*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 692226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 22, 2013, 07:24:45 μμ »
Δηλαδή matina7 υποστηρίζεις οτι άτομα που έκαναν διδακτορικό πληρώνονταν απο το πανεπιστήμιο μισθό γιατί έκαναν διδακτορικό 1000 ευρώ; Δεν ξέρω κανέναν που να τον πληρωναν μόνο γιατί έκανε διδακτορικό στην ελλάδα. Άλλο αν εντάσσονταν το διδακτορικό σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:37 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 22, 2013, 07:57:41 μμ »
Παιδιά, δεν πληρώνονται όλοι οι υποψήφιοι δικτάτορες. Αλλά ξέρω ότι πριν αρκετά χρόνια έπαιρναν ως και 1000 ευρώ. Και όσο για τους μισθούς των διορισμένων δικτατόρων, πριν την κρίση επίκουρος καθηγητής μου μού είχε πει ότι παίρνει 6000 μικτά, 4000 καθαρά και ΔΕΝ τού φτάνουν! Υπόψιν ότι ΚΑΙ τα ΠΜΣ πληρώνουν καλά τους καθηγητές. Και οι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ παίρνουν γύρω στο 8χίλιαρο. Καρατσεκαρισμένο. Από τα 13000 στα 8000. Λίγα είναι; Εσύ που τόσο πολύ καίγεσαι να αποκαταστήσεις τη φήμη τους, μάλλον είσαι τσιράκι τους που κάνει ΠΜΣ ή δικτατορικό κοντά σε κάποιον από αυτούς.

Η εγκύκλιος βγήκε; Γιατί δεν τη βρίσκω στο ΑΒ;

Μάλιστα. Εσύ τα ξέρεις όλα αυτά από γνωστούς που σου τα είπαν ή έχεις προσωπική εμπειρία;

Όσο για το συνάδελφο τον οποίο αποκαλείς "τσιράκι" (!!), δεν τον γνωρίζω, αλλά, κρίνοντας από τα λεγόμενά του, ξέρει καλά τι λέει - και συμφωνώ απόλυτα μαζί του, έχοντας κι εγώ προσωπική εμπειρία επί του θέματος.

Να προσθέσω στη συζήτηση μόνο ότι υποψήφιοι διδάκτορες μπορεί να πληρώνονται και εάν έχουν τοποθετηθεί σε κάποια θέση που έχει σχέση με την έρευνά τους, λ.χ. ως επιστημονικοί συνεργάτες κάποιου καθηγητή, ή, επειδή αναφέρθηκες και στο τμήμα Αγγλικής, σε φορέα τύπου RCEL. Και υπόψην, ΔΕΝ είναι όλα τα ερευνητικά προγράμματα χρηματοδοτούμενα, που σημαίνει ότι οι Υ.Δ. που συμμετέχουν σ' αυτά δουλεύουν νύχτα-μέρα χωρίς να πάρουν μία - αντίθετα, πολλές φορές βάζουν κι από την τσέπη τους.
 
Α, και δε βρίσκεις στο ΑΒ την εγκύκλιο γιατί πολύ απλά δεν έχει βγει ακόμα.

Υ.Γ. Το "διορισμένων δικτατόρων" μου άρεσε ειλικρινά πάρα πολύ! Αλλά, πίστεψέ με, ΔΕΝ είναι όλοι έτσι (και, για να προλάβω, όχι, δε θεωρώ τον εαυτό μου "τσιράκι" κανενός).

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:18:06 μμ »
Καλά, ρε παιδιά! Μη μας φάτε κιόλα που σας τους θίξαμε! Προφανώς αυτοί οι δεκάδες έπαιρναν χρήματα κι από ιδιωτικά παν/μια ή άλλες πηγές. Πάντως για το μισθό του επίκουρου καθηγητή μου ΙΣΧΥΕΙ, ΟΣΟ και να σκούζετε! Ο ίδιος μας το είπε, την ώρα του μαθήματος, σε γεμάτο ακροατήριο. Για τα 700-1000 ευρώ για το διδακτορικό, μού το'πε καθηγήτρια της Αγγλικής. Δεν μπορώ να αναφέρω όνομα, πάντως είναι της Εφαρμοσμένης και σπούδασε στην Αγγλία. Δεν ξέρω, ίσως να έχει γνώση συγκεκριμένων περιπτώσεων. Αλλά γιατί να τις γενικεύσει; Πάντως όσο φοιτούσα, έβλεπα ΠΟΛΥ γλείψιμο από τους διδακτορικούς. Και δυστυχώς κάποιοι ήταν με ΠΜΣ του κ@@@ και γνώσεις ούτε καν ΠΜΣ. Να μην αναφερθώ στο αγαπημένο σπορ αρκετών φοιτητριών - δε χρειάζονται περαιτέρω λεπτομέρειες. Πάντως ο αδερφός φίλης μου που έφυγε στην Ελβετία για διδακτορικό, έπαιρνε γύρω στο 1500 το μήνα, αλλά δεν ξέρω αν οφειλόταν στο ότι τελείωσε σπουδές σχετικές με την ιατρική. Κι άλλος γνωστός μου στο τμήμα Πληροφορικής του Harvard πληρώνεται «βασιλικά» για το διδακτορικό του. Όσο για τα ερευνητικά προγράμματα και το φαγοπότι, τω όντι είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτά για τις μικροέρευνες που γίνονται. Όταν είδα το αγωνιστικό μονοθέσιο του ΑΠΘ, που θεωρητικά κόστισε όσο είπαν (νομίζω πάνω από εκατομμύριο. Όσο και να ήταν, η τιμή του είναι απλώς εξωφρενική!), κατάλαβα ότι τα αντίστοιχα των αγώνων καρτ, που κοστίζουν από 8000 ευρώ, μάλλον είναι των φτωχών. Δεν εξηγείται αλλιώς. Με τόσα φράγκα αγόραζα Ferrari, βίλα και κότερο! Το αστείο είναι ότι το Παν/μιο Αιγαίου συνεργάζεται με καμιά 250ριά εταιρείες και προωθεί τις ιδέες των φοιτητών του. Τα πρωτοκλασάτα στυλ ΑΠΘ τι κάνουν; Τέλος πάντων, κουράστηκα να ασχολούμαι με τη μετριότητα της ελληνικής τριτοβάθμιας. Κι αφού δε βγήκε ακόμη η εγκύκλιος, καλό μήνα. Αληθεύει ότι πολλοί του κλάδου την έκαναν για έξω; Αλλά και πάλι πόσοι θα είναι στον πρώτο πίνακα; Ήμουν νια και γέρασα! Μήπως να κάνω τα χαρτιά μου για έξω; Ζητάνε καθηγητές αγγλικής στην Αγγλία, καθώς τα χρήματα που παίρνουν αντιστοιχούν στα 700 δικά μας και δεν ασχολούνται με το συγκεκριμένο επάγγελμα οι Άγγλοι. Όχι ότι φτάνουν για έναν αλλοδαπό καθηγητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 09:21:55 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:30:49 μμ »
 το "δικτάτορες" εκ παραδρομής ή...?

Θα παρακαλούσα όταν αναφέρουμε κάποια στοιχεία να ελέγχουμε κατα πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα για να μην αφήνουμε λάθος εντυπώσεις. Διαφέρει το να ανταλλάζουμε απόψεις όσο περιμένουμε αυτή την έρμη την εγκύκλιο από το να αναφέρουμε ανακριβή ή μη τσεκαρισμένα στοιχεία. Και μια απορία τα 700 που αντιστοιχούν στην Αγγλία με τα δικά μας τι ακριβώς σημαίνει; Οι αγγλοι καθηγητές παίρνουν 700 ευρώ ή η αγοραστική αξία αυτών που παίρνουν αντιστοιχεί σε 700 ευρω στην Ελλάδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 09:45:14 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:37 »

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:02:52 μμ »
http://xenesglosses.eu/2013/07/posoi-anaplirotes-tha-proslifthoun/

διαβαστε το παραπανω και πειτε μου πνεει ανεμος υπεραισιοδοξιας η ειναι η ιδεα μου????να κραταμε παλι μικρο καλαθι??
ελπιζω να μην πειραζει που εβαλα το λινκ,δεν θα το θεωρουσα σωστο να αναφερω απλα αυτα που διαβασα απο αλλο site,,

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 22, 2013, 10:30:24 μμ »
καινούριο πάλι και αυτό!! Λέτε να ισχύει; Μόνο μην εννοεί μειωμένου ωραρίου με 300 ευρώ από το ΕΣΠΑ.
Έχει ανοίξει πάντως τόπικ και για αυτό από ο,τι ειδα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 10:32:26 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 23, 2013, 02:25:03 μμ »
Παιδια θυμοσαστε περιπου ποση προθεσμια δινουν στις αιτησεις απο τη στιγμη που βγαινει η εγκυκλιος?
Φευγω για Ρεθυμνο για 9-10 μερες και δεν ξερω αν πρεπει να παρω και τα χαρτια μαζι σε περιπτωση που τους τη
βαρεσει και τα ζητησουν..Στη διευθυνση που ρωτησα δεν ηξεραν που παν τα 4.

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 23, 2013, 02:41:04 μμ »
Παιδια θυμοσαστε περιπου ποση προθεσμια δινουν στις αιτησεις απο τη στιγμη που βγαινει η εγκυκλιος?
Φευγω για Ρεθυμνο για 9-10 μερες και δεν ξερω αν πρεπει να παρω και τα χαρτια μαζι σε περιπτωση που τους τη
βαρεσει και τα ζητησουν..Στη διευθυνση που ρωτησα δεν ηξεραν που παν τα 4.

Πέρυσι το χρονικό διάστημα υποβολής ήταν 16 με 27 Ιουλίου. Εργάσιμες 10 μέρες. Αν η εγκύκλιος βγει τελικά την Παρασκευή, λογικά η προθεσμία υποβολής θα 'ναι μέχρι 8 Αυγούστου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 02:44:18 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 23, 2013, 03:33:22 μμ »
Παιδια θυμοσαστε περιπου ποση προθεσμια δινουν στις αιτησεις απο τη στιγμη που βγαινει η εγκυκλιος?
Φευγω για Ρεθυμνο για 9-10 μερες και δεν ξερω αν πρεπει να παρω και τα χαρτια μαζι σε περιπτωση που τους τη
βαρεσει και τα ζητησουν..Στη διευθυνση που ρωτησα δεν ηξεραν που παν τα 4.

Τα τελευταία χρόνια η προθεσμία των αιτήσεων διαρκεί συνήθως 10 εργάσιμες ημέρες.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις και τα χαρτιά μαζί σου, για να έχεις το δικό σου κεφάλι ήσυχο.
Στις διευθύνσεις μαθαίνουν και αυτοί από τις εγκυκλίους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 23, 2013, 03:40:24 μμ »
θα κανω leap of faith και θα τα αφησω εδω γιατι θα αλλαξω αεροπλανο κτελ και πλοιο.Κι ελπιζω να σταθω τυχερη..
θενξ γκαιζ!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 23, 2013, 04:17:12 μμ »

It`s up to you...
You`re welcome... good luck!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 23, 2013, 04:30:39 μμ »
Παντως εχω την αμυδρη αναμνηση οτι περυσι μας ειχαν ζητησει μονο πτυχιο και ταυτοτητα..

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 23, 2013, 04:45:43 μμ »
Όντως αυτά μας ζήτησαν πέρυσι λόγω αλλαγών στο πληροφοριακό σύστημα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.