*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 705301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2464 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:10:45 πμ »
Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν να φάνε... μην γίνεστε αυστηροί! Η κρίση είναι πολύ μεγάλη. πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι. Ούτε εγώ συμφωνώ με τον ευτελισμό των τιμών, όμως δεν τα βάζω με αυτόν που προσπαθεί να επιβιώσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:54 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2465 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:20:56 πμ »
γιατι? ο μισθός πρωτοδιόριστου πόσα ευρώ έρχεται την ωρα? Λαμβανοντας υποψη πως ζει μακρια απο το σπιτι του.....συνεπως δεν κατηγορω ουτε και γω τους συναδελφους που παιρνουν 5 ευρω.
Σπουδασαν,ΟΚ. Αλλα και οι αλλοι σπουδασαν και ειναι ανεργοι ή παιρνουν ψίχουλα....

* αν μπορεις να παρεις / να βρεις με 15΄ή 20 ευρω ΟΚ, κανενα προβλημα,
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 10:25:12 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2466 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:21:51 πμ »
Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν να φάνε... μην γίνεστε αυστηροί! Η κρίση είναι πολύ μεγάλη. πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι. Ούτε εγώ συμφωνώ με τον ευτελισμό των τιμών, όμως δεν τα βάζω με αυτόν που προσπαθεί να επιβιώσει.

Σίγουρα τίθεται θέμα επιβίωσης, αλλά με αυτές τις τιμές παίρνει η μπάλα ολόκληρο τον κλάδο, την αντιμετώπισή του από την υπόλοιπη κοινωνία και τον τρόπο που κινείται. π.χ. Όταν πληρώνεσαι με 5 ευρώ την ώρα θα το σκεφτείς πάάάρα πολύ να αγοράσεις βοηθήματα που όλοι γνωρίζουμε ότι παίζουν στο 20ευρω.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2467 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:26:40 πμ »
κ επίσης γτ συγκρίνουμε το νεοδιόριστο με τα ιδιαίτερα; Ο νεοδιόριστος είναι διορισμένος. Τους αδιόριστους δεν τους εξασφαλίζει κανείς για τίποτα. Δε θα πληρωθούν ούτε για μισή ώρα πλέον αυτής που διδάσκουν. Ο υπολογισμός για το πόσο πληρώνονται οι διορισμένοι την ώρα πρέπει να γίνει πολλαπλασιάζοντας το μηνιαίο μισθό επί 12 διά των ωρών που διδάσκουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 10:35:31 πμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:54 »

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2468 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:28:33 πμ »
Βασικά προσπάθησα να τους πείσω ότι να το κάνουμε συνεχόμενο δίωρο (για να γλυτώνω κάποια έξοδα) αλλά δεν το δέχτηκαν! Οπότε το να πήγαινα σπίτι δε θεωρώ ότι θα άλλαζε κάτι!

Ανταυτού, έπρεπε να τους ζητήσεις να τον φέρνουν στο σπίτι σου.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2469 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:41:07 πμ »
Μπα, μη νομίζεις ότι και αυτό είναι πάντα πρακτικό. Μπορεί πχ να έχεις οικογένεια και μικρό σπίτι, οπότε να μη βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2470 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:14:03 πμ »
κ επίσης γτ συγκρίνουμε το νεοδιόριστο με τα ιδιαίτερα; Ο νεοδιόριστος είναι διορισμένος. Τους αδιόριστους δεν τους εξασφαλίζει κανείς για τίποτα. Δε θα πληρωθούν ούτε για μισή ώρα πλέον αυτής που διδάσκουν. Ο υπολογισμός για το πόσο πληρώνονται οι διορισμένοι την ώρα πρέπει να γίνει πολλαπλασιάζοντας το μηνιαίο μισθό επί 12 διά των ωρών που διδάσκουν.

Συμφωνώ και επαυξάνω... ούσα αδιόριστη!! Όμως πώς μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που οι επιλογές του είναι: ή τίποτα ή 5 ευρώ;;; και τα λέω αυτά ενώ προσπαθώ η ιδια να μη φτάσω σε αυτό το επίπεδο... όμως αν πεινάει το παιδί μου και δεν έχω κανένα μάθημα;;; τι θα κάνω;;; φέτος κάτι γίνεται. Του χρόνου όμως;;; Γι αυτό δεν κατηγορω κανέναν!! Η μάλλον κατηγο΄ρω τους καρμίρηδες γονείς που ενώ (καποιοι) έχουν λεφτά πληρώνουν 5 ευρω τον καθηγητή νομίζοντας ότι έχουν βρει ευκαιρία και ειναι και μάγκες!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2471 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:19:09 πμ »
Αν το ζητούσα δεν θα το δέχονταν καν! Ήταν τόσο κατηγορηματικοί!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2472 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:05:33 μμ »
Τώρα τελευταία βλέπω πολλές αγγελίες γονιών να ζητάνε native English speaker για μαθήματα με 5 ευρώ την ώρα. Δεν έδωσα σημασία. "Σιγά μη βρούνε Αγγλίδα και να δέχεται να την πληρώνουν μόνο 5 ευρώ", σκέφτηκα. Όμως, σήμερα πέτυχα 2-3 αγγελίες από native speakers που λένε ότι παραδίδουν μαθήματα με 7-8 ευρώ την ώρα, και μάλιστα πως η τιμή είναι συζητήσιμη! Πίστευα πως οι native speakers θα είχαν υψηλές τιμές, αφού κιόλας είναι τόσο περιζήτητοι και βρίσκουν εύκολα εργασία σε φροντιστήρια, παιδικούς σταθμούς και ιδιαίτερα. Κάνω λάθος;

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα πολύ να δουλέψω σε κάποιο, αγγλόφωνο ή μη, παιδικό σταθμό, αλλά βλέπω πως όλοι ζητάνε αποκλειστικά native speakers, και δεν το προσπάθησα.  :(

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2473 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:26:07 μμ »
'Ασχετο, αλλά αυτό με τους natives πολύ μου έχει δώσει στα νεύρα. Βάζουν ιδιαίτερο στα παιδιά τους από το νηπιαγωγείο, τους χρυσοπληρώνουν και όταν έρθει η ώρα για πτυχίο τρώνε την πρώτη ήττα! Και μετά βγάλε εσύ το φίδι από την τρύπα. Και δεν είναι μία ή δύο οι περιπτώσεις που έχω δει με τα μάτια μου.  :o Το χειρότερο ήταν που πήγα σε άτομο που δεν με καταλάβαινε επειδή μιλούσα πολύ 'γρήγορα' και 'έκοβα' γράμματα!!!!!!!!!!!!(Μεταφράζω: η προφορά μου είναι βρεταννική και όχι αμερικάνικη!!!!!  >:( Και γιατί δεν μπορώ να μιλήσω όπως στις ταινίες) Μετά από αυτό νομίζω ότι τα έχω ακούσει όλα.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2474 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:40:47 μμ »
Ρε παιδιά, τί ψάχνουμε να βρούμε; Οι τιμές πέφτουν γιατί γίνονται περικοπές παντού και δεύτερον γιατί είμαστε χιλιάδες εκπαιδευτικοί. Δεν κατηγορώ ότι υπάρχουν άτομα που κάνουν μάθημα με 5 ευρώ. Εγώ δε θα το έκανα, αλλά δεν τους κατηγορώ. Ούτε θεωρώ ότι αυτοί είναι που ρίχνουν τις τιμές και δημιουργούν πρόβλημα. Ο γονιός ξέρει τί ψάχνει και ξέρει τί πληρώνει (συνήθως). Αν ψάχνει κάποιον καλό καθηγητή και του πει ο άλλος ότι παίρνει 7 ευρώ, σιγά μην τον πάρει.

Οι εποχές είναι περίεργες. Πάρα πολύ περίεργες και πολύ ανασφαλείς. Αλλά ας δείχνουμε ανοχή ακόμη και σε φαινόμενα που δεν μπορούμε να καταλάβουμε ή να εξηγήσουμε (πχ τα 5 ευρώ την ώρα). Επειδή ακριβώς δεν ξέρουμε τί συμβαίνει σε αυτό τον άνθρωπο και ζητάει τόσα, ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Υπάρχουν φίλες μου φιλόλογοι που μπορεί να παρουν 12-13 ευρώ για τρίτη λυκείου. Όχι γιατί είναι χαζές, αλλά γιατί φοβούνται μήπως χάσουν το ιδιαίτερο. Εγώ προσωπικά δεν τις κατηγορώ. Και γενικά αποφεύγω να κατηγορώ τον οποιονδήποτε για το οτιδήποτε (πέρα από τους πολιτικούς).

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2475 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:46:13 μμ »
monogramma δεν τους κατηγορούμε! Απλά αναρωτιόμαστε αν τους μένει κάτι όταν πάνε για μία ώρα και παίρνουν 5 €!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2476 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:49:18 μμ »
monogramma Δεν κατηγόρησα κανέναν. Απλά είπα ότι στην περίπτωση των native speakers μου κάνει τρομερή εντύπωση, γιατί όλοι, εργοδότες και γονείς, προτιμούν να πάρουν Αγγλίδα παρά Ελληνίδα. Οπότε, λογικά, θα μπορούσαν, ακόμα και τώρα με την κρίση, να παίρνουν/ζητάνε καλά λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2477 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:55:42 μμ »
O καθένας πράττει με γνώμονα τις δικές του ανάγκες...άμα έχει ιδιαίτερα και μπορεί να πληρώνεται με το ποσό που θέλει, έχει καλώς....στην αντίθετη περίπτωση, από το να κάθεται ίσως θεωρεί προτιμότερα κι αυτά τα 5 ευρώ..
Όσο για το ιδιαίτερο στη Γλυφάδα που ανέφερε ο συνάδελφος...είναι κάτι πολύ συνηθισμένο πλέον... σου λέει τόσα δίνω, θες?? Αλλιώς θα βρω κάποιον άλλον που θα δεχτεί. Αυτό που πάντα μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι οικογένειες που δεν αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα είναι αυτές που μπορεί να σου κάνουν "παζάρια", να κλαίγονται ή να καθυστερούν στην πληρωμή. Όσες έχουν σοβαρά οικονομικά θέματα ούτε θα γκρινιάζουν και θα πληρώνουν κι ανά μάθημα. Μάλλον επειδή ξέρουν πως βγαίνουν....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 248

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.