*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 128711 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:33:50 πμ »
παιδια το μεσημέρι θα εχω λίγο χρόνο να ασχοληθώ αλλά αν μπορεί κάποιος από σας ας το ολοκληρώσει και όταν πάρουμε το οκ το δημοσιεύουμε. εγώ συμφωνώ αλλά αν θέλετε ανώνυμα. τη δημοσίευση μην την κάνετε ΣΚ ή αν μπορείτε ας γίνει
κυριακή βράδυ ή Δευτέρα για να το δουν περισσότεροι. Εγώ λέω πάντως να γίνει ανώνυμα. τα στοιχεια μας δεν αφορούν τους υπόλοιπους. δε θα βοηθήσει αυτό σε κάτι. και προσπαθήστε να κρατάτε το θέμα στη στήλη 'φορουμ' της αρχικής σελίδας του pde για να μας βρίσκουν πιο εύκολα. έχει πέσει κατα πολύ ο αριθμός αναγνωστών του θέματος. θα πρέπει να το μάθει κόσμος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:34:14 πμ »
Σε ποιό fax στο υπουργείο παιδείας στέλνουμε την αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:35:48 πμ »
Σε ποιό fax στο υπουργείο παιδείας στέλνουμε την αίτηση;
καλύτερα μέσω διεύθυνσης

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:55:49 πμ »
Εγώ έστειλα email και στην 'Ενωση της ειδικότητάς μου. Περιμένω απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dourvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:17:27 πμ »
Φίλος μου που ασχολείται με τα διοικητικά είπε (και συμφωνώ μαζί του) να μην κοινοποιήσουμε σε κάθε έναν από τους αποδέκτες αλλά να στέλνουμε ξεχωριστό έγγραφο στον καθένα απο αυτούς .Στην κοινοποίηση δεν ειναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν. Απαντά μόνο ο κύριος αποδέκτης. όταν όμως κοινοποιήσουμε σε όλους αυτούς ίσως λάβετε και διαφορετικές απαντήσεις και αυτό θα είναι ενδιαφέρον..............

Επίσης μου έδωσε και ένα καλούπι για όποιον θέλει μια πιο 'υπηρεσιακή αίτηση'

Θέμα :Υποβολή Ερωτήματος

Σας γνωρίζω ότι την τάδε του μήνα υπέβαλα αίτηση εθελοντικής μετάταξης στην α/θμια εκπ/ση κατόπιν σχετικής προσκλήσεως του ΥΠΑΙΘ ( υ.α. τάδε...)

Η αίτησή μου υπεβλήθη ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος edatacenter στην δδε ταδε και έλαβε αρ. πρωτ....τάδε..

Έκτοτε δεν έχει υπάρξει καμία ανακοίνωση απο το ΥΠΑΙΘ για την εξέλιξη των αιτήσεων αυτών.
Κατόπιν τούτου γνωρίστε μου εγγράφως και αιτιολογημένα, εντός του ευλόγου χρονικού περιθωρίου που  ο Νόμος ορίζει τα εξής :
α. αν έχει ακυρωθεί αυτή η διαδικασία των εθελοντικών μετατάξεων και αν ναι, για ποιον λόγο δεν γνωστοποιήθηκε στους αιτουντες
β. αν οι θέσεις που αφορούσαν τις εν λόγω μετατάξεις συμπίπτουν με τις θέσεις που καλύφθηκαν απο τις υποχρεωτικές μεταταξεις εκπαιδευτικών των ίδιων κλάδων ( σχετική πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ υ.α. τάδε και τάδε και τροποποιητική υ.α. τάδε )
γ. αν  ισχυει το β , απαντήστε μου αν υπάρχει νομικό πλαίσιο και ποιο ειναι αυτο , το οποίο επιτρέπει σε δύο διαφορετικές προκηρύξεις με διαφορετικούς αποδέκτες ( η μεν πρώτη υ.α. αναφέρεται σε σαφή κριτήρια των αιτουντων όπως 5ετή υπηρεσία, μονιμοποίηση κτλ  η δε δεύτερη υ.α. αναφέρεται σε πλεονάζον προσωπικό χωρίς ωστόσο αυτό να έχει περιγραφει επακριβώς ) να αιτούνται των ίδιων θέσεων.

Σας γνωρίζω ότι επιθυμώ την έγγραφη γνώση των ανωτέρω ως έχων/ έχουσα έννομο συμφέρον και επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.
ο αιτών/ η αιτούσα.
Δικηγορίστικο αλλά καλό, ε;
Στείλτε ή το ένα ή το άλλο, αλλά κάντε ΟΛΟΙ κάτι!

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν θα μπορούσες να δημιουργήσεις ένα word όπως το πρώτο έγγραφο σε μορφή αίτησης. Έτσι θα μπορέσει να διαδωθεί εύκολα με διάφορους τρόπους (εμαιλ, φασεβοοκ) σε αρκετούς που δεν παρακολουθούν την συζήτησή σας (όπως εγώ).

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:04:35 μμ »
Ωραίο το κέιμενο. Να το δημοσιεύσεις για να αρχίσουν να λαμβάνουν γνώση και τα παπαγαλάκια! Το θέμα είναι " πιασάρικο" και θα τους αρέσει... Αν αρχίσουν και το παπαγαλίζουν θα γίνει ντόρος και θα πιεστούν περισσότερο... Να το στείλουμε, αλλά πρώτα πρέεπει νατο διαμορφώσουμε ως μια συνολική κίνηση αντίδρασης (ψήφισμα, αγωγή, δεν ξέρω τί τιτλο θα βάλουμε) και να το υπογράψουμε ίσως και με τα ονόματα μας;;; Αλλιώς μήπως δεν το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους και θεωρήσουν ότι είναι απλά μια προβοκάτσια κάποιων...

Θα ελεγα οχι με ονοματεπωνυμα.Εγω τουλαχιστον δεν θα το κανω αυτο.
Δεν τιθεται θεμα να μην το λαβουν σοβαρα,διοτι αυτο αφορα οσους ειχαν συμμεετχει στις εθελοντικες μεταξεις.Και οσοι το δουν ,θα κανουν την αιτηση αυτη,και αυτο θελουμε.Οσο περισσοτεροι τοσο το καλυτερο.
Τωρα,αν θελετε καποιοι να γραψετε ενα κειμενο και να το δημοσιευσετε στο αλφαβιτα...καντε το.
Εμενα η ιδεα μου ηταν αλλη ομως.Να πει ως συμβουλη αυτο το κειμενο για αυτους ου εκανξαν αιτηση στις εθελοντικες.

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:43:57 μμ »
καλημερα σε ολους
οταν εκανα αιτηση στις υποχρεωτικες κατεθεσα και υπευθυνη δηλωση μη παραιτησης απο τις εθελοντικες με αριθμο πρωτοκολλου
θα πρεπει να κανω  εκ νεου υποβολη ερωτηματος?


Να κάνεις εκ νέου μια αίτηση τώρα επειδή υπάρχει κύμα και από όλους εμάς πιο οργανωμένα για να πάνε όσο το δυνατόν περισσότερες ενστάσεις-ερωτήσεις επάνω να καταλάβουν οτι δεν θα το αφήσουμε να περάσει έτσι αυτό....

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:49:05 μμ »
Εγώ έστειλα email και στην 'Ενωση της ειδικότητάς μου. Περιμένω απάντηση.


Να στείλεις σε όλες τις ενώσεις...δεν πειράζει που δεν ανήκεις σε αυτές. Να ζητήσεις να πάρουν θέση για την αδικία που έχει γίνει γτ η κάθε μια από αυτές έχει κάποιους ενδιαφερόμενους που ανήκουν σε αυτές. Ποστάρω αυτό που εγώ έγραψα σε όλα τα mail που έστειλα για να πάρεις μια ιδέα...

" Kαλησπέρα.
 
Ονομάζομαι......................... και ανήκω στον κλάδο ΠΕ.........................Θα ήθελα να καταγγείλω και σε εσάς όπως έχω ήδη κάνει εγγράφως προς το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και ταυτόχρονα και προς την Ελληνική Δικαιοσύνη την απαράδεκτη διαδικασία των μετατάξεων από την Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση. Αλήθεια τί απέγιναν οι αιτήσεις οι οποίες κατατέθηκαν σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιο του Υπουργείου;;; Επισημαίνω ότι ΝΟΜΙΚΑ οι οργανικές θέσεις  δεν μπορεί να δοθούν σε εκπαιδευτικούς που δεν έχουν κάνει αίτηση στην παραπάνω διαδικασία της παραπάνω εγκυκλίου. Οι αδιαφανείς και πρωτοφανείς διαδικασίες με τις οποίες πραγματοποιηθηκαν οι υποχρεωτικές μετατάξεις θα πέσουν στο κενό. Παρακαλώ πολύ όπως λάβει θέση η ένωσή σας (καθώς θίγονται άμεσα τα συμφέροντα και δικών σας μελών) για το τόσο σοβαρό θέμα που έχει προκύψει.

 
Ευχαριστώ . "
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 01:51:47 μμ από naupaktos »

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 30, 2013, 02:14:12 μμ »
Επιπλέον, συνάδελφοι εξακολουθήστε να παίρνετε κάθε μέρα και σε διαφορετικά τηλέφωνα και να ρωτάτε  τί γίνεται με τις εθελοντικές μετατάξεις! Πρέπει να δώσουμε  την εντύπωση πως πέρα από όσους έχουν ηδη στείλει ενστάσεις, υπάρχουν και πολλοί άλλοι οι οποίοι περιμένουν να πληροφορηθούν τηλεφωνικά...

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 30, 2013, 02:16:20 μμ »
Αν είναι δυνατόν! Έκανα τόσα χιλιόμετρα να πάω να καταθέσω την αίτηση (3 ώρες δρόμο) και μόλις γύρισα σπίτι με πήρε ο Δ/ντης της Δευτεροβάθμιας να μου πει οτι δεν μπορεί να την στείλει και γιατί δεν την στέλνω εγώ προσωπικά!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος πόλεμος!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 03:17:22 μμ από naupaktos »

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:38:09 μμ »
καλημερα σε ολους
οταν εκανα αιτηση στις υποχρεωτικες κατεθεσα και υπευθυνη δηλωση μη παραιτησης απο τις εθελοντικες με αριθμο πρωτοκολλου
θα πρεπει να κανω  εκ νεου υποβολη ερωτηματος?
Μα στην υποβολή ερωτήματος ρωτάμε τα αυτονόητα. Αν θα γίνουν επιτέλους οι υποχρεωτικές μετατάξεις και σαφώς θέλουμε να αποτελέσει ένα μέτρο πίεσης. Γιατί να μην κάνεις; Ή μήπως γνωρίζεις ότι θα γίνουν (ή δε θα γίνουν);

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:41:52 μμ »
Αν είναι δυνατόν! Έκανα τόσα χιλιόμετρα να πάω να καταθέσω την αίτηση (3 ώρες δρόμο) και μόλις γύρισα σπίτι με πήρε ο Δ/ντης της Δευτεροβάθμιας να μου πει οτι δεν μπορεί να την στείλει και γιατί δεν την στέλνω εγώ προσωπικά!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος πόλεμος!!!
Είναι ανεκδιήγητοι και πρέπει να πάνε από κει που ήρθαν κι ακόμα παραπέρα!  >:( >:( >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:42:26 μμ »
Εγώ έστειλα email και στην 'Ενωση της ειδικότητάς μου. Περιμένω απάντηση.
Και εγώ το ίδιο ζητώντας την επίσημη θέση τους. Περιμένουμε

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:55:39 μμ »
Αν είναι δυνατόν! Έκανα τόσα χιλιόμετρα να πάω να καταθέσω την αίτηση (3 ώρες δρόμο) και μόλις γύρισα σπίτι με πήρε ο Δ/ντης της Δευτεροβάθμιας να μου πει οτι δεν μπορεί να την στείλει και γιατί δεν την στέλνω εγώ προσωπικά!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος πόλεμος!!!
Τι εννοείς; Δεν είχες πάνω τα στοιχεία σου; Ανώνυμη ήταν η αίτηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.