*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 128525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:10:00 πμ »
Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχαμε μια τηλεφωνικη επικοινωνια πρωτα με την δικηγορο,ακριβως για να αμς πει τι να κανουμε και ποτε.

Να την καλέσω άμεσα δλδ. ή θα το κάνει κάποιος άλλος; Θες μήπως να το αναλάβεις εσύ;
Καλό θα ήταν να τη ρωτήσετε, μπορεί και να μας πει και όχι (αν και αν το πουλήσει σωστά το θέμα, είναι πιασάρικο θα της αρέσει...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:15:38 πμ »
Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχαμε μια τηλεφωνικη επικοινωνια πρωτα με την δικηγορο,ακριβως για να αμς πει τι να κανουμε και ποτε.

Να την καλέσω άμεσα δλδ. ή θα το κάνει κάποιος άλλος; Θες μήπως να το αναλάβεις εσύ;

Οχι..καλυτερα..εσυ εχεις πληροφοριες για αυτην,καλυτερα εσυ. :)

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:26:39 πμ »
Φίλος μου που ασχολείται με τα διοικητικά είπε (και συμφωνώ μαζί του) να μην κοινοποιήσουμε σε κάθε έναν από τους αποδέκτες αλλά να στέλνουμε ξεχωριστό έγγραφο στον καθένα απο αυτούς .Στην κοινοποίηση δεν ειναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν. Απαντά μόνο ο κύριος αποδέκτης. όταν όμως κοινοποιήσουμε σε όλους αυτούς ίσως λάβετε και διαφορετικές απαντήσεις και αυτό θα είναι ενδιαφέρον..............

Επίσης μου έδωσε και ένα καλούπι για όποιον θέλει μια πιο 'υπηρεσιακή αίτηση'

Θέμα :Υποβολή Ερωτήματος

Σας γνωρίζω ότι την τάδε του μήνα υπέβαλα αίτηση εθελοντικής μετάταξης στην α/θμια εκπ/ση κατόπιν σχετικής προσκλήσεως του ΥΠΑΙΘ ( υ.α. τάδε...)

Η αίτησή μου υπεβλήθη ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος edatacenter στην δδε ταδε και έλαβε αρ. πρωτ....τάδε..

Έκτοτε δεν έχει υπάρξει καμία ανακοίνωση απο το ΥΠΑΙΘ για την εξέλιξη των αιτήσεων αυτών.
Κατόπιν τούτου γνωρίστε μου εγγράφως και αιτιολογημένα, εντός του ευλόγου χρονικού περιθωρίου που  ο Νόμος ορίζει τα εξής :
α. αν έχει ακυρωθεί αυτή η διαδικασία των εθελοντικών μετατάξεων και αν ναι, για ποιον λόγο δεν γνωστοποιήθηκε στους αιτουντες
β. αν οι θέσεις που αφορούσαν τις εν λόγω μετατάξεις συμπίπτουν με τις θέσεις που καλύφθηκαν απο τις υποχρεωτικές μεταταξεις εκπαιδευτικών των ίδιων κλάδων ( σχετική πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ υ.α. τάδε και τάδε και τροποποιητική υ.α. τάδε )
γ. αν  ισχυει το β , απαντήστε μου αν υπάρχει νομικό πλαίσιο και ποιο ειναι αυτο , το οποίο επιτρέπει σε δύο διαφορετικές προκηρύξεις με διαφορετικούς αποδέκτες ( η μεν πρώτη υ.α. αναφέρεται σε σαφή κριτήρια των αιτουντων όπως 5ετή υπηρεσία, μονιμοποίηση κτλ  η δε δεύτερη υ.α. αναφέρεται σε πλεονάζον προσωπικό χωρίς ωστόσο αυτό να έχει περιγραφει επακριβώς ) να αιτούνται των ίδιων θέσεων.

Σας γνωρίζω ότι επιθυμώ την έγγραφη γνώση των ανωτέρω ως έχων/ έχουσα έννομο συμφέρον και επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.
ο αιτών/ η αιτούσα.
Δικηγορίστικο αλλά καλό, ε;
Στείλτε ή το ένα ή το άλλο, αλλά κάντε ΟΛΟΙ κάτι!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:48:26 πμ »
ειναι τελειο!!!!!!!!!!Να ειναι καλα ο/η φιλος/η μας που μας βοηθαει!!!!!

Αυτο θα στειολω και εγω.Γμτ..τσαμπα εκανα τοσο κοπο να συνταξω το αλλο... ;D,αλλα δεν πειραζει.Γμτ..τι δεν θα εδινα να ημουν τωρα και δικηγορος.. ;D

ΥΓ,Στειλτε το ΟΛΟΙ.Ειναι πολυ σημαντικο να δουν οτι αντιδρουμε και δεν ειμαστε χαπατα.Μονο αν αντιδρασουμε και το δουν αυτο,μονο τοτε εχουμε ελπιδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 12:51:35 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:52:35 πμ »
και εγω αυτο θα κάνω αύριο απλα λέω μία σκέψη μου:μήπως πρέπει να ρωτήσω αύριο το πρωί την δικηγόρο να μην κάνουμε καμια λάθος κίνηση με αυτές τις αιτήσεις?

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:56:52 πμ »
οι εθελοντικές ενσωματωθηκαν στις υποχρεωτικές....μην το ψαχνετε..
κααταλαβαν το λαθος τους και το διόρθωσαν.....
ενα λαθος δεν διορθωνετε με αλλο λάθος....ηταν τοσα πολλα τα πλεονασματα στις αστικές περιοχές που η κατασταση θα γινόταν έκρυθμη...
θα πρεπει καποια στιγμη να μπει μια σειρά σε αυτό το χαος που επικρατουσε...
εξαλλου και τα μορια των μακρινών ηταν στις περισσότερες περιπτώσεις πλασματικα......
Oι εθελοντικες προεκυψαν μετα απο διεργασιες διετιας. Πρωτα προταση του Μπαμπινιωτη, επειτα αναλογια θεσεων ανα περιφερεια , κατοπιν γνωμοδοτηση περιφερειων και δ/σεων για τις οργανικες και τελος οι αιτησεις
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2013, 06:45:25 μμ από eidolonen »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:57:47 πμ »
και εγω αυτο θα κάνω αύριο απλα λέω μία σκέψη μου:μήπως πρέπει να ρωτήσω αύριο το πρωί την δικηγόρο να μην κάνουμε καμια λάθος κίνηση με αυτές τις αιτήσεις?
Μην φοβασαι.Εχουμε καθε δικαιωμα να ζηταμε εξηγησεις για μια διαδικασια που το ιδιο το υπουργειο μας καλεσε.Αν ειναι δυνατον.Δεν κανουμε κατι παρανομο...ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε,και ειναι μονο η αρχη.Ελπιζω να μην φτασουμε στα αλλα..θα δειξει.Αλλα πρωτα πρεπει να ξεκινησουμε απο αυτο.Ειναι συνταγματικο αμς δικαιωμα να ζηταμε εξηγησεις για τετοιες διαδικασιες.
Αν παλι εχεις αμφιβολιες,ακομα καλυτερα ρωτα δικηγορο. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 01:00:11 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:59:19 πμ »
οι εθελοντικές ενσωματωθηκαν στις υποχρεωτικές....μην το ψαχνετε..
κααταλαβαν το λαθος τους και το διόρθωσαν.....
ενα λαθος δεν διορθωνετε με αλλο λάθος....ηταν τοσα πολλα τα πλεονασματα στις αστικές περιοχές που η κατασταση θα γινόταν έκρυθμη...
θα πρεπει καποια στιγμη να μπει μια σειρά σε αυτό το χαος που επικρατουσε...
εξαλλου και τα μορια των μακρινών ηταν στις περισσότερες περιπτώσεις πλασματικα......
Oι εθελοντικες προεκυψαν μετα απο διεργασιες διετιας. Πρωτα προταση του Μπαμπινιωτη, επειτα αναλογια θεσεων ανα περιφερεια , κατοπιν γνωμοδοτηση περιφερειων και δ/σεων για τις οργανικες και τελος οι αιτησεις. Αν ολο το σκεπτικο της κατανομης των θεσεων βασει κατανομης μαθητικου δυναμικου το θεωρεις λαθος τη στιγμη που θεωρεις ορθο να δινονται στις υποχρεωτικες 13 θεσεις στην Ηλεια και 0 στην Αττικη για καποια ειδικοτητα τοτε κατι αγνοεις και εμφανως για πολυ προσωπικους λογους που δεν αφορουν το τοπικ.
Ειπαμε.Μην ταιζετε με τροφη τα τρολλς.ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΛΕΜΕ.. ;)
Στον στοχο μας εμεις. ;D

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:15:50 πμ »
Λοιπον.Σκεφτομαι οτι ακριβως αυτο το κειμενο,πρεπει να δημοσιοποιηθει.Στο αλφαβιτα και εσος,που ξερουμε οτι μεγαλο πληθος εκπ/κων τα παρακολουθει.Ετσι ωστε να κανουν την κινηση και αλλοι συναδελφοι.
Δεν εχω προβλημα να το αναρτησω εγω.Δεβ εχω κανει αναρτηση ποτε σε αυτα τα σαιτς,αλλα πιστευω θα βρω την ακρη,Τι λετε;
Εσυ Ath,ρωτα αυτον/ην που σου το εστειλε..αν μπορουμε να το αναρτησπουμε στα σαιτς που εγραψα..χωρις βεβαια να φαινεται πουτθενα οτι ειναι δικο του/της.Εγω θα το αναρτησω.Απλα θελω να ξερω αν το δεχεται,γιατι ειναι δικο του/ης το κειμενο.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:17:15 πμ »
@γατοπαρδε
Ανθρωπος ειμαι με ορια.και καποιες φορες φουντωνω.κι οταν φουντωνω και μαλιστα οχι αδικως πρεπει το μπαλακι να γυριζει στον αρχικο απιστολεα και ειδικα οταν υπαρχει καικοσμος που μπορει απλως να κανει βολτα απο το τοπικ και να παραπληροφορειται.
Φιλακια , τα λεμε το πρωι:-)

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:29:17 πμ »
@γατοπαρδε
Ανθρωπος ειμαι με ορια.και καποιες φορες φουντωνω.κι οταν φουντωνω και μαλιστα οχι αδικως πρεπει το μπαλακι να γυριζει στον αρχικο απιστολεα και ειδικα οταν υπαρχει καικοσμος που μπορει απλως να κανει βολτα απο το τοπικ και να παραπληροφορειται.
Φιλακια , τα λεμε το πρωι:-)
Μα δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω.Δεν σου εκανα υποδειξη.Τα λεω για να τα ακουω καιε γω.Το εγραψα κυριως για να τονισω οτι οσο τους δινουμε σημασια,τοσο θα μας ζαλιζουν.
Φιλουμπες!
Καντε ΟΛΟΙ την αιτηση αυριο.Ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε για την αξιοπρεπεια μας.

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 30, 2013, 09:01:15 πμ »
Ωραίο το κέιμενο. Να το δημοσιεύσεις για να αρχίσουν να λαμβάνουν γνώση και τα παπαγαλάκια! Το θέμα είναι " πιασάρικο" και θα τους αρέσει... Αν αρχίσουν και το παπαγαλίζουν θα γίνει ντόρος και θα πιεστούν περισσότερο... Να το στείλουμε, αλλά πρώτα πρέεπει νατο διαμορφώσουμε ως μια συνολική κίνηση αντίδρασης (ψήφισμα, αγωγή, δεν ξέρω τί τιτλο θα βάλουμε) και να το υπογράψουμε ίσως και με τα ονόματα μας;;; Αλλιώς μήπως δεν το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους και θεωρήσουν ότι είναι απλά μια προβοκάτσια κάποιων...

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 30, 2013, 09:12:28 πμ »
@νnaupaktos
να μας πει η δικηγορος τι πιθανοτητες εχουμε κ ποσους θελει στη ομαδα ελαχιστο

Αποσυνδεδεμένος GORGW79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 30, 2013, 09:22:40 πμ »
καλημερα σε ολους
οταν εκανα αιτηση στις υποχρεωτικες κατεθεσα και υπευθυνη δηλωση μη παραιτησης απο τις εθελοντικες με αριθμο πρωτοκολλου
θα πρεπει να κανω  εκ νεου υποβολη ερωτηματος?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 09:28:46 πμ από GORGW79 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160942
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.