*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706586 φορές)

0 μέλη και 87 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1960 στις: Μάιος 23, 2012, 11:54:35 πμ »
ωχ Landau, τωρα ειδα οτι ειχες στειλει σχολιο, και τι σχολιο ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:07 »

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1961 στις: Μάιος 23, 2012, 12:09:07 μμ »
Διδάσκω μαθηματικά σε πόλη της επαρχίας:
12€ Γυμνάσιο
15€ Α' και Β' Λυκείου

Γ' Λυκείου θα πάρω φέτος και σκέφτομαι το μάθημα να είναι μιάμισης ώρας στα 20€ Είναι λίγα;;

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1962 στις: Μάιος 23, 2012, 02:05:22 μμ »
ελα βρε πλακα κανω, τοσα θα θελα να παιρνω ;D ;D ;D ;D
η αληθεια ειναι οτι ειχα ακουσει πριν 4-5 ετη για τετοια ποσα(50 -70!!) για πανελληνιες, αλλα αυτα αφορουν λιγους που μπορουν να τα δωσουν, οσο για το σημερα οπως ειπε και ο μαρκος 15-20, και καλα ειναι του χρονου 10-15 και παμε προς τα κατω
μην παρεξηγησεις την πλακα που εκανα, και εγω δε θα ζηταγα ποτε τοσα, εκτος αν ο μπαμπας ειχε τεραστια περιουσια, οποτε δεν θα του κανε αισθηση, εδω και 22 χρονια  ομως κατι τετοιο δε μου ετυχε
Χαχαχα!  ;D ;D ;D ;D
Είπα κι εγώ... Έχω ακούσει κι εγώ για κάτι τέτοιες τιμές για πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα αλλά δε νομίζω πως ανταποκρίνονται πια στην πραγματικότητα. Εκτός πια κι αν οι γονείς είναι τόσο πλούσιοι που δεν ξέρουν τι έχουν οπότε δεν ασχολούνται και πολύ με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1963 στις: Μάιος 23, 2012, 06:43:12 μμ »
και εγώ ξέρω για 50άρια, αλλά αυτά τα ζητάνε καθηγητές διορισμένοι (ακόμα και διευθυντές σχολείων).Αυτοί πουλάνε μούρη...

όλοι θα αναγκαστούμε να ρίξουμε τις τιμές. Πιο παλιά 10 ευρώ μου φαίνονταν λίγα, τώρα μου φαίνονται καλά. Εγώ παίρνω 15 και προσπαθώ για μεγάλες τάξεις όταν δεν είναι πολλές οι ώρες να παίρνω 20. Οι γονείς όμως δυσκολεύονται.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:07 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1964 στις: Μάιος 23, 2012, 07:26:27 μμ »
Γύρω στα 20 με 25 ευρώ. Ανάλογα με την απόσταση που πρέπει να διανυθεί και τον όγκο των σημειώσεων του μαθήματος. Φέτος έτυχε να συνεχίσω δωρεάν μαθήματα από το Φεβρουάριο σε μαθήτρια - αστέρι, της οποίας και οι δύο γονείς απολύθηκαν σε διάστημα δεκαπέντε ημερών. Άξιζε τον κόπο! Ακόμα και αν δε γράψει το προσδοκώμενο, το παιδί δούλεψε σαν το σκυλί! Παρατηρείται το φαινόμενο πλέον οι γονείς να αρνούνται την απόδειξη...

Υ.Γ. Αν οι γονείς δεν μπορούν να πληρώσουν το ιδιαίτερο, η ίδια τους παραπέμπω στην εναλλακτική του φροντιστηρίου. Το ιδιαίτερο είναι πολυτέλεια. Αν δε δύνασαι, δεν το επιδιώκεις...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1965 στις: Μάιος 23, 2012, 09:33:42 μμ »
σε λιγο πολλα πραγματα που τα θεωρουσαμε αυτονοητα θα ναι πολυτελεια
οποιος εκανε ιδιαιτερα και ζοριζεται παει σε φροντιστηριο και οποιος εκανε φροντιστηριο και ζοριζεται(αν ειναι αξιοπρεπης και δε φεσωσει το φροντιστηριο) θα δωσει ενα βιβλιο στο παιδι του, και οτι μαθει μονο του(εγω σχεδον ετσι εμαθα)
ολα θα συμπιεστουν(εκτος απο το σκλαβενιτη και τη βενζινη...)

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1966 στις: Μάιος 23, 2012, 11:00:49 μμ »
Εγώ παίρνω 15-20.Φυσικά παιζει ρόλο η απόσταση και οι φωτοτυπιες.Είχα παιδιά πέρυσι στη β και φέτος στη γ σκέφτηκα να τους κάνω και μια ώρα παραπάνω χωρίς να την πληρώνομαι.Βλέπω ότι οι γονείς δυσκολεύονται ειδικά στην τρίτη που χρειάζονται παραπάνω ώρες.Τα παιδιά αυτά όμως έρχονται σπίτι μου.Από την  άλλη έχω παιδί με 15 την ώρα που κάνω 60χλμ για να πάω σπίτι του.Όταν ξεκίνησα η βενζίνη ήταν στη μισή τιμή.Τώρα όμως δε μπορώ να το ανεβάσω ,αφού μειώνουν συνεχώς τους μισθούς.Πάντως και σε μας οι διορισμένοι παιρνουν 30 και πάνω ,ένώ στο σχολείο δεν κάνουν τίποτα.Κάθε χρόνο και χειρότερα νομίζω >:(
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1967 στις: Μάιος 23, 2012, 11:07:09 μμ »
Σήμερα "εκλεισα" μαθημα ιδιαιτερο στα Αρχαια Ελληνικα -Αδίδακτο, σε δυο κοριτσια που θα ακολουθησουν Θεωρητικη. Επειδη θα ερχονται σπιτι μου και θα ειναι μαζι, η τιμη ηταν "φιλική" 25 ευρω η 1.30 ώρα (κατ ατομο)
Νομιζω ειναι παρα πολυ καλη τιμη.
Συζητουν και για Εκθεση....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1968 στις: Μάιος 23, 2012, 11:11:43 μμ »
καλά τους πήρες , θα έρχονται και σπίτι σου ..Ταμάμ!!!! εγώ έπαιρνα 17,5 για έκθεση και πήγαινα στη μαθήτρια , τώρα που το σκέφτομαι ....

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1969 στις: Μάιος 23, 2012, 11:17:50 μμ »
δηλαδή εγώ που έπαιρνα 25 και απο τα δυο ήταν λίγα.Δίσταζα να το ζητήσω.....Και φέτος με την μια ώρα δώρο θα γίνουν 20.Είναι όμως αδέρφια.Νομίζω ο καθένας όπως μπορεί καλύτερα.Ας έχουμε τουλάχιστον δουλεία....
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1970 στις: Ιούνιος 03, 2012, 04:35:16 πμ »
Εγώ βλέπω πως μονο εμείς οι καθηγητές έχουμε προσαρμοστεί στις τιμές...που στην τελική οι γονεις και θέλουν ιδιαίτερα στο σπίτι τους και με λίγα λεφτά και ας έρχεσαι εσυ απο του εωσφόρου το καγκελο(για να μην φανω απρεπης) .. ενώ πολλοί στη Ελλάδα έχουν αφησει τις τιμες στα ύψη και αδιαφορούν...ΟΛΑ ειναι πανάκριβα στην Ελλαδα εκτος απο τα Ιδιαιτερα!
Που δεν είπα να είναι ακριβα γιατί ενταξει να είμαστε και λογικοι(γιατι πριν καποια χρονια ειχε ξεφτιλιστει το πραγμα) αλλά οκ...να κρατηθεί ένα επίπεδο...γιατι τα ιδιαίτερα λογο φυσης και καταστασης (σπιτι-ωρες που βολευουν την οικογενεια κτλ) πρεπει να είναι πιο ''ακριβα'' απο τα φροντιστήρια και όχι το αντίστροφο όπως δυστυχώς ισχύει πλέον...  8)

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1971 στις: Ιούνιος 03, 2012, 09:36:54 πμ »
Ολοι συμφωνουμε οτι αμεση προτεραιοτητα σε αυτη τη χωρα εινΑι η αλλαγη νοοτροπιας.
Να αποκτησει επιτελους ο Εληνας κουλτουρα πολιτη και οχι  ανυπομονου χρυσοθηρα της εποχης Βορειων κ Νοτιων.
Μονο που ολοι νομιζουμε οτι αυτο αφορα αλλους, παντως οχι τον καθενα μας προσωπικα. Οι αλλοι να βελτιωθουν και οχι εμεις.
Αν πια φταιμε και εμεις καπου, ας βελτιωθουν πρωτα  οι αλλοι που φταινε πολυ  και εμεις - κανοντας την αυτοκριτικη μας βεβαιως-  μετα απο τους αλλους. Ο καθενας μας πιστευει για τον εαυτο του οτι ειναι ο ορισμος του πολιτη της Ευρωπης, παντως οχι του κεντροασιατη απολιτιστου αρεσιβιου. Βεβαια αυτη η "ευρωπαικη αυρα " δεν ξερω αν στον καθενα μας εμφανιζεται οταν  φτυνει απο το παραθυρο του "γιωταχι" που αγορασε με μηδεν προκαταβολη, η οταν πετα το αδειο πακετο απο τα τσιγαρα στο δρομο.
  Εμεις μεχρι ναβελτιωθουν οι "¨αλλοι" , το "συστημα" , μπορουμε να συνεχιζουμε :
- να κανουμε ιδιαιτερα μαυρα ( βαυκαλιζομενοι οτι προσφερουμε κιολας στην Παιδεια)
- να περιμενουμε να διοριστουμε στο δημοσιο  για να ξεκουραστουμε
- να συνεχιζουμε να εχουμε τον καφε 4,20 στο μπουρναζι ( αφου τα κοροιδα τα σκανε γιατι να μειωσω τιμες?)
-  να συνεχιζουμε να κλεβουμε  φπα
- να ζηταμε φακελακι
- να παρκαρουμε  σε οποιο πεζοδρομο γουσταρουμε
- να υπερτιμολογουμε δημ  εργα
- να ανεβαζουμε τις τιμες στις εκπτωσεις
- να αγοραζουμε πατατες απο αιγυπτο γιατι οι ελληνικες ειναι ακριβες
- να ξοδευουμε σαν να μην υπαρχει αυριο
- να πηγαινουμε διακοπες σαν να μην υπαρχει ΔΝΤ
-κλπ κλπ
 Και προπαντος
Να κλαιγομαστε για ολα αυτα που συμβαινουν  στην ελλαδα  επειδη πιστευουμε ακραδαντα οτι εμεις δε φταιξαμε πουθενα!!! 
Και παντα καποιοι αλλοι φταινε
Αχ βρε ελληνα μικρομυαλε........
Θελεις να καει το  μπ.....ο η Βουλη, να παει φυλακη ο Ακης ισοβια και ολοι οι 300 (και εγω μαζι σου) , αλλα για την παρτυ σου ομως δεν τρεχει μια!!!
Για το γιατρο που σαν εκτελεστικο οργανο κατεστρεψε την υγεια, δε θελεις να γινει τιποτα και να τιμωρηθει επειδη κ εσυ εισαι γιατρος.
Για τον πολεοδομο που εχει καταθεσεις περισσοτερες απο ΑΕ , να την βγαλει κ αυτος καθαρη επειδη κ συ εισαι μηχανικος του δημοσιου.
Για τον εκπαιδευτικο που στο μεριδιο ευθυνης που του αναλογει κατεστρεψε την Παιδεια μεσα στην ταξη  και παλι δεν εχεις να πεις τιποτα επειδη και εσυ εισαι εκπαιδευτικος.
Εσυ το μονο που διαπραγματευεσαι ειναι οι τιμες για τα ιδιαιτερα και να περιμενεις οι "αλλοι" να φτιαξουν μια καλυτερη ελλαδα για να συζητας πιο ανετα τις τιμες στα ιδιαιτερα που κατα την αποψη σου "εχει αναγκη ο μαθητης"..
Επειδη σε αυτον τον τοπο υπαρχουν εκπαιδευτικοι και "εκπαιδευτικισκοι" , νομιζω οτι ειδικα για τους δευτερους δεθαθελαν σε καμια περιπτωση ο ελληνας να αποκτησει κουλτουρα πραγματικου πολιτη και να παψει να εναι  κατι μεταξυ Παλαιστινης  και Καιρου. Γιατι ετσι θα αχαναν πολλα,παρα πολλα που δε συμφερει να ξυπνησει ο ελληνας με τιποτα!
Φιλες και φιλοι οι εποχες αλλαξαν. Προς το χειροτερο βεβαιως οικονομικα. Α ν δεν το πιστευετε κοιταξτε τα τσιγαρα σας !Δεν  τα αντικαταστησατε με καπνο?
Θαθελα να πιστευω οτι αυτη η οικονομκη εξαθλιωση ( που ακομη δεν εχει συντελεσθει) θα συμβαλει στην αναδειξη του εκπαιδευτικου και στην απορριψη του" εκπαιδευτικισκου" οπως και στην καταδικη του "ελληναρα" που κοροιδευει και εκμεταλλευεται τους "ελληνες" και τους ανεχονται οι Ελληνες.



Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1972 στις: Ιούνιος 03, 2012, 10:28:20 πμ »
Εγώ βλέπω πως μονο εμείς οι καθηγητές έχουμε προσαρμοστεί στις τιμές...που στην τελική οι γονεις και θέλουν ιδιαίτερα στο σπίτι τους και με λίγα λεφτά και ας έρχεσαι εσυ απο του εωσφόρου το καγκελο(για να μην φανω απρεπης) .. ενώ πολλοί στη Ελλάδα έχουν αφησει τις τιμες στα ύψη και αδιαφορούν...ΟΛΑ ειναι πανάκριβα στην Ελλαδα εκτος απο τα Ιδιαιτερα!
Που δεν είπα να είναι ακριβα γιατί ενταξει να είμαστε και λογικοι(γιατι πριν καποια χρονια ειχε ξεφτιλιστει το πραγμα) αλλά οκ...να κρατηθεί ένα επίπεδο...γιατι τα ιδιαίτερα λογο φυσης και καταστασης (σπιτι-ωρες που βολευουν την οικογενεια κτλ) πρεπει να είναι πιο ''ακριβα'' απο τα φροντιστήρια και όχι το αντίστροφο όπως δυστυχώς ισχύει πλέον...  8)
Nαι εχουμε προσαρμοστει αναγκαστικα διοτι υπαρχουν μερικες δεκαδες χιλιαδες ανεργοι οι οποιοι στην προσπαθεια να μεινουν στην επιφανεια χαντακωνουν και τους υπολοιπους ριχνωντας τις τιμες μεχρι και 7 ευρω την ωρα.
Ειμαστε παρα πολλοι και θα το πω χωρις περιστροφες βρωμισαμε πλεον...Στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει χωρος πλεον στις κολονες απο διαφημισεις ιδιαιτερων μαθηματων...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1973 στις: Ιούνιος 03, 2012, 01:16:17 μμ »
Ρε παιδιά δεν είναι μόνο οι εκπαιδευτικοί πολλοί..και οι γιατροί είναι πολλοί, και οι δικηγόροι και τόσοι άλλοι.
Θεωρώ φυσιολογικό πάντως να πέφτουν οι τιμές..πιστεύω ότι όσοι από εμάς έχουν ιδιαίτερα από γονείς μικροαστικής τάξης και όχι πάμπλουτους, θα βλέπουν με τί αγώνα προσπαθούν να τα φέρουν βόλτα και να πληρώσουν και το ιδιαίτερο. Δε λέω, και εμένα μου έχουν τύχει "κουλά" ή γονεις που ήταν αρκετά προκλητικοί όταν συζητούσαμε για τα χρήματα αλλά τί να κάνουμε ? Κουλά και προκλητικότητα υπήρχε και πιο παλιά πιστεύω (αν και τότε ήμουν ακόμα μαθήτρια).
Εγώ βλεπω και τους φίλους μου τους αρχιτέκτονες που δε βρισκουν δουλειά, βλέπω και φίλους μου γιατρούς που έχουν φύγει στο εξωτερικό γιατί δεν έβρισκαν δουλειά, βλέπω και τους δικηγόρους να δουλεύουν σε δουλειές όπου τύχει, βλέπω και τους κοινωνιολόγους, ανθρωπολόγους και η λίστα μακραίνει.
Τί σημαίνει βρωμίσαμε? Είμαστε πολλοί, αλλά πείτε μου ένα επάγγελμα που να είναι λιγότεροι!  Α ναι, οι μεταλλειολόγοι του ΕΜΠ!! Και τί σημαίνει ότι θέλουμε να μπούμε στο δημόσιο για να ξεκουραστούμε? Με συγχωρείτε αλλά ως μαθήτρια και ως καθηγήτρια γνώρισα συνολικά 3 καθηγητές που ξυνόντουσαν. Όλοι οι άλλοι έτρεχαν και ιδρωκοπούσαν να βγάλουν την ύλη, να δώσουν φωτοτυπίες και να κρατήσουν την τάξη μέσα ακόμα και στο διάλειμμα. Αυτή η πιπίλα του δημόσιου υπαλλήλου που ξύνεται έχει καταντήσει γραφική..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.