*

Αποστολέας Θέμα: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις  (Αναγνώστηκε 12570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άμυνα στην επίθεση που δεχόμαστε.

Διαβάζοντας τον σχετικό μίτο περι διαθεσιμότητας εκτός απο τους τσακωμούς, τις φατρίες, τις αλληλοκατηγορίες (που πολλές όχι μόνο είναι βάσιμες αλλά και λίγα λένε οι συνάδελφοι παρόλα αυτά διάλεξα να απέχω) έψαχνα να βρω κάτι αποδεκτό από όλους.
Έκρινα οτι ο κοινός στόχος λοιπον θα μπορούσε να είναι
1) πως μπορούμε να αποφύγουμε τις διαθεσιμότητες-απολύσεις (αγώνας που πιθανον είναι χαμένος)
2) εάν δεν μπορούμε πως μπορούμε να αμυνθούμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ.

1)Επειδή το μόνο που τους απασχολεί είναι τα ψηφαλάκια (ούτε ο ΑΣΕΠ ούτε η Αξιοκρατία ούτε τίποτε) πρέπει να πιέσουμε την ΟΛΜΕ με κάθε ευκαιρία να τονίζει οτι ο πολιτικάντης που θα τολμήσει να βγάλει σε διαθεσιμότητα έχει αυτόματα στις κάλπες απέναντί του 80000 ανθρώπους με τις οικογένειές τους. Οι εκλογές της τοπικής αυτ. είναι πολύ κοντά πλέον και αυτή η απειλή είναι η μόνη που καταλαβαίνουν. Η απειλή θα είναι γροθιά στο στομάχι διοτι η ψήφος είναι μυστική και ακόμα και τα φαινομένικα κάποιοι να εκλιπαρούν για μη απολύση ο εκάστοτε πολιτικάντης δεν ξέρει αν τελικά θα πάρει την ψηφο. Ας ιδρώνουν και αυτοί λίγο.
Να βάλουμε τα σχετικά τηλ εδώ?

2)Παραθέτω τα μνμτα δύο μελών από τον άλλο μίτο
>>Το καλοκαιρι του 2008 στην τοτε εγκυκλιο για τους διορισμους, το Υπουργειο μας εδωσε ως υποψηφια περιοχη διορισμου και την Α Ηλειας. Την εβαλα πρωτη επιλογη, διοριστηκαμε 8 ή 9 αν θυμαμαι καλα και αμεσως τεθηκαμε στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ γιατι δεν υπηρχαν κενες οργανικες θεσεις στην Α Ηλειας!!!!<<

>>Αυτό ισχύει κ για την περιοχή μου, από τότε που διοριστήκαμε (2006) είμαστε στη Διάθεση.<<

>>Εγώ πήρα μετάθεση από Λακωνία σε κάποια περιοχή του Λεκανοπεδίου το 2009, λίγο πριν γίνουν εκλογές. Στην ουσία, ήταν και η τελευταία χρονιά που έγιναν μεταθέσεις στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ.<<
--------------------------
Καλησπέρα σε nikitas, Mystirios, pe06, miltosmpi και σε όλες/ους,

βέβαια η μάχη κρίνεται σε πολιτικό επίπεδο, αλλά από τη στιγμή που θα μας θέσουν σε διαθεσιμότητα καλό θα είναι να "μην πάμε σαν το σκυλί στο αμπέλι" αλλά να κάνουμε και μια-δυο προσπάθειες επιπλέον.
Μπορεί να μας θέσουν σε διαθεσιμότητα με βάση τα έτη υπηρεσίας, μπορεί με βάση την ιδιότητα "διάθεση ΠΥΣΔΕ" ή "υπεράριθμος"...

Ας κάνουμε όμως στο εξής την υπόθεση εργασίας, ότι επιλέγουν ανά ΔΙΔΕ έναν αριθμό εκπ/κων με "διάθεση ΠΥΣΔΕ" ή και "υπεράριθμων". Στην περίπτωση του Νικήτα, από κακοδιαχείριση του Υπουργείου ή ενδεχόμενο δόλο δόθηκε το 2009 για μετάθεση η πλεονασματική περιοχή του Λεκανοπεδίου. Αν δεν είχε δοθεί ο Νικήτας θα συνέχιζε να ανήκει στη Λακωνία, και ίσως να μην έβγαινε σε διαθεσιμότητα. Στην περίπτωση τη δική μου: Διορίστηκα το 2006 στην 1η προτίμησή μου, τη Β' Πειραιά, μαζί με άλλους 34 εκπ/κους και έκτοτε είμαι στη "διάθεση ΠΥΣΔΕ". Πίσω από τη Β' Πειραιά είχα και άλλες επιλογές: Α' Φωκίδας, Β' Μεσσηνίας κοκ. Αν δεν δινόταν η πλεονασματική Β' Πειραιά ως περιοχή διορισμού (δεν θα έπρεπε να δοθεί) σήμερα θα ήμουν πχ στη Β' Μεσσηνίας και θα ανήκα σε λιγότερο πλεονασματική περιοχή και θα είχα λιγότερες πιθανότητες για διαθεσιμότητα, για να μην πω ότι θα είχα και οργανική σε σχολείο.

Οι ιδιότητες "διάθεση ΠΥΣΔΕ" ή "υπεράριθμος σε σχολείο" έχουν αποδοθεί σε εκπαιδευτικούς, ανάλογα με τη διαδρομή που έτυχε να ακολουθήσουν από την ημ/νια διορισμού τους, χωρίς κάποιο αντικειμενικό πανελλαδικό κριτήριο: Εκπ/κος Α (με καλύτερη σειρά στο ίδιο ΦΕΚ διορισμού από εκπ/κο Β) μπορεί να είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ επειδή επέλεξε για διορισμό τη Β΄Πειραιά ενώ ο εκπ/κος Β μπορεί να μην είναι σε "διάθεση ΠΥΣΔΕ" επειδή επέλεξε για διορισμό τη "Β' Μεσσηνίας".

Εάν μας θέσουν σε διαθεσιμότητα με βάση την ιδιότητα "διάθεση ΠΥΣΔΕ" ή την "υπεραριθμία" σε σχολείο (επίσης και η ιδιότητα "υπεράριθμος" είναι τυχαία, θα μπορούσαμε να είμαστε με τα ίδια μόρια σε άλλο σχολείο ανά την Επικράτεια και να μην έχουμε την ιδιότητα του υπεράριθμου εάν τότε που κατανέμονταν οι περιοχές μετάθεσης γινόταν σωστή διαχείριση από το Υπουργείο), θα δεχόσασταν να κάνουμε δικαστική προσφυγή, ομαδικά?

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κινηθούμε άμεσα (προσφυγή εντός 2 ημερών από τη διαθεσιμότητά μας) και να έχουμε ήδη έτοιμη τη νομική τεκμηρίωση (που θα περιλαμβάνει όλη τη διαδικασία μεταθέσεις -> τοποθετήσεις, και ενδεχομένως λίστες με μεταθέσεις και οριστικές τοποθετήσεις του παρελθόντος ώστε να φαίνεται η συμπτωματική υπηρεσιακή διαδρομή συγκεκριμένων εκπ/κων πχ πώς ο Νικήτας στην περίπτωση που δεν δινόταν ψευδώς ως μεταθετικό κενό το 2009 η περιοχή του λεκανοπεδίου θα παρέμενε στη Λακωνία και δεν θα ήταν στη διάθεση κλπ).

Η παραπάνω υπόθεση εργασίας καταπίπτει σε περίπτωση που η διαθεσιμότητα γίνει με άλλο κριτήριο πχ έτη υπηρεσίας ή βάσει ΦΕΚ διορισμού. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται προεργασία και διαφορετική τεκμηρίωση.

Στείλτε μου ΠΜ όσοι/ες ενδιαφέρονται.


Επειδη τοσα χρονια οταν ρωταω τι σημαινει οργανικη στην εκπαιδευση ακουω και διαφορετικη αποψη καθε φορα, που μπορουμε να μαθουμε τελικα την οριστικη απαντηση; κι εδω ο καθενας θα πει τη δικη του γνωμη αν το ρωτησω.Αν οργανικη θεωρειται στην σχολικη μοναδα οκ, αν ομως θεωρειται η Δ.Ε. του νομου η το Υπουργειο Παιδειας, τοτε ειναι αντισυνταγματικη απολυση μονιμου δημοσιου υπαλληλου,ο οποιος εκανε παντα τη δουλεια του και δεν εχει πεσει σε κανενα πειθαρχικο παραπτωμα.
ο οργανικοτητα στο κλαδο μας οπως και στους αστυνομικους ειναι στης επικρατεια και οχι ανα νομο. Με τις λιστες λοιπον των υπεραριθμων με μορια μεταθεσεις καποιοι απο αυτους θα καταλαμβαναν τις υπαρχουσες οργανικες οποτε οσοι περισσεύουν ειναι ολικα υπεραριθμοι και ονομαστικα πλεον μπορουν να τεθουν σε καθεστως διαθεσιμοτητας. Γι αυτους τωρα που για διαφορους λογους δεν εχουν αρκετες ωρες και χανουν οργανικη τα πραγματα ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκα καθως απωλεια οργανικης εχουμε μονο με το κλεισιμο σχολειου (εαν δεν γινει δηλωση υπεραριθμιας). Το θεμα αυτο ερχεται να ρυθμισει(?) το ΠΔ με τις υποχρεωτικες μεταθεσεςι το οποιο μπαζει απο παντου καθως γινεται σύγχυση οργανικου και λειτουργικου κενου με τεραστιο βαθμο ασαφειας. Τωρα πως θα τροποποιηθει αυτο για να μην μπαζει αγνωστο.Ο χρονος παντως μεχρι το Σεπτεμβρη ειναι ελαχιστο και δυσκολα μπορει να γεινει κατι με πληρη νομικη καλυψη
  giokspy εχεις πολλες γνωσεις ετσι οπως απαντησες, αλλα παλι μπερδεμα εχει το πραγμα.Ελεγα αντι να πλακωνομαστε ΑΣΕΠ-ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ,να δουμε προς αυτη την κατευθυνση μηπως μπορουμε να το πολεμησουμε, ας βαλει η ΟΛΜΕ εναν καλο συνταγματολογο να το δει , ειμαστε οι μονοι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι του στενου δημοσιου τομεα που απολυομαστε...γιατι αραγε;
Δεν ειναι τυχαίο που οι εκπαιδευτικοί ειναι στην πρώτη φάση. Θα μπορούσαν να ειναι οι δημοτική αστυνομία μιας και ειναι εύκολα προσδιορισιμοι. Νομίζετε οτι στη κυβερνηση δε βλέπουν την αδράνεια και φαγωμάρα του κλάδου? ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι μέχρι το Σεπτέμβρη ο αριθμός των 2000 θα αυξηθεί καθώς θα φοβηθούν την αντίδραση των δήμων και μέχρι το τελος Σεπτέμβρη που θα ολοκληρωθούν οι μετακινήσεις βλεπω άλλους 1000 εκπαιδευτικούς στη διαθεσιμότητα στη θέση των υπαλλήλων των δήμων. Αλλωστε μην ξεχνάμε οτι κανενας υπάλληλος δήμων δεν απολύθηκε ακομα.
Οτι παντως γινει μέσα στον Ιούλιο θα ειναι με προχειρότητα και δε νομιζω να προλάβουν να μετακινηθούν στη πρωτοβάθμια αφού ακομα δεν εχουν ξεκαθαρίσει οι οργανικές


Ότι και να γίνει χρειαζόμαστε νομικη βοήθεια και κοινό κουμπαρα. Σε αυτά τα δυο μπορούν να εισφέρουν συλλογοι ΟΛΜΕ κτλ.
Ο σύλλογος των ΑΣΕΠΙΤΩΝ ενδιαφέρεται για το θέμα? Συνάδελφοι που έχουν επαφές με το προεδρείο της ΟΛΜΕ υπάρχουν εδώ ή πρέπει να αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2013, 01:54:32 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άμυνα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Άμυνα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:14:23 πμ »
Σαφέστατα και ενδιαφέρομαι. Οι αλχημείες των διαφόρων 'βολευτών' και 'βολεμένων' -ακόμα και μέσα στα πλαίσια του ίδιου του κλάδου μας- ευθύνονται για την παραμονή πολλών συναδέλφων στη 'διάθεση ΠΥΣΔΕ' για χρόνια ολόκληρα. Όλοι πρέπει να συμμετέχουμε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:33:51 πμ »
Πολυ καλη κινηση leonidass ,πρεπει να εχουμε αμεση αντιδραση, εγω αισθανομαι οτι η ΟΛΜΕ δεν μας στηριζει καθολου και οτι πολυ λιγοι συναδελφοι θα απεργουσαν για μας αφου αυτοι δεν θιγονται,θα επικοινωνουμε απο δω οσο ερχονται πληροφοριες, εχω 18 χρονια προυπηρεσια κι επειδη ειμαι σε δυσκολο νομο βρισκομαι 7 χρονια στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:35:26 πμ »
Οι κυβερνώντες απλά, εφαρμόζουν τον "χρυσό κανόνα των Ρωμαίων αυτοκρατόρων...:
«Vulgus vult decipi, ergo decipiatur»...
Μτφ: «Ο λαός επιθυμεί να εξαπατηθεί· ας τον εξαπατήσουμε».

Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:38 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:40:30 πμ »
Η απεργία διαρκείας είναι κάποια λύση, αλλά πριν τον Σεπτέμβριο είναι μάλλον "δώρον άδωρον".
  

Αποσυνδεδεμένος vivo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:41:09 πμ »
Και εγώ ενδιαφέρομαι για προσφυγή, στην περίπτωση που το κριτήριο είναι συγκυριακό και "τυφλό" (διάθεση ΠΥΣΔΕ, ή και άλλα "τυφλά" κριτήρια που δεν έχουμε σκεφτεί ακόμα,... αλλά ίσως σκεφτούν αυτοί)

Ερώτηση: πώς προκύπτει η προθεσμία των 2 ημερών από τη διαθεσιμότητα?
Είναι δυνατόν σε τόσο λίγο χρόνο:
- να βρεθεί πρόσωπο ικανό να μας εκπροσωπήσει (υποθέτω ότι χρειαζόμαστε δικηγόρο με τη σχετική ειδίκευση)
- να ενημερωθεί και να ετοιμάσει την προσφυγή?


Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:42:23 πμ »
Συνάδελφε CROKO ...
Δεν ξέρω ειδικότητα και κατάσταση στο νομό που υπηρετείς, αλλά ήθελα να ρωτήσω...
Δήλωνες σχολεία κάθε χρόνο, που έβγαινες υπεράριθμος και είχες προτεραιότητα ή απλά έμενες "διαθέσιμος" επειδή δε σε βόλευαν τα κενά...;;;

Ξέρω πολλούς που κάθονται "διαθέσιμοι" πολλά χρόνια, ώσπου να βρουν το σχολείο που θέλουν...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:46:54 πμ »
Συνάδελφε CROKO ...
Δεν ξέρω ειδικότητα και κατάσταση στο νομό που υπηρετείς, αλλά ήθελα να ρωτήσω...
Δήλωνες σχολεία κάθε χρόνο, που έβγαινες υπεράριθμος και είχες προτεραιότητα ή απλά έμενες "διαθέσιμος" επειδή δε σε βόλευαν τα κενά...;;;

Ξέρω πολλούς που κάθονται "διαθέσιμοι" πολλά χρόνια, ώσπου να βρουν το σχολείο που θέλουν...!!!
αγαπητε kopan δεν ξερω γιατι ρωτας αλλα στην περιοχη μου καθε χρονο ανοιγαν 2-3 κενα και τα επιαναν συνεχεια πολυτεκνοι και ειδ κατηγοριες,130 μορια εχω.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:48:04 πμ »
130 μόρια;! God, τι να πω κι εγώ, που έχω μόνο 64... Πάντως είναι δεδομένο ότι υπάρχουν και αυτοί που λέει ο kopan. Ξέρω δύο τέτοιες περιπτώσεις στο γραφείο του ΠΥΣΔΕ που ανήκει το σχολείο που υπηρετούσα φέτος. Έμεναν στη διάθεση επειδή το επέλεγαν, δίχως να δηλώνουν σχολείο, και μετά τους κρατούσαν στο γραφείο. Γιατί άραγε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2013, 11:50:31 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:52:37 πμ »
 Απλά ρώτησα, γιατί επτά χρόνια "διαθέσιμος" είναι όντως πολλά...!!!

Όντως υπάρχουν ειδικότητες που για να βρουν οργανική δεινοπαθούν, αλλά υπάρχουν και άλλες, που είχες δυνατότητα(πριν αυτή τη λαίλαπα), να περιμένεις, ώσπου να βρεθεί θέση εκεί που θέλεις...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:58:53 πμ »
εχεις δικιο nikitas, υπαρχουν κι αυτοι, ομως τα καλοπαιδα ειχαν την οργανικη τους σε νησια και υπηρετουσαν σε γραφεια με μορια νησιων.δουλευω απ το 91 παντα μαχιμος νησια και κατσαβραχα,10 χρονια αναπληρωτης και 11 μονιμος. τεσπα, ας μη λεμε τις προσωπικες μας περιπετειεςκαι να δουμε τι θα κανουμε τωρα.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2013, 12:05:45 μμ »
Είμαι πληροφορικός υπεράριθμη 7 χρόνια.  Κάθε χρόνο υποβάλω αίτηση.  Ήμουν υπεράριθμη ακόμη και στο δυσπρόσιτο σχολείο που διορίστηκα με ΑΣΕΠ.  Στην πόλη που ήρθα με μετάθεση, την ίδια χρονιά με μένα ήρθαν ακόμη 13 πληροφορικοί.  Είμαστε όλοι στη διάθεση από το 2007.

Σκεφτόμουν εάν πρέπει να κινηθούμε νομικά εναντίον των διευθυντών ΔΔΕ που έδιναν οργανικά κενά που δεν υπήρχαν.  Όχι για να υπερασπίσουμε τον εαυτό μας ενάντια στις απολύσεις, αλλά για να κατανοήσουν οι υπεύθυνοι ότι ελέγχονται και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2013, 12:13:18 μμ »
Είμαι πληροφορικός υπεράριθμη 7 χρόνια.  Κάθε χρόνο υποβάλω αίτηση.  Ήμουν υπεράριθμη ακόμη και στο δυσπρόσιτο σχολείο που διορίστηκα με ΑΣΕΠ.  Στην πόλη που ήρθα με μετάθεση, την ίδια χρονιά με μένα ήρθαν ακόμη 13 πληροφορικοί.  Είμαστε όλοι στη διάθεση από το 2007.

Σκεφτόμουν εάν πρέπει να κινηθούμε νομικά εναντίον των διευθυντών ΔΔΕ που έδιναν οργανικά κενά που δεν υπήρχαν.  Όχι για να υπερασπίσουμε τον εαυτό μας ενάντια στις απολύσεις, αλλά για να κατανοήσουν οι υπεύθυνοι ότι ελέγχονται και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει.

Δε θα ήταν άσχημη ιδέα οι αγωγές, για να γίνει γνωστό και στην κοινή γνώμη η αθλιότητα ή η ανικανότητα ή τα ρουσφέτια των κομματικά διορισμένων στελεχών...Που ΠΟΤΕ δεν πληρώνουν τα λάθη τους και ποτέ δεν αξιολογούνται...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι άμυνας στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2013, 12:38:35 μμ »
Είμαι πληροφορικός υπεράριθμη 7 χρόνια.  Κάθε χρόνο υποβάλω αίτηση.  Ήμουν υπεράριθμη ακόμη και στο δυσπρόσιτο σχολείο που διορίστηκα με ΑΣΕΠ.  Στην πόλη που ήρθα με μετάθεση, την ίδια χρονιά με μένα ήρθαν ακόμη 13 πληροφορικοί.  Είμαστε όλοι στη διάθεση από το 2007.

Σκεφτόμουν εάν πρέπει να κινηθούμε νομικά εναντίον των διευθυντών ΔΔΕ που έδιναν οργανικά κενά που δεν υπήρχαν.  Όχι για να υπερασπίσουμε τον εαυτό μας ενάντια στις απολύσεις, αλλά για να κατανοήσουν οι υπεύθυνοι ότι ελέγχονται και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει.

Δε θα ήταν άσχημη ιδέα οι αγωγές, για να γίνει γνωστό και στην κοινή γνώμη η αθλιότητα ή η ανικανότητα ή τα ρουσφέτια των κομματικά διορισμένων στελεχών...Που ΠΟΤΕ δεν πληρώνουν τα λάθη τους και ποτέ δεν αξιολογούνται...

Το πιο πιθανό είναι οτι έχεις δίκιο αλλά ακόμα και τώρα κρατάω μια επιφύλαξη ως προς την στάση των προισταμένων μας.
Εν πάσει περιπτώση αυτό θα φανεί εντός μερικών ημερών. Γενικά όποιος φωνάζει (όπως οι δήμαρχοι) δεν σημαίνει οτι συμπαρίσταται και πιο αποτελεσματικά.
Θα δούμε και ετοιμαζόμαστε.

Συμφωνείτε με την ιδέα της εθελούσιας μείωσης των αποδοχών (!!) ?
Πιστευετε οτι συμφωνεί το μεγαλύτερο μέρος του κλάδου ωστε να προβληθεί συνδικαλιστικά για να μη γίνουν απολύσεις?

υπάρχει και η έσχατη λύση εφ' οσον την τροικα δεν την ενδιαφέρει ο τρόπος παρα μόνο το οικονομικό όφελος που προκύπτει.
ποσους θέλετε? ας πούμε 10000 επι συνόλου 80000. ωραία στα 800Ε μειώστε 100Ε και έχετε το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς να μείνουν οικογένειες στο δρόμο.
εφαρμόσιμο? με τέτοιον κλάδο ποτε.
κάποιοι νομίζουν οτι σε τρία χρόνια απο τώρα θα πίνουν τον καφέ τους ήσυχα στις πλατείες μη έχοντας χάσει το εξτρα κατοστάρικο.
business  as usuall. nope


Δεν ειναι τόσο απλο συνάδελφε. Δηλ. θελω να πω δεν είναι το 100άρικο μόνο. ειναι και η ασφάλιση, ειναι και το ταμειο ανεργιας, ειναι πολλά....και ολα αυτα επιβαρύνουν το δημόσιο ταμείο.Την μείωση που λες εσύ την δοκίμασαν εδω και 3 χρονια, που απολύσεις ακουγαμε αλλα δεν βλεπαμε. Ειδαμε μονο ο μισθος να "πέφτει"....αλλά ειδαν πως και πάλι  δεν τους "βγαινει".....Θελουν να στρέψουν τον κόσμο στον ιδιωτικο ωστε να ρεει το χρημα στα ασφαλιστικά ταμεία. Πόσοι θα βρουν δουλεια δεν τους ενδιαφέρει. Περιμενουν (λένε) την ανάπτυξη.... Η κινεζοποίηση δεν είναι "απειλή", ειναι πραγματικότητα. 
Οσο για την "μαύρη" εργασία, αυτή υπήρχε και υπάρχει.Μαλιστα σήμερα ακόμα πιο πολύ.....και ευτυχως να λεμε γιατι αν δεν υπήρχε η "αγορά" θα είχε βουλιάξει όχι ακομα πιο πολύ , αλλά εντελως!!


οι καθαρες και οι ακαθάριστες αποδοχες είναι αλληλένδετες. όταν κοβονται 100Ε από τα καθαρά κόβονται και τα (εικονικά-λογιστικά για το κράτος) ακαθάριστα ανάλογα
όχι σε όλους
οι απολυμένοι με τέτοια ανεργία δε θα εισφέρουν cent στα ταμεία


τέλος αφού βλέπω και πολλούς "διαβαστερούς" guests μήπως τα συνδικαλιστικά όργανα και οι επιμέρους σύλλογοι θα έπρεπε να
1)ταράξουν στις μηνύσεις τα ΜΜΕ που δημοσιεύουν  δυσφημιστικά ανυπόστατα και ανυπόγραφα άρθρα
2)να απαιτήσουν χθές τα ονόματα που "φημολογείται" οτι υπάρχουν στις λίστες των προς απόλυση καθώς και των κριτηρίων που επέτρεψαν την κατάρτιση αυτών των λιστών?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 782
Σύνολο: 796

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.