*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 692215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:57:42 πμ »
καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω; θα κάνετε αίτηση κανονικά; εγώ ειμαι ελάχιστα κάτω από το 1000 και πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει καν τον κόπο της αναμονής στο γραφείο που καταθέτουμε τα χαρτιά... ειμαι σε δίλημμα, δεν ξέρω τι να κάνω, από την άλλη, λες ειμαι μικρη ακόμα, ας μην αποκλεισω μονη μου τιποτα... δεν ξερω..  :-\ :-\ :-\
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:22 »

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 16, 2013, 04:15:34 μμ »
Κανε γιατι ποτε δεν ξερεις....Βγηκαν οι αιτησεις παιδια?

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 16, 2013, 05:23:04 μμ »
Ματινα τα χαρτια τα κανουμε καθε χρονο δηλωνοντας εκ νεου περιοχες. συνηθως οσοι εχουμε ξανακανει αιτηση δε χρειαζεται να κουβαλαμε μαζι μας ολο το χαρτομανι. περσι ομως μας ζητησαν παλι καποια χαρτια. φετος θα δειξει. θα βγει η εγκυκλιος και θα δουμε τι θα χρειαστει να εχουμε μαζι μας.

η εγκυκλιος ειναι ετοιμη και περιμενει την υπογραφη του υπουργου. εκτος απροοπτου απο Δευτερα μου ειπαν. τωρα αυτο το "απο Δευτερα" δεν το σχολιαζω...
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2013, 07:46:37 μμ »
To "Απο Δευτεύρα" έχει καταντήσει κινητή εορτή  :) :D :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:22 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:29:58 μμ »
Ματινα δε διαφωνω με τα λεγομενα σου αλλα με τη λογικη..
Ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι

Και εχω και πονολαιμο αυτες τις μερες...

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2013, 05:48:18 μμ »
Να'μαι κ εγώ μετά από πολλούς μήνες εξαφανισμένη!! Ήμουν στα Κύθηρα φέτος, κ όχι μόνο δεν έφυγα μετά τη λήξη της σχολικής χρονιάς, αλλά βρήκα καλοκαιρινή δουλειά εδώ κ αν με το καλό βγει η εγκύκλιός μας, μόνο Β Πειραιά θα δηλώσω, πια, με την ελπίδα να ξαναέρθω εδώ. Αλλά ακόμα κ αν δε με πα΄ρουν την επόμενη χρονιά, χάρισμά τους τα μόρια που μάζευα, δε φαίνεται να έχουν αντίκρυσμα πια. Θ α κοιτάξω να βρω δουλειά στα Κύθηρα κ αν δεν είναι στο αντικείμενό μου, ας είναι οτιδήποτε. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ να τριγυρνώ κ να γίνομαι έρμαιο του Υπουργείου, συνάδελφοι. Προβλέπω ζοφερό το 2013-2014 για μας τους ξενόγλωσσους.....Εύχομαι κουράγιο σε όλους μας κ κάποτε να πιάσει τόπο όλο αυτό το πήγαινέλα ανά την Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 19, 2013, 12:06:52 πμ »
Αν δε φύγουν οι παλιοσειρές από όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, οι νέοι δε θα βρούμε ποτέ δουλειά με ασφάλιση και «μονιμότητα». Ίσως να ήταν καλύτερα αν στο σχολείο εργάζονταν εκπαιδευτικοί μόνο για τα βασικά μαθήματα, αυτά που προωθούνται ως ευφυϊα στην Ελλάδα (γλωσσική και μαθηματική ευφυϊα) και ας άφηναν τα υπόλοιπα (ξένες γλώσσες, μουσική, αθλήματα, πληροφορική, θέατρο και τέχνες) ως επιλεγόμενη απογευματινή δραστηριότητα με καταβολή μιας μικρής αποζημίωσης από τους γονείς. Κι εξηγούμαι: μειώνοντας τον αριθμό των μαθημάτων, μειώνονται αναλόγως και η φορολογική επιβάρυνση των Ελλήνων. Κι αν υποθέσουμε ότι κάθε απογευματινή «δραστηριότητα» στοιχίζει 5-10ευρώ/μήνα, αλλά για όλο το χρόνο, τότε ένα παιδί μπορεί με 20, 30 ή και 50 ευρώ το μήνα να ασχοληθεί με ό,τι πραγματικά γουστάρει το ίδιο. Έβαλαν μουσική από την Α' Δημοτικού, αλλά είναι μόνο τραγουδάκια και κάτι λίγα από ιστορία της μουσικής. Γιατί να μην πληρώνει ο γονιός 5-10 ευρώ/μήνα να μάθει το βλαστάρι κάποιο όργανο από νωρίς; Μόλις 50 μαθητές να είχε ένας καθηγητής πχ κιθάρας (και θεωρίας, εννοείται), θα είχε ήδη 500 ευρώ το μήνα. Μιλάμε για σχεδόν το βασικό μισθό. Και σιγά μην είχε μόνο τόσους μαθητές. Γιατί να μην προσφέρονται περισσότερες ξένες γλώσσες στα σχολεία; Και γιατί να μην προσφέρονται όλα τα βασικά ομαδικά αθλήματα και πιο ευρέως διαδεδομένες πολεμικές τέχνες στην Ελλάδα; Καλά, για υδατοσφαίριση και υδάτινο αθλητισμό απαιτούνται εγκαταστάσεις, αλλά για αυτό μπορεί να μεριμνήσει ο εκάστοτε δήμος. Γιατί να μην μπορεί όποιο παιδί το επιθυμεί να ασχοληθεί με το θέατρο υπό την καθοδήγηση ατόμων που σπούδασαν το αντικείμενο; Για το θέμα των θρησκευτικών έχω μια ένσταση, λόγω της πολυπολιτισμικότητας στις τάξεις και της προσήλωσης των εκάστοτε συγγραμμάτων σε μία συγκεκριμένη θρησκεία, τη στιγμή που μεγάλο μέρος των γεωπολιτικών εξελίξεων στην υφήλιο έχει να κάνει με θρησκευτικές διαφορές. Οπότε, καλύτερα να εφαρμοστεί ένα είδος κατηχητικού την Κυριακή και ένα είδος θρησκευτικής αγωγής/ενημέρωσης. Καλή η ορθοδοξία, αλλά η θρησκευτική έχθρα καλά κρατεί ακόμα. Νομίζω ότι το παράδειγμα του Ιράκ είναι αφοπλιστικό. Οπότε και οι θεολόγοι ας πάνε στα επιλεγόμενα μαθήματα. Μόνο στην Αμερική υπάρχουν υποχρεωτικά κι επιλεγόμενα μαθήματα, και μόνο στη Σκανδιναβία προσφέρονται όσα προανέφερα ως απογευματινή δραστηριότητα με κάποια μικρή συνδρομή; Από κει και πέρα είναι θέμα του υπουργείου πώς θα ασφαλίσει τους εν λόγω εκπαιδευτικούς. Κι επιτέλους, ας γίνονται οι διορισμοί εκπαιδευτικών με καθαρά γεωγραφικά κριτήρια: διδάσκεις στον τόπο διαμονής σου. Οι παραμεθόριες περιοχές είναι ένα θέμα, αλλά εκεί μπορεί να εφαρμοστεί ένα είδος οικονομικής ενίσχυσης, πχ επίδομα στέγασης. Θα μπορούσε κάλλιστα το υπουργείο να ορίσει ή να χτίσει (εδώ γελάμε) εστίες για εκπαιδευτικούς προς χαμηλή ενοικίαση. Δεν ξέρω. Οι διευθυντές έχουν αρκετά καλό μισθό,αλλά πολύ λίγες ώρες σε σχέση με τους νέους ή τους κατώτερους σε βαθμίδα. Ας κόψουν από εκεί. Ξέρω περιπτώσεις ατόμων που, λόγω κονέ με το λυκειάρχη/ισσα, γλίτωναν απουσίες και περνούσαν μαθήματα στα οποία είχαν κοπεί. Μιλάμε ότι περνούσαν την τάξη χωρίς να μαθαίνουν τίποτα. Κατιδάκια κοινώς. - Τι γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου; -  Το κλείσιμο των σχολείων για μία ολόκληρη μέρα. Ποιος ήταν ο Γ.Καραϊσκάσκης; - Ποιος; Το γήπεδο του Ολυμπιακού δεν είναι;   

Και δεδομένου ότι χρειάζονται κοινωνικοί λειτουργοί, παιδοψυχολόγοι και ψυχολόγοι, καταλαβαίνετε πόσα χρήματα πρέπει να δαπανηθούν στην εκπαίδευση. Πάντως από γνωστό μου που εργάζεται σε τράπεζα που δίνει τη μισθοδοσία των καθηγητών κάποιοων τμημάτων του ΑΠΘ, έμαθα ότι πριν τη μείωση έπαιρναν 15-16000/μήνα, ενώ τώρα τους πήγαν κάπου στα 10-12000/μήνα. Μιλάμε για όσους έχουν βαθμίδα καθηγητή. Εδώ του διδακτορικού έπαιρναν 1000 ευρώ και τώρα νομίζω 700. Και το διδακτορικό στην Ελλάδα είναι 3 χρόνια, αλλά πολλοί το τρενάρουν μέχρι τα 7 λόγω της αμοιβής. Αυτό μού το'πε καθηγήτρια της Αγγλικής. Μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτό. Στο Ανοιχτό Παν/μιο Κύπρου είδα ότι ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ για να κάνεις διδακτορικό. Και είναι για μόλις 3 έτη. Μετά πληρώνεις λιγότερο κάθε επιπλέον έτος. Με τόσα προσόντα που ζητά η ελληνική αγορά εργασίας (πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, πρακτική άσκηση και τουλάχιστον τριετή προϋπηρεσία) μήπως πρέπει μετά το δημοτικό να στέλνουμε τα παιδιά στην τριτοβάθμια, ή καλύτερα σε ΙΕΚ, μετά ένα χρόνο σε αντίστοιχο τμήμα ΑΕΙ, μετά 1 χρόνο μεταπτυχιακό, άλλα 3 διδακτορικό και βουρ για την αγορά εργασίας; Στα 21 τους θα είναι έτοιμα για δουλειά. Άντε να δω πώς θα μειώνει εντέχνως το υπουργείο τον αριθμό των ανέργων, τη στιγμή που στα 18 τους θα έχουν ήδη πτυχίο τριτοβάθμιας.

Καλύτερα να έχουν μόνιμοι και ασφαλισμένη δουλειά ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί με σχετικά χαμηλό μισθό παρά αυτό. Κι επιτέλους ας προαχθεί η έρευνα σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Υπάρχουν τόσες διάνοιες στην Ελλάδα, που ούτε που το φανταζόμασταν. Κάτι ήξερε ο Gardner ταν μιλούσε για 8+1 είδη ευφυϊας. Και προσωπικά, αυτό που γίνεται με τους μουσουλμάνους και τους αθλητές το θεωρώ επιεικώς μειωτικό για τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 19, 2013, 12:21:59 πμ »
Οι καθηγητές παίρνουν 700 ευρώ για κάθε διδακτορικό φοιτητή; αυτό εννοείς ; ή οτι πληρώνεται ο φοιτητής απο το πανεπιστήμιο γιατί κάνει διδακτορικό; στην ελλάδα δεν πληρώνονται οι φοιτητές εκτός και αν εντάσσονται σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα. Αν είναι σε πρόγραμμα δεν μπορούν να τρενάρουν το πρόγραμμα για να παίρνουν περισσότερα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2013, 12:25:15 μμ »
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2013, 07:32:47 μμ »
Οι αναπληρωτές Π06 με ΜΗΔΕΝΙΚΗ προϋπηρεσία μπορούν να κάνουν αίτηση να εργαστούν ως ωρομίσθιοι/αναπληρωτές σε πειραματικά σχολεία; Με τα ιδιωτικά σχολεία τι γίνεται; Δεν αναγνωρίζεται η εκεί προϋπηρεσία στο δημόσιο; Στα σχολεία ειδικής αγωγής δεν εργάζονται καθηγητές ξένων γλωσσών; Με τα δημόσια ΙΕΚ τι παίζει; Υπάρχει ασφάλιση;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2013, 08:44:37 μμ »
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πλέον με μηδενική προϋπηρεσία δε δουλεύουν ούτε οι δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 21, 2013, 08:56:29 μμ »
Οι αναπληρωτές Π06 με ΜΗΔΕΝΙΚΗ προϋπηρεσία μπορούν να κάνουν αίτηση να εργαστούν ως ωρομίσθιοι/αναπληρωτές σε πειραματικά σχολεία;

Στα πειραματικά παίρνουν με απόσπαση για πενταετή θητεία μόνιμους (με τουλάχιστον 5 χρόνια στην εκπαίδευση κ τουλάχιστον μεταπτυχιακό τίτλο). Είναι διαφορετικό το καθεστώς αποσπάσεων από τα υπόλοιπα σχολεία κ στέλνεις ολόκληρο φάκελο με δημοσιεύσεις / βιογραφικό κλπ. Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο (πολύ μικρό) να μείνει κάποιο λειτουργικό κενό κ να το δώσουν σε αναπληρωτή, αλλά είναι ελάχιστες οι πιθανότητες. Αναπληρωτής με μηδενική προυπηρεσία δεν υφίσταται στους αγγλικούς, κ σιγά μην του αφήσουν όσοι προηγούνται το πειραματικό (λέμε αν έβγαζε κενό). Εγώ φέτος έκανα τα χαρτιά μου για απόσπαση στο πειραματικό κ ξέρω τουλάχιστον άλλους 10 συναδέλφους με παραπλήσια προσόντα που υπέβαλαν τα χαρτιά τους. Οπότε η απάντηση είναι - θεωρητικά κ κατεξαίρεση ναι, πρακτικά όχι.

Με τα ιδιωτικά σχολεία τι γίνεται; Δεν αναγνωρίζεται η εκεί προϋπηρεσία στο δημόσιο;

Η προυπηρεσία στα ιδιωτικά προσμετράται από τη στιγμή του διορισμού. Θα ληφθούν δηλ υπόψη τα μόρια που είχες στην περιοχή που ήταν το ιδιωτικό. Για πιο πριν δεν προσμετρούνται. Μόνο σε περίπτωση που κλείσει το σχολείο όσο διδάσκεις εκεί κ έχεις χ χρόνια προυπηρεσίας στο ιδιωτικό, οπότε σύμφωνα με παλιότερο νόμο (που δεν γνωρίζω καθόλου αν ισχύει ακόμα) διοριζόσουν στο δημόσιο (μπήκαν αρκετοί έτσι στο παρελθόν).

 Στα σχολεία ειδικής αγωγής δεν εργάζονται καθηγητές ξένων γλωσσών;
Στα ειδικής αγωγής υπάρχουν μόνιμοι κ αναπληρωτές ξενόγλωσσοι (μόνο αγγλικά νομίζω). Προτιμούνται όσοι έχουν μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής. Υπάρχει πρόβλημα με τις οργανικές στα ειδικής αγωγής οπότε πιθανόν να είναι περισσότεροι αναπληρωτές.

Με τα δημόσια ΙΕΚ τι παίζει; Υπάρχει ασφάλιση;
Στα ιεκ κάνεις αίτηση ξεχωριστά στον κάθε φορέα, ακόμα κ με προφισιενσι δέχονται κοπελίτσες, γίνεται χαμός. Φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο στην πρόσληψη η γνωριμία με το διευθύνον προσωπικό κ προτιμώνται σαφώς όσοι έχουν ξαναδουλέψει. Υπάρχει ασφάλιση, αλλά όσον αφορά τα χρήματα τα παίρνεις  μετά από πολύ καιρό. Μια φίλη μου πληρώθηκε τα μαθήματα που έκανε το 2008 στα τέλη του 2010 κ ακόμα ήταν καλές οι εποχές. Απ'όσο καταλάβαμε είχαν βάλει χέρι στα χρήματα των διδάκτρων κ δεν αφήσαν χρήματα για τις αμοιβές των καθηγητών. Είχε γίνει μεγάλο σούσουρο. Αλλά εξαρτάται με το κάθε ιεκ κλπ κλπ. Λείτουργεί λίγο πολύ σαν ιδιωτικό σχολείο.

Αν κάνω λάθος κάπου διορθώστε με, δεν έχω δουλέψει σε κανένα από τα παραπάνω. Ελπίζω για πειραματικό του χρόνου. Πάντως όλοι οι μόνιμοι έχουμε μείνει με ελάχιστες ώρες κ κινδυνεύουν οι οργανικές μας. Πιστεύετε πραγματικά ότι θα πάρουν αναπληρωτές???????????????

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 21, 2013, 08:59:29 μμ »
. Πάντως από γνωστό μου που εργάζεται σε τράπεζα που δίνει τη μισθοδοσία των καθηγητών κάποιοων τμημάτων του ΑΠΘ, έμαθα ότι πριν τη μείωση έπαιρναν 15-16000/μήνα, ενώ τώρα τους πήγαν κάπου στα 10-12000/μήνα. Μιλάμε για όσους έχουν βαθμίδα καθηγητή. Εδώ του διδακτορικού έπαιρναν 1000 ευρώ και τώρα νομίζω 700. Και το διδακτορικό στην Ελλάδα είναι 3 χρόνια, αλλά πολλοί το τρενάρουν μέχρι τα 7 λόγω της αμοιβής. .

Να πεις στη γνωστή σου στην τράπεζα να μην πίνει όταν εργάζεται για να μην βλέπει περισσότερα μηδενικά. Ούτε πρύτανης πανεπιστημίου δεν παίρνει τόσα λεφτά. Ένας λέκτορας ξεκινάει με λίγο πάνω από 1000 ευρώ και ένας Καθηγητής φθάνει τα 2500 χιλιάδες ευρώ υπό προϋποθέσεις (επιβλέψεις κλπ). Πριν τις περικοπές ο λέκτορας ξεκινούσε με 1500-1600 και ο καθηγητής έφτανε τα 3200-3300.  Από εκεί και μετά τα ερευνητικά κλπ αφορούν μια μειοψηφία καθηγητών, που για να τα πάρουν σημαίνει οτι η έρευνα τους "πουλάει" και δεν τα παίρνουν από το πανεπιστήμιο, αλλά από τον φορέα που χρηματοδοτεί την έρευνα. Αντίθετα το πανεπιστήμιο παίρνει έσοδα από τις επιχορηγούμενες έρευνες των καθηγητών. Όσο για τους υποψήφιους διδάκτορες δεν προβλέπεται αμοιβή και ο λόγος που καθυστερούν είναι οτι συνήθως αναγκάζονται να εργάζονται. Όσοι πληρώνονται πληρώνονται επειδή παράλληλα με το διδακτορικό τους δουλεύουν σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα για το οποίο το πανεπιστήμιο ή ο υπεύθυνος καθηγητής έχει επιδοτηθεί με πάρα πολλά λεφτά και ο υποψήφιος διδάκτορας κάνει όλο το χαμαλίκι (τη συντριπτική πλειοψηφία της δουλειάς) παίρνοντας ψίχουλα και στο τέλος έχει ελάχιστο χρόνο για το διδακτορικό του.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 22, 2013, 05:25:09 μμ »
Παιδιά, δεν πληρώνονται όλοι οι υποψήφιοι δικτάτορες. Αλλά ξέρω ότι πριν αρκετά χρόνια έπαιρναν ως και 1000 ευρώ. Και όσο για τους μισθούς των διορισμένων δικτατόρων, πριν την κρίση επίκουρος καθηγητής μου μού είχε πει ότι παίρνει 6000 μικτά, 4000 καθαρά και ΔΕΝ τού φτάνουν! Υπόψιν ότι ΚΑΙ τα ΠΜΣ πληρώνουν καλά τους καθηγητές. Και οι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ παίρνουν γύρω στο 8χίλιαρο. Καρατσεκαρισμένο. Από τα 13000 στα 8000. Λίγα είναι; Εσύ που τόσο πολύ καίγεσαι να αποκαταστήσεις τη φήμη τους, μάλλον είσαι τσιράκι τους που κάνει ΠΜΣ ή δικτατορικό κοντά σε κάποιον από αυτούς.

Η εγκύκλιος βγήκε; Γιατί δεν τη βρίσκω στο ΑΒ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 05:29:51 μμ από Matina7 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159843
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.