*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706635 φορές)

0 μέλη και 85 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2744 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:53:05 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Και το φοβόμουν ότι ζήτησα πολύ λίγα.. Αλλά πριν λίγους μήνες οι γονείς ενός 4χρονου κοριτσιου μου είχαν ζητήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα, δλδ δημιουργική απασχόληση στα αγγλικα 2 μόνωρα την εβδομάδα και τους ζήτησα 10 ευρώ την ώρα, αλλά τελικά δεν το κλείσαμε γιατί με βρήκαν "ακριβή" και ότι τα 80 ευρώ τον μήνα ήταν πολλά. Κατά συνέπεια, και έχοντας αυτό το γεγονός στο μυαλό μου, ζήτησα από τη αυτήν τη μητέρα 6 ευρώ/ ώρα, δλδ 50 ευρώ/ μήνα. Είναι όντως πολύ λίγα και έκανα βλακεία, το ξέρω.. τι να πω, με έχουν μπερδέψει πολύ κι αυτοί οι γονείς και η κρίση. Για διδασκαλία αγγλικών παίρνω 10-12 ευρώ την ώρα, που τα θεωρώ πολύ λίγα για τον χρόνο που αφιερώνω, τον κόπο, και τα έξοδα του μαθήματος.. και πολλοί μου λένε πως είμαι και ακριβή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:15 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2745 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:19:52 μμ »
antigoni118 το καλύτερο είναι να έχεις εσύ στο μυαλό σου καθορισμένες τις τιμές σου(λαμβάνοντας υπ' όψιν σου και τα σημερινα δεδομένα αν θέλεις) έτσι ώστε να είσαι κι εσύ ικανοποιημένη και να μη θεωρείς ότι αδικείς τον εαυτό σου. Απο εκεί και έπειτα σε άλλους αρέσουν σε άλλους δεν αρέσουν. Αυτό είναι μέσα στο πρόγραμμα
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2746 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 04:49:25 μμ »
antigoni118 το καλύτερο είναι να έχεις εσύ στο μυαλό σου καθορισμένες τις τιμές σου(λαμβάνοντας υπ' όψιν σου και τα σημερινα δεδομένα αν θέλεις) έτσι ώστε να είσαι κι εσύ ικανοποιημένη και να μη θεωρείς ότι αδικείς τον εαυτό σου. Απο εκεί και έπειτα σε άλλους αρέσουν σε άλλους δεν αρέσουν. Αυτό είναι μέσα στο πρόγραμμα

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες lkjhgfd. Απλά, ήταν η τρίτη φορά που μου είπανε για δημιουργική απασχόληση σε παιδί προσχολικής και τις δύο πρώτες φορές δεν το κλείσαμε τελικά γιατί δεν τα βρίσκαμε στο οικονομικό. Ήθελα τόσο πολύ να αποκτήσω εμπειρία και σε προσχολικές ηλίκιες που ήταν μεγάλη η αγωνία μου να μη χάσω αυτήν την τρίτη ευκαιρία και, καλώς ή κακώς.. λύγισα. Τέλος πάντων, το πάθημα μάθημα. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2747 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 04:53:23 μμ »
Μην αισθάνεσαι άσχημα Αντιγόνη. Γενικά φέτος έχουμε ρίξει, αν όχι όλοι τουλάχιστον οι περισσότεροι, πολύ νερό στο κρασί μας όσον αφορά τις τιμές. Σκέψου ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων έχει προοπτική και συνέχεια αυτή η συνεργασία.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:15 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2748 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:43:22 μμ »
antigoni118 από τη στιγμή που θες πολύ να το κάνεις δε θα ακούσεις άλλους! Θα βάλεις την τιμή που εσύ θεωρείς ικανοποιητική!
Αν μου έλεγες ότι θες μία ώρα να πας και μία ώρα να επιστρέψεις και θα ήταν μονόωρο, τότε τα 8 € θα ήταν λίγα!!
Τώρα είναι μια χαρά για ξεκίνημα αφού είναι και κοντά!
Καλό ξεκίνημα και καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2749 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:03:25 μμ »
Παιδιά, ζήτησα 10 ευρώ την ώρα για 5 ωρες την εβδομαδα (1 ωρα την ημερα) σε μαθητη Δημοτικου με δυσλεξια, για να τον διαβαζω για την επομενη μερα... και μου είπαν ότι είναι πολλά. Μου ζήτησαν να τους κάνω άλλη προσφορά μέχρι αύριο... Να το διώξω ή να προσαρμοστώ στους καιρους? Θέλω 45λεπτά με 1 ώρα για να πάω και άλλο τόσο για να έρθω..

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2750 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:14:34 μμ »
Και λιγα ειναι τοση διαδρομη που κανεις, παρολαυτα εσυ ξερεις τις αναγκες σου και τι σε συμφερει περισσοτερο και οικονομικα και απο θεμα γνωριμιων. Αν εχεις ηδη καποια παιδια μου φαινεται μια χαρα τιμη για τοσες ωρες πηγαινε-ελα, αν δεν εχεις ομως τοτε κανε καμια προσφορα αλλη. Πες οτι η διαδρομη ειναι μεγαλη και τα εξοδα πολλα, αν θελεις και το κανεις, προτεινε τους χαμηλοτερη τιμη αλλα να φερνουν εκεινοι το παιδι στο σπιτι σου και να το γυρναν. Ποτε δεν ξερεις... στην περοφερεια οπου εγω μενω οι μισοι παγαινουν στο σπιτι του καθηγητη και στους  αλλους μισους ερχονται στο σπιτι τους οι καθηγητες η και ενας συνδυασμος. Εδω ο καθηγητης το κανονιζει πιο πολυ. Κανε κι εσυ καποια συζητηση να δεις.

 παρεπιπτοντως αν το παιδι εχει σοβαρης μορφης δυσλεξια η μια ωρα ειναι για τα πολυ πολυ βασικα, εκτος εαν σου ζητησαν να το διαβασεις στην γλωσσα, ορθογραφια (που πιθανως εχει πιο εντονο το προβλημα) αλλιως εγω σε παιδι δημοτικου που εκανα και δεν ηταν φωστηρας αλλα οχι οτι ειχε κατι αλλο, μας επαιρνε 1μιση ωρα για γλωσσα μαθηματικα και αγγλικα φροντιστηριου την ημερα, οχι για ολα τα μαθηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:23:15 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2751 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:14:56 μμ »
Λογική η τιμή που ζητάς. Να μην υποχωρήσεις, πες τους να κοιτάξουν κι αλλού κι αν βρουν πιο φτηνά, τότε να πάνε εκεί. Πιστεύω ότι μπλοφάρουν και θέλουν καθαρά να κερδίσουν κάποια χρήματα. Εδώ οι αλλοδαπές, ( δεν έχω τίποτα μαζί τους ), για να καθαρίσουν ή να σιδερώσουν μία ώρα, παίρνουν 6 ευρώ και θέλουν α εξομοιώσουν τους εκπαιδευτικούς με τέτοιες καταστάσεις ; Απαράδεκτο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2752 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:23:30 μμ »
Εγώ δεν θα πήγαινα δεν αξίζειούτε τον κόπο να πας. Κ να διαβάζεις παιδί πόσο μάλλον με δυσκολίες δεν είναι εύκολο πράγμα (είναι σπάσιμο νεύρων και θέλει πολλή υπομονή). Βέβαια αν τα χρειάζεσαι δεν τους διώχνεις λες 7ή8 ευρώ την ώρα και εξηγείς πως είσαι και μακρια... Εδώ στην Αθήνα ξέρω φίλη μου φιλόλογο που για διάβασμα δημοτικό της έλεγαν 5 ευρώ την ώρα και τελικά πήγε με 7. Δεν δίνουν εύκολα 10 την ώρα για διάβασμα πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:26:51 μμ από stavy_t »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2753 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:47:03 μμ »
Πάντως, φίλη μου με παιδί με δυσλεξία δίνει €20 την ώρα. Δε θυμάμαι πόσες φορές την εβδομάδα κάνουν αλλά ξέρω ότι δεν κάνουν καθημερινά. €10 για δυσλεξία είναι πάρα πολύ λίγα. Βέβαια, και οι γονείς με παιδιά με δυσλεξία πρέπει να ξηλωθούν κανονικά; Και αν δεν έχουν, τι γίνεται; Μένει το παιδί τους αβοήθητο; Γιατί, φυσικά, στο δημόσιο σχολείο η βοήθεια είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη. Δύσκολη κατάσταση......  :-\

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2754 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 09:02:26 μμ »
H μητέρα μου είπε πως δε θέλει κάτι παραπάνω , πέρα από το να είναι καθημερινά διαβασμένος ο μαθητής μέσα στη μία ώρα. Και αν δεν τα προλαβαίνουμε ας πάει 1,5 ώρα. Δε θέλει παραπάνω δραστηριότητες για την βελτίωση του παιδιού. Αρκεί να είναι διαβασμένος και να καταλαβαίνει τα βασικά. Μιλάμε για μηδενικό ενδιαφέρον για το παιδί... Λέγοντάς της για τη μεγάλη απόσταση, μου είπε πως δεν τη νοιάζει. Μου είπε δηλαδή "αν δεν μπορείς να έρχεσαι μακριά, να βάζεις αγγελία για να βρίσκεις ιδιαίτερα μόνο στην περιοχή σου."

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2755 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 10:25:26 μμ »
Ζήτησε 15€/2ώρο.
είναι μια καλή πρακτική,αν χρειάζεσαι τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2756 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 10:49:59 μμ »
είναι λίγα τα 15/2ωρο

Εγώ θα της προτείνω 1,5 ώρα minimum τη μέρα Χ 5 μέρες =7,5 ώρες την εβδομάδα = 70 ευρώ την εβδομάδα (περίπου 9 ευρώ η ώρα)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2757 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 12:04:29 πμ »
Εγώ για παιδί με ΔΕΠΥ και δυσλεξία Β Δημοτικού  παίρνω 20 ευρώ το 2ωρο και είναι 10 λεπτά από το σπίτι μου.
Σε παιδί χωρίς ΜΔ που το διαβάζω κάθε μέρα μία ώρα και είναι 2 λεπτά από το σπίτι μου παίρνω 8 ευρώ.
Τί να σου πω...8 ευρώ είναι καλά για μελέτη Δημοτικού, αλλά αυτο το παιδάκι θεωρώ ότι είναι πολύ μακριά σου για να πάρεις τέτοια χρήματα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 653
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.