*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706382 φορές)

0 μέλη και 70 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2534 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 04:10:12 μμ »
σε ενα ιδιαίτερο που είχα πέρυσι σε 2 διδυμάκια γυμνασίου, μου είχαν αναφέρει τυχαία στο μάθημα " μέχρι πέρυσι μας έκανε μάθημα η κυρία που μας καθάριζε το σπίτι,αλλά δεν τα ήξερε πολύ καλά"!

μερικοί γονείς, το κάνουν απλά για να λένε πως κάνουν μάθημα στα παιδιά τους στο σπίτι,χωρίς να δινουν βάση στο ποιος τους κάνει!!!!!!

Πωπω, τι μου θύμισες! Μερικοί γονείς δεν ξέρουν καν τι γίνεται στο μάθημα.

Το μοναδικό "ιδαίτερο" που είχα ήταν όταν ήμουν φοιτήτρια και αυτό πιο πολύ για να κάνω χάρη στον πατέρα μου για μια γνωστή του. Δύο αδερφάκια δημοτικού παραλαβή από το σχολικό και καθημερινή μελέτη.
Φτάνω την πρώτη μέρα, όλα καλά, λίγο ζωηρά τα παιδάκια και αρχίζουμε το διάβασμα. Αφού έχω εξηγήσει και λύσει απορίες, ο μεγάλος δεν ξεκινά να γράφει την εκθεσή του.
"Τι περιμένεις και δεν γράφεις;" και έρχεται η απάντηση
"Δεν θα μου τα γράψεις εσύ; Η περσινή κοπέλα μου τα έγραφε!"
και έτσι ξεκίνησε ο πρώτος καυγάς μας.
Έχουν περάσει 12 χρόνια και το θυμάμαι σαν εχθές.
Για την ιστορία, έπαιρνα τότε 2 χιλιάρικα την ώρα και θυμάμαι όταν το είχα πει στον υπεύθυνο για τις διδακτικές (συνάδελφος διορισμένος) με είχε σχεδόν κατσαδιάσει για το πόσο λίγα ήταν τα χρήματα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2535 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:14:49 πμ »
Πάντως μια φίλη μου που τελείωσε φιλολογικό πρόπερσυ την κάλεσαν να κάνει ένα ιδιαίτερο σε 2 παιδιά (γυμνασίου κ λυκείου, δεν θυμάμαι ακριβώς τάξεις) για 6-7 ώρες τη βδομάδα κ τα 2 και συνέβησαν τα εξής:
1. ζητήσαν μια καλή τιμή μιας και είναι 2 τα παιδιά και όταν τους είπε 140 το μήνα (δηλ. περίπου 5.50-5.80 / ώρα) η μητέρα της είπε ευθαρσώς ότι είναι πολλά τα χρήματα αυτά!
2. Όταν ρώτησε ποια μαθήμτα θα γίνονται (δηλ. αρχαία? έκθεση? ιστορία? όλα?) της είπαν τα πάντα. Και όταν ρώτησε τι εννοούν 'τα πάντα' της είπαν ΟΛΑ (και μαθηματικά / φυσικοχημεία). Όταν τους είπε ότι είναι φιλόλογος κ δεν αναλαμβάνει μαθηματικά και φυσική/χημεία της είπαν: 'καλά δεν ξέρεις καθόλου? πανεπιστήμιο δεν τελείωσες? δεν μπορούμε να φωνάζουμε άλλη κοπέλα για φιλολογικά και άλλη για τα θετικά".
Πριν ειπωθούν της είπαν να κάνει ένα 1ο μάθημα στον μικρό που ήταν εκεί για να δει το παιδί αν τα βρίσκουν.....Το μάθημα (1 ώρα με μία ώρα και κάτι φυσικά και δεν το πληρώθηκε)....
Μετά το μάθημα ειπώθηκαν και τα προαναφερθέντα.
Όταν μου διηγήθηκε το στόρυ κόντεψα να πάθω έμφραγμα! Και αναρωτιέμαι: θα βρουν οι γονείς αυτοί καθηγητή να τα κάνει ΟΛΑ και να συμφέρει? (δηλ με κάτω των 5.50 / ώρα)
Επίσης τείνω να πιστεύω πώς ότι ο καθένας ότι πληρώνει παίρνει. Δηλ. αυτός που θα πάρει 15 / ώρα είναι λογικό να ενδιαφερθεί να κάνει καλό μάθημα. Αυτός που θα πάρει 4, 5 την ώρα δεν νομίζω ότι θα ενδιαφερθεί. Εγώ προσωπικά και θα ντρεπόμουν να πληρώνω κάποιον 5 / ώρα και δεν θα τον εμπιστευόμουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 12:16:57 πμ από yperoxi »
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2536 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:01:18 πμ »
Φετινό γεγονός: μητέρα μου ζήτησε να αναλάβω σε ΟΛΑ τα μαθήματα το γιο της που πάει Λύκειο για λιγότερο από 8 ευρώ την ώρα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2537 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:12:20 πμ »
Homo universalis σε τιμή που συμφέρει!

Τώρα που είπα homo.. κάτι άσχετο  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=64obiHBvIJQ
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2538 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:06:50 πμ »
Φετινό γεγονός: μητέρα μου ζήτησε να αναλάβω σε ΟΛΑ τα μαθήματα το γιο της που πάει Λύκειο για λιγότερο από 8 ευρώ την ώρα  ;D ;D

Στην τιμή περιλαμβάνεται ο καφές που έλεγε και ο μεγάλος Μητροπάνος; :P
Και δηλαδή, αν εσύ έλεγες ναι, θα σε εμπιστεύονταν να κάνεις Φυσική και Μαθηματικά; ::)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2539 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:39:48 μμ »
Δεν ξέρω..πάντως τη μητέρα την γείωσα πολύ άσχημα. Νομίζω πως ήμουν λιγάκι αγενής  ::)
Και πάλι όμως, είμαι σίγουρη πως καποιον θα βρήκε

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2540 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:53:04 μμ »
Παρατηρώ ότι σοκάρεστε με το πόσα λίγα χρήματα είναι διατεθιμένοι να δώσουν οι γονείς. Το γεγονός όμως δεν έχει να κάνει με τους γονείς, αλλά με τους νόμους της αγοράς. Αυτοί είναι οι "ίδιοι" γονείς που στις αρχές του 2000 έδιναν σε γνωστό μου φιλόλογο 60 ευρώ/ώρα για έκθεση πανελληνίων  ;)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2541 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:34:34 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε στην περίπτωση που έχετε καθυστέρηση στην πληρωμή σας από τους γονείς. Προσωπικά μέχρι πρότινος δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, εδώ και τρεις εβδομάδες δεν έχω πληρωθεί από ένα ιδιαίτερο, στο οποίο πληρωνόμουν στο τέλος έκαστης εβδομάδος, και επίσης δε μου ξεκαθαρίζει και η μητέρα πότε περίπου θα με πληρώσει. Πώς μπορώ να το χειριστώ; Δεδομένου ότι το συγκεκριμένο ιδιαίτερο είναι μακριά και χαλάω πολλά σε βενζίνη.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2542 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:40:09 μμ »
Παρατηρώ ότι σοκάρεστε με το πόσα λίγα χρήματα είναι διατεθιμένοι να δώσουν οι γονείς. Το γεγονός όμως δεν έχει να κάνει με τους γονείς, αλλά με τους νόμους της αγοράς. Αυτοί είναι οι "ίδιοι" γονείς που στις αρχές του 2000 έδιναν σε γνωστό μου φιλόλογο 60 ευρώ/ώρα για έκθεση πανελληνίων  ;)

Είναι λίγο τραβηγμένο το παράδειγμά σου. Δε σοκάρομαι για τα οικονομικά δεδομένα, αλλά αν θέλουν να κάνουν μάθημα στο παιδί τους με 7-8 ευρώ υπάρχει και το φροντιστήριο!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε στην περίπτωση που έχετε καθυστέρηση στην πληρωμή σας από τους γονείς. Προσωπικά μέχρι πρότινος δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, εδώ και τρεις εβδομάδες δεν έχω πληρωθεί από ένα ιδιαίτερο, στο οποίο πληρωνόμουν στο τέλος έκαστης εβδομάδος, και επίσης δε μου ξεκαθαρίζει και η μητέρα πότε περίπου θα με πληρώσει. Πώς μπορώ να το χειριστώ; Δεδομένου ότι το συγκεκριμένο ιδιαίτερο είναι μακριά και χαλάω πολλά σε βενζίνη.

Εγώ θα μιλούσα ανοιχτά στη μητέρα του παιδιού. Ότι έχω ανάγκη τα χρήματα κ επειδή έχω καιρό να πληρωθώ κ επίσης ξοδεύω πολλά σε βενζίνη  θα ήθελα να ξέρω τί συμβαίνει.. Είναι ειλικρινές και ξεκάθαρο!

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2543 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:22:34 μμ »
Θίξε το θέμα πολύ ευγενικά.Το αντιμετωπίζουμε όλοι νομίζω φέτος αυτό.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2544 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:34:18 μμ »
Για μενα μην περιμενεις να σου πει εκεινη το ποτε θα μπορεσει να σε πληρωσει. Ισως να μην ξερει απο αυτα που καταλαβα, για να σου μιλαει γενικα, οποτε πες της εσυ παντα ευγενικα οτι μεχρι την επομενη εβδομαδα θα κανεις μαθημα στο παιδι, και δυστυχως επειδη αντιμετωπιζεις κι εσυ προβλημα οικονομικο λογω της αποστασης, θα αναγκαστεις να σταματησεις προσωρινα, μεχρι που να λαβεις τα υπολοιπα χρηματα.... κατι τετοιο πανω κατω ετσι ωστε και να δωσεις προθεσμια μηπως τα βρουν η τουλαχιστον αναγκαστουν να σου πουν συγκεκριμενη ημερομηνια πληρωμης και να εισαι και τυπικη οτι τους προειδοποιησες. Μετα ομως απο αυτη τη βδομαδα αν σου πουν τιποτα για να συνεχισεις ακομα λιγο κτλ χωρις να σε πληρωσουν μην υποχωρησεις (εκτος και αν γνωριζεστε και κανεις μαθημα χρονια και ηταν παντα τυπικοι κτλ οποτε εκει κανεις και παραπανω υπομονη απο 3 εβδομαδες, δλδ  εγω θα εκανα).

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2545 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:43:34 μμ »
Ωστόσο, εδώ και τρεις εβδομάδες δεν έχω πληρωθεί από ένα ιδιαίτερο, στο οποίο πληρωνόμουν στο τέλος έκαστης εβδομάδος
Αν εχετε κανει τετοια συμφωνια(πληρωμη στο τελος της εβδομαδας) μη διστασεις καθολου.Συζητησε το με τη μητερα.Αν συνεργαζεστε χρονια και σου ζητησει πιστωση χρονου, μπορεις να περιμενεις λιγο ομως ακομη γιατι την επομενη εβδομαδα τελειωνει κι αυτος ο μηνας.Αν ειναι φετινη συνεργασια πρεπει να τη ρωτησεις χωρις περιστροφες για να δεις και συ τι θα κανεις(αν θα συνεχισετε ή οχι)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2546 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 11:39:33 μμ »
Συμφωνώ με τον/την F. Από τη στιγμή που η συμφωνία ήταν για εβδομαδιαία πληρωμή και η μαμά μάλλον τα μασάει και υπεκφεύγει πάνω από 1 εβδομάδα περιθώριο δε θα έδινα. 3 εβδομάδες που περίμενες για μένα είναι ήδη πολύ. Και για να μην παρεξηγηθώ: Αν σου έλεγαν από την πρώτη εβδομάδα ότι τα πράγματα είναι λίγο στραβά τώρα αλλά δε θα σε αφήσουν έτσι, μπλα, μπλα.... το πράγμα θα ήταν αλλιώς. Οι υπεκφυγές και οι μισές κουβέντες με χαλάνε πολύ... 'Ολα τα άλλα τα κατανοώ.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2547 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 01:02:42 μμ »
Το ιδιαίτερο αυτό το έχω από πέρυσι. Μάλιστα ο πατέρας είναι γνωστός του συζύγου μου σε επίπεδο επαγγελματικό.
Δεν ξέρω αν πρόκειται για οικονομικό θέμα, γιατί είναι ευκατάστατοι άνθρωποι. Βέβαια, δε γνωρίζω πώς πάει φέτος η επιχείρησή τους, αλλά και πάλι μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι στο τέλος κάθε εβδομάδας που είναι να πληρωθώ (μιλάμε πάντα για τις τελευταίες τρεις) να ισχυρίζεται η μητέρα ότι ξέχασε να πάρει χρήματα από το ταμείο τους και άρα πάμε για την επόμενη φορά. Για να δούμε τι θα μου πει αύριο, που πρέπει κανονικά να πληρωθώ και θα σας ενημερώσω. Πάντως σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.