*

Αποστολέας Θέμα: Λειτουργική υπεραριθμία  (Αναγνώστηκε 16229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λειτουργική υπεραριθμία
« στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:01:14 μμ »
Συνάδελφοι τι ακριβώς σημαίνει λειτουργικά υπεράριθμος;

Ισχύει τελικά το παρακάτω εδάφιο της πρόσφατης εγκυκλίου;
"Σημειώνεται ότι σε περίπτωση λειτουργικής υπεραριθμίας και μόνο, οι εκπαιδευτικοί δύναται να τοποθετηθούν κατά προτεραιότητα για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολικές μονάδες όλων των ομάδων σχολείων συγκρινόμενοι με τους υπόλοιπους λειτουργικά υπεράριθμους εκπαιδευτικούς βάσει μονάδων μετάθεσης, όπως προκύπτει από το άρθρο 12 του Π.Δ. 100/97."

Μπορεί κάποιος, σας παρακαλώ να μου το εξηγήσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:40 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:10:22 μμ »
Εαν δεν συμπληρώνεις 12 ώρες με μαθηματα 1ης αναθεσης είσαι οργανικά υπεραριθμος αν όμως υπολογίσεις και τα μαθηματα 2ης αναθεσης δηλαδη 1ης+2ης και πάλι δεν συμπληρώνεις 12 ωρες τοτε είσαι λειτουργικα υπεραριθμος

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:13:53 μμ »
Εννοείς όμως να μην συμπληρώνω το 12ωρο(1η+2η ανάθεση) έχοντας οργανική στο σχολείο. Ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:18:35 μμ »
Βέβαια μόνο αν έχεις οργανικη σε σχολείο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:40 »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:20:05 μμ »
OK! Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:23:28 μμ »
Να σαι καλα καλο βραδι

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2013, 07:33:10 μμ »
Συνάδελφοι μετά από μετάθεση τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό που προέκυψε από βελτίωση θέσης. Σε αυτό το σχολείο η συνάδελφος που έκανε αίτηση βελτίωσης και την πήρε τελικά, και εγώ τοποθετήθηκα στη θέση της ,πέρυσι είχε κριθεί λειτουργικά υπεράριθμη. Φυσικά δεν το γνώριζα όταν δήλωνα σχολεία. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε α) λειτουργικά υπεράριθμος είναι ο εκπαιδευτικος που τοποθετείται τελευταίος ή αυτός με τα λιγότερα μορια μετάθεσης? β) Ποια η διαδικασία τον Σεπτέμβρη? γ) Τι είναι πιο φρόνιμο να κάνω? Να φροντίσω άμεσα να αλλάξω οργανική? (να αποκλείσω δηλαδη στο μυαλό μου το ενδεχόμενο απόσπασης για φέτος)  . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:01:19 πμ »
Πού μπορώ να βρω επίσημο έγγραφο του Υπουργείου (εγκύκλιο π.χ.) όπου αναφέρεται ρητά ότι λειτουργικά υπεράριθμος είναι αυτός που δεν συμπληρώνει πάνω από 12 ώρες στην οργανική του με μαθήματα Α και Β ανάθεσης; Το χρειάζομαι άμεσα για να υποβάλω ένσταση! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:29:04 πμ »
ρητά ορίζεται μόνο ο οργανικά υπεράριθμος, ο λειτουργικά υπεράριθμος ορίζεται αναλογικά (προσωπικά δεν έχω υπόψη μου κάτι διαφορετικό),
μπορείς να επικαλεστείς την εγκύκλιο Παπαθεοδώρου 84582/Δ2/ 20-06-2013 στην οποία αναφέρονται τα εξής:
"23464/Γ2/06-03-2012 υπουργική απόφαση «Με τα μαθήματα Α΄ ανάθεσης οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα Β΄ ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες.»,
Δώδεκα (12) ώρες μαθήματος (κατ ΄ ελάχιστον) συνιστούν οργανικό κενό το οποίο δίνεται σε εκπαιδευτικό που καλύπτει τις ώρες αυτές με Α΄ ανάθεση, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα μπορούσαν να συμπληρώσουν το ωράριό τους αναλαμβάνοντας το μάθημα ως Β΄ ανάθεση ή έχοντας δεύτερη ειδικότητα. ",
συνδυαστικά προκύπτει ότι λειτουργικά υπεράριθμος είναι αυτός που δε συμπληρώνει τουλάχιστον 12ωρο με α και β ανάθεση (αφού στον υπολογισμό των λειτουργικών κενών/πλεονασμάτων υπολογίζονται οι ώρες α και β ανάθεσης σύμφωνα με την υα, ενώ στον υπολογισμό των οργανικών κενών/πλεονασμάτων μόνο οι ώρες α ανάθεσης).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:30:36 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:35:02 πμ »
ρητά ορίζεται μόνο ο οργανικά υπεράριθμος, ο λειτουργικά υπεράριθμος ορίζεται αναλογικά (προσωπικά δεν έχω υπόψη μου κάτι διαφορετικό),
μπορείς να επικαλεστείς την εγκύκλιο Παπαθεοδώρου 84582/Δ2/ 20-06-2013 στην οποία αναφέρονται τα εξής:
"23464/Γ2/06-03-2012 υπουργική απόφαση «Με τα μαθήματα Α΄ ανάθεσης οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα Β΄ ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες.»,
Δώδεκα (12) ώρες μαθήματος (κατ ΄ ελάχιστον) συνιστούν οργανικό κενό το οποίο δίνεται σε εκπαιδευτικό που καλύπτει τις ώρες αυτές με Α΄ ανάθεση, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα μπορούσαν να συμπληρώσουν το ωράριό τους αναλαμβάνοντας το μάθημα ως Β΄ ανάθεση ή έχοντας δεύτερη ειδικότητα. ",
συνδυαστικά προκύπτει ότι λειτουργικά υπεράριθμος είναι αυτός που δε συμπληρώνει τουλάχιστον 12ωρο με α και β ανάθεση (αφού στον υπολογισμό των λειτουργικών κενών/πλεονασμάτων υπολογίζονται οι ώρες α και β ανάθεσης σύμφωνα με την υα, ενώ στον υπολογισμό των οργανικών κενών/πλεονασμάτων μόνο οι ώρες α ανάθεσης).

Και εγώ αυτή την εγκύκλιο είχα υπ'όψιν, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο πιο σαφές και εξειδικευμένο για την λειτουργική υπεραριθμία. Πιστεύω ότι μπορώ να την επικαλεστώ, έχει λογική. Θα ψάξω όμως περισσότερο. Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:39:05 πμ »
επίσης και αυτό σε συνδυασμό με τα προηγούμενα νομίζω οτι σε καλύπτει, είναι το μοναδικό επίσημο έγγραφο που έχω υπόψη μου που αναφέρεται στον όρο λειτουργική υπεραριθμία εννοώντας όσους δεν καλύπτουν υποχρεωτικό ωράριο στην οργανική θέση :
πδ 100/97 παρ 9 άρθρο 14
Οι διατάξεις της παραγράφου 3, και της παραγράφου 7 εδάφ. Β και 8 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:42:46 πμ »
επίσης και αυτό σε συνδυασμό με τα προηγούμενα νομίζω οτι σε καλύπτει, είναι το μοναδικό επίσημο έγγραφο που έχω υπόψη μου που αναφέρεται στον όρο λειτουργική υπεραριθμία εννοώντας όσους δεν καλύπτουν υποχρεωτικό ωράριο στην οργανική θέση :
πδ 100/97 παρ 9 άρθρο 14
Οι διατάξεις της παραγράφου 3, και της παραγράφου 7 εδάφ. Β και 8 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

Και αυτό το ΠΔ το γνωρίζω. Αναφέρει μεν τον όρο "λειτουργική υπεραριθμία" αλλά δεν θέτει κάποιο όριο ως προς τις ώρες που πρέπει να σου υπολείπονται ώστε να χαρακτηριστείς λειτουργικά υπεράριθμος. Η φράση "δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας" είναι τουλάχιστον ασαφής.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:49:58 πμ »
εγώ νομίζω ότι σε συνδυασμό με την υα 23464/Γ2/06-03-2012  (με τα μαθήματα α ανάθεσης καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο......12 ώρες συνιστούν οργανικό κενό που δίνεται σε εκπαιδευτικό που τις καλύπτει με α ανάθεση....)
είναι πολύ σαφές απλά θέλει συνδυαστική σκέψη που ενίοτε η διοίκηση αρνείται να την κάνει, γι αυτό και δεν υπάρχει κάτι άλλο :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:52:56 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμία
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:34:22 πμ »
Η διοίκηση μάλλον βαριέται να κάνει οποιαδήποτε σκέψη!  ;D  8) 8)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.