*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547012 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1106 στις: Μάρτιος 01, 2014, 12:24:51 μμ »
Η 12ετια τελικά παρέμεινε? γιατι δεν διάβασα το τελικό ΝΣ.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:38 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1107 στις: Μάρτιος 01, 2014, 12:30:49 μμ »
Επειδή γράφουμε πράγματα που μπορεί να κλονίζουν σοβαρά την ψυχολογία όσων τα διαβάζουν, καλό είναι τουλάχιστον να τα διευκρινίζουμε.
Γιατί να αφανιστούν όλοι οι εκπαιδευτικοί που έχουν λιγότερα από 15 χρόνια υπηρεσίας; Δηλαδή οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει 12ετία αλλά συμπληρώνουν ωράριο -και εξακολουθούν να το συμπληρώνουν και μετά από τις συγχωνεύσεις- από τι ακριβώς απειλούνται;
Η 12ετία βέβαια σε λίγα χρόνια μπορεί να μετατραπεί σε 15ετία, 20ετία και πάει λέγοντας...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1108 στις: Μάρτιος 01, 2014, 12:51:00 μμ »
Ε καλά , μη σε κλονίζει κάθε άποψη που διαβάζεις ...
Κάνε και μια αξιολόγηση των όσων ακούς ...

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1109 στις: Μάρτιος 01, 2014, 12:58:16 μμ »
knkn, σωστή η παρατήρησή σου για το θέμα της αξιολόγησης.
Αλλά δεν αναφέρθηκα (μόνο) σε εμένα, ούτε τα διαβάζω μόνο εγώ.
Ξέρω ότι είναι πολύς κόσμος με τεταμένα νεύρα, και γι'αυτό ό,τι γράφουμε καλό είναι να το τεκμηριώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:38 »

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1110 στις: Μάρτιος 01, 2014, 01:02:56 μμ »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1111 στις: Μάρτιος 01, 2014, 01:18:55 μμ »
knkn, σωστή η παρατήρησή σου για το θέμα της αξιολόγησης.
Αλλά δεν αναφέρθηκα (μόνο) σε εμένα, ούτε τα διαβάζω μόνο εγώ.
Ξέρω ότι είναι πολύς κόσμος με τεταμένα νεύρα, και γι'αυτό ό,τι γράφουμε καλό είναι να το τεκμηριώνουμε.

Προς απάντηση σου ξεκίνα από τα μεγάλα αστικά κέντρα και δες το Μ.Ο.προυπηρεσίας αυτών που είναι στα μεγάλα σχολεία.
Δες μετά τον αριθμό των διορισμών σε αντιστοίχιση με τον αριθμό των αναπληρωτών.
Δες επίσης την προυπηρεσία και το μισθολογικό επίπεδο αυτών που παίρνουν άνευ αποδοχών και αποσπάσεις και
δες την πορεία των γεννήσεων για όσους είναι σε μικρά σχολεία.
Επειδή σε αυτήν την δουλειά θεωρώ ότι δεν είσαι για ένα χρόνο αν το θέμα μας είναι αν θα αντέξουμε μόνο για του χρόνου οκ δεν έχω στοιχεία για τον καθένα προσωπικά (αν λοιπόν όσοι είναι κάτω της 12 ετίας αν π.χ.από τους 10.000 επιβιώσουν  οι 1000 τότε αν το δεις σφαιρικά συμφωνείς με τα λεγόμενα μου ή όχι;) ή πάλι θα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε αφού εγώ έχω ώρες και δεν τρομάζω σκασίλα μου για την πλειονότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2014, 01:21:23 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1112 στις: Μάρτιος 01, 2014, 01:21:45 μμ »
Με αιρετο του ΚΥΣΔΕ που μιλησα μου ειπε οτι φετος  μπορει να μην γινουν καθολου μεταθεσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2014, 01:31:02 μμ από ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος BATPAXI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Τοκάτα σε Ρε ελάσσονα. Μοντεράτο, ζιγκ, μενουέτο.
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1113 στις: Μάρτιος 01, 2014, 01:34:36 μμ »
To είδατε το ΦΕΚ 48 (τεύχος Α) 28-2-2014?

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1114 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:10:16 μμ »
guestteacher, η τελευταία είμαι που θα πω σκασίλα μου για την πλειονότητα. Άλλωστε είμαι σε αυτούς που σκέφτονται σοβαρά την παραίτηση αν δω ότι εξανεμίζεται κάθε ελπίδα μετάθεσης, επομένως τείνω να επιβεβαιώσω τη θεωρία σου. Επειδή όμως ξέρω πως εγώ δεν είμαι ο κανόνας, η πρόβλεψή σου μου φάνηκε κάπως υπερβολική γι'αυτό και ζήτησα διευκρίνιση.

ΒΑΤΡΑΧΙ, το είδαμε, από 'κει ξεκίνησε όλη αυτή η συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1115 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:13:06 μμ »
Η εικόνα που έχω από την Αθήνα είναι ότι δεν θα υπάρχουν υπεράριθμοι ( τουλάχιστον σε ειδικότητες όπως ΠΕ3 , ΠΕ4 , ΠΕ2 ) αφού φέτος υπήρξαν και αποστάσεις προς Αθήνα , αλλά ακόμα και λίγες ( έστω ) προσλήψεις αναπληρωτών  . 

Αλλά ας υποθέσουμε πως υπάρχει ένας υπεράριθμος ( όπως τον εννοεί το Π.Δ. ) στην Β Αθήνας , αλλά υπάρχει έλλειμμα στην Δ Αθήνας στην ίδια ειδικότητα .  Τότε αυτός θα πάρει υποχρεωτική μετάθεση προς την Δ .  Όμως αν έχουν προηγηθεί οι κανονικές μεταθέσεις ίσως είχε καλυφθεί το κενό της Δ. 
Αυτό , σε συνδυασμό με το έως 15 Ιουνίου  που αναφέρει το Π.Δ. ως καταληκτική ημερομηνία , με κάνει να πιστεύω ότι θα προηγηθούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις των κανονικών ( έστω και αν αυτές ανακοινωθούν ταυτόχρονα ) .
Αυτό ίσως οδηγήσει σε ακόμα πιο περιορισμένο αριθμό μη υποχρεωτικών μεταθέσεων και γι αυτό ο αιρετός ίσως λέει πως δεν θα γίνουν .
Τα παραπάνω είναι βάση της λογικής μου και χωρίς καμία πληροφόρηση .

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1116 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:20:18 μμ »
Ως τις 15 Ιουνίου θα καταρτιστούν πίνακες, μετά θα ξεκινήσει η διαδικασία υποχρεωτικών μεταθέσεων. Αν προηγηθούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις, οι κανονικές πότε άραγε θα ανακοινωθούν;  ???
Εξακολουθώ να έχω την απορία τι θα ισχύσει για αυτούς που είναι χρόνια αποσπασμένοι σε υπηρεσίες. Ίδωμεν......

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1117 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:38:08 μμ »
Ως τις 15 Ιουνίου θα καταρτιστούν πίνακες, μετά θα ξεκινήσει η διαδικασία υποχρεωτικών μεταθέσεων. Αν προηγηθούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις, οι κανονικές πότε άραγε θα ανακοινωθούν;  ???
Εξακολουθώ να έχω την απορία τι θα ισχύσει για αυτούς που είναι χρόνια αποσπασμένοι σε υπηρεσίες. Ίδωμεν......

 To ζητούμενο είναι, εάν προηγηθούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις, όσοι-όποιοι εντάχθηκαν σε αυτές , θα έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση και για τις κανονικές, ήτοι στην περιοχή που επιθυμούν; και φυσικά δεν εννοώ να επιστρέψουν εκεί απ΄όπου πλεονάζουν και γι αυτό υποχρεωτικά μετατέθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1118 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:41:51 μμ »
Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

1. Τα οργανικά κενά είναι αναλόγως των ωρών των σχολείων (που θα μείνουν) και των ωρών που θα υπάρχουν (αριθμός παιδιών, ωρες ανά ειδικότητα κ.τ.λ.). Μιλάμε πάντα για αυτές που θα ισχύουν από το myschool (έτσι για να μην ξεχνιόμαστε). Οπως καταλαβαίνετε ειδικά για την ββθμια αν δεν αλλάξει κάτι οι ώρες των μαθημάτων επιλογής και project είναι αβεβαιο αν θα λογαριάζονται την εποχή των οργανικών (Μάιος-Ιούνιος).
2. Πλέον άνω των 12 ετών καθηγητές χωρίς προσλήψεις θα είναι σχεδόν όλοι σε 3-5 χρόνια (τουλάχιστον στην Ββθμια). Πράγμα που σημαίνει ότι αυτοί θα περισσεύουν για τα λειτουργικά κενά...άρα οι όποιες αλλαγές θα γίνουν θα είναι για 2-3 χρόνια (η διαδικασία) αλλά μόνιμες για τους εκπαιδευτικούς (δεν θα υπάρχει κενό για επιστροφή).
3. Επιχειρείται μια ανευ προηγουμένου αλλαγή του εργασιακού περιβάλλοντος στο επάγγελμα του εκπαιδευτικού....κοινώς θα μείνουν εκπαιδευτικοί άνω της 15ετίας και οι αναπληρωτές...Οι κάτω της 15 ετιάς θα μου πείτε...(ή θα φύγουν εκτός Δημοσίου ή σε άλλη θέση στο Δημόσιο ή θα παρακαλάνε για αποσπάσεις κάθε χρόνο). Φυσικά το ίδιο θα ισχύσει και για τους άνω της 15 ετίας που θα εγκλωβιστούν σε μη επιθυμητά εώς ανεπιθύμητα μέρη.

ΥΓ1. Οταν έλεγα να ξεσκονίσω το Π.Δ. κάτι ήξερα....φυσικά για την εκάστοτε κυβέρνηση οι εκπαιδευτικοί κοστίζουν γιατί έχουν άποψη και δεν μπαίνουν στο μαντρί...άσε που στην θέση τους μπορώ να προσλάβω άλλους και να τους έχω 2 μήνες χωρίς μισθό.
ΥΓ2. Ο εκπαιδευτικός κακά τα ψέμματα και ας γίνω κακός για τον κλάδο δεν αποκτά καμία τεχνογνωσία (εάν δεν το επιδιώξει ο ίδιος - με προσωπικά έξοδα πολλές φορές - και συνήθως εκτός δομών Υπουργείου) κατά την άσκηση του επαγγέλματος...τι εννοώ όπως ήταν το σύστημα μπορεί κάποιος να κάνει μάθημα μόλις αποφοιτήσει και να συνεχίσει να είναι ανεπαρκής εφ όρου ζωής. Αν πάλι είναι καλός ή άριστος σε αυτό το σύστημα δεν θα ανταμειφθει. Πράγμα που τελικά σημαίνει ότι Ιούλιο-Αυγουστο μπορώ να αντικαταστήσω όποιον και όπου θέλω. Θα μου πείτε και η ποιότητα της εκπαίδευσης (αδιάφορο εξάλλου οι έχοντες έχουν τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια). Αυτά φυσικά όλα έγιναν και με την ανοχή του κλάδου επί σειρά δεκαετιών.

Γιατί να απολυθούν αυτοί που είναι κάτω των 15 χρόνων; Ποιος το είπε αυτό; Επίσης γιατί δε θα υπάρχουν κενές θέσεις; Δε θα γίνονται συνταξιοδοτήσεις;Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1119 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:48:40 μμ »
Πάντως ο Μπράτης επιμένει " Ηρεμία...θα γίνουν μεταθέσεις κανονικά με μόρια...δεν γίνεται αλλιώς". Αυτό έγραψε πριν από λίγο στο facebook.
Προσωπικά θα πρότεινα λίγη ψυχραιμία. Όχι άγνοια κινδύνου, όχι εφησυχασμό, αλλά ψυχραιμία. Δύσκολο να βρεθούν καθηγητές χωρίς ωράριο. Πριν λίγα χρόνια υπήρχαν αρκετοί, αλλά με τις συνταξιοδοτήσεις των τελευταίων ετών (στα αστικά κέντρα, κυρίως) πλέον δε βρίσκεις εκπαιδευτικό που να εμπίπτει σε αυτό που περιγράφει το φεκ.
Όσο για μελλοντικά.... πολλά μπορούν να αλλάξουν. Όχι ότι θα βρεθούν λεφτά, αλλά ίσως να αναλάβουν το υπουργείο άνθρωποι με λιγότερο μένος απέναντι στους εκπαιδευτικούς. Γιατί προσωπικά δε μου φαίνεται λογικό να ανατρέπουμε ζωές ανθρώπων για να βγάλουμε από τη μύγα το ξύγκι, και από την άλλη να δαπανάμε 1,5 εκ. ευρώ για τις προπαρασκευαστικές ενέργειες της αξιολόγησης...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.