*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706657 φορές)

0 μέλη και 82 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2968 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:19:52 μμ »
Καλησπέρα. Πρόκειται ν'αναλάβω μαθητή Ε Δημοτικού με διαγνωσμένη ΔΕΠ-Υ από δημόσιο φορέα. Το μάθημα θα γίνεται 1-2  φορές την εβδομάδα στο σπίτι του (σχετικά κοντά στο δικό μου, εξαρτάται απο την κίνηση) και θα διαρκεί 50-60 λεπτά (η αξιολόγηση θα δείξει, αν κρίνω απο την εμπειρία μου το ωριαίο είναι κουραστικό για τη συγκεκριμένη διαταραχή). Δουλεύω χρόνια στην ειδική αγωγή (ιδιωτικά σε κέντρα ε.α. και 2 χρόνια στο δημόσιο ως αμω), είμαι εξειδικευμένη, διαθέτω ικανοποιητικό υλικό αλλά δε γνωρίζω τι τιμές "παίζουν" στα ιδιαίτερα. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη απο συναδέλφους που εργάζονται στην ειδική αγωγή.

Κάποια άλλη πρόταση στο προηγούμενό μου post?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:41 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2969 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:23:32 μμ »
Τι να πω...η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα...

Ωστόσο μου είπε πως θα ξεκινήσει με την άλλη κοπέλα...αλλά με ρώτησε, σε περίπτωση που δεν πάει καλά με την άλλη συνάδελφο να επικοινωνήσει ξανά μαζί μου... :/

Ελένη βρωμάει λίγο η δουλειά με τους συγκεκριμένους. Εγώ αν μου έλεγαν τέτοια κουβέντα δε θα πήγαινα ακόμη και αν με έπαιρναν μετα τηλέφωνο. Τέτοιοι άνθρωποι μου δείχνουν πως δε σέβονται τη δουλειά του άλλου (όχι γιατί ψάχνουν το πιο φθηνό, αλλά ο τρόπος που το κάνουν) και άρα δε σέβονται και τα ίδια τους τα παιδιά.

Πέρυσι μου είχε τύχει παρόμοιο σκηνικό 2 φορές. Στο ένα επρόκειτο για ιδιαίτερο και της είπα 15 ευρώ. Μου λέει: "Ξέρεις πόσα δίνω στο μαθηματικό; 8 ευρώ και μένει και μακριά..λοιπόν, σου δίνω 10 ευρώ και κλείσαμε."  :o ::) Λες και αγόραζε πατάτες στη λαϊκή!!! Της λέω: "Όχι κυρία μου, αυτή είναι η τιμή. Αν σας φαίνεται ακριβό μπορείτε να αναζητήσετε κάποια φοιτήτρια". Και μου έκλεισε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ την πόρτα κατάμουτρα!   ::) ::)  που χ..κα κιόλας (με το συμπάθιο)..η γυναίκα ήταν τραγική και προέβλεπα δυσκολες κατστάσεις μαζί της. Είναι ξέρεις ο τρόπος που σου μιλάει ο καθένας. Αν μου έλεγε, ξέρεις κοπέλα μου είμαι χωρισμένη, έχω οικονομικό θέμα κτλ θα το έβλεπα αλλιώς, μπορεί να έριχνα την τιμή λίγο. Αλλά ο τρόπος και η συμπεριφορά της δε μου άρεσαν καθόλου.

Αντίστοιχο σκηνικό πέρυσι για μελέτη Α Γυμνασίου. Ήθελαν να μου δίνουν σε παιδί με ΜΔ, 2-3 ώρες μελέτη 5 ευρώ την ώρα. Εκτός του ότι ήταν τραγική η τιμή, ήταν τραγικό το γεγονός ότι και οι δύο γονεις ήταν άνεργοι με απλετο χρόνο διαθέσιμο και δεν ήθελα να στρωθούν κάτω να βοηθήσουν το κακομαθημένο παιδί τους. Στο τέλος μου είπαν και το εξής κουλο: "Εσύ πήγες διακοπες φέτος; Εμείς πήγαμε στη Σίφνο..τί να σου πω..βέβαια μας έφυγαν περίπου 2.000ευρώ  αλλά περάσαμε τέλεια..κάναμε ότι γουστάραμε.." ::) :o :-X
Μα αυτό είναι που σε εξοργίζει! Το να τα διαθέτουν οπουδήποτε αλλού εκτός από τον παιδαγωγό του παιδιού τους!

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2970 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:33:12 μμ »
Εντάξει ελεύθερο επάγγελμα κάνουμε και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει. Μπορεί να πάρει και 1€ την ώρα ή να το κάνει και τζάμπα. Δικαίωμά του. Αυτό που μου κάνει εντύπωσει είναι ότι πλέον οι γονείς (μάλλον αρκετοί από τους γονείς) ασχολούνται μόνο με το οικονομικό και δεν τους ενδιαφέρει πλέον το άτομο με το οποίο θα συναναστρέφεται το ίδιο τους το παιδι. Δεν τους ενδιαφέρει επίσης το είδος της εκπαίδευσης που θα παρέχεται. Προσπαθώ να μπω στη θέση τους αλλά για μένα είναι αποτρεπτικο το γεγονός ότι κάποιος παίρνει 5€ την ώρα. Κάτι δε θα μου κάθονταν καλά. Γιατί νομίζω πως κάποιος γονέας που εκτιμάει την δουλειά του εκπαιδευτικού, όσα οικονομικά προβλήματα και να έχει, τον ενδιαφέρει η σωστή εκπαίδευση του παιδιού του. Θα μου πεις υπάρχουν και γονείς που δεν τους νοιάζει, αρκει να είναι φθηνα. Λυπάμαι αλλά εγώ τότε σαν καθηγητης δε θέλω να απευθύνομαι σε αυτό το είδος των γονέων.

Τώρα όσον αφορά τους συναδέλφους που παίρνουν 5€ την ώρα, φαντάζομαι το κάνουν για να κάνουν κάποια αρχή και δεν έχουν συγγενεις και φίλους για να τους βοηθήσουν στα πρώτα τους βήματα, για να κάνουν κάποιο όνομα και να αρχίσει να αυξάνεται η δουλειά τους αν είναι καλοί (τουλάχιστον εγώ ήμουν από τους τυχερούς που ξεκίνησα έτσι). Νομίζω όμως ότι πέφτουν στην παγίδα ότι κάνοντας το μάθημα 5€ θα αρχίσουν να έχουν κάποια παιδιά και σιγά σιγά θα αρχίσουν να έχουν δουλειά. Αυτό όμως σπάνια εξαρτάται από την τιμη αλλά από την δουλεια, κατα την γνώμη μου. Έστω και ένα μάθημα αν καταφέρεις να κάνεις, προσπάθησε να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό και είμαι σίγουρος ότι θα σου προτείνουν και άλλο παιδί γιατί και οι γονείς αλλά και τα παιδια τα λένε μεταξύ τους, να είσαι σίγουρος. Και να ξέρεις ότι θα έχεις πιο πολλές επιτυχίες αν καταφέρεις και είσαι καλός με μία φυσιολογική τιμή παρά αν είσαι καλός με μία εξευτελιστική τιμή.

Πολλοί ξεκινούν με 5€ το μάθημα, έχοντας την πεποίθηση ότι θα γεμίσουν παιδιά, θα κάνουν το κύκλο τους και θα αρχίσουν σταδιακά να ανεβάζουν και την τιμή. Άλλα όταν έχουν όλα και όλα 2 παιδιά για όλη την χρονια και αυτά από μια ώρα την εβδομάδα, πώς μετά να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό όταν ξέρουν ότι παλεύουν για, το πολύ, 40 ευρώ το μήνα. Ενω αν το βάλεις 10-12€(ενδεικτικα) και καταφέρεις να βρεις ένα παιδί, θα είσαι σε ψυχολογια να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό. Και ίσως αυτό να σε οδηγήσει σε ένα ακόμα παιδί που θα σου δώσει κουράγιο και αισιοδοξία για καλύτερη συνέχεια. Και για μένα είναι καλύτερη η έκφραση "Έχουμε έναν καθηγητή και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, που τσιμπάει λίγο στην τιμή, επειδή είναι πολύ καλος" παρά η έκφραση "έχουμε έναν καθηγητή που παίρνει πολύ λίγα, εντάξει καλός είναι". Σημασία έχει η δουλειά και όχι το κόστος. Και στις εποχές που ζούμε, λυπάμαι που το λέω, αλλά θέλουμε γονείς που μπορούν να πληρώσουν γιατί και εμείς κάνουμε κάποια δουλειά και περιμένουμε κάποια λεφτά.

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και συγνώμη για την έκταση του μηνύματος. Απλά ήθελα να γράψω λίγα λόγια και κάποιες μου σκέψεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:40:26 μμ από lakostas »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2971 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:21:38 μμ »
Έτσι είναι συνάδελφε!
Ο εκπαιδευτικός πρέπει να κρίνεται κυρίως από την ποιότητα της δουλειάς του και όχι από την τιμή του!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:41 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2972 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 10:59:45 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις..

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2973 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:19:07 μμ »
Πραγματικα και εμενα μου κανει φοβερη εντυπωση το παζαρι...θυμαμαι τον πατερουλη μου  που σκεφτοταν πως να τα φερει βολτα γιατι ουτε που του περνουσε απο το μυαλο να κανει παζαρι σε καθηγητη...απο την αλλη δεν εχω ακουσει καμια μαμα να κανει παζαρι στο κομμωτηριο η στη μανικουριστρια...o tempora o mores  :-\

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2974 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:29:46 μμ »
Πραγματικα και εμενα μου κανει φοβερη εντυπωση το παζαρι...θυμαμαι τον πατερουλη μου  που σκεφτοταν πως να τα φερει βολτα γιατι ουτε που του περνουσε απο το μυαλο να κανει παζαρι σε καθηγητη...απο την αλλη δεν εχω ακουσει καμια μαμα να κανει παζαρι στο κομμωτηριο η στη μανικουριστρια...o tempora o mores  :-\

Παζάρι γίνεται γιατί πλέον τα ιδιαίτερα έχουν αποκτήσει την έννοια της λαικής...

Ας πούμε υπάρχουν ρούχα μάρκες με 50€, υπάρχουν ρούχα στα καταστήματα με 15-20€ και υπάρχουν ρούχα στην λαική με 5€... Ε το παζάρι θα γίνει στη λαική ώστε τα 5 ευρώ να γίνουν 4...γιατί ο άλλος πιο πέρα ζητάει πιο λίγα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:34:10 μμ από lakostas »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2975 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:19:16 πμ »
δυστυχώς είναι έτσι όπως τα λέτε.. :/

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2976 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:37:38 πμ »
Θα πρέπει να δίνουμε αξία σε αυτό που κάνουμε και να ζητάμε την ανάλογη αμοιβή!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2977 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:04:21 πμ »
Εντάξει ελεύθερο επάγγελμα κάνουμε και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει. Μπορεί να πάρει και 1€ την ώρα ή να το κάνει και τζάμπα. Δικαίωμά του. Αυτό που μου κάνει εντύπωσει είναι ότι πλέον οι γονείς (μάλλον αρκετοί από τους γονείς) ασχολούνται μόνο με το οικονομικό και δεν τους ενδιαφέρει πλέον το άτομο με το οποίο θα συναναστρέφεται το ίδιο τους το παιδι. Δεν τους ενδιαφέρει επίσης το είδος της εκπαίδευσης που θα παρέχεται. Προσπαθώ να μπω στη θέση τους αλλά για μένα είναι αποτρεπτικο το γεγονός ότι κάποιος παίρνει 5€ την ώρα. Κάτι δε θα μου κάθονταν καλά. Γιατί νομίζω πως κάποιος γονέας που εκτιμάει την δουλειά του εκπαιδευτικού, όσα οικονομικά προβλήματα και να έχει, τον ενδιαφέρει η σωστή εκπαίδευση του παιδιού του. Θα μου πεις υπάρχουν και γονείς που δεν τους νοιάζει, αρκει να είναι φθηνα. Λυπάμαι αλλά εγώ τότε σαν καθηγητης δε θέλω να απευθύνομαι σε αυτό το είδος των γονέων.
...................................................................
Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες, θέλω όμως περισσότερο να σταθώ στην παράγραφο που παραθέτω: όλα αυτά είναι μία πικρή αλήθεια. Τείνω να πιστεύω οτι πολλοί γονείς πράγματι κάνουν ιδιαίτερα χωρίς να νοιάζονται για την ποιότητα του έργου που τους παρέχεται. Πιστεύω μάλιστα οτι κάποιοι το κάνουν γιατί είναι μόδα ή για "επίδειξη" στο φίλο, στο γείτονα και γω δεν ξέρω που. Το σίγουρο είναι οτι αυτοί οι γονείς δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα σε μας και είναι πολλές φορές αυτοί που αφήνουν φέσια. Πρέπει να μάθουν όσοι κάνουν ιδιαίτερα (εγώ δεν κάνω πλέον) και να τους αναγνωρίζουν και να τους αποφεύγουν.
  

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2978 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:25:06 πμ »
Παιδια εσεις που συμφωνειτε εδω σε ολα, προφανως δε σας ενδιαφερει το γεγονος οτι συναδελφοι διαμαρτυρονται που  απο την Α Λυκειου τα παιδια θα πεσουν στην αγκαλια της Παραπαιδειας.

Να υποθεσω οτι ευχεστε οσο περισσοτερη  παραπαιδεια με πιο πολλους γονεις χαιβανια, τοσο  καλυτερο για εσας.

Μεχρι να προκυψει καμμια θεση να διοριστειτε επειδη υποθετω οτι το θεμα Παραπαιδεια σας απασχολει επειδη "πρεπει να ζησετε", τρωγοντας βεβαιως απο τις ¨σαρκες" της Παιδειας, του μαθητη , του γονιου, του ιδιου σας του εαυτου και για οσο βεβαιως αυτο το κρατος δεν προβαινει σε "μαζικους διορισμους".

Ειδικα καποιοι μονιμοι, δεν ντρεπονται να υπερηφανευονται κιολας οτι κανουν ιδιαιτερα?

ΠΕριμενω  να δω ποτε θα ¨ξυπνησουμε ¨ και οι γονεις αλλα και οι εκπαιδευτικοι!


** Πηγα σημερα το μικρο στο σχολειο , πρωτη ημερα στο νηπιο. Απεξω στην κεντρικη πορτα στα καγκελα δεξια και αριστερα 4-5 ατομα  να σου βαζουν στα μουτρα ασταματητα φυλλαδια για φροντιστηρια αγγλικων, γαλλικων, κινεζικων, χαβανεζικων,  για μαθηματικα, για εκθεση, φυλλαδια για ιδιαιτερα σε παιδια του Δημοτικου βεβαιως.

Μεσα απο το καγκελα το Δημοσιο σχολειο με τους δασκαλους να περιμενουν τα παιδια για την καινουργια σχολικη χρονια.
Πριν καν αντικρυσουμε τους δασκαλους των παιδιων μας επρεπε να φαμε στη μουρη αυτη την ανελεητη, απληστη  και αδιστακτη Παραπαιδεια που ακομη και την πρωτη ημερα των παιδιων στο σχολειο δεν μπορει να τα αφησει ησυχα ..
Η τελεια  αντιθεση, σε μια μιζερη, φτωχη και καταθλιπτικη ελληνικη πραγματικοτητα.
Αει σιχτιρ γκιαουροχωρα με τα αρπακτικα σου.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:13:00 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2979 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:54:46 πμ »
Παιδια εσεις που συμφωνειτε εδω σε ολα, προφανως δε σας ενδιαφερει το γεγονος οτι συναδελφοι διαμαρτυρονται που  απο την Α Λυκειου τα παιδια θα πεσουν στην αγκαλια της Παραπαιδειας.

Να υποθεσω οτι ευχεσετε οσο περισσοτερο  παραπαιδεια με πιο πολλους γονεις χαιβανια, τοσο  καλυτερο για εασς. Μεχρι να προκυψει καμμια θεση να διοριστειτε ετσι?

ΠΕριμενω  να δω ποτε θα ¨ξυπνησουμε ¨ και οι γονεις αλλα και οι εκπαιδευτικοι!
Φίλε nickitol εδώ ανοίγεις ένα μεγάλο κεφάλαιο που νομίζω ότι ξεφεύγει απο το θέμα μας που είναι οι τιμές στα ιδιαίτερα.Παρόλα αυτά θα πω δύο κουβέντες για μένα προσωπικά...

Νομίζω πως ο κάθε εργαζόμενος θέλει η δουλειά του να πηγαίνει καλά και να του προσφέρει έναν ικανοποιητικό μισθό για να ζήσει.Έτσι και εγώ, ως εργαζόμενος της παραπαιδείας (όπως λες), θέλω η δουλειά μου να πηγαίνει όσο το δυνατόν καλύτερα. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι χαίρομαι με την κάθε αλλαγή του συστήματος που τρέφει τα φροντιστήρια και τα ιδαίτερα γιατί και εγώ θα το βρω μπροστά μου, κάποια στιγμή, στα δικά μου παιδιά. Όλες οι αλλαγές που συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια γίνονται με γνώμονα την παραπαιδεία, και αυτό γιατί το ελληνικό κράτος έχει χάσει λίγο το παιχνίδι με την έκταση των αδιόριστων εκπαιδευτικών.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιον λόγο να εισάγονται κάθε χρόνο στα πανεπιστήμια 10000 εκπαιδευτικοί όταν ο τελευταίος ΑΣΕΠ έχει γίνει πριν περίπου 4-5 χρόνια και είναι αμφίβολο πότε θα ξαναγίνει. Πώς θα απορροφηθούν όλοι αυτοί; Εντάξει μερικοί θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακά και να ασχοληθούν με άλλους κλάδους, πέρα από την εκπαίδευση. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ακολουθεί την εκπαίδευση.

Και επειδή το κράτος δε θέλει άλλους ανέργους προσαρμόζει τα συστήματα έτσι ώστε να τρέφει και τον κλάδο της παραπαιδείας.  Γιατί (τουλάχιστον στα μαθηματικά που γνωρίζω) πώς ένα καθηγητής να καλύψει την τεράστια ύλη ικανοποιητικά μέσα σε μία σχολική χρονιά με τις απεργίες, τις εκδρομές , τα κενά κλπ ;

Τέλος πάντων το θέμα είναι τεράστιο και δε μπορούμε να το συζητήσουμε εδώ (και σε θέμα μάλιστα που ασχολείται με τις τιμές στα ιδιαίτερα). Πάντως χρειάζεται μεγάλη αναθεώρηση και αλλαγές από τη βάση αν θέλουμε να πάει η παιδεία μας μπροστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:57:03 πμ από lakostas »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2980 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:22:26 μμ »
φιλε lakostas, το εγραψα εδω απλα για να ξερουν πολλοι απο τους συναδελφους που ασχολουνται με τα πολυτιμα ιδιαιτερα τους, αλλα και απο τους γονεις που τυχαινει να μας διαβαζουν , οτι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΙΔΙΟΙ, οτι δεν εχουμε ολοι την ιδια καταστρεπτικη πρακτικη για την ΠΑιδεια  και οτι μεταξυ των εκπαιδευτικων υπαρχουν φωνες που λενε στους γονεις ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ  ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΝ.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2981 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:19:55 μμ »
Στο τελευταίο που έγραψες συμφωνώ. Ούτε εγώ πιστεύω πως ένα παιδί Α υμνασίου χρειάζεται ιδιαίτερο π.χ. στον Όμηρο. Να κάτσει να διαβάσει λιγάκι μονάχο του, να το βοηθήσει και λίγο η μαμά, και όλα κομπλέ. Σιγά τις απαιτήσεις που έχει το μάθημα.

Από τη στιγμή όμως που θα με πάρει η μαμά τηλέφωνο για να κάνω ιδιαίτερο στο παιδί της, επειδή η ίδια ή ο κανακάρης της δεν θέλουν να κουραστούν και να κάνουν μια απλή ανάγνωση της Οδύσσειας, συγγνώμη, αλλά θα ζητήσω 15 ευρώ και δε θα πέσω ούτε σεντς από αυτά. Γιατί έχω τις μετακινήσεις, μου, τις φωτοτυπίες μου, το ΤΕΒΕ μου, το χρόνο μου και κάπως πρέπει να πληρωθούν όλα αυτά.

Αν δεν μπορούν οικονομικά, ας το βοηθήσουν μόνοι τους, ή ας στρώσει το παιδί τον απαυτό του να διαβάσει. Ειδικά στο Γυμνάσιο, είμαι κάθετη. Έχω κάνει κατεύθυνση με 10 ευρώ και Β Γυμνασίου με 20 την ίδια χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.