*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547637 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1246 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:48:30 πμ »
Αν δεν ισχύσει το 12ωρο α' ανάθεσης τότε μιλάμε για αρκετό κόσμο που ενδέχεται να μπει στη λίστα των υποχρεωτικών.
αν δεν ισχύσει το 12ωρο και ισχύσει κάτι άλλο, δεν μπορούμε να μιλάμε για τίποτα παρά μόνο να φανταζόμαστε ..... αυτό τα κάτι άλλο μέχρι να ανακοινωθεί,
προσωπικά πιστεύω ότι το υπουργείο θέλει να αλλάξει την έννοια της οργανικότητας (οριστικής τοποθέτησης σε σχολείο).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1247 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:06:18 πμ »
Την ενδεχόμενη αλλαγή στο 12ωρο και την αλλαγή της οργανικότητας τα συζητάμε απ΄το καλοκαίρι, τότε που ο Αρβανιτόπουλος βγήκε και ανακοίνωσε στο "Εθνος" ότι θα δοθούν οργανικές σε όλους στα σχολεία τους...

Πάντως ρε παιδιά, ένα τριήμερο μας έκατσε να χαλαρώσουμε και μας το έβγαλε ξινό.
Δε θέλω καν να φανταστώ τι μας ετοιμάζει για το καλοκαίρι!!!
Μη δει ανθρώπους να κάνουν διακοπές, φρικάρει λέμε! :o
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1248 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:15:24 πμ »
Κι εμένα με ενοχλεί που δεν μπορούμε να σπάσουμε αυτό το 28%. Πολύ μας δυσκολεύει. Δεν έχω μάθει το μαχητή Αντώνη να συμβιβάζεται με μετριότητες. Sky is the limit.
@escozul πάλι:
Τι εννοείς δε θα μένει φράγκο το επόμενο καλοκαίρι? Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω.
Προσωπικά βλέπω να μη μένει φράγκο ούτε τους χειμώνες για πολλούς από εμάς.
Βασικά να μην μπαίνει φράγκο θα έλεγα

Βασικά... ναι έχεις δίκιο. Σχήμα λόγου ήταν... και τους χειμώνες δεν θα μένει ούτε σάλιο...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1249 στις: Μάρτιος 03, 2014, 09:09:31 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:41:52 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1250 στις: Μάρτιος 03, 2014, 09:13:09 πμ »
Καλημέρα! Καλή Σαρακοστή να έχουμε συνάδελφοι!
Μια ερώτηση να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά. Είμαι σε νησάκι της δ΄ δωδ/σου, σχετικά καλό. Από πέρυσι έχω οργανική κανονικά αλλά του χρόνου θα μειωθούν τα τμήματα και δε θα έχω ωράριο. Τι γίνεται στην περίπτωση μου? Χάνω την οργανική προφανώς αλλά μπορώ να διεκδικήσω άλλο σχολείο του νησιού που ξέρω από τώρα ότι έχει οργανικά κενά? Ή πάω για υποχρεωτική μετάθεση? Κι αν ναι που στη δ δωδ/σου ή σε όλη την Ελλάδα?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1251 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:09:53 πμ »
Γενικώς πιστεύω ότι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις θα είναι πολύ περιορισμένες. Γιατί οργανικά κενά, όπως είδαμε και από τον περσινό τρόπο υπολογισμού κενών πλεονασμάτων ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

Σωστό. Κι εγώ νομίζω πως θα είναι ελάχιστες.
Ίσως λοιπόν πάνε να πετύχουν το παρακάτω ( στη λογική ότι καταφέρουμε να κόψουμε ) .
Η Ευρυτανία και η Φθιώτιδα ( παράδειγμα ) είναι στην ίδια περιφέρεια.
Η Ευρυτανία ως γνωστόν αποτελεί νομό διορισμών ( είδος πλέον υπό εξαφάνιση ).
Αν λοιπόν κάποιος φύγει με μετάθεση από την Ευρυτανία τότε την επόμενη σχολική χρονιά η θέση θα έπρεπε να καλυφθεί με διορισμό ( ή αν δεν γινόταν διορισμός με αναπληρωτή ) . Τώρα αν η Φθιώτιδα τύχει να έχει κανέναν πλεονάζοντα στην ίδια ειδικότητα τότε αυτός ίσως πάρει υποχρεωτική μετάθεση για Ευρυτανία .
Έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνουν πρόσληψη .

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1252 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:22:01 πμ »
ο παλιός καθηλώνει τον νέο? τι λες συνάδελφε? είπαμε να γίνει κακός αλλά εσύ το παράκανες και αδικείς τον εαυτό σου.
Παντού σε όλο το δημόσιο ο παλιός παίρνει περισσότερα χρήματα από τον νέο το είπα ήδη. Και δεν βλέπω να αλλάζει. Ο πόλεμος που έχει γίνει για την μη αξιολόγηση δεν έχει γίνει για την περικοπή των μισθών. Αν δεν σου αρέσει, λυπάμαι αλλά έτσι ήταν πάντα στο δημόσιο. στο δημόσιο που έχει φτιαχτεί όπως έχει φτιαχτεί και δεν θέλουμε να πειράξουμε τα κεκτημένα για τους παλιότερους παραδοσιακούς ψηφοφόρους, δες για παράδειγμα πόσα κλιμάκια έχει ο βαθμός Β και πόσα οι άλλοι
Επίσης στις περισσότερες χώρες ο εκπαιδευτικός με την πάροδο του χρόνου έχει μείωση ωραρίου. δεν διαμορφώνει όμως το πρόγραμμα για να την κοπανάει

Όσο αφορά την προσωπική σου εμπειρία λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την έχω για κανόνα. Έχω συναδέλφους νέους που φεύγουν και έχω παλιούς που μένουν μετά το μάθημα τους και το ανάποδο. Ποτέ μου όμως σε αντίθεση με εσένα δεν έβγαλα συμπέρασμα που να δημιουργεί κάστες (παλιών, νέων) πάντα τους βλέπω ως ξεχωριστές προσωπικότητες, ίσως έτσι είναι ο χαρακτήρας μου να μην θέλω να βάζω ετικέτες όπως δεν θέλω να μου βάζουν. ο καθένας μιλάει βάσει εμπειριών, προφανώς αν κάποιος ενοχλέιται είναι ελεύθερος να γράψει την άποψη του όπως κάνεις εσύ τώρα

όχι το όριο δεν μπήκε τυχαία, μπήκε για να μην υπάρχουν ακραίες καταστάσεις π.χ. με περιπτώσεις εκπαιδευτικών με 20 χρόνια που μπορεί η συγκυρία να τους έβγαλε χωρίς ώρες. Το ότι μπήκε στο 12 μπήκε γιατί κάπου έπρεπε να μπει, εγώ προτείνω να μειωθεί. εγώ πάλι να μην υπάρχει για κανένα ή να ισχύει για όλους αν θέλουμε να έχουμε ισονομία και οχι κλίκες Εσύ λες όχι να μείνει το ίδιο γιατί αν μειωθεί την επόμενη χρονιά τότε είναι αδικία για κάποιον που έφυγε με το προηγούμενο και ότι δεν θα φύγει. βλέπεις λοιπόν ότι μου βάζεις ταμπέλες ότι είπα κάτι που δεν είπα ενώ εννοούσα κάτι άλλο εξαρχής; Συγνώμη αλλά έχουμε άλλο τρόπο αντίληψης της πραγματικότητας και εξήγησης της προφανώς και χαίρομαι γιατί εγώ ποτέ δεν θα ήθελα κάποιος να έχει την ίδια άποψη με μένα. Αν κάποιος φύγει υποχρεωτική μετάθεση κάπου μπορεί να πάρει εθελοντική μετάθεση αργότερα, δεν αποκλείεται πουθενά. Οπότε δεν έχει σχέση η μείωση του ορίου. μπορεί να πάρει μπορεί και να μην πάρει. Μπορεί να αντέξει οικονομικά ο συνάδελφος μπορεί και να μην αντέξει.

συγνώμη αλλά είπες θα γίνεις κακός, εγώ θα έλεγα ότι ήσουν απαξιωτικός ταμπέλες βάζουμε ή όχι; σε ένα μεγάλο μέρος των συναδέλφων σου. εγώ μίλησα για κάποιους που κάνουν ιδιαίτερα, δεν είπα ότι ένα μεγάλο μέρος κάνει ιδιαίτερα εκτός αν ξέρεις περισσότερα από μένα, ηρέμησε θεωρώ ότι μάλλον έκανες λάθος εδώ Δικαίωμα σου να το κάνεις και κρίνεσαι γιαυτό κρίνομαι για ότι λέω και ότι γράφω και όχι μόνο εγώ προφανώς και εσύ. Εγώ δεν μπορώ να τσουβαλοποιήσω έτσι τους συναδέλφους μου, οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να το δεις ψυχραιμότερα

δεν είπα ότι ήμαστε αγγελικά πλασμένος, κανείς δεν είναι. Αλλά το να πάμε στην άλλη άκρη έχει μεγάλη απόσταση την οποία μπόρεσες και διάνυσες ως άλλος Μπόλτον.  Ειδικά στο τέλος που έβαλες και το πόθεν έσχες νομίζω ότι η κυβέρνηση βασίζετε σε ανθρώπους σαν και εσένα για να κάνει την δουλειά της. εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν έχω να φοβηθώ τίποτα για το πόθεν έσχες μου, οπότε ότι δουλειά και να κάνει η κυβέρνηση που εξάλλου αυτή είναι η δουλειά της να καταπολεμάει το μαύρο χρήμα και όχι να κλέίνει το μάτι στους ψηφοφόρους της, τότε καλώς να την κάνει - επίσης η κυβέρνηση ίσως να μπορεί να βασίζεται και σε σένα που πορσπαθείς να δικαιολογήσεις ότι κάπου έπρεπε να μπει ένα όριο
Όχι λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς έτσι, ακόμα και αν με πατούσαν κάτω δεν θα έβγαζα την χολή μου στους συναδέλφους μου. την βγάζω σε αυτούς που έχουν καταπατήσει τον όρκο που έδωσαν και φέρονται και πράττουν απαξιωτικά για τον κλάδο με τις ενέργειες τους. Είπα υπάρχουν και καλοί και άξιοι το οποίο αποσιώπησες Τότε θα έχανα εγώ την αξιοπρέπεια μου και όχι για αυτά που κάνει το υπουργείο. 
Καλό βράδυ και συγνώμη για την ένταση της γραφής μου αλλά στεναχωριέμαι όταν διαβάζω συνάδελφο που έχει τόσο μένος για τους εκπαιδευτικούς. έχω μένος με την φάμπρικα των ιδιαίτερων που έχει καταντήσει τα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς μη υπολήψιμα

Σημειώνω με κόκκινο στα γραφόμενα σου και δίπλα βάζω απαντήσεις. Επίσης επειδή ΄ρωτησες γιατί μιλάμε έτσι για τους πάλιούς σου απάντησα ....προσωπικά μιλάω έτσι για τους παλιούς γιατί έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποιοι της ΟΛΜΕ συνδιαμορφώνουν την ατζέντα του Υπουργού και μετά βγαίνουν και αντιδρούν για τα μάτια του κόσμου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 11:07:33 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1253 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:23:36 πμ »
Την ενδεχόμενη αλλαγή στο 12ωρο και την αλλαγή της οργανικότητας τα συζητάμε απ΄το καλοκαίρι, τότε που ο Αρβανιτόπουλος βγήκε και ανακοίνωσε στο "Εθνος" ότι θα δοθούν οργανικές σε όλους στα σχολεία τους...

Πάντως ρε παιδιά, ένα τριήμερο μας έκατσε να χαλαρώσουμε και μας το έβγαλε ξινό.
Δε θέλω καν να φανταστώ τι μας ετοιμάζει για το καλοκαίρι!!!
Μη δει ανθρώπους να κάνουν διακοπές, φρικάρει λέμε! :o
Όπως και με τις υποχρεωτικές μετατάξεις το καλοκαίρι...βγήκε η εγκύκλιος προπαραμονή της Παναγίας!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1254 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:32:25 πμ »
Καποιοι πραγματικα αναλυουν τα πραγματα συμφωνα με το προσωπικο τους συμφερον και ουτε καν,με το ΤΩΡΙΝΟ συμφερον τους και οχι το μελλοντικο,και οχι με την λογικη και το δικαιο.
-Μα ειναι δυνατον να κατηγορουν τους παλιους που παιρνουν περισσοτερο μισθο;Υποτιθεται οτι οσο ανεβαινουμε κλιμακια αυξανει και ο μισθος μας.Αν λοιπον δεν συνεβαινε αυτο και αν παψει αυτο,παντα θα παιρνουν τον μισθο των 700 ευρω.Αυτο θελουν;Ή οταν τον παιρνουν αυτοι,τον μισθο που τωρα παιρνουν οι παλιοτεροι,τοτε θα ειναι σωστο και δικαιο;
-Καποιοι φωναζουν για την 12ετια και οτι και καλα δεν μπορει να εξαιρειται ο παλιος.Μα ειμαστε σοβαροι;Οταν ο αλλος εχει 12+ σε ενα μερος,το πιο πιθανο (οχι παντα βεβαια) ειναι πως ειναι ντοπιος ή οτι θελει να ζησει σε εκεινο το μερος.Εχει κανει οικογενεια,πιθανον να εχει αγορασει σπιτι.,ο/η συζηγος εχει και αυτος μια δουλεια στο ιδιο μερος και παει λεγοντας.Στην επαρχια ειναι παρα πολυ πιθανο να μην συμπληρωνεις ωραριο με τα σχολεια που ειναι πολυ μικρα.Επισης υπηρξαν περιπτωσεις(και εδω που ειμαι εγω),που φιλολογος πηρε μεταθεση εσωτερικη,στην πολη του νησιου μου,ηταν η τελευταια τοποθετηθησα και βγηκε υπεραριθμη.Αυτη η γυναικα ειναι ντοπια,εχει το σπιτι της,την οικογενεια της,τα παιδια της στο μερος εκεινο.Και θελετε να πειτε οτι ειναι σωστο και δικαιο να παει σε αλλο νομό;Οταν λοιπον καποιοι απο αυτους που φωναζουν για την 12ετια,ειστε σε ενα μερος,εχετε κανει την οικογενεια σας,το σπ[ιτι σας στο μερος που ειστε,εχετε την ζωη σας εκει, και για διαφορους λογους βγητε υπεραριθμοι,αν δεν ισχυει η 12ετια να μην φωναξετε και να μην διαμαρτυρηθητε,σωστα;
Ακριβως για αυτον τον λογο μπηκε η 12ετια.
Σταματηστε λοιπον να κοιτατε την παρτη σας,γιατι στην πραγματικοτητα ουτε καν την παρτη σας δεν κοιτατε,αφου μελλοντικα θα τα βρειτε μπροστα σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 10:38:24 πμ από Γατόπαρδος »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1255 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:43:17 πμ »
@Γατόπαρδε

Το να δεις κάτι μελλοντικά πρέπει να φτάσεις μελλοντικά. Με τα τωρινά δεδομένα για να φτάσεις στα 1000 πρέπει να αντέξεις στα 700.
Οσο για την 12 ετία νομίζω ότι ίσχυε η ισονομία. Η' όλοι περισσεύουμε ή κανένας (αναλόγως των ωρών) και όχι της ηλικίας.
Και άντε περισσεύω γιατί δεν μου κάνει απόσπαση και όταν φτάσω όπως λέτε στα 12 να σταματήσει;  αλλά να μου κάνει μετάθεση και προσπαθεί να με εγκλωβίσει.
Και επειδή πολλοί έχετε πει ότι κοιτάω το προσωπικό μου συμφέρον ναι το κοιτάω. (γιατί κανένας από τους αλληλέγγυους δεν θα μου συνεισφέρει οικονομικά σε περίοδο ανέχειας ΚΑΝΕΝΑΣ) Ευτυχώς που  κάποιοι άλλοι δεν το κοιτάνε και κοιτάνε το γενικό καλό και δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα. Δεν έχουν καταλάβει όμως ότι όταν φύγουν αυτοί που δεν αντέχουν κάποια στιγμή θα φτάσει και η σειρά τους....

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 10:51:48 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1256 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:54:04 πμ »
Υποτιθεται οτι οσο ανεβαινουμε κλιμακια αυξανει και ο μισθος μας.Αν λοιπον δεν συνεβαινε αυτο και αν παψει αυτο,παντα θα παιρνουν τον μισθο των 700 ευρω.

Υποτίθεται, καλά το είπες. Όσο υπήρχε η μισθολογική εξέλιξη, οι μισθολογικές διαφορών παλιών και νέων φυσικά και ήταν αποδεκτές. Τώρα που κάθε μισθολογική εξέλιξη έχει παγώσει μέχρι η ανεργία να πέσει κάτω από το 10%  :-X (μνημονιακή υποχρέωση) είναι λογικό οι κραυγαλέες μισθολογικές διαφορές παλιών και νέων να φαίνονται άδικες.

Και άνθρωποι με λιγότερα από 12 χρόνια υπηρεσίας έχουν τακτοποιηθεί στον τόπο τους κι έχουν κάνει οικογένεια. Ο νόμος δεν προστατεύει καν αυτούς που έχουν οικογένεια, παρά προφανώς εικάζει ότι οι κάτω τις 12ετίας είναι άνευ δεσμεύσεων και υποχρεώσεων.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1257 στις: Μάρτιος 03, 2014, 11:01:59 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε σχολικές μονά.
δες (εφεξής και σχολεία) της πρωτοβάθμιας και δευτε.
ροβάθμιας εκπαίδευσης πλεονάζουν εξολοκλήρου στην
περιοχή μετάθεσης που υπηρετούν εφόσον, ύστερα από
την εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 12 του
άρθρου 15, 7 και 12 του άρθρου 14 του π.δ. 50/1996 (Α΄ 45)
καθώς και των δύο πρώτων εδαφίων της παραγράφου
14 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 (Α΄ 167), είναι περισσό.
τεροι από τις κατανεμημένες στην οικεία περιοχή οργα.
νικές θέσεις του κλάδου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση
και του κλάδου και της ειδικότητας στη δευτεροβάθμια
εκπαίδευση στους οποίους ανήκουν και παραμένουν ως
υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσι.
ακών συμβουλίων (Π.Υ.Σ.Π.Ε. . Π.Υ.Σ.Δ.Ε.), ανεξαρτήτως
αν έχουν τοποθετηθεί προσωρινά σε σχολική μονάδα.


Χτες είπα ότι κατά την άποψη μου οι υπεράριθμοι (με οργανική) δεν την γλυτώνουν. Κοιτάξτε λίγο τα έντονα μαύρα γράμματα. Δεν αναφέρει αυτοί που παραμένουν στην διάθεση ΠΥΣΔΕ, εννοεί υπεράριθμοι στην διάθεση ΠΥΣΔΕ παρόλο που μπορεί να έχουν καλύψει ή μη λειτουργικό κενό με προσωρινή τοποθέτηση...Επαναλαμβάνω λοιπόν δεν θα είναι κάτι σε δύο φάσεις (αρχικά οι διαθεσίτες και μελλοντικά οι άλλοι υπεράριθμοι) αλλά θα βγούν τα κενά και τα πλεονάσματα όπως τα στέλνει το σύστημα (μετά την έγκριση από τον περιφερειακό) στο Υπουργείο.
Επίσης κάτι άλλο που δεν σχολιάστηκε. Πάλι πάμε σε σύστημα ο υπεράριθμος εντός περιφέρειας να προηγείται από τον υπεράριθμο εκτός Περιφέρειας. Σας θυμίζει αυτό κάτι που έγινε το καλοκαίρι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 11:03:36 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1258 στις: Μάρτιος 03, 2014, 11:07:58 πμ »
Αυτό το 12, που διαχωρίζει και πάλι τον κλάδο, όπως τόσα πολλά πια και που δεν είναι ούτε 13, ούτε 11, εμένα προσωπικά μου λέει ότι κάτι κρύβει...
Δεν ξέρω τι, αλλά θα φανεί στο πολύ κοντινό μέλλον, αν δεν πάρουν πόδι οι "εθνοσωτήρες" μας...

Και δύο ερωτησούλες πιο πρακτικής σημασίας...
1)Τα 12 χρόνια προϋπηρεσία λογαριάζονται από ΦΕΚ διορισμού ή μαζί με τα "αναπληρωτιλίκια-ωρομισθιλίκια" ή προϋπηρεσία αναγνωρισμένη σε άλλο τομέα του δημοσίου γενικώς...;;;
2) Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία, ή μόλις συμπληρώνεις 12 χρόνια ες αεί στο μέλλον, θα "εξαιρείσαι" από την υποχρεωτική μετάθεση εκτός "ομάδας σχολείων", πράγμα που σίγουρα θα δημιουργήσει σύντομα την ανάγκη αλλαγής του ορίου ατού ή και κατάργησής του, αφού δε γίνονται οι αναγκαίοι διορισμοί και θα υπάρχουν κενά πολλά...;;;

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλες και όλους...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1259 στις: Μάρτιος 03, 2014, 11:08:27 πμ »
Αυτό με τη 12ετια είναι καθαρά δάκτυλος της ΟΛΜΕ όπως και πριν λίγο καιρό που πίεζαν να καταργηθεί η μοριοδοτηση του ασεπ. Θα μπορούσε να υπαρχει αναλογική μοριοδοτηση χρονων υπηρεσίας και όχι εξαίρεση μιας και αυτό θα δημιουργήσει αρκετά θέματα. Δηλαδή ο έχων 11,5 χρόνια υπηρεσίας μπορεί να γίνει μπαλάκι και αυτός που έχει 12 χρόνια που για παράδειγμα μπορεί να πήρε πριν ενα χρονο μετάθεση στην περιοχή και να εκτοπίσει κάποιον που είναι πχ 8-9 χρόνια στην περιοχη και έχει εντοπιοτητα?
Τα 12 χρόνια είναι εκπαιδευτικής υπηρεσίας. Πχ κάποιος που είχε 10 χρόνια σε ιδιωτικό και διορίστηκε πριν 3 χρόνια είναι "παλαιο" και αμετακίνητος!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 11:10:54 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.