μία φορά.
Πήγαινε εκεί, κόψε την κατάσταση, μίλα μαζί τους και βλέπεις. Ξεκαθάρισέ τους ότι δεν είναι δεσμευτικό το να πας από το σπίτι τους να μιλήσετε. Άλλωστε..δεν πρέπει να δεις και το μαθητή?  :)

Ρώτησε βασικά, οπότε δεν μπορούσα να μην της πω. Φαντάσου ότι με ρώτησε πόσο βγαίνει ο μήνας. Εντωμεταξύ η μαμά της έλειπε όταν με πήρε τηλ. οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα και πώς διαβίβασε την όλη συζήτηση. Και δεν μπορώ και να πάρω εγώ τώρα. Μη με περάσουν και για κανέναν ζήτουλα...  :-\
τηλεφωνησε το παιδι μονο του?

Ναι... Με πρότεινε ο μαθηματικός της στους γονείς της. Αλλά πήρε τηλ. το παιδί...
αυτο πρωτη φορα το ακουω.εμενα μονο παλιοι μαθητες μου μου ετυχε να με παρουν μονοι τους..κι αυτοι οχι παντα..ρωτα το μαθηματικο..μπορει να ξερει
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:54 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1793 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:56:03 πμ »
Πιστεύω ότι επειδή τα μαθήματα της κατεύθυνσης θέλουν ιδιαίτερη προετοιμασία είναι καλή τιμή τα 17 ευρώ. Το θέμα είναι όμως ότι οι ώρες τις κατεύθυνσης είναι πολλές και πλέον δεν ξέρω αν μπορεί καποιος ανθρωπος της μεσσαίας ή μικροαστικής τάξης να δώσει τόσα. Είπες τιμή από το τηλέφωνο? Εγώ έκανα το λάθος αυτό μία φορά.
Πήγαινε εκεί, κόψε την κατάσταση, μίλα μαζί τους και βλέπεις. Ξεκαθάρισέ τους ότι δεν είναι δεσμευτικό το να πας από το σπίτι τους να μιλήσετε. Άλλωστε..δεν πρέπει να δεις και το μαθητή?  :)

Ρώτησε βασικά, οπότε δεν μπορούσα να μην της πω. Φαντάσου ότι με ρώτησε πόσο βγαίνει ο μήνας. Εντωμεταξύ η μαμά της έλειπε όταν με πήρε τηλ. οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα και πώς διαβίβασε την όλη συζήτηση. Και δεν μπορώ και να πάρω εγώ τώρα. Μη με περάσουν και για κανέναν ζήτουλα...  :-\
τηλεφωνησε το παιδι μονο του?

Ναι... Με πρότεινε ο μαθηματικός της στους γονείς της. Αλλά πήρε τηλ. το παιδί...
αυτο πρωτη φορα το ακουω.εμενα μονο παλιοι μαθητες μου μου ετυχε να με παρουν μονοι τους..κι αυτοι οχι παντα..ρωτα το μαθηματικο..μπορει να ξερει

Και μένα πρώτη φορά μου έτυχε... Ο μαθηματικός τώρα είναι φαντάρος στο Διδυμότειχο, τρέχα γύρευε! Θεωρώ ότι είναι πλέον τελειωμένη υπόθεση, αφού η μαμά της δεν επικοινώνησε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1794 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:32:34 πμ »
συμφωνώ, τελειωμένη υπόθεση !
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1795 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:22:01 πμ »
Φέτος είναι η 8η χρονιά που ασχολούμαι με τα ιδιαίτερα και συνήθως με παίρνουν τηλ. οι γονείς (με εξαίρεση και σε εμένα τους παλιούς μου μαθητές). Τρεις φορές με πήραν μόνα τους τα παιδιά και επρόκειτο είτε για περιπτώσεις γονέων που δούλευαν πάρα πολλές ώρες με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ελάχιστη έως ανύπαρκτη επαφή με το παιδί και επίγνωση του επιπέδου και των δυνατοτήτων τους) είτε για μεγαλύτερα παιδιά (Λυκείου), που ήθελαν να κάνουν μόνα τους τις συνεννοήσεις. Γενικά, πάντως, είναι καλύτερο να μιλάς πρώτα με τους γονείς ή να ζητάς να επικοινωνήσουν και εκείνοι με σένα.

Όσο για τις τιμές, δεν θεωρώ ότι ζήτησες υπερβολικά πολλά. Από την άλλη καταλαβαίνω, ωστόσο, ότι σε κάποιους γονείς μπορεί να φανούν πολλά, ειδικά αν δίνουν χρήματα και σε άλλα φροντιστήρια/ιδιαίτερα ή έχουν και άλλα παιδιά. Προσωπικά, δεν έχω ρίξει τις τιμές μου, που έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι ήταν πάντα αρκετά χαμηλές. Φέτος σε ένα κορίτσι Β' Λυκείου παίρνω 15 ευρώ την ώρα (4 ώρες τη βδομάδα μόνο Αρχαία) και σε ένα άλλο Γ' που ξαναδίνει 18 ευρώ την ώρα (για Άγνωστο και Λατινικά). 
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:54 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1796 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:36:52 μμ »
Φέτος είναι η 8η χρονιά που ασχολούμαι με τα ιδιαίτερα και συνήθως με παίρνουν τηλ. οι γονείς (με εξαίρεση και σε εμένα τους παλιούς μου μαθητές). Τρεις φορές με πήραν μόνα τους τα παιδιά και επρόκειτο είτε για περιπτώσεις γονέων που δούλευαν πάρα πολλές ώρες με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ελάχιστη έως ανύπαρκτη επαφή με το παιδί και επίγνωση του επιπέδου και των δυνατοτήτων τους) είτε για μεγαλύτερα παιδιά (Λυκείου), που ήθελαν να κάνουν μόνα τους τις συνεννοήσεις. Γενικά, πάντως, είναι καλύτερο να μιλάς πρώτα με τους γονείς ή να ζητάς να επικοινωνήσουν και εκείνοι με σένα.

Όσο για τις τιμές, δεν θεωρώ ότι ζήτησες υπερβολικά πολλά. Από την άλλη καταλαβαίνω, ωστόσο, ότι σε κάποιους γονείς μπορεί να φανούν πολλά, ειδικά αν δίνουν χρήματα και σε άλλα φροντιστήρια/ιδιαίτερα ή έχουν και άλλα παιδιά. Προσωπικά, δεν έχω ρίξει τις τιμές μου, που έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι ήταν πάντα αρκετά χαμηλές. Φέτος σε ένα κορίτσι Β' Λυκείου παίρνω 15 ευρώ την ώρα (4 ώρες τη βδομάδα μόνο Αρχαία) και σε ένα άλλο Γ' που ξαναδίνει 18 ευρώ την ώρα (για Άγνωστο και Λατινικά).

Είναι η 2η φορά που μου τυχαίνει, αλλά τουλάχιστον την πρώτη φορά η κοπέλα με πήρε τηλ. για να κανονίσουμε από κοντά συνάντηση. Στην προκειμένη περίπτωση, της είπα αν είναι να επικοινωνήσουμε ξανά να μιλήσω με τη μαμά της... Αλλά...
Και γω στις τιμές μου δεν είμαι υπερβολική, καθότι μένω και στα δυτικά προάστια. Τι να πω πια...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1797 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:52:44 μμ »
Εμένα πάλι μου συμβαίνει συχνά να παίρνουν τηλέφωνο οι μαθητές. Συνήθως τα παιδιά παίρνουν το τηλέφωνο από παλιούς μαθητές μου που με συστήνουν, ή από μαθητές μου που πάνε στο ίδιο σχολείο κτλ. Φυσικά μιλάω για τα μεγαλύτερα παιδιά (Λύκειο). Βλέπω αν έχω κενές ώρες στο πρόγραμμά μου και κανονίζω μια συνάντηση στο σπίτι για να συζητήσω με τους γονείς. Εννοείται πως δεν κλείνω το μάθημα μιλώντας μόνο στο παιδί. Μην σαν κάνει εντύπωση πάντως, στα μέρη μου συνηθίζεται.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1798 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:07:01 μμ »
παιδια φετος ειναι η πρωτη χρονια που δεν ειχα ουτε ενα τηλεφωνημα για ιδιαιτερο....σας συνεβει και σας?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1799 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:13:58 μμ »
παιδια φετος ειναι η πρωτη χρονια που δεν ειχα ουτε ενα τηλεφωνημα για ιδιαιτερο....σας συνεβει και σας?
Η αλήθεια είναι πως εγώ δέχτηκα 2-3 τηλεφωνήματα τέλη Αυγούστου για νέους μαθητές αλλά απέρριψα τα 2 περιμένοντας να κληθώ αναπληρώτρια.  >:( Γενικά, έχω κάποια παιδιά από πέρσι αλλά σίγουρα είχα και πολύ καλύτερες χρονιές (όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι).

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1800 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:24:19 μμ »
Σε κάλεσε το παιδί? Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω..Δε μου έχει τύχει.
Εν πάσει περιπτώσει, όποιος και να με καλέσει δεν λέω ποτέ τιμή τηλεφωνικά. Καταρχήν δεν ξέρεις ποιος είναι καλά καλά..Τους λέω πάντα να βρεθούμε από κοντά, και ότι ποτέ δε συζητάω τηλεφωνικά την τιμή. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να σου πουν "μην  έρθεις". Πολλές φορές όταν μίλησα με το γονιό από κοντά, έριξα την τιμή μόνο και μόνο γιατί ήθελα να βοθήσω και καταλάβαινα πόσο δυσκολεύεται οικονομικά η οικογένεια, αλλά παρόλα αυτά θέλει να βοηθήσει το παιδί της. Άλλες φορές δεν την έριξα, άλλες φορές έχασα και παιδιά. Δε θα κάτσουν όλα τα τηλεφωνήματα. Εγώ φέτος είχα 6 τηλέφωνα, έστειλα 2, κράτησα 2, και τα άλλα 2 απλά δεν έκατσαν.. Κάπως έτσι πάει νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1801 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:52:39 μμ »
και μένα πριν 2 χρόνια με είχαν πάρει τηλ 2 παιδιά μόνα τους για ιδιαίτερα.Λύκειο ήταν βέβαια, αλλά ρωτούσαν όλες τις λεπτομέρειες τηλεφωνικώς,από τιμή,περιοχή μέχρι πόσες ώρες χρειάζονται..εννοείται πως δεν απάντησα τηλεφωνικά σε όλες τις ερωτήσεις τους, αλλά πιο πολύ μου έμοιαζε με έρευνα αγοράς, παρά για καθαρό ενδιαφέρον για να κάνουν ιδιαίτερα..

και ναι, φέτος από ότι βλέπω και ακούω έχουν μειωθεί αισθητά τα τηλεφωνήματα για ιδιαίτερα..  :-\  και είναι απολύτως λογικό αυτό.
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1802 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 02:29:55 μμ »
Ναι βρε σεις, δεν είναι τόσο περίεργο να παίρνουν τα παιδιά.

"Κυρία Τάδε μου, πήρα το τηλέφωνό σας από τη συμμαθήτριά μου την Μαρία, θα ήθελα ανα ρωτήσω αν έχετε χρόνο φέτος να ασχοληθείτε μαζί μου, θα πάω Β τάξη θεωρητικής και θέλω να μου κάνετε Έκθεση και Λατινικά"

"Βεβαίως, παιδί μου, να κανονίσουμε κάποια στιγμή να βρεθούμε όλοι μαζί με τους γονείς σου, να το συζητήσουμε"

Κάπως έτσι εννοώ :)

Και εννοείται ότι δεν "κάθονται" όλα τα τηλέφωνα. 'Αλλοι ξενερώνουν με την τιμή, άλλοι με τα σταράκια μου :P και άλλους απλά τους διώχνω από μόνη μου, όταν κρίνω ότι δε μπορώ να συννενοηθώ ;)

Αποσυνδεδεμένος tasos_kathigitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1803 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:53:41 μμ »
γενικά και τα ιδιαίτερα περνάνε κρίση!παλία δούλευα με 13 μαθητές και φέτος με 7!οι γονείς στρέφονται προς τα φροντιστήρια που τους παρέχουν ελκυστικά πακέτα (π.χ. ενα μάθημα δώρο, καλύτερς τιμές σε αδέρφια). γενικά οι τιμές έχουν πέσει..έως πέρσι έπαιρνα 20 ευρώ την ώρα για β και γ λυκείου κ 15 στις υπόλοιπες κ φέτος έπεσα στα 17 τρίτη λυκείου, 15 β λυκείου και 12 στις υπόλοιπες.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1804 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:50:05 μμ »
γενικά και τα ιδιαίτερα περνάνε κρίση!παλία δούλευα με 13 μαθητές και φέτος με 7!οι γονείς στρέφονται προς τα φροντιστήρια που τους παρέχουν ελκυστικά πακέτα (π.χ. ενα μάθημα δώρο, καλύτερς τιμές σε αδέρφια). γενικά οι τιμές έχουν πέσει..έως πέρσι έπαιρνα 20 ευρώ την ώρα για β και γ λυκείου κ 15 στις υπόλοιπες κ φέτος έπεσα στα 17 τρίτη λυκείου, 15 β λυκείου και 12 στις υπόλοιπες.
Η κατάσταση είναι τραγική ποιος να πρωτοδουλεψει. Άσε που κάποιοι έγραφαν και τις τιμές τους, 7 ευρώ στο λύκειο :o. Ακομα και οι ξενόγλωσσοι 8 και 10 ευρώ παίρνουν. Μετά εγώ με το διψήφιο τους φαίνομαι ακριβή
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 11:41:38 μμ από lkjhgfd »
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος konnakon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π04.02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1805 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:57:57 πμ »
Εγώ παιδιά δουλεύω και σε φροντιστήριο και κάνω και κάποιες ώρε ιδιαίτερα μέσα στην εβδομαδα.

Εχω λοιπόν να σας πω ότι και η κατάσταση στα φροντιστήρια δεν είναι και η καλύτερη φέτος.
Πέρυσι είχα 4 τμήματα χημείας στην πρώτη Λυκείου και φέτος με το ζόρι βγαίνουν 2.

Η ώρα σε ένα μάθημα φροντιστηρίου είναι 6,25ευρώ και αν ο μαθητής πάρει πακέτο η τιμή της ώρα κατεβαίνει μέχρι και τα 4 ευρώ.!!!

Φέτος βέβαια είχαμε πολλές εγγραφές στην τρίτη Λυκείου..Το οποίο μας φάνηκε λογικό λόγω των πολλών ωρών και του μεγάλου κόστους αν αυτές γινόντουσαν ιδιαίτερα.!Από την άλλη υπάρχει τρομερό πρόβλημα στις πληρωμές..!!!Μπορεί να γράφτηκαν αρκετοί αλλά πόσοι από αυτοί πληρώνουν είναι το θέμα.!!

Και κάτι άσχετο..!! Σας έτυχε ποτέ να χάσετε χρήματα από ιδιαίτερα που κάνατε;

Η κολλητή μου που είναι φιλόλογος έχασε 350 ευρώ, από μαθητή που έκανε ιδιαίτερα και ο οποίος πολύ απλά δεν της πλήτωσε τον τελευταίο μήνα.Η κοπέλα πήρε τους γονείς τηλέφωνο τουε ενημέρωσε για το ποσό.Αλλά από ότι καταλάβαμε οι γονείς ήταν αυτοί που δεν έδωσαν τα χρήματα. (και να σημειώσω πως η οικογένεια είναι αρκετά εύπορη). Από τότε όποτε τυχαίνει και τους συναντάει στον δρόμο, τόσο αυτούς όσο και το παιδί κάνουν τον κινέζο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.