*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 877105 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1694 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:12:25 μμ »
ακομα και ετσι (μακαρι να γινουν εκλογες), εκδιδεται προεδρικο διαταγμα και οι προσληψεις σε υγεια-παιδεια-ασφαλεια γινονται κανονικα. παραδειγμα το 2009 που ολα κυλισαν -σχεδον- ομαλα. γιατι μετα βγηκε η διαμαντοπουλου και μας πηρε και μας σηκωσε.

Ενώ τώρα με τον Άρβι μας έχουν στα ώπα-ώπα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1695 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:18:12 μμ »

Εδώ σε άτομα του κλάδου μου έλεγα για παράνομες προσλήψεις που γινόταν επί χρόνια και αυτοί ήταν στον κόσμο τους (σου λέει άσε να τρέχει το κορόιδο για καταγγελίες, ενστάσεις κλπ) τώρα θα ξυπνήσουν;;; Δε νομίζω! Βλέπω τι γίνεται και με το Σύλλογο που λέμε να κάνουμε και δε γίνεται τίποτα (κάτσε να δεις αν προσληφθούν τώρα αρκετοί από εμάς, πάει ο Σύλλογος, θα τα λέμε πάλι του χρόνου που θα έχουμε ζόρια!)


ο διετής αποκλεισμός είναι παράλογος και παράνομος. στο θέμα του συλλόγου, όταν πρέπει να συντονιστούν άτομα από όλη την Ελλάδα, να τρέξουν ζητήματα οργάνωσης(καταστατικό, αναγνώριση από ειρηνοδικείο,site,forum κ.α) σε μια περίοδο που γίνονται παράνομες αποσπάσεις και τρέχουμε σε δευτεροβάθμιες άλλων περιοχών μακρυά από τους τόπους μας για να κάνουμε ενστάσεις και για να μας πούνε τα κενά, δεν είναι λογικό να υπάρχει καθυστέρηση;;;

Έχουμε ζητήσει στο fb να δηλωθούν άτομα από κάθε νομό ώστε να δημιουργηθεί πυρήνας του συλλόγου σε κάθε νομό που θα τρέχει για αυτά τα ζητήματα και μέχρι τώρα έχουμε καλύψει το 20% τον νομών. Βλέπεις πως όλοι περιμένουν να γίνει ένας σύλλογος που θα παίρνουν ένα τηλέφωνο και θα τρέχει εκείνος να ανακαλύπτει τα προβλήματα αλλά πως θα γίνει η τροφοδότηση του συλλόγου ανα νομό αν εκεί, τοπικά, δεν ασχολείται κανένας; και μιλάμε για μια ασχολία που θα σε κάνει να δουλέψεις....

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1696 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:29:19 μμ »
καλημερα κ παλι αγαπητοι συναδερφοι.ηπια το καφεδακι μου κ γυρισα παλι εδω αλλα δυστυχως δεν βλεπω εξελιξη.το στεναχωρο ειναι επισης οτι ο μπρατης εχει παντα δικιο...εγω αναρωτιεμαι απο την αλλη για δυο πραγματα 1ον)ποιος απο το υπουργειο ειπε χτες σε συναδερφο απο εδω για τις 150 θεσεις πε03 χωρις να εχει τρεξει τιποτα 2ον) σε αλλη συναδερφο της ειπανε οτι θα βγουνε χτες κ ακουσε κ μερικα ονοματα...ρε μηπως μας δουλευουνε τα αλανια κανονικα;

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 475
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1697 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:30:19 μμ »
Δεν μπορεί το ΕΣΠΑ να λειτουργεί ως όργανο υποκατάστασης των βασικών  συνταγματικών υποχρεωσεων του κράτους( διαφύλαξη παιδείας).
 Το εσπα στη σωστή του διάσταση προωθεί καινοτόμα αναπτυξιακά προγράμματα, με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον  και λειτουργεί συμπληρωματικά στις βασικές κυβερνητικές πολιτικές που εφαρμόζονται στο χώρο της παιδείας.  Έχει ειδικό χαρακτήρα  και κολλάει σε επιμέρους δράσεις της συνολικής κυβερνητικής πολιτικής. Δεν ταιριάζει στη φυσιογνωμία του να αλλοιώνει αυτό τον ειδικό του χαρακτήρα και να μετατρέπεται  σε χρηματοδότη του κράτους σε υποχρεώσεις που το ίδιο έπρεπε να τακτοποιήσει. Εδώ σηκώσαμε τα χέρια ψηλά και τα περιμένουμε ολα απο το ΕΣΠΑ.   Μιλάμε για πλήρη καταστρατήγηση του σκοπού λειτουργίας το ΕΣΠΑ.  Δεν είναι αυτή η αποστολή του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος stepping_stone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Αν το ξερα ότι έχει χρήμα, θα γινόμουν παραμυθάς!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1698 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:34:38 μμ »
michali, ειλικρινά παρακολουθώ το θέμα, ξέρω καλά και τις δικές σου ενέργειες και πόσο πολύ προσπαθείς.
Έχεις δίκιο ότι το όλο θέμα με το Σύλλογο θέλει το χρόνο του (είναι αλήθεια αυτό), αλλά και συντονισμό.
Είμαι σίγουρος όμως και εύχομαι να βγω 1000% ψεύτης, ότι μόλις γίνουν οι πρώτες προσλήψεις αναπληρωτών το θέμα ΘΑ ξεχαστεί (από τους πολλούς, όχι από εσένα κι εμένα) και ΘΑ το ξαναθυμηθούνε του χρόνου για προφανείς λόγους!

Όσο για τον αποκλεισμό ΠΟΙΟΣ είναι εκείνος που αποφασίζει ΠΟΣΑ χρόνια θα αποκλειστώ από κάτι για το οποίο έχω κάθε δικαίωμα να καταθέσω χαρτιά;; Ο καθένας μας με τα δικά του προσόντα σε οποιονδήποτε Οργανισμό.

Έφυγα ρε φίλε; Ωραία για την τρέχουσα χρονιά δεν έχω απαίτηση να με ξαναπροσλάβεις αλλού σε άλλη πόλη κλπ κλπ.
Αλλά για την επόμενη ΠΟΙΟΣ είσαι που θα αποφασίσεις να μου ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να συμμετέχω ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΜΟΥ (που ο καθένας μας μόνος του ξέρει με πόσο κόπο αποκτήθηκαν) σε μια προκήρυξη;

Και δηλαδή αν ΑΝΤΙ για διετή αποκλεισμό, μας επέβαλλαν ΤΡΙΕΤΗ ή ΠΕΝΤΑΕΤΗ ή και δια βίου τι θα λέγαμε;
Εγώ μπορεί να παραιτηθώ ακόμα και για ΣΟΒΑΡΟΥΣ προσωπικούς-οικογενειακούς (ή οποιουσδήποτε άλλους) λόγους που μπορεί να αντιμετωπίζω, ή ΣΟΒΑΡΟΥΣ λόγους υγείας συγγενικού μου προσώπου που πρέπει να προστρέξω να βοηθήσω... μπορεί του αλλουνού να πεθαίνει ο πατέρας ή η μάνα του... θα του πεις κι από πάνω (με όλα τ' άλλα προβλήματα που έχει)
ΦΑΕ στη μάπα κι έναν ΔΙΕΤΗ, ΤΡΙΕΤΗ και δεν ξέρω γω τι άλλο αποκλεισμό;;;

ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που έχει δικαίωμα να λαμβάνει τέτοιες αποφάσεις;; Θα τους ρωτάμε σαν τα πεντάχρονα "μπαμπά, με αφήνεις να κάνω αυτό;;"

(Υπάρχουν και: Συνήγορος του Πολίτη, Συμβούλιο της Επικρατείας και βάλε... υπάρχουν πολλά...)
Βαρέθηκα να είμαι το ΘΥΜΑ τους... και ο φτωχός συγγενής...!

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1699 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:40:46 μμ »
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4099986/


παιδια ασχετο με το θεμα αλλα διαβαστε αυτο.ο ανθρωπος ειναι θεος!αξιζει πραγματικα...θα χαλαρωσετε αμεσως...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1700 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:42:02 μμ »
Οι χθεσινές 873 προσλήψεις δασκάλων στα ολοήμερα μέσω ΕΣΠΑ,δεν επηρεάζουν τον αριθμό των προσλήψεων στην παράλληλη,σε ΖΕΠ,κλπ.
Είναι επιπλέον πιστώσεις.
Από Μπράτη!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1701 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:47:57 μμ »
 Καλό αυτό και λογικό να μην επηρεάζουν!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1702 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:48:52 μμ »
michali, ειλικρινά παρακολουθώ το θέμα, ξέρω καλά και τις δικές σου ενέργειες και πόσο πολύ προσπαθείς.
Έχεις δίκιο ότι το όλο θέμα με το Σύλλογο θέλει το χρόνο του (είναι αλήθεια αυτό), αλλά και συντονισμό.
Είμαι σίγουρος όμως και εύχομαι να βγω 1000% ψεύτης, ότι μόλις γίνουν οι πρώτες προσλήψεις αναπληρωτών το θέμα ΘΑ ξεχαστεί (από τους πολλούς, όχι από εσένα κι εμένα) και ΘΑ το ξαναθυμηθούνε του χρόνου για προφανείς λόγους!

Όσο για τον αποκλεισμό ΠΟΙΟΣ είναι εκείνος που αποφασίζει ΠΟΣΑ χρόνια θα αποκλειστώ από κάτι για το οποίο έχω κάθε δικαίωμα να καταθέσω χαρτιά;; Ο καθένας μας με τα δικά του προσόντα σε οποιονδήποτε Οργανισμό.

Έφυγα ρε φίλε; Ωραία για την τρέχουσα χρονιά δεν έχω απαίτηση να με ξαναπροσλάβεις αλλού σε άλλη πόλη κλπ κλπ.
Αλλά για την επόμενη ΠΟΙΟΣ είσαι που θα αποφασίσεις να μου ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να συμμετέχω ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΜΟΥ (που ο καθένας μας μόνος του ξέρει με πόσο κόπο αποκτήθηκαν) σε μια προκήρυξη;


Και δηλαδή αν ΑΝΤΙ για διετή αποκλεισμό, μας επέβαλλαν ΤΡΙΕΤΗ ή ΠΕΝΤΑΕΤΗ ή και δια βίου τι θα λέγαμε;
Εγώ μπορεί να παραιτηθώ ακόμα και για ΣΟΒΑΡΟΥΣ προσωπικούς-οικογενειακούς (ή οποιουσδήποτε άλλους) λόγους που μπορεί να αντιμετωπίζω, ή ΣΟΒΑΡΟΥΣ λόγους υγείας συγγενικού μου προσώπου που πρέπει να προστρέξω να βοηθήσω... μπορεί του αλλουνού να πεθαίνει ο πατέρας ή η μάνα του... θα του πεις κι από πάνω (με όλα τ' άλλα προβλήματα που έχει)
ΦΑΕ στη μάπα κι έναν ΔΙΕΤΗ, ΤΡΙΕΤΗ και δεν ξέρω γω τι άλλο αποκλεισμό;;;

ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που έχει δικαίωμα να λαμβάνει τέτοιες αποφάσεις;; Θα τους ρωτάμε σαν τα πεντάχρονα "μπαμπά, με αφήνεις να κάνω αυτό;;"

(Υπάρχουν και: Συνήγορος του Πολίτη, Συμβούλιο της Επικρατείας και βάλε... υπάρχουν πολλά...)
Βαρέθηκα να είμαι το ΘΥΜΑ τους... και ο φτωχός συγγενής...!
σωστος.και επειδη μου δινεις 3 και 4 ωρες την βδομαδα μου απαγορευεις να εργαστω αλλου πανω στο αντικειμενο μου.

Αποσυνδεδεμένος Machi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The truth hurts a lie is worse..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1703 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 02:21:14 μμ »
exei kaneis kamia pliroforisi?tha vgoun simera oi anaplirotes eidikis i na min perimenoume kati?eyxaristo..

Αποσυνδεδεμένος sofia 2.50

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • " Work like a captain - play like a pirate "
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1704 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 02:35:17 μμ »
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4099986/


παιδια ασχετο με το θεμα αλλα διαβαστε αυτο.ο ανθρωπος ειναι θεος!αξιζει πραγματικα...θα χαλαρωσετε αμεσως...
XAXAXAXA.................................... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1705 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 03:09:40 μμ »
καλημερα κ παλι αγαπητοι συναδερφοι.ηπια το καφεδακι μου κ γυρισα παλι εδω αλλα δυστυχως δεν βλεπω εξελιξη.το στεναχωρο ειναι επισης οτι ο μπρατης εχει παντα δικιο...εγω αναρωτιεμαι απο την αλλη για δυο πραγματα 1ον)ποιος απο το υπουργειο ειπε χτες σε συναδερφο απο εδω για τις 150 θεσεις πε03 χωρις να εχει τρεξει τιποτα 2ον) σε αλλη συναδερφο της ειπανε οτι θα βγουνε χτες κ ακουσε κ μερικα ονοματα...ρε μηπως μας δουλευουνε τα αλανια κανονικα;


πράγματι χτες μου είπαν ότι θα βγούν και άκουσα ονόματα , τα οποία καθώς φαίνεται μπορεί να ήταν από την εκ νέου σύσταση πινάκων λόγω ενστάσεων...την Πεμ μια υπάλληλος μου είχε πει ότι από βδομάδα θα βγουν λόγω πολλαπλών ενστάσεων, η χτεσινή όμως ατμόσφαιρα με παρακίνησε να επικοινωνήσω ξανά με το υπουργείο όπου ένας κύριος μου είπε ότι θα βγουν σήμερα (χτες δηλαδή Παρασκεύη)...σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση στο υπουργείο :-\ :-\
τώρα για το αν μας δουλεύουν δεν ξέρω, είναι σίγουρο πάντως ότι αυτοί χτες υπερεργάστηκαν, αλλά δυστυχώς για την γενική ::) ::) ::)ίσως ασκήθηκαν πιέσεις ανάλογες, τι να πώ;;;

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1706 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 03:12:13 μμ »


πράγματι χτες μου είπαν ότι θα βγούν και άκουσα ονόματα , τα οποία καθώς φαίνεται μπορεί να ήταν από την εκ νέου σύσταση πινάκων λόγω ενστάσεων...την Πεμ μια υπάλληλος μου είχε πει ότι από βδομάδα θα βγουν λόγω πολλαπλών ενστάσεων, η χτεσινή όμως ατμόσφαιρα με παρακίνησε να επικοινωνήσω ξανά με το υπουργείο όπου ένας κύριος μου είπε ότι θα βγουν σήμερα (χτες δηλαδή Παρασκεύη)...σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση στο υπουργείο :-\ :-\
τώρα για το αν μας δουλεύουν δεν ξέρω, είναι σίγουρο πάντως ότι αυτοί χτες υπερεργάστηκαν, αλλά δυστυχώς για την γενική ::) ::) ::)ίσως ασκήθηκαν πιέσεις ανάλογες, τι να πώ;;;


EΜΕΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ κατι να μου λεει οτι ισως πηγαινουμε στις παλιες εποχες οπου η ΕΑΕ στελεχωνοταν .....ΝΟΕΜΒΡΗ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #1707 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 03:15:22 μμ »
το αντεύχομαι πραγματικά...
είναι πάντως περίεργο που ξαφνικά ο Μπράτης στο άσχετο και ενώ περιμέναμε φάση ειδικής να πετάει ακριβή αριθμό για αναπληρωτές γενικής!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.