*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1546739 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #350 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 03:37:50 μμ »
Μαθηματικός είσαι; Σε ποιά σύνορα κόλλησες; Το ρωτάω γιατί κι εγώ μαθηματικός είμαι που διορίστηκα το 2010 και "ξεκόλλησα" από τα σύνορα στη διετία!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #351 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 06:34:10 μμ »
Συνάδελφοι μια από τα παλιά και γνωστά είναι όλη αυτή η ιστορία των (ΜΗ) μεταθέσεων:
είναι γνωστό ότι σε όλες τις μεγάλες αλλαγές/ανατροπές προγραμματισμού ζωής που έχει εμπνευστεί και υλοποιήσει το υπουργείο παιδείας τις τελευταίες δεκαετίες έχουν θυσιαστεί ομαδικά και εντελώς συγκυριακά χιλιάδες συνάδελφοι
(ενδεικτικά αναφέρω: κατάργηση παλιάς επετηρίδας, κατάργηση στους διορισμούς του 100 ΑΣΕΠ - 0 παλιά επετηρίδα στο τέλος της τότε μεταβατικής τριετίας και θέσπιση των ποσοστών 75-25 και αργότερα 60-40 κ.ο.κ, ενιαίο μισθολόγιο βαθμολόγιο = βαθμολογική και μισθολογική εξαθλίωση (για όσους άργησαν να μπουν στον δημοσιοϋπαλληλικό "παράδεισο") και καθήλωση στο όνομα μιας αξιολόγησης που αμφιβάλλω αν επιθυμούν (ακόμα και οι ίδιοι που την θεσμοθέτησαν) να υλοποιηθεί κ.ο.κ). 
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος diderot3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #352 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 01:20:11 πμ »
Νέοι διορισμοί είναι δύσκολο να γίνουν.Μήπως θα ήταν μια καλή ιδέα όλοι όσοι είστε από 3 χρόνια και πάνω εξόριστοι σε χωριά/νησιά, να φτιάξετε έναν σύλλογο και να διεκδικήσετε επιτέλους το αυτονόητο; Ν'ανοίξουν επιτέλους οι φάκελοι όλων εκείνων των "έξυπνων" που βρέθηκαν αποσπασμένοι ή με μεταθέσεις ή δεν ξέρω κι εγώ πώς και με ποια κριτήρια, στα διάφορα γραφεία δευτεροβάθμιας με πλασματικά μόρια "γκατζολίας" δίπλα στα σπίτια τους και να απαιτήσετε να υπηρετήσουν κι εκείνοι τουλάχιστον 3 χρόνια σε ανάλογες περιοχές μ'εσάς, κι εσείς να πάτε επιτέλους στα αστικά κέντρα; Είναι πολύ άδικο να διαβάζω για κόσμο που είναι 6, 7, 10, 15 χρόνια μακριά απ' τα αστικά κέντρα, μακριά απ' τις οικογένειές τους ή τους φίλους τους και μάλιστα με 600 και 800 ευρώ, τη στιγμή που άλλοι "έξυπνοι" εκμεταλλεύτικαν ηλίθιους "νόμους" που φτιάχτηκαν για το αποκλειστικό τους βόλεμα! Δε φτάνει μόνο το χιούμορ και η μοιρολατρεία σε τέτοιες περιπτώσεις...η ΟΛΜΕ είναι πουλημένη, το μόνο που τη νοιάζει είναι οι "παλιοί" (για τα ψηφαλάκια), τα "επιφανειακά αιτήματα" που πουλάνε τη δεδομένη χρονική στιγμή (βλ.κομμωτές, σχολικοί φύλακες όπως είπε παραπάνω κάποιος), ίσα να κάνουνε ντόρο για να μην τους πάρουν και είδηση ότι στόχος τους είναι η μετέπειτα βουλευτική/υπουργική καρέκλα, και γενικά η ΟΛΜΕ δεν αγγίζει πια το μέσο διορισμένο νέο εκπαιδευτικό! Ούτε απαιτεί γι'αυτόν! Απόδειξη; Ούτε μία ενημέρωση δεν υπάρχει από κανέναν αιρετό για τίποτα που αφορά πχ τις μεταθέσεις! Εγώ δεν είμαι διορισμένη, δεν πέτυχα στον ΑΣΕΠ, όμως μ'αυτά που διαβάζω αναρρωτιέμαι τελικά αν είμαι τυχερή ή άτυχη...στη θέση σας πάντως θα προσπαθούσα να έρθω σε επαφή και με άλλους που είναι στην ίδια μοίρα και θα απαιτούσα περισσότερα! Θα προσπαθούσα να κινητοποιηθώ! Ίσως να οργανωνόσασταν και να τηλεφωνούσατε ή να ζητούσατε ακρόαση απ' τον Υπουργό με τα παραπάνω και χίλια δυο άλλα επιχειρήματα! Δεν είναι δυνατόν να'ναι κάποιοι εξόριστοι πχ 10 χρόνια σ'ένα απομακρυσμένο χωριό, και στο απέναντι πλάνο, να'ναι κάποιοι άλλοι που ήρθαν με πλασματικά μόρια των περιοχών σας, δίπλα στο σπιτάκι τους και άραξαν για πάντα!! Κάποιοι θα πουν "διαίρει και βασίλευε"! Αηδίες! Αυτό θα τους βολέψει να πουν! Αυτό όμως δεν είναι τίποτ'άλλο παρά απαίτηση ισονομίας και δικαιοσύνης! (δημοκρατία δεν-λέμε ότι-έχουμε;) Ή όλοι επαρχία για ένα "χ" χρονικό διάστημα (όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι) ή κανείς! Συγνώμη που επεμβαίνω στα των διορισμένων, αλλά έχω δικούς μου ανθρώπους που περνάνε ανάλογο λούκι και μπορώ να καταλάβω! Καλό κουράγιο και μην τα παίρνετε όλα με "χαλαρό χιουμοράκι" ή ηττοπάθεια! Καλό και το χιούμορ και η αισιοδοξία, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις κραυγαλέας αδικίας κι αδιαφορίας απ' τα λαμόγια που κυβερνούν, ο θυμός και η δράση είναι ακόμα καλύτερα! Καλό κουράγιο κι εύχομαι να'ρθουν καλύτερες μέρες για όλους σας!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #353 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 11:27:38 πμ »
πολύ δίκαιο ολο αυτό γιανα εφαρμοστεί. δεν το προβλέπει κανένας νόμος. οσο για την ΟΛΜΕ ή τις κατα τόπους ΕΛΜΕ, είναι τόσο απασχολημένοι με τα ψηφαλάκια τους που δεν τους απασχολεί , εξαλλου μεσα απο αυτο το χαοτικό σύστημα βολεύονται άπαντες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #354 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 01:41:18 μμ »
Από το fb του Μπράτη...
<<Αυτό κι αν είναι είδηση!!!
112 μόνιμοι διορισμοί δασκάλων και νηπιαγωγών θα γίνουν αμέσως μετά τις γιορτές.Το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης έδωσε τη σχετική έγκριση.
Η κατανομή έχει ως εξής:
95 νηπιαγωγοί(57ΑΣΕΠ+38 ενιαίος πίνακας) και 17 δάσκαλοι(10 ΑΣΕΠ+7ενιαίος πίνακας).>>

Για τη βθμια, λέει, δεν γνωρίζει αλλά λογικά και εκεί θα εγκρίθηκαν κάποιες θέσεις.

Ρε παιδιά, δεν πρέπει πρώτα να γίνουν οι μεταθέσεις και μετά οι διορισμοί?????
Που θα πάνε όλοι οι νεοδιοριζόμενοι εάν δεν φύγουμε εμείς από τα σύνορα??

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #355 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 02:04:17 μμ »
Νέοι διορισμοί είναι δύσκολο να γίνουν.Μήπως θα ήταν μια καλή ιδέα όλοι όσοι είστε από 3 χρόνια και πάνω εξόριστοι σε χωριά/νησιά, να φτιάξετε έναν σύλλογο και να διεκδικήσετε επιτέλους το αυτονόητο; Ν'ανοίξουν επιτέλους οι φάκελοι όλων εκείνων των "έξυπνων" που βρέθηκαν αποσπασμένοι ή με μεταθέσεις ή δεν ξέρω κι εγώ πώς και με ποια κριτήρια, στα διάφορα γραφεία δευτεροβάθμιας με πλασματικά μόρια "γκατζολίας" δίπλα στα σπίτια τους και να απαιτήσετε να υπηρετήσουν κι εκείνοι τουλάχιστον 3 χρόνια σε ανάλογες περιοχές μ'εσάς, κι εσείς να πάτε επιτέλους στα αστικά κέντρα; Είναι πολύ άδικο να διαβάζω για κόσμο που είναι 6, 7, 10, 15 χρόνια μακριά απ' τα αστικά κέντρα, μακριά απ' τις οικογένειές τους ή τους φίλους τους και μάλιστα με 600 και 800 ευρώ, τη στιγμή που άλλοι "έξυπνοι" εκμεταλλεύτικαν ηλίθιους "νόμους" που φτιάχτηκαν για το αποκλειστικό τους βόλεμα! Δε φτάνει μόνο το χιούμορ και η μοιρολατρεία σε τέτοιες περιπτώσεις...η ΟΛΜΕ είναι πουλημένη, το μόνο που τη νοιάζει είναι οι "παλιοί" (για τα ψηφαλάκια), τα "επιφανειακά αιτήματα" που πουλάνε τη δεδομένη χρονική στιγμή (βλ.κομμωτές, σχολικοί φύλακες όπως είπε παραπάνω κάποιος), ίσα να κάνουνε ντόρο για να μην τους πάρουν και είδηση ότι στόχος τους είναι η μετέπειτα βουλευτική/υπουργική καρέκλα, και γενικά η ΟΛΜΕ δεν αγγίζει πια το μέσο διορισμένο νέο εκπαιδευτικό! Ούτε απαιτεί γι'αυτόν! Απόδειξη; Ούτε μία ενημέρωση δεν υπάρχει από κανέναν αιρετό για τίποτα που αφορά πχ τις μεταθέσεις! Εγώ δεν είμαι διορισμένη, δεν πέτυχα στον ΑΣΕΠ, όμως μ'αυτά που διαβάζω αναρρωτιέμαι τελικά αν είμαι τυχερή ή άτυχη...στη θέση σας πάντως θα προσπαθούσα να έρθω σε επαφή και με άλλους που είναι στην ίδια μοίρα και θα απαιτούσα περισσότερα! Θα προσπαθούσα να κινητοποιηθώ! Ίσως να οργανωνόσασταν και να τηλεφωνούσατε ή να ζητούσατε ακρόαση απ' τον Υπουργό με τα παραπάνω και χίλια δυο άλλα επιχειρήματα! Δεν είναι δυνατόν να'ναι κάποιοι εξόριστοι πχ 10 χρόνια σ'ένα απομακρυσμένο χωριό, και στο απέναντι πλάνο, να'ναι κάποιοι άλλοι που ήρθαν με πλασματικά μόρια των περιοχών σας, δίπλα στο σπιτάκι τους και άραξαν για πάντα!! Κάποιοι θα πουν "διαίρει και βασίλευε"! Αηδίες! Αυτό θα τους βολέψει να πουν! Αυτό όμως δεν είναι τίποτ'άλλο παρά απαίτηση ισονομίας και δικαιοσύνης! (δημοκρατία δεν-λέμε ότι-έχουμε;) Ή όλοι επαρχία για ένα "χ" χρονικό διάστημα (όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι) ή κανείς! Συγνώμη που επεμβαίνω στα των διορισμένων, αλλά έχω δικούς μου ανθρώπους που περνάνε ανάλογο λούκι και μπορώ να καταλάβω! Καλό κουράγιο και μην τα παίρνετε όλα με "χαλαρό χιουμοράκι" ή ηττοπάθεια! Καλό και το χιούμορ και η αισιοδοξία, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις κραυγαλέας αδικίας κι αδιαφορίας απ' τα λαμόγια που κυβερνούν, ο θυμός και η δράση είναι ακόμα καλύτερα! Καλό κουράγιο κι εύχομαι να'ρθουν καλύτερες μέρες για όλους σας!
... Μπράβο σου... έχω βαρεθεί και στο παρελθόν να τα γράφω αυτά... Αναδρομικός έλεγχος σε όλα... Μόρια περιοχής μόνον εφόσον τα έχεις υπηρετήσει... Άλλωστε γι' αυτό και ονομάζονται μόρια ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ... Τα χρεώνεσαι εφόσον έχεις ζήσει τις δυσμενείς συνθήκες... Αλλά δυστυχώς εδώ θα βρεθείς αντιμέτωπος με την παθογένεια όλων των προηγουμένων δεκαετιών... Δεν συνεχίζω γιατί θα αναγκαστώ να αραδιάζω πάλι ένα κάρο αλήθειες καθώς και για ένα σωρο άλλα τα οποία δεν θα αρέσουν σε αρκετούς και οι αναφορές στον συντονιστή θα πέφτουν σύννεφο... Βέβαια καλό θα ήταν από ένα σημείο και μετά οι συντονιστές να ρωτάνε τους "θιγόμενους" πόσα από αυτά έχουν πράξει και αυτοί στο παρελθόν αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... Πάνω απ' όλα ο κλάδος μας χαρακτηρίζεται και από ένα κοινωνικό προφίλ και δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα σ'αυτά που λέμε "κοινωνικά κριτήρια"... εις υγείαν των κορόϊδων... Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #356 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 05:24:00 μμ »
ειχαν πει καποια στιγμη για 213 διορισμους στο 2014, αλλα φανταστηκα οτι εννοουσαν τον Αυγουστο, οπως παντα. και ειχα και μια ελπιδα. τωρα τι κολπα ειναι αυτα! το παραλογο εχει γινει ο κανονας !

Αποσυνδεδεμένος mafits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #357 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 10:16:51 μμ »
Καλησπέρα και καλές γιορτές να έχουμε!Μπορει να μου εξηγήσει κάποιος σε ποιες περιοχές θα γίνουν αυτοί οι διορισμοί?Αφού δεν έχουν γίνει ακόμα μεταθέσεις!Δεν προηγούνται πρώτα οι μεταθέσεις και μετά οι διορισμοί στα εναπομείναντα κενά?Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο σχετικός νόμος?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #358 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 11:16:46 μμ »
τον παλιό καλό καιρό γίνονταν διορισμοί το καλοκαίρι, έβγαινε η εγκύκλιος μεταθέσεων το Νοέμβρη, έκαναν αίτηση μετάθεσης όσοι κατοχύρωναν 1 (ή 2 ) χρόνο (ια) υπηρεσίας στην οργανική τους μέχρι 31/08/του επόμενου έτους κ.ο.κ,
εδώ μιλάμε για καθυστερημένους διορισμούς που δεν έγιναν στην ώρα τους λόγω οικονομικής συγκυρίας αλλά που πρέπει να γίνουν (για να είναι νομικά εντάξει το παιδείας π.χ αδιόριστοι διοριστέοι ΑΣΕΠ).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #359 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 11:21:22 μμ »
... Μπράβο σου... έχω βαρεθεί και στο παρελθόν να τα γράφω αυτά... Αναδρομικός έλεγχος σε όλα... Μόρια περιοχής μόνον εφόσον τα έχεις υπηρετήσει... Άλλωστε γι' αυτό και ονομάζονται μόρια ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ... Τα χρεώνεσαι εφόσον έχεις ζήσει τις δυσμενείς συνθήκες... Αλλά δυστυχώς εδώ θα βρεθείς αντιμέτωπος με την παθογένεια όλων των προηγουμένων δεκαετιών...
Επειδή έχω ζήσει για χρόνια σε πραγματικές δυσμενείς συνθήκες δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου, μόνο που δε χρειάζεται αναδρομικός έλεγχος αλλά νομοθετική ρύθμιση με αναδρομική ισχύ ώστε να παίρνεις τα μόρια περιοχής μόνον εφόσον τα έχεις υπηρετήσει, αλλά όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά ότι αυτό δε πρόκειται να γίνει ποτέ.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #360 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 08:49:28 μμ »
 :o
Δημήτρης Μπράτης
Και 100 μόνιμοι διορισμοί για τη βθμια εγκρίθηκαν.Τόσο για την αθμια όσο και για τη βθμια θα βγει ,αρχές του Γενάρη του 2014 ,σχετική εγκύκλιος για υποβολή αιτήσεων .Η εγκύκλιος θα αναφέρει και τις περιοχές διορισμού.
 :o

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #361 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 06:50:27 μμ »
Μετά από τα νέα για διορισμούς, να ευχηθώ με τη σειρά μου και όσον αφορά την κατάθεση των αιτήσεων μετάθεσης, Καλή Σαρακοστή....

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #362 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 07:57:20 μμ »
Καλο καλοκαιρι!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #363 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 05:02:05 μμ »
Συνάδελφος μου μετέφερε ότι έμαθε απο διευθυντή εκπαίδευσης πως πλέον οι μεταθέσεις θα γίνονται σε σχολεία και όχι σε περιοχές...Δε λέω, ράδιο αρβύλα μπορεί να ακούγεται, αλλά κάτι τέτοιο δεν έλεγε η ακατονόμαστη κάποια χρόνια πριν;;;
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.