*

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήματα για : μόρια - κινητικότητα – διαθεσιμότητες – απολύσεις .  (Αναγνώστηκε 45916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
συνάδελφε PA,  το  ξεσκαρτάρισμα  θα  γίνει απο  εμάς  τους  ίδιους,  αλλά  πρέπει  να   έχουμε  κι  εμείς  τα  κότσια  να παραδεχτούμε  τις  αδυναμίες  του  συστήματος  που  φτιάξαμε. Να  παραδεχτούμε  οτι    είναι  παρακμή   ο μαθηματικός  (τυχαίο το παράδειγμα)  του  λυκείου  να έχει  3 πρώτες ώρες  μάθημα για να  προλαβαίνει να ξεκουράζετε  για  τα  ιδιαίτερα  που θα  ακολουθήσουν. είναι  παρακμή  να ξεκατινοιαζόμαστε  για το  ποιός  θα   κάνει   εφημερία  την Παρασκευή. Είναι παρακμή  να  τρωγόμαστε ποιός έχει  την  Α' ή Β  ανάθεση για να  συμπληρώσει ωράριο  και  ο  διπλανός  του  ας  πεθάνει. Είναι παρακμή  να  λες    στο διευθυντή  σου  "εγώ δεν ξέρω  υπολογιστές"  απλά  για  να μην  κάνεις  καμια  δουλειά παραπάνω.  Το θέμα  μου είναι οτι  δυστυχώς  την  πληρώνουν  στο  τέλος  άλλοι απο  αυτούς  που πραγματικά  δημιούργησαν  το πρόβλημα.

Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο.
Ουσιαστικά, αυτό λέω εδώ μέσα εδώ και μήνες ( αν όχι χρόνια).
Αλλά βλέπεις...
"Το κόλπο" ήταν "ωραίο", "βολικό".
Άρεσε και μάλιστα πολύ.
Αν ρωτήσεις τον μέσο συμπολίτη ( και ειδικότερα συνάδελφο) θα σου πει: "Θέλω να γυρίσουμε εκεί που ήμασταν χωρίς να πληρώσουμε συνέπειες".
Αστειότητες....
Και το τίμημα θα πληρωθεί ολόκληρο ( και δεν πρόκειται να την γλιτώσει το μέσο "βύσμα" - θα πληρώσει ΚΑΙ αυτό με διάφορους τρόπους), και το κενό θα καλυφθεί.

Το "κόλπο" ήταν "καλό" για όσο υπήρχε δανεικό χρήμα το οποίο υποθήκευε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ την ζωή των επερχομένων γενεών προκειμένου να καλοπερνάνε οι "χωμένοι"...
Τώρα αυτό τέλειωσε, και "το κόλπο" πέθανε....

Υ.Γ. Σε λίγο τα συνθήματα, οι ατάκες και οι πρακτικές που χρησιμοποιούσε ( και χρησιμοποιεί ακόμα -ανεπιτυχώς όμως πλέον) ο κλάδος, θα φαντάζουν τόσο μα τόσο μακρινά και αστεία, που κάποιοι δεν θα το πιστεύουν....

Φυσικά, με λυπεί ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο γίνεται αυτή η απαραίτητη αλλαγή ( θα μπορούσε να γίνει αλλιώς αν είχαμε πολιτικά ωριμότερο πληθυσμό που να ξέρει τι θέλει και να έχει αξιακό κώδικα συνεπή), αλλά τι να κάνουμε?
Τίποτα δεν είναι τέλειο στη ζωή...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Το θέμα  μου είναι οτι  δυστυχώς  την  πληρώνουν  στο  τέλος  άλλοι απο  αυτούς  που πραγματικά  δημιούργησαν  το πρόβλημα.
συμφωνώ πλήρως σε όλα, αλλά κυρίως με εκφράζει η τελευταία πρόταση, και το δικό μου θέμα αυτό ακριβώς είναι.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως PA , δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα από τους ανθρώπους που κυβερνούν. Αν κρίνουμε μάλιστα και από τον τρόπο που χειρίστηκε το θέμα των μετατάξεων(που ας μου επιτραπει η παρέμβαση απλά προσπαθεί να μεταφέρει το πρόβλημα από την Ββαθμια στην Αβαθμια) και είναι έτοιμη να συζητήσει και να αλλάξει τη μοριοδότηση εις βάρων των νεότερων εκπαιδευτικών. 

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που  με  ενοχλεί   ακόμη πιο πολύ  είναι η  ξεπερασμένη ρητορική  που  χρησιμοποιεί το  συνδικαλίστικό μας  όργανο.  Αντί  να  προβάλει  το  γεγονός  οτι  είμαστε ένας  κλάδος  που  δίνει  γραπτές  εξετάσεις  στον ΑΣΕΠ  κάθε δυο  χρόνια (σε  αντίθεση με άλλους  κλάδους  που μπαίνουν  απο τα  παράθυρα)   και  να  εξηγήσει οτι  και οι υπόλοιποι   διορισμοί  γίνονται κατα  αναλογία και   να  το  επικοινωνήσει  στην  κοινή  γνώμη  έχει  καταφέρει  να  τη  γυρίσει εναντίον  μας,  και  έχει  κάνει  και  εμάς  να  τρωγόμαστε  σαν  τα κοκόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για την ιστορία του θέματος κορυφαίο συνδικαλιστικό μέλος ήταν στην ομάδα μεταξύ άλλων εκπαιδευτικών οι οποιοι συμμετείχαν στα γεγονότα στον ΑΣΕΠ του 1998 κρατώντας διάφορα ζαρζαβατικά(ντομάτεσ κ.λ.π) τα οποία εξεσφενδονίζαν στους συναδέλφους της ντροπης που πηγαίναν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό. Περιμένεις εσύ μετά αυτός να βάλλει θέμα ΑΣΕΠ στην εκπαιδευση και να τον προβάλλει επικοινωνιακά στον κόσμο, όπως έκανε η Δημοτική Αστυνομία.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Πάντως PA , δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα από τους ανθρώπους που κυβερνούν. Αν κρίνουμε μάλιστα και από τον τρόπο που χειρίστηκε το θέμα των μετατάξεων(που ας μου επιτραπει η παρέμβαση απλά προσπαθεί να μεταφέρει το πρόβλημα από την Ββαθμια στην Αβαθμια) και είναι έτοιμη να συζητήσει και να αλλάξει τη μοριοδότηση εις βάρων των νεότερων εκπαιδευτικών.

Μα... αυτό ακριβώς είναι το θέμα:

Αυτές οι ηγεσίες, εξελέγησαν πολλάκις ( δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ των διαφόρων κομμάτων του σημερινού πολιτικού συστήματος) για να εκφράσουν μία συγκεκριμένη πλειοψηφία την οποία εκπροσωπούν.
Να μην περιμένετε καμία απολύτως αλλαγή από αυτούς.
Η δουλειά τους ( ο λόγος εκλογής τους τέλος πάντων από την πλειοψηφία) είναι να μην αλλάξει τίποτα.
Απλά....
Δεν κάνουν κουμάντο αυτοί.
Κάνουν οι ξένοι.
Καλό θα ήταν, να μπορούσαμε να αλλάξουμε τα πράγματα μόνοι μας.
Και αυτό, γιατί τότε θα κάναμε τις αλλαγές που πρέπει όταν πρέπει.
Αλλά τι να κάνουμε....
Αφού δεν μπορούμε μόνοι μας, θα γίνουν από τους δανειστές ( με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό).

Υ.Γ. Φυσικά και ταλαιπωρούνται και όσοι δεν θα έπρεπε με βάση την λογική.
Αλλά αυτό, είναι κάτι σαν νομοτέλεια επίσης: Αφού είμαστε όλοι μέλη της κοινωνίας, αυτό σημαίνει πως θα έχουμε κάποια "καλά" και κάποια "κακά" που θα απορρέουν από αυτή τη συμμετοχή μας.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Αυτό που  με  ενοχλεί   ακόμη πιο πολύ  είναι η  ξεπερασμένη ρητορική  που  χρησιμοποιεί το  συνδικαλίστικό μας  όργανο.  Αντί  να  προβάλει  το  γεγονός  οτι  είμαστε ένας  κλάδος  που  δίνει  γραπτές  εξετάσεις  στον ΑΣΕΠ  κάθε δυο  χρόνια (σε  αντίθεση με άλλους  κλάδους  που μπαίνουν  απο τα  παράθυρα)   και  να  εξηγήσει οτι  και οι υπόλοιποι   διορισμοί  γίνονται κατα  αναλογία και   να  το  επικοινωνήσει  στην  κοινή  γνώμη  έχει  καταφέρει  να  τη  γυρίσει εναντίον  μας,  και  έχει  κάνει  και  εμάς  να  τρωγόμαστε  σαν  τα κοκόρια.

Μα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν κάτι τέτοιο...
Πως να το πω: Δεν το πιστεύουν οι άνθρωποι.
Είναι εγκλωβισμένοι σε ιδεοληψίες, πρακτικές και συνθηματολογίες μιας άλλης εποχής....
Γι' αυτό και "πέθαναν" ( και αυτό θα διαπιστωθεί συντομότατα).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Για την ιστορία του θέματος κορυφαίο συνδικαλιστικό μέλος ήταν στην ομάδα μεταξύ άλλων εκπαιδευτικών οι οποιοι συμμετείχαν στα γεγονότα στον ΑΣΕΠ του 1998 κρατώντας διάφορα ζαρζαβατικά(ντομάτεσ κ.λ.π) τα οποία εξεσφενδονίζαν στους συναδέλφους της ντροπης που πηγαίναν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό. Περιμένεις εσύ μετά αυτός να βάλλει θέμα ΑΣΕΠ στην εκπαιδευση και να τον προβάλλει επικοινωνιακά στον κόσμο, όπως έκανε η Δημοτική Αστυνομία.

Φυσικά.
Και να μην σε στενοχωρεί καθόλου μια και αυτό βοηθά στο να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας το τι εκπροσωπεί το συνδικαλιστικό όργανο.
Τώρα, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία: ΞΕΡΟΥΜΕ...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γι  αυτό πρέπει να  ξυπνήσουμε  οι   νεότεροι και να  αλλάξουμε  τα  πράγματα,  με  όποιο  κόστος.  Δεν  μπορεί να   συνεχίσουμε  να  κλείνουμε  τα  αυτιά  και τα  μάτια  σε  όσα  συμβαίνουν  γύρω  μας. Και κυρίως  να  ανεχόμαστε  αυτές  τις  ξεπερασμένες  αντιλήψεις  του  στυλ  δεν περισσεύει κανείς,  όλοι  χρειάζονται κλπ.  Ναι  συμφωνώ  όλοι  χρειάζονται. να  μη  χάσει κανείς τη  δουλειά  του. Αλλά  πείτε  μου  πόσοι  μαθητές  θα παρακολουθήσουν  την  ειδικότητα  οικοδόμοι;  Δεν έχω  κάτι  με  τη  συγκεκριμένη ειδικότητα. Απλά  θα  μπορούσε  να  είχε  γίνει  αναδιοργάνωση  στους  τομείς  και  οι συγκεκριμένοι να  μεταταχθούν   σε  κάποια  άλλη υπηρεσία  στον τόπο   τους και να μην  απειλούνται  τώρα  με   απόλυση. γιατι  αυτό θα γίνει  στο  τέλος   και  ευθύνη  θα  έχουν οι  συνδικαλιστές    για  όλα αυτά   που  δεν  έπαιξαν  το παιχνίδι με  ανοιχτά  χαρτιά, αλλά  έκαναν  συμφωνίες κάτω  απο το  τραπέζι. Ούτε  να γεμίσουν  οι δευτεροβάθμιες με ιατρικό  και  παραϊατρικό προσωπικό λες  και  είναι  παράρτημα   νοσοκομείου. Αυτή είναι  η  σωστή  αξιοποίηση  του προσωπικού  ανάλογα  με  τα  προσόντα  που  μας έλεγαν; Να  βάζουν  σφραγίδες  άνθρωποι  με  10 χρόνια  σπουδές? Έλεος  πια  με  το  μπάχαλο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Πάντως PA , δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα από τους ανθρώπους που κυβερνούν. Αν κρίνουμε μάλιστα και από τον τρόπο που χειρίστηκε το θέμα των μετατάξεων(που ας μου επιτραπει η παρέμβαση απλά προσπαθεί να μεταφέρει το πρόβλημα από την Ββαθμια στην Αβαθμια) και είναι έτοιμη να συζητήσει και να αλλάξει τη μοριοδότηση εις βάρων των νεότερων εκπαιδευτικών.
Γιαυτό χρειάζεται αναδιάρθρωση εκ βάθρων σε όλα!
  

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς , αλλά εγώ δεν μπορώ χωρίς ΟΛΜΕ . Θέλω να ακούω για κατάργηση του ΑΣΕΠ , μαζικούς διορισμούς στην εκπαίδευση και άλλα τέτοια χαριτωμένα.   :)

Τι καταλάβατε πως συζητάνε;  30 μόρια και στην επετηρίδα και στον Καιάδα όσοι διορίστηκαν από τον ενιαίο;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
http://mobile.in.gr/Article.aspx?Id=1231262181

Ψάχνουν για ανώδυνες ( απο άποψη πολιτικού κόστους )  απολύσεις; 

Αν δεν τις βρούνε θα ψάχνουν πάλι για κατάργηση κλάδων;



Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς , αλλά εγώ δεν μπορώ χωρίς ΟΛΜΕ . Θέλω να ακούω για κατάργηση του ΑΣΕΠ , μαζικούς διορισμούς στην εκπαίδευση και άλλα τέτοια χαριτωμένα.   :)

Τι καταλάβατε πως συζητάνε;  30 μόρια και στην επετηρίδα και στον Καιάδα όσοι διορίστηκαν από τον ενιαίο;

Έτσι για να "χαρείς", θα σου θυμίσω μερικά από τα αγαπημένα ¨ξόρκια" ( γιατί αυτή την έννοια έχουν οι κραυγές του κλάδου: "Ξόρκια", για να φεύγει το κακό.... τα "δαιμόνια"....)

1) "Μαζικοί διορισμοί τώρα! Όχι στον ΑΣΕΠ!"

2) "Όχι στην αξιολόγηση-χειραγώγηση!"

3) "1400 Ευρώ στον πρωτοδιόριστο!"

Κι ένα άλλο χαριτωμένο "ξόρκι" που δεν το θυμάμαι καλά. Το είχα ακούσει στην συγκέντρωση του Ιουλίου έξω από την βουλή(1), και με δυσκολία συγκρατούσα τα γέλια μου. Έλεγε κάτι σε..."όξω το μνημόνιο", αλλά "το καλό" ήταν στο τέλος: έλεγε...."ΞΟΥΤ"!
Δηλαδή τι έκανε?
Έδιωχνε το κακό!!!!
( Ξέρετε: "Στα όρη στ' άγρια Βουνά...")

Το αληθινά κακό βέβαια ( κακό για αυτές τις πρακτικές, τις νοοτροπίες, τα ήθη και τα έθιμα τέλος πάντων) είναι ότι "τα Δαιμόνια" φαίνεται να συνήθισαν τα ξόρκια, με αποτέλεσμα αυτά να μην κάνουν απολύτως τίποτα!
Οπότε όλο το μπουλούκι "ξελαρυγγιάζεται" φωνάζοντας τα "ξόρκια", αλλά "το κακό" όχι μόνο δεν φεύγει, αλλά μοιάζει να το απολαμβάνει κιόλας.....

Πίκρα....

Υ.Γ. Μην προβληματίζεσαι για το "τι ζητάνε".
Ούτε αυτοί ξέρουν ακριβώς.
Βασικά, θέλουν να συνεχίσουν να περνούν καλά και να επιβιώσει "το κόλπο τους" ( Βασική προϋπόθεση καλοζωίας γι' αυτούς).

Τι να τους ξάνω...
Τα "ξόρκια" έπαψαν να λειτουργούν...

(1) Όπου είχα πάει με μία εξαιρετική συνάδελφο και την αδερφή της
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2013, 03:04:33 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
PA το ξόρκι δεν ήταν ΞΟΥΤ...
ήταν ΟΥΣΤ...

Όχι τίποτα.. μπορεί να μην πιάσει εάν πάει κάποιος να το εφαρμόσει :)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159868
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.