*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547068 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1274 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:14:28 μμ »

Η πραγματικότητα δεν είναι η μια περίπτωση που εμείς έχουμε στο μυαλό μας
:
θα σου πει ο άλλος ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις όπως υπάρχουν και περιπτώσεις που φέτος έμειναν με 0 ωρες 40+ συνάδελφοι ακόμα και στις λεγόμενες βασικές ειδικότητες ή μέχρι έναρξης πδσ είχαν 12- ώρες, έτσι δε μπορούμε να βγάλουμε γενικό συμπέρασμα,
να μη γενικεύουμε με βάση την περίπτωση που εμείς έχουμε στο μυαλό μας ή μας εφησυχάζει,
η αλήθεια είναι κάπου στη μέση,
υπάρχουν ελλειματικές περιοχές όπως υπάρχουν και πλεονασματικές περιοχές,
αυτό που θέλουν σε αυτή τα φάση να κάνουν είναι να επιφέρουν μια "ισορροπία" (για οικονομικούς λόγους).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1275 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:39:31 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:42:02 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1276 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:43:55 μμ »
silkcut,
Δεν είπα ότι η πραγματικότητα είναι η μία περίπτωση που έχω στο μυαλό μου (και δεν ισχύει το ότι με εφησυχάζει, γιατί δεν ανήκω εκεί). Μιλάω για την πραγματικότητα σε αντιδιαστολή με υπολογισμούς που έχουν αναφερθεί παραπάνω (άθροισμα ωρών ανά κλάδο, επιμερισμός στους συναδέλφους με οργανική, με 12ετία κλπ. κλπ. και στο τέλος να προκύπτει το πλήθος αυτών που πρέπει να μπουν σε πίνακες, ακόμα και αν κάθε χρόνο συμπληρώνουν μέχρι κεραίας το ωράριό τους).
Και αυτό που αναφέρεις εσύ για συναδέλφους που έμειναν στην πράξη χωρίς ωράριο, πραγματικότητα είναι. Και όντως πιστεύω πως αυτές οι περιπτώσεις κινδυνεύουν.
Να θέσω όμως ένα άλλο παράδειγμα. Τα Δωδεκάνησα έδωσαν το καλοκαίρι 50 (!) πλεονάσματα σε οικονομολόγους (και συγγνώμη που αναφέρομαι και πάλι στη συγκεκριμένη ειδικότητα επειδή γνωρίζω καλύτερα, πάντως το παράδειγμα δεν είναι μονοσήμαντο). Από το Σεπτέμβριο φάνηκαν τα κενά. (Πλεονάσματα είχε δώσει και η Σάμος, και το τελευταίο κενό -στους Φούρνους- καλύφθηκε από αναπληρωτή μόλις λίγες μέρες πριν και ύστερα από κατακραυγή). Εκεί τι πρέπει να κάνει ο περιφερειακός διευθυντής; Να αρχίσει να δίνει υποχρεωτική μετάθεση σε κόσμο -και για πού;- επειδή έτσι υπαγορεύουν τα στοιχεία του καλοκαιριού; Δεν έχω απάντηση στο πώς θα εφαρμοστεί το μέτρο, προβληματισμό εκφράζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 01:09:18 μμ από marinadim »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1277 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:46:16 μμ »
@Σμάιχελ (πρώην Δανό τερματοφύλακα που σε μπέρδεψα χτες με τον Σουμάχερ - τον τερματοφύλακα -)

Όπως είπε και ο Σόλων ο σοφός

"Μηδέναπρο των συγχωνεύσευων μακάριζε".... ;)
Αλλά δεν αγοράζεις τα βιβλία του Αδωνι για να δεις ότι οι αρχαίοι το είχαν προβλέψει και αυτό... καλά να πάθεις....μου θες και αύξηση ΠΕ.  :D

Λοιπόν άκου τώρα το πιο χαριτωμένο. Χτες είπα για ΠΕ Νοσηλευτικής (καθηγητές)  που θα γίνουν ΔΕ Νοσηλευτικής (σε Νοσοκομεία).
Παίδες μην στεναχωριέσται...στα Νοσοκομεία πιο πολλά θα πάρετε (νόμιμα) και θα βγείτε και νωρίτερα σε σύνταξη...πως;;; χαχαχα πάτε και θα δείτε...
Καλά να περάσετε και μακάρι να έφευγαν και άλλοι από το Υπουργείο Αλήθειας (άλλα όχι με απόλυση. ούτε με μακροχρόνια διαθεσιμότητα)....μακάρι και να ήμουν και εγώ σε αυτούς.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 12:54:02 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1278 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:54:17 μμ »
Αλλά στην πράξη λίγη σημασία θα έχει. Θα αφορά τόσο λίγους ΑΤΥΧΟΥΣ αριθμητικά, που (ΑΝ) θα την πληρώσουν οι 1-2 τελευταίοι (ΤΟ ΠΟΛΥ) στη Διάθεση πυσδε

Δυστυχώς εγώ δεν έχω πειστεί ότι οι 1-2 τελευταίοι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ που θα πάρουν υποχρεωτική μετάθεση, θα είναι οι άτυχοι της υπόθεσης. Αντίθετα, πιστευώ ότι θα φτάσουμε να παρακαλάμε όσοι είμαστε διάθεση ΠΥΣΔΕ να βρεθεί οργανικό κενό πανελλαδικά και ότι δεν θα φύγουν οι τελευταίοι της λίστας αλλά οι πρώτοι και μάλιστα οικειοθελώς!
Με τους υπόλοιπους υπεράριθμους που δε θα βρούνε οργανικό κενό ούτε πανελλαδικά τι θα κάνουν λέτε; Θα τους αφήσουν στην περιοχή τους και θα τους κοιτάνε;

Η δική μου λογική για την εξέλιξη των πραγμάτων μέσα στο καλοκαίρι τείνει να συμφωνήσει με αυτή του guestteacher.
Εν τω μεταξύ, όλως τυχαίως το ΠΔ δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ ενώ είναι εδώ η Τρόικα και συζητάνε για το πώς θα συμπληρωθεί ο αριθμός των 15000 προς απόλυση...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1279 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:56:41 μμ »
Δυστυχώς εγώ δεν έχω πειστεί ότι οι 1-2 τελευταίοι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ που θα πάρουν υποχρεωτική μετάθεση, θα είναι οι άτυχοι της υπόθεσης. Αντίθετα, πιστευώ ότι θα φτάσουμε να παρακαλάμε όσοι είμαστε διάθεση ΠΥΣΔΕ να βρεθεί οργανικό κενό πανελλαδικά και ότι δεν θα φύγουν οι τελευταίοι της λίστας αλλά οι πρώτοι και μάλιστα οικειοθελώς!
Με τους υπόλοιπους υπεράριθμους που δε θα βρούνε οργανικό κενό ούτε πανελλαδικά τι θα κάνουν λέτε; Θα τους αφήσουν στην περιοχή τους και θα τους κοιτάνε;

Η δική μου λογική για την εξέλιξη των πραγμάτων μέσα στο καλοκαίρι τείνει να συμφωνήσει με αυτή του guestteacher.
Εν τω μεταξύ, όλως τυχαίως το ΠΔ δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ ενώ είναι εδώ η Τρόικα και συζητάνε για το πώς θα συμπληρωθεί ο αριθμός των 15000 προς απόλυση...

ΤΟ ΠΔ βγήκε σε ΦΕΚ για να τρέξει τις διαδικασίες των μεταθέσεων γενικά (κάτι δεν περίμενε είπε; ε αυτό). Να δω τώρα αν θα γίνουν εθελοντικές μεταθέσεις ποιες Δ/νσεις θα δώσουν κενά...χαχαχαχα...Ερώτηση Κουίζ οι γονείς του Υπουργού Αλήθειας τι δουλειά έκαναν;

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1280 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:22:23 μμ »
 Καλα ολα αυτα που λετε αλλα αυτοι που ειναι σε διαθεση και τωρα ειναι σε γραφεια?
Μαλλον θα ξεπαγωσει το σχεδιο νομου του Οκτ.'13 για οργανικες σε ολους αν θυμαστε σε σχολεια που προεβλεπε και αποσπ.σε γραφεια .

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1281 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:27:24 μμ »
Καλα ολα αυτα που λετε αλλα αυτοι που ειναι σε διαθεση και τωρα ειναι σε γραφεια?
Μαλλον θα ξεπαγωσει το σχεδιο νομου του Οκτ.'13 για οργανικες σε ολους αν θυμαστε σε σχολεια που προεβλεπε και αποσπ.σε γραφεια .

Αυτοί που είναι στα γραφεία δεν καλύπτονται γιατί δεν είναι σε θητεία.
Φυσικά κάποιοι από αυτούς θα ξαναθυμηθούν ότι έχουν οργανική και συμπληρώνουν και ωράριο....άλλο που δεν πάτησαν ποτέ (δεν μιλάω για όλους).


Α και κάτι άλλο που θυμήθηκα και ειπώθηκε χτες. Κάποιοι είπαν ότι όλοι σχεδόν  άνω της 12ετίας έχουν ήδη οργανική και συμπληρώνουν ωράριο άρα δεν έγινε και τίποτα....ωραία λοιπόν αφού δεν έγινε και τίποτα τότε γιατί δεν την βγάζουμε την 12ετία από το Π.Δ. ;;; αφού εγώ έχω μένος κατά του κλάδου ας φανούν αυτοί γενναιόψυχοι (εξάλλου όπως υποστηρίζουν δεν έχουν να χάσουν και τίποτα...)

ΥΓ. Στο παραπάνω κουίζ που έβαλα ακούσα κάποια στιγμή φέτος ότι οι γονείς του Υπουργού Αλήθειας ήταν ιδιοκτήτες σε ένα μεγάλο φροντιστήριο ενός μεγάλου αστικού κέντρου και μεγάλου λιμανιού. Το μεταφέρω με επιφύλαξη και ας το διαψεύσουν ή ας το επιβεβαιώσουν ο ίδιος και η ΟΛΜΕ. Φυσικά δεν είναι παράνομο αυτό Ηθικό είναι;

ΥΓ2. Βρε πως υποστηρίζω τον Τπουργό σήμερα και του ανοίγω τον δρόμο ενάντια στον κλάδο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 01:33:52 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1282 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:33:11 μμ »

Και δύο ερωτησούλες πιο πρακτικής σημασίας...
1)Τα 12 χρόνια προϋπηρεσία λογαριάζονται από ΦΕΚ διορισμού ή μαζί με τα "αναπληρωτιλίκια-ωρομισθιλίκια" ή προϋπηρεσία αναγνωρισμένη σε άλλο τομέα του δημοσίου γενικώς...;;;
2) Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία, ή μόλις συμπληρώνεις 12 χρόνια ες αεί στο μέλλον, θα "εξαιρείσαι" από την υποχρεωτική μετάθεση εκτός "ομάδας σχολείων", πράγμα που σίγουρα θα δημιουργήσει σύντομα την ανάγκη αλλαγής του ορίου ατού ή και κατάργησής του, αφού δε γίνονται οι αναγκαίοι διορισμοί και θα υπάρχουν κενά πολλά...;;;
1)όχι από το φεκ διορισμού, αναφέρεται σε 12 χρόνια μισθολογικά και βαθμολογικά αναγνωρισμένης προϋπηρεσίας
2) το όριο μπορεί να αναπροσαρμοστεί στο μέλλον για ...........τις ανάγκες της υπηρεσίας :D
ΥΓ συμφωνώ και εγώ με όσους προτείνουν την κατάργηση του ορίου αυτού, όλα να κρίνονται με βάση τη συμπλήρωση ή όχι του 60% του υποχρεωτικού ωραρίου, ούτως ή άλλως οι 20+ έχουν -2 ώρες ωράριο δηλαδή πιο εύκολα θα φτάνουν τη συμπλήρωση του 60%, και φυσικά δεν είναι όλοι βολέμενοι (όπως προείπε ο guestteacher) αλλιώς δε θα προέβλεπε ο νομοθέτης την εξαίρεσή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 01:36:49 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1283 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:35:05 μμ »
Και μου 'λεγε ο πατέρας μου: "πήγαινε Σχολή Ευελπίδων, ρε κόπανε. Κανείς ποτέ δεν τα βάζει με το στράτευμα. Το Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια δε θα ξεφτίσει ποτέ". Ανάκληση μειώσεων κι επιστροφή δώρων στα στρατά. Κι εσύ κορόιδο καθηγητάκο, που μπήκες πρώτος στον ενιαίο μισθολόγιο, που είδες τον ούτως ή άλλως πενιχρό, για τα δεδομένα προ κρίσης, μισθό σου να ψαλιδίζεται 20-30%, που σου κόψανε και το μοναδικό επίδομα που έπαιρνες, το δώρο, φάε σκ...ά! Εμ, έτσι είναι! Πρέπει τα παιδιά να έχουν ηθικό υψηλό για να πολεμήσουν το... θηρίο. Τώρα ποιο θηρίο είναι αυτό, ας βγάλει ο καθένας τα συμπέρασμά του: οι Τούρκοι, οι Εβραίοι, οι αναρχοκομμουνισταί, οίτινες αποπειρώνται συστηματικώς να διασαλεύσωσι την καθεστηκυία τάξη... εγώ πάντως λέω ότι ο μεγάλος εχθρός είναι τα σάντουιτς Στεργίου στα καψιμί, τα οποία δεν πληρώνουν κιόλας!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1284 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:37:50 μμ »
Και μου 'λεγε ο πατέρας μου: "πήγαινε Σχολή Ευελπίδων, ρε κόπανε. Κανείς ποτέ δεν τα βάζει με το στράτευμα. Το Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια δε θα ξεφτίσει ποτέ". Ανάκληση μειώσεων κι επιστροφή δώρων στα στρατά. Κι εσύ κορόιδο καθηγητάκο, που μπήκες πρώτος στον ενιαίο μισθολόγιο, που είδες τον ούτως ή άλλως πενιχρό, για τα δεδομένα προ κρίσης, μισθό σου να ψαλιδίζεται 20-30%, που σου κόψανε και το μοναδικό επίδομα που έπαιρνες, το δώρο, φάε σκ...ά! Εμ, έτσι είναι! Πρέπει τα παιδιά να έχουν ηθικό υψηλό για να πολεμήσουν το... θηρίο. Τώρα ποιο θηρίο είναι αυτό, ας βγάλει ο καθένας τα συμπέρασμά του: οι Τούρκοι, οι Εβραίοι, οι αναρχοκομμουνισταί, οίτινες αποπειρώνται συστηματικώς να διασαλεύσωσι την καθεστηκυία τάξη... εγώ πάντως λέω ότι ο μεγάλος εχθρός είναι τα σάντουιτς Στεργίου στα καψιμί, τα οποία δεν πληρώνουν κιόλας!

Οκ υπάρχουν όμως και στρατιωτικοί και αστυνομικοί που παίζουν την ζωή τους. Το κακό είναι ότι μαζί με αυτούς τα επιδόματα τα παίρνουν και αυτοί που όταν ήμουν φαντάρος και έσκασε το θέμα με τα Ίμια αναρωτιόνταν αν μπορούν να βγάλουν διαβατήριο...το θέμα είναι βέβαια αν θα ξεκολλούσαν από την καρέκλα να προλάβουν να πάνε στο αεροδρόμιο...

ΥΓ. Πάντως επαναλαμβάνω πρώτα ας είμαστε εμείς καθαροί ως κλάδος (συνολικά και όχι ατομικά) και μετά κριτική στους υπόλοιπους. Π.χ. δεν μπορεί ξαφνικά τα τελευταία χρόνια να έχουμε αποκτήσει τάξεις με πλειοψηφία αριστούχων....λέω εγώ τώρα....ή να διορίζεσαι ως καθηγητής και να μην ξέρεις πως είναι η τάξη επί χρόνια και να γίνεσαι και σύμβουλος...λέω πάλι εγώ ο κακοπροαίρετος...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 01:40:59 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1285 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:01:08 μμ »
"... μ' έντυσε η ζωή στρατιώτη..." που λέει και το τραγούδι. Κοιτάξτε... τι συνταξιούχος, τι ένστολος, τι εκπαιδευτικός... σ' ένα πλοίο που βουλιάζει τι σημασία έχει αν είσαι στην πρύμνη ή στην πλώρη?... είναι ζήτημα χρόνου ο πνιγμός. Όταν στην χώρα ετούτη η Χαλυβουργική βγάζει σε διαθεσιμότητα το προσωπικό της τι περιμένουμε? Να ανακάμψουμε με τα πρόστιμα που θα κόψει η τροχαία ή με το ετοιμοπόλεμο των Ενόπλεων δυνάμεων? Αλλά ναι ξέχασα... υπάρχει και η καλλιέργεια σαλιγκαριών ή τρούφας με κέρδος 5 χιλ. ευρώ/στρέμμα... Άντε γεια... Προσωπικά πλέον δεν ανησυχώ αν θα μου κάνουν υποχρεωτική μετάταξη-μετάθεση-διαθεσιμότητα... Αλλά το να μην χρειαστεί να γίνω μετανάστης στα 40 μου...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1286 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:16:18 μμ »
ΥΓ. Smeichel3. Eίμαι κάτω των 12 ετών. Στην διάθεση ΠΥΣΔΕ. Σε ειδικότητα που το καλοκαίρι όλες οι εφημερίδες την είχαν απολύσει. Με 1,5 πόδι εκτός σχολικών αιθουσών και με ένα πόδι εκτός Δημοσίου λόγω επιλογής μου γιατί όσα χρόνια είμαι στο Δημόσιο θεωρώ ότι έχω χάσει την αξιοπρέππια μου ως άνθρωπος. Κοινώς ότι αλλαγές και να κάνουν θα κάτσω μέχρι να βάλω από την τσέπη μου και μετά τους έχω γραμμένους. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Πικρη διαπιστωση με γερες δοσεις αληθειας για πολλους που υπηρετουν στη δημοσια εκπαιδευση.

Και μου 'λεγε ο πατέρας μου: πήγαινε Σχολή Ευελπίδων, ρε κόπανε. Κανείς ποτέ δεν τα βάζει με το στράτευμα. Το Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια δε θα ξεφτίσει ποτέ". Ανάκληση μειώσεων κι επιστροφή δώρων στα στρατά. Κι εσύ κορόιδο καθηγητάκο, που μπήκες πρώτος στον ενιαίο μισθολόγιο, που είδες τον ούτως ή άλλως πενιχρό, για τα δεδομένα προ κρίσης, μισθό σου να ψαλιδίζεται 20-30%, που σου κόψανε και το μοναδικό επίδομα που έπαιρνες, το δώρο, φάε σκ...ά! Εμ, έτσι είναι! Πρέπει τα παιδιά να έχουν ηθικό υψηλό για να πολεμήσουν το... θηρίο. Τώρα ποιο θηρίο είναι αυτό, ας βγάλει ο καθένας τα συμπέρασμά του: οι Τούρκοι, οι Εβραίοι, οι αναρχοκομμουνισταί, οίτινες αποπειρώνται συστηματικώς να διασαλεύσωσι την καθεστηκυία τάξη... εγώ πάντως λέω ότι ο μεγάλος εχθρός είναι τα σάντουιτς Στεργίου στα καψιμί, τα οποία δεν πληρώνουν κιόλας!

Διχως αμφιβολια, το ΠΔ στρατικοποιει τους εκπαιδευτικους ως προς τα θεμελιωδη των εργασιακων τους δικαιωματων, χωρις τις αναλογες απολαβες και διευκολυνσεις των ενστολων. 

Απο την αλλη, ας προσεξουν και οι εκπαιδευτικοι που θα ριξουν τη μοναδικη και εσχατη σφαιρα που απομενει στο οπλοστάσιό τους.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1287 στις: Μάρτιος 03, 2014, 02:27:16 μμ »
"... μ' έντυσε η ζωή στρατιώτη..." που λέει και το τραγούδι. Κοιτάξτε... τι συνταξιούχος, τι ένστολος, τι εκπαιδευτικός... σ' ένα πλοίο που βουλιάζει τι σημασία έχει αν είσαι στην πρύμνη ή στην πλώρη?... είναι ζήτημα χρόνου ο πνιγμός. Όταν στην χώρα ετούτη η Χαλυβουργική βγάζει σε διαθεσιμότητα το προσωπικό της τι περιμένουμε? Να ανακάμψουμε με τα πρόστιμα που θα κόψει η τροχαία ή με το ετοιμοπόλεμο των Ενόπλεων δυνάμεων? Αλλά ναι ξέχασα... υπάρχει και η καλλιέργεια σαλιγκαριών ή τρούφας με κέρδος 5 χιλ. ευρώ/στρέμμα... Άντε γεια... Προσωπικά πλέον δεν ανησυχώ αν θα μου κάνουν υποχρεωτική μετάταξη-μετάθεση-διαθεσιμότητα... Αλλά το να μην χρειαστεί να γίνω μετανάστης στα 40 μου...
Μην σου πω ότι εγώ δεν ανησυχώ γι' αυτό. Το θεωρώ πιθανότητα με μεγάλα ποσοστά πια όσο βλέπω το καταχτύπι. (κι έχω περάσει τα 40 προ πολλού...άσε δε που μετανιώνω οικτρά που δεν έφυγα πριν 10 χρόνια που υπήρχε ευκαιρία αλλά έκατσα κι έδωσα για τρίτη φορά ΑΣΕΠ)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.