*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706311 φορές)

0 μέλη και 63 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2100 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:29:32 μμ »
Ακριβώς Konstantinos30!Χθες είχαμε την ίδια συζήτηση με συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων στην επαρχιακή πόλη όπου διαμένουμε!!!!Γονείς που λόγω της κατάστασης επιδιώκουν μεν την πολυτέλεια του ιδιαίτερου αλλά απαιτούν τιμές πιο χαμηλές και από φροντιστήριο!!!Βέβαια, εδώ η κατάσταση έχει ξεφύγει φέτος!Τα τηλέφωνα πέφτουν βροχή....αλλά μόλις ακούν πάνω από 12 το κλείνουν.Έπιασα συζήτηση με μια μαμά που με βρήκε από αγγελία για τις 2 κόρες της από τις οποίες η μία είναι Γ' Λυκείου.Όταν φτάσαμε στο οικονομικό τη δυσαρέστησα, γιατί τόλμησα να της πω 15 (μένει 20 λεπτά εκτός πόλης) και με την προϋπόθεση ότι θα κάνω μάθημα με τη μία και αμέσως μετά με την άλλη για να γλιτώνω δρομολόγια....Ήδη απασχολεί μία φιλόλογο που απλά δεν κάνει όλα τα μαθήματα και έψαχνε για τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης....Η συνάδελφος της παίρνει για προετοιμασία Γ' Λυκείου 10 την ώρα!!!!Πού πάω εγώ λοιπόν ξυπόλητη στ' αγκάθια;;;;;
Χωρις να θελω να θιξω τις φιλολογους αλλα μαλλον χαλανε την "πιατσα". Εχουν ριξει πολυ τις τιμες και το εκαναν γενικα και προ κρισης. Ηδη εχω παραδειγματα που εχουν πεσει και κατω απο 10€. Ισως ειναι πολλες ομως και αναγκαζονται λογω ανταγωνισμου... Γνωμη μου να μη πεφτει κανεις κατω απο 15€...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2101 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:33:33 μμ »
Να μην πεφτεις κατω απο 15 ευρω οταν κανεις ιδιαιτερο σε ποια ταξη και ποσες ωρες;Αν μιλας για κατευθυνση γ' λυκειου συμφωνω αν και δεν ειμαι φιλολογος ;)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2102 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:41:34 μμ »
Να μην πεφτεις κατω απο 15 ευρω οταν κανεις ιδιαιτερο σε ποια ταξη και ποσες ωρες;Αν μιλας για κατευθυνση γ' λυκειου συμφωνω αν και δεν ειμαι φιλολογος ;)
Σε ολες τις ταξεις ακομα και στο γυμνασιο. Για Γ λυκειου τα ιδια καθως ειναι πολλες οι ωρες.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2103 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:00:36 πμ »
Έχω έναν μονάδικό μαθητή Γυμνασίου εδώ και 3 χρόνια που του παίρνω 10 ευρώ. Είναι εξαίρεση αλλα δε με νοιάζει. Οι γονείς του δεν έχουν χρήματα ούτε για να του πάρουν ρούχα. Χαλάλι του, διαβάζει τόσο πολύ που αξιζει και το κάθε λεπτό που κάθομαι εκεί.

Δε συμφωνώ με αυτό που γράφεις για τα 15 ευρώ. Πάνω από όλα είμαι παιδαγωγός και άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2104 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:04:17 πμ »
@monogramma
Εκανα λαθος για τα 15 ευρω που ειπα στην κατευθυνση γ' λυκειου;Μου φανηκε λογικη τιμη ή μαλλον στα πλαισια του λογικου.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2105 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:18:28 πμ »
Έχω έναν μονάδικό μαθητή Γυμνασίου εδώ και 3 χρόνια που του παίρνω 10 ευρώ. Είναι εξαίρεση αλλα δε με νοιάζει. Οι γονείς του δεν έχουν χρήματα ούτε για να του πάρουν ρούχα. Χαλάλι του, διαβάζει τόσο πολύ που αξιζει και το κάθε λεπτό που κάθομαι εκεί.

Δε συμφωνώ με αυτό που γράφεις για τα 15 ευρώ. Πάνω από όλα είμαι παιδαγωγός και άνθρωπος.
Αν νομιζεις οτι αξιζει πηγαινε και τσαμπα ειναι δικη σου δουλεια και δε μου πεφτει λογος.
Εισαι εκτος θεματος ομως... μιλαμε για τιμες γενικα και οχι για μεμονωμενες περιπτωσεις.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2106 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:32:46 πμ »
Έμμα συμφωνώ με αυτό που είπες αν και στην Κατεύθυνση συνήθως τα χρήματα είναι 17-18 ευρώ.

@Giorgos-Effie δεν είμαι καθόλου εκτός θέματος, βρισκόμαστε στην Ενότητα Τιμές για Ιδιαίτερα και αν δεν κάνω λάθος για αυτό μιλάω κι εγώ. Εσύ ανέφερες για 15 ευρώ "Σε ολες τις ταξεις ακομα και στο γυμνασιο. Για Γ λυκειου τα ιδια καθως ειναι πολλες οι ωρες.". Αυτό είναι άποψη δική σου. Το αν κάποιος δε συμφωνεί με  αυτό δε σημαίνει ότι είναι εκτός θέματος.



Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2107 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 08:14:07 πμ »
παιδια σας ερχονται φετος πρωτακια? Junior A , B ? διοτι περυσι και φετος καθολου πρωτακια δεν εχω διοτι ολοι οι γονεις ακομα και λιγα αγγλικα να ξερουν , πιστευουν οτι μπορουν να βοηθησουν τα παιδια τους στην αρχη τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2108 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 08:57:49 πμ »
Θα συμφωνήσω με giorgos- Effie. Οι εποχές ειναι όντως δύσκολες και φαντάζομαι οι περισσότεροι είμαστε πάνω απ´ όλα άνθρωποι. Άλλο πράγμα όμως το ιδιαιτερο και άλλο το φροντιστηριο. Όσοι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν, ας πάνε απλά στα φροντιστήρια. Υπάρχουν οι εξαιρέσεις που όλοι μας έχουμε πάρει λιγότερα χρήματα αλλα όλο αυτο το παζάρι έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα... Κι ειδικά οι φιλόλογοι το πιστεύω ότι χαλάνε την πιάτσα!! Τις τελευταίες μέρες έχω βαρεθεί να βλέπω χαρτάκια και κάρτες φιλολογων σε οποιο μαγαζί και να μπω κι μάλιστα με αναγραφομενες τιμες.
Θα δεχτώ ότι ο καθένας ειναι ελεύθερος να κάνει ο,τι θελει και να ζητάει όσα θελει, απλά ας μην απορούμε μετα που οι γονείς κλείνουν το τηλέφωνο στα 14 και 12 ευρω!!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2109 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:17:44 πμ »
παιδια σας ερχονται φετος πρωτακια? Junior A , B ? διοτι περυσι και φετος καθολου πρωτακια δεν εχω διοτι ολοι οι γονεις ακομα και λιγα αγγλικα να ξερουν , πιστευουν οτι μπορουν να βοηθησουν τα παιδια τους στην αρχη τουλαχιστον.

Φέτος με έχουν πάρει τηλ για πρωτάκια 4 φορές, από τις οποίες οι 3 περιπτώσεις ήταν πολύ μακρυά από την περιοχή μου και δεν το κλείσαμε.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2110 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:48:40 πμ »
1. Η έκφραση "χαλάνε την πιάτσα" πέρα από υποτιμητική για το επάγγελμά μας, πιστεύω ότι δείχνει άγνοια των οικονομικών προβλημάτων και του αδιεξόδου της ανεργίας που αντιμετωπίζουν σήμερα πολλοί άνθρωποι όπως και αυτοί στους οποίους αναφέρεστε. Προφανώς δηλαδή. Δεν νομίζω ότι ήταν το όνειρο της ζωής τους να δουλεύουν για λίγα ευρώ την ώρα αν μπορούσαν να δουλεύουν για περισσότερα. Κοινή λογική που συνεπάγεται ότι δεν είναι αυτοί που "χαλάνε την πιάτσα" αλλά τα οικονομικά προβλήματα και η ανεργία. Ας μην τους κατηγορούμε λοιπόν. Παίζουν κι αυτοί στο παιχνίδι της προσφοράς και της ζήτησης που αναγκαστικά παίζουμε όλοι μας όσο κι αν δεν μας αρέσει η έκφραση για ένα επάγγελμα που σε μια ιδανική εποχή, που δε θα χρειαζόταν η παραπαιδεία, θα ήταν λειτούργημα.

2. Η άποψη ότι "τα ιδιαίτερα είναι πολυτέλεια" μου φαίνεται κοινά αποδεκτή. Είναι όμως τα ιδιαίτερα πολυτέλεια; Η μόνη "πολυτέλεια" θα ήταν να είχαμε δωρεάν παιδεία. Δηλαδή στα πλαίσια μιας κοινωνίας που ένας γονιός στηρίζεται στην παραπαιδεία για να μορφωθεί το παιδί του, μας παίρνει να λέμε ότι προσφέρουμε πολυτέλεια;! Τα αυτονόητα προσφέρουμε (μιας και δεν μπορέσαμε να τα προσφέρουμε οι περισσότεροι μέσα από τα σχολεία), αυτή τη βοήθεια δηλαδή που τα παιδιά θα έπρεπε να έχουν δωρεάν. Και αν το δούμε και από την άλλη εξαιτίας αυτών των προβλημάτων στην παιδεία έχουμε περισσότερη δουλειά. Αν όλα πήγαιναν τέλεια δε θα προσφέραμε την "πολυτέλειἀ" μας. Ε αν κοιτάξεις να εκμεταλλευτείς αυτήν την ανάγκη δε θα σε αντιμετωπίσει ο γονιός - πελάτης με καχυποψία; Αν λάβουμε υπόψη μας και τις δυσκολίες πολλών οικογενειών καταλαβαίνουμε τα νεύρα των γονιών. Δεν λέω ότι κάποιοι δεν εκμεταλλεύονται όλη αυτή την κατάσταση αλλά επειδή βλέπω πολλά στα σπίτια που πηγαίνω, δεν μπορώ να πω ότι η πλειοψηφία υποκρίνεται ότι αντιμετωπίζει δυσκολίες. Θέλω να πω ότι πολυτέλεια θα ήταν τα ιδιαίτερα αν σχολεία και φροντιστήρια πρόσφεραν τις ιδανικές υπηρεσίες ώστε να μην αναγκάζονται οι γονείς να ψάχνουν για ιδιαίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:57:37 πμ από godspeed »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2111 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:57:02 πμ »
Giorgos-Effie σκεψου ποσο χαλαν την πιατσα ολοι οσοι κανουν ιδιαιτερα, δεν κοβουν αποδειξεις κ εχουν χαμηλοτερες τιμες απο οσους εχουν μπλοκακι κ αναγκαστικα ανεβαζουν τις τιμες για να αποδοθει κ ο αντιστοιχος φπα..συμφωνεις;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2112 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:21:02 πμ »
Η έκφραση "χαλάνε την πιάτσα" δεν είναι  καθόλου υποτιμητική και όλοι καταλαβαίνουμε, πιστεύω, τι εννοούμε!!
Νομίζω ότι οι αναλύσεις περί παραπαιδείας και μόρφωσης ως κοινωνικού αγαθού, που οφείλει να προσφέρει το ίδιο το κράτος, είναι πράγματα που όλοι γνωρίζουμε και δεν είναι και το θέμα μας. Αν ήταν ολα ετσι όπως θα έπερεπε, εννοείται ότι δε θ καναμε αυτή τη συζήτηση τώρα.
Και επειδη είμαι σίγουρη ότι θα παρεξηγηθώ, διευκρινίζω ότι ο καθένας είναι ελευθερος να παίρνει οσα χρήματα θέλει και να κανει μαθηματα ακόμα και δωρεαν. Δεν ανήκα ποτέ στην κατηγορία των ανθρώπων που κοίταζαν να εκμεταλλευτούν τους γονείς και να τους κοροιδεψουν. Αλλα δεν μπορώ να διαβαζω τοσα μηνυματα που λενε οτι οι γονεις κλείνουν το τηλεφωνο με τα 14 ευρω και τα 10. Ε λογικό, δεν είναι;  όταν γινεται σφαγή για να βρουν ολοι εστω ενα μάθημα και βγαζουν χαρτακια ακομα στα πιο απίθανα μέρη, λογικό δεν είναι και οι γονείς να κυνηγάνε τη φτήνια;  Στην οικογένεια που γνωρίζω και θέλει να συνεργαστεί με εμένα, γιατι ΘΕΛΕΙ εμένα,  να κάνω την καλύτερη τιμή!!  Αλλά να μπω στη διαδικασία να παζαρεύω με τον κάθε άγνωστο, επειδη πήρε σβάρνα τις αγγελίες και τις κάρτες μέχρι να φτάσει στον πιο φτηνό, ΟΧΙ !!!
Εκεί είναι η διαφορά απλά!! Αν ψάχνεις το οικονομικό, πήγαινε στο φροντιστήριο. Αν θες καθηγητή στο σπίτι, ψάξε τι άνθρωπο θα βάλεις μέσα στο σπίτι σου!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2113 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:21:15 πμ »
Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι.
Εχουμε πει κατ' επανάληψη πως η τιμή στο ιδιαίτερο καθοριζεται απο πολλούς παράγοντες, εξωτερικούς και εσωτερικούς. Ειναι προσωπικό θέμα,στάση και επιλογή.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.