*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706351 φορές)

0 μέλη και 71 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1932 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 04:42:14 μμ »
Εντάξει, δε λέω, 6 ευρώ είναι λίγα. Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που έκανα και τζάμπα μάθημα και δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή. Κι εγώ 4 χρόνια σπούδασα, και μάλιστα δουλεύοντας. Αυτό δε σημαίνει ότι θα απαιτήσω να κάνω απόσβεση από τον πρώτο χρόνο.

Εγώ λέω να θεωρείς τα 15 φυσιολογικά και τα 12 ξεφτίλα. Αν είχα οικογένεια, γραμμάτια και έξοδα που τρέχουν, θα το δεχόμουν το 12, κι ας ήταν παρακάτω από αυτό που πίτσευα πως αξίζω.
Αλλο τα 15 και τα 12 κι αλλο τα 6 ομως...εκει θεωρω οτι υποτιμας τον εαυτο σου και τους συναδελφους σου..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:03 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1933 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 04:49:18 μμ »
Σου λέω: έχω κάνει και δωρεάν. Δεν το θεώρησα υποτιμητικό. Σε μια οικογένεια έχασαν τη δουλειά τους και οι 2 γονεςί με διαφορά λίγων εβδομάδων. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη συνεχίσω να κάνω μάθημα στο παιδί (το οποίο ήταν αστέρι) κι ας ήξερα ότι δε θα πληρωθώ.

Γι' αυτό λέω: αν δεν ξέρουμε όλες τις παραμέτρους, καλό θα ήταν να μην αποδοκιμάζουμε τους άλλους.

(Αναστασία, σε όλους αναφέρομαι, δεν είναι προσωπικό)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1934 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 04:52:27 μμ »
γιατι απορειτε? Ισως η οικογενεια να μη θελει να ξερει η άλλη τι κάνει. Ντελαλης θα γίνει ο καθενας μας να διαλαλει το εμπορευμα?....Προσωπικα δεν λεω στην καθε οικογενεια τι πληρωνει ο καθενας. Εξαλλου ειπαμε πως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Αν απαντάς στο σχόλιο μου τότε έχω να ξεκαθαρίσω οτι δεν είμαι εγώ αυτή που λέω το τι πληρώνει η κάθε οικογένεια.
 π.χ. η μητέρα που με συστήνει στην φίλη της, της λέει
-ααα εγώ κάνω ιδιαίτερα στην κόρη μου.
Λέει η φίλη της:
-'Ναι; είσαι ευχαριστημένη;'.
- Ναι κάνουμε πολλά χρόνια, έκανε και την κόρη της Τασίας και πήρε με την πρώτη το Lower.
-Ναι; και πόσο σας χρεώνει την ώρα;
- 15 ευρώ αλλά είναι ολόκληρη η ώρα όχι σαν τα φροντιστήρια 45 λεπτά

κτλ κτλ .

Πως είναι δυνατόν να πάρω λιγότερα χρήματα απο την δεύτερη κυρία, ακόμη και αν είναι πιο στενά οικονομικά; Δεν θα διαμαρτυρηθεί η πρώτη;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1935 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 04:57:31 μμ »
Σου λέω: έχω κάνει και δωρεάν. Δεν το θεώρησα υποτιμητικό. Σε μια οικογένεια έχασαν τη δουλειά τους και οι 2 γονεςί με διαφορά λίγων εβδομάδων. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη συνεχίσω να κάνω μάθημα στο παιδί (το οποίο ήταν αστέρι) κι ας ήξερα ότι δε θα πληρωθώ.

Γι' αυτό λέω: αν δεν ξέρουμε όλες τις παραμέτρους, καλό θα ήταν να μην αποδοκιμάζουμε τους άλλους.

(Αναστασία, σε όλους αναφέρομαι, δεν είναι προσωπικό)

Άλλο δωρεάν και άλλο 6 ευρώ. Το δωρεάν είναι εθελοντική εργασία. Το 6 ευρώ είναι αντιεπαγγελματικό. Αν παίρνω 6 ή 8 ή 10 ευρώ στο ιδιαίτερο με τι μούτρα θα ζητήσω απο τον φροντιστηριούχο να μου δίνει 8 ευρώ τα 45 λεπτά και να μου κολλάει ένσημα;
Πάντως μπράβο σου που έκανες δωρεάν μάθημα στο παιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:03 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1936 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 04:57:56 μμ »
Σου λέω: έχω κάνει και δωρεάν. Δεν το θεώρησα υποτιμητικό. Σε μια οικογένεια έχασαν τη δουλειά τους και οι 2 γονεςί με διαφορά λίγων εβδομάδων. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη συνεχίσω να κάνω μάθημα στο παιδί (το οποίο ήταν αστέρι) κι ας ήξερα ότι δε θα πληρωθώ.

Γι' αυτό λέω: αν δεν ξέρουμε όλες τις παραμέτρους, καλό θα ήταν να μην αποδοκιμάζουμε τους άλλους.

(Αναστασία, σε όλους αναφέρομαι, δεν είναι προσωπικό)
  συμφωνω μαζι σου ,καλα κανεις και δεν παιρνεις χρηματα σ αυτη τη περιπτωση αλλωστε μη ξεχναμε οτι "ασκουμε "λειτουργημα υποτιθεται τουλαχιστον ;)
Ρε συ δεν κρινω και δεν κατακρινω αλλα για σκεψου σε μια περιοχη να παιρνουν ολοι κατα μεσο ορο 12 και να ειναι ενας που παιρνει οσο οσο...τι εικονα δινεται στους απ εξω;; να σου πω ....οτι ολοι οι καθηγητες θησαυριζουν απο τα ιδιαιτερα σωστα;; ???
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1937 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 06:41:48 μμ »
Καλά για τέτοιες περιπτώσεις δεν το συζητάμε καν βρε παιδιά! Έχουμε και μια ανθρωπιά! Και είμαι σίγουρη ότι αυτή η οικογένεια την κίνησή σου θα την εκτιμήσει και δε θα σε αφήσει έτσι. Θα σε θυμηθούν όταν στρώσουν τα οικονομικά τους.
Κι εγώ έχω κάνει τζάμπα μαθήματα. Το μετάνιωσα όμως γιατί τελικά οι συγκεκριμένες οικογένειας θεώρησαν ότι το κάνω από αδυναμία επειδή έχω ανάγκη τους καλούς μαθητές, δε μου φέρθηκαν σωστά.
 Άλλο όμως να κάνεις αυτήν την κίνηση από μόνος σου και άλλο να ρίχνεις τις τιμές σου σε εξευτελιστικά επίπεδα. Δεν είναι δίκαιο ούτε για εσένα , ούτε για τους συναδέλφους σου και φυσικά ούτε και για τους ίδιους τους γονείς που σε πληρώνουν. Πως θα κρίνεις ποιοι έχουν οικονομική ανάγκη και ποιοι όχι? Ξέρεις πόσοι φραγκάτοι κλαίγονται για να σου ρίξουν την τιμή? Και πόσοι από την άλλη είναι μεροκαματιάρηδες αλλά είναι πολύ κυμπάρηδες και δε θέλουν να δώσουν δικαιώματα για τα οικονομικά τους και είναι σωστότατοι στις πληρωμές τους!
Γκρινγκα δικιά μου οικογένεια δεν έχω ακόμη, αλλά αν είχα πιστεύω ότι δε θα τα έβγαζα οικονομικά αν δούλευα για 6 ευρώ την ώρα.

Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1938 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:25:30 μμ »
Εγώ ξέρω κοπέλα που κάνει με 5 ευρώ την ώρα εδώ και χρόνια. Έχει αρκετούς μαθητές, αλλά δεν θέλει να το ανεβάσει.
Πάντως για μένα το πρόβλημα δεν είναι να σου πει ο γονιός "μέχρι τόσο μπορώ" που το θεωρώ και τίμιο, αλλά- όπως έχω ξαναπεί- η κλάψα και το ατελείωτο πρήξιμο!!!(Ορίστε το γράφω και συγχίζομαι). Νομίζω σε αυτό αναφέρεται ο ΨΙΤ.
Πάντως οι τιμές ποικίλουν από μέρος σε μέρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 11:53:39 μμ από lkjhgfd »
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1939 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:32:56 μμ »
Αν θελουμε να κρατάμε υψηλά τις τιμες να κοβουμε Δελτιο Παροχης Υπηρεσιων να εχουμε και "ασφαλεια ιατρικη"και ενσημα για συνταξη, γιατι αν περιμενουμε διορισμο.... (για τους αδιοριστους μιλαω)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2011, 10:36:21 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1940 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:49:46 μμ »
Αυτό θα ήταν πολύ καλό, αλλά θα δεχτεί ο άλλος να σου δίνει 35 την ώρα για να του δίνεις απόδειξη; Ή θα πάει στον άλλο που θα το έχει 12 χωρίς απόδειξη; Πολύ φοβάμαι το δεύτερο.
Το σκεφτόμουν κι εγώ γιατί δε λέει να μην έχεις ασφάλεια
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος physikos4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1941 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:18:10 μμ »
Σου λέω: έχω κάνει και δωρεάν. Δεν το θεώρησα υποτιμητικό. Σε μια οικογένεια έχασαν τη δουλειά τους και οι 2 γονεςί με διαφορά λίγων εβδομάδων. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη συνεχίσω να κάνω μάθημα στο παιδί (το οποίο ήταν αστέρι) κι ας ήξερα ότι δε θα πληρωθώ.

Γι' αυτό λέω: αν δεν ξέρουμε όλες τις παραμέτρους, καλό θα ήταν να μην αποδοκιμάζουμε τους άλλους.

(Αναστασία, σε όλους αναφέρομαι, δεν είναι προσωπικό)
Δεν πάτε καλά μερικοί/ες εδώ μέσα......άκου εκεί ....6 ευρώ !!! Και γιατί δεν τους είπες 5,74 ? Να είσαι σίγουρος/η αυτός που του πήρες το ιδιαίτερο(....γιατί από κάποιον το πήρες , ότι και αν νομίζεις ) να σου το πάρει πίσω με 5 ! Έχεις σκεφτεί μήπως ξεφτιλίζεις την δική μου εργασία με αυτήν την τιμή ? Δηλαδή αν πάω σε έναν εργολάβο οικοδομών και του πω δεν έχω λεφτά για σπίτι ...τι θα μου πει εντάξει θα στο φτιάξω 10000 ευρώ? Πως θα σου φαινόταν αν όλοι οι δημόσιοι καθηγητές αποφάσιζαν να κάνουν τζάμπα ιδιαίτερα στα παιδιά ? Τότε τι θα έλεγες σε αυτόν που θα έλεγε ότι το κάνει για την καλή του ψυχή ?     
Και μην απαντήσεις ...βιαστικά!

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1942 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:33:30 μμ »
Φυσικέ μη συγχίζεσαι. Αν είσαι καλός και έχεις και τον κύκλο σου δεν απειλείσαι από αυτόν που παίρνει 6, είναι κατά πάσα πιθανότητα καινούργιος και θα κάνει και τα λάθη του. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω 
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1943 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:40:26 μμ »
Αυτό θα ήταν πολύ καλό, αλλά θα δεχτεί ο άλλος να σου δίνει 35 την ώρα για να του δίνεις απόδειξη; Ή θα πάει στον άλλο που θα το έχει 12 χωρίς απόδειξη; Πολύ φοβάμαι το δεύτερο.
Το σκεφτόμουν κι εγώ γιατί δε λέει να μην έχεις ασφάλεια

Ακριβως αυτο! Αλλά δε μπορουμε να θελουμε και τη πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο!!
Επειτα δεν ειναι ανάγκη να κοβεις αποδειξη μονο για 35, κοβεις και στα πολυ λιγοτερα. Ασε που ειναι και πιο "επαγγελματικο" ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1944 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:45:01 μμ »
Το 35 το είπα γιατί έτσι άκουσα από αλλού. Θα το κοιτάξω όμως γιατί με ενδιαφέρει
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1945 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:47:37 μμ »
Πόσες ώρες πρέπει να κάνεις ιδιαίτερα για να 'αξίζει' να κόβεις αποδείξεις; πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό ωρών τον μήνα για να έχεις τα 25 ένσημα ή δεν πάει έτσι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.