*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706413 φορές)

0 μέλη και 73 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2016 στις: Ιούνιος 26, 2012, 12:00:46 πμ »
για περνα bitch κι απο http://www.pde.gr/index.php?topic=290.1960 να γελασεις λιγο...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:38 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2017 στις: Ιούνιος 26, 2012, 12:21:35 πμ »
Προσωπικά συνιστώ σωφροσύνη !!! Είναι δύσκολοι οι καιροί που ζούμε και αν θέλουμε να έχουμε μαθητές και τις επόμενες χρονιές οι τιμές μας να είναι αξιοπρεπείς και όχι με γνώμονα το κέρδος και μάλιστα το υπερβολικό , μία μέση λύση , τι να γίνει ;;Φίλοι και γνωστοί μιλούν για τη μείωση των μισθών τους και απορούν τι μέλλει γενέσθαι από Σεπτέμβρη.Συμφωνώ ότι τα ιδιαίτερα μαθήματα είναι είδος πολυτελείας αλλά στην παρούσα φάση προέχει να έχουμε μαθητολόγιο , τώρα αν κάποιοι όντες τυχεροί έχουν πελατεία που πληρώνει 20 ευρούλια και άνω τότε να ανάψουν κανένα κεράκι, όπου πιστεύουν, διότι είναι πραγματικά ευνοούμενοι της Τύχης....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2018 στις: Ιούνιος 26, 2012, 12:24:07 πμ »
για περνα bitch κι απο http://www.pde.gr/index.php?topic=290.1960 να γελασεις λιγο...

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D εγώ πάντως όταν λέω πως δεν χαλαλίζω ουτε σεντ και θα στείλω την κόρη μου κατευθείαν έξω που φθηνότερα θα μου ρθει με κοιτάζουν με λοξό μάτι...ένας μάλιστα μου είπε " ρε συ και μεις πώς θα ζήσουμε;" ΕΛΕΟΣ!!

και δεν τα δίνω στον ...Πίου το μαύρο πιστόλι που λέει και ο αγαπημένος μου φίλος  Μπαμπίνος- εξίσου αηδιασμένος με το όλο "επιχειρηματικό" σκηνικό;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2019 στις: Ιούνιος 26, 2012, 12:51:57 πμ »
θα συμφωνησω...αν θελουν αποδειξη αναγκαστικα πας 25-30 ευρω αλλιως δε σε συμφερει,μακαρι να χαμε την πολυτελεια να προσφερουμε εθελοντικη υπηρεσια,ομως οπως και σε ολους τους υπολοιπους τομεις ετσι κι εδω οι γονεις επιλεγουν..και στην τελικη αν εχουν τη δυνατοτητα να δωσουν τα χρηματα αυτα καλα κανουν και ζητουν και αποδειξη,μπορει να ειναι λιγοι βεβαια αλλα υπαρχουν ακομη τετοιες κατηγοριες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:38 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2020 στις: Ιούνιος 26, 2012, 01:00:17 πμ »
Εννοείς να την στείλεις στο εξωτερικό να σπουδάσει και να μη δώσει πανελλήνιες? Χμ..δε θα σου κοστίσει λιγότερα..ειδικά αν πάει Αγγλία ή Αμερική. Αν μιλάει καλά Γαλλικά ή Γερμανικά θα βρει όντως ένα καλό δημοσιο Πανεπιστήμιο σε Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο και ίσως στην Ολλανδία. Αν χρειάζεται να κάνει Προπτυχιακό σε καλό αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο, ετοιμάσου να τα σκάσεις πολύ γερά.

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2021 στις: Ιούνιος 26, 2012, 09:29:11 πμ »
chronos Αυτό που προτείνεις παραπάνω (πάγιο ποσό το μήνα και αποφεύγουν να ακυρώσουν) στην πράξη σε 'σένα δουλεύει?  Το έχω ξανακούσει, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να αποφεύγουν τις ακυρώσεις για αυτό το λόγο.Δηλαδή αν γίνει ακύρωση πληρώνεσαι την ώρα?

Δουλεύει πολύ αυτό το σύστημα όχι όμως σε όλους τους μαθητές, εξαρτάται από το τι θέλουν οι γονείς. Αν γίνει ακύρωση το αναπληρώνω, όμως πιστεψέ με πρεπει να συντρέχει σοβαρος λόγος για να μου το ακυρώσουν. Απλά χάνω κι εγώ, γιατί αν αποφασίσω ότι σε ένα διαγωνισμα χρειάζεται επιπλέον στήριξη πάω χωρίς να πληρώνομαι. Έχω βρει την υγειά μου έτσι, γιατί είχα τρελαθεί με τις ακυρώσεις, μία έκαναν κατάληηψη, μία εκδρομή, μία δεν τους προχώρησε ο καθηγητής, ποτέ δεν έβγαζα τα λεφτα που υπολόγιζα, ενώ έτσι κάθε πρώτη του μηνός ξέρω θα πάρω τόσα ανεξάρτητα από το τι έχει γίνει.

Συμφωνώ.Το έκανα και εγώ με κάποιους μαθητές φέτος.Όταν κάποια ώρα χανόταν γινόταν αναπλήρωση ή την άφηνα στο τέλος...Μπορεί αν χρειαζότν να έκανα και καμιά παραπάνω,αλλά είναι σταθερά κάθε μήνα.Νομίζω πως όταν ξέρεις τις ώρες είναι το πιο καλό.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2022 στις: Ιούνιος 26, 2012, 11:20:02 πμ »
Αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ φέτος αλλά να δουλέψω σχεδόν με τιμές φροντιστηρίου. Ξεφτίλα δηλαδή αλλά εφόσον τώρα ξεκινάω πάλι από την αρχή, δε γίνεται διαφορετικά. Αρχικά κι εγώ πληρωνόμουν καλά αλλά μετά γέννησα, πήγα αναπληρώτρια, άλλαξα πόλη, παράτησα τα ιδιαίτερα και τώρα φτου κι απ' την αρχή. Κι εφόσον δε βλέπω πάλι για φέτος φως για αναπλήρωση, δεν έχω άλλη επιλογή. Πώς αλλιώς να προσελκύσω κόσμο;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2023 στις: Ιούνιος 26, 2012, 11:25:56 πμ »
Όχι απαραίτητα ;)
Αν μου ζητήσουν ντε και καλά απόδειξη, τότε χρεώνω γύρω στα 30-40 ευρώ την ώρα, ανεξαρτήτως τάξης. Το ΦΠΑ σου δεν κάνει διαχωρισμό σε ποια τάξη φοιτά ο μαθητής. Αποδείξεις κόβω επιλεκτικά σε όσους μου το ζητούν και τσιμπάω αρκετά την τιμή, προσπαθώνας να ρεφάρω από τους μαθητές στους οποίους δεν κόβω.
Έχει ΦΠΑ η απόδειξη της παροχής εκπαίδευσης;
Εγώ πως ήξερα ότι η εκπαίδευση (εκτός τις επαγγελαμτικής) απαλάσσεται του ΦΠΑ;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2024 στις: Ιούνιος 26, 2012, 11:29:25 πμ »
Καλημέρα κάποιος που δουλεύει κανονικά με αποδείξεις κάτω από πόσο δεν πρέπει να πέσει (γυμνάσιο & λύκειο σε επαρχία);
σε λαθος φορουμ μπηκες φιλεναδα...
Είναι αυτό που λένε ότι "φταίνε μόνο οι πολιτικοί" ή γενικώς "φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από μένα" ή "εγώ θα σώσω την χώρα;" ή "έλα μωρέ τα δικά μου τα μαύρα φταίνε που πάει η οικονομία κατά διαόλους" και άλλα παρόμοια...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2025 στις: Ιούνιος 26, 2012, 11:34:55 πμ »
για περνα bitch κι απο http://www.pde.gr/index.php?topic=290.1960 να γελασεις λιγο...
Το λυπηρό (και όχι αστείο) είναι ότι μόνο το 10% αυτών που ψήφισαν παραπάνω "κόβουν" απόδειξη.
Φυσικά πάντα θα φταίει κάτι άλλο: το τέλος επιτηδεύματος, οι εισφορές στον ΟΑΕΕ, η φορολογία κλπ κλπ.

Ας μάθουμε να σεβόμαστε τουλάχιστον τον μισθωτό (και ιδιαίτερα του Δημόσιου) που δύσκολα κρύβει εισόδημα και δεν έχει (πλέον) καμία φοροαπαλλαγή.

Αλλά (φυσικά) φταίει και το κράτος που αντί να προσφέρει γενναίες φοροαπαλλαγές για αποδείξεις παροχής υπηρεσιών σφυρίζει αδιάφορα προς όφελος ( ; ) της μεγαλύτερης (και σίγουρης) φορολόγησης των μισθωτών.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2026 στις: Ιούνιος 26, 2012, 03:29:14 μμ »
To λυπηρό επίσης είναι ότι αρκετοί διορισμένοι εκπαιδευτικοί παραδίδουν ιδιαίτερα μαθήματα, ζητώντας μάλιστα υψηλές αμοιβές τις οποίες οι γονείς τουλάχιστον μέχρι πρότινος τις κατέβαλλαν και σαφώς κρύβουν εισοδήματα και μάλιστα πολλά. Είμαι σε θέση να γνωρίζω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, όπως νομίζω και όλοι μας...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2027 στις: Ιούνιος 26, 2012, 04:07:52 μμ »
Ειναι κοινο μυστικο. Εκει οι γονεις επενδυουν και σε "άλλα" Μαλιστα θα συνεχισουν να το κανουν ακομα και τωρα λογω "ασφάλειας και σιγουριας" και φυσικα ενα show off το θελουν για τον κανακαρη ή τη γαλιάντρα τους....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #2028 στις: Ιούνιος 26, 2012, 04:40:54 μμ »
και φυσικα ενα show off το θελουν για τον κανακαρη ή τη γαλιάντρα τους....

τί εννοείς?  :)

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2029 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:07:31 μμ »
Παιδιά sorry αν είμαι εκτός θέματος !
Για  3    45λέπτα - τάξη  B JUNIOR -Αγγλικά,  σε φροντιστήριο  πόσο να υπολογίζω τον μήνα; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.